Dijital müzik-hi-end imkanı

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda oaium tarafından 26 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. oaium

oaium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Merhabalar, öncelikle bu konularda tamamen bilgisiz olduğumu söyleyerek başlamak istiyorum, esasen pekçok sistemin genel mantığı basit olsa da bu forumu görene kadar, temel pekçok şeyi herkesin bildiği farz edilerek detay yazılar gördüğüm için kafamdaki pekçok şey daha da karışmıştı.
    Bu başlıkta sormak istediğim şöyle birşey var ki, yanlış bilmiyorsam hi-end ciler dijital çıkışlı müziklerden pek haz etmiyorlar, hatta reddediş noktasındalar. Dijital müziğin hi-end noktasına erişim imkanı yok mudur, eğer böyle bir imkan varsa çok daha maliyetsiz olmaz mıydı? Ayrıca analog müziklere erişim çok daha güç, hi-end sahipleri diledikleri müziklere ulaşmakta, arşivlemede sıkıntı yaşamıyorlar mı?

2. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Öyle bir sistemi olan adam cd player bağlayarak satın aldığı albümü de dinleyebilir, pikap bağlayarak satın aldığı plakları da dinleyebilir. Plaklar daha pahalı benim bildiğim, ayrıca onları saklamak falan da disklere göre daha çok uğraştırıcı birşeydir tabii. Hi-end sistemi olan çok fazla insan yoktur bence, çok pahalı özel üretim cihazlardan kurulu bir sistem olması lazım. Herşeye hifi veya hiend denmeye başlandıktan sonra herkesin kafası karıştı belki de. Şöyle bir 100.000 liramız olsa da biz de kursak şunlardan bir odaya. :angel:

Collapse Signature Expand Signature
  3. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Hiç kimse yoksa bile buradaki en az 111 kişi var.

Hadi 110 yapalım senin için :D

http://www.stereomecmuasi.com/forum/viewforum.php?f=22&sid=87adc3ec47ffb436e9b2d040d35f8e3c

4. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    O siteyi biliyorum ya. :) Birsüre sonra iyice incelemeyi düşünüyorum orayı, güzel bir foruma benziyor. Az işte 111 kişi. :bu

5. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,452
    111 oldu ;D

[youtube]

6. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Çokça tartışılan ve sonu pek bir yere varmayan bir konu bu malesef. Temeli; kayıtların olabilecek en az kayıp ile hdd,plak,kaset,cd vs aktarılmasındaki problemlerden ve teoriden başlayıp,sayısal altyapılı sistemlerin her türlü bilgiyi ;başta depolar daha sonra işler ve son analog hale dönüştürürken oluşan kayıplara kadar gidiyor.Lakin konu sadece kayıplar yada kalite vs değil aynı zamanda prestij meselesi. Analog istemler hala stüdyolarda bile çok daha fazla itibar görüyor.Bu konuyu uzun uzun konuşmak yada tartışmak için ciddi birikim gerekiyor ne yazık ki.Açıkçası konu sulanmadan da tartışılması zor görünüyor..Formumuz bu aralar ciddiyeti pek sevmiyor malesef.

7. oaium

oaium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    benim merak ettiğim bir husus var, bu konuda bilgisi olan biri basitçe cevaplayabilirse sevinirim,
    bu çok yüksek bedelli sistemlerde gereken ekipmanlar ve işlevleri nelerdir? yani neredeyse hopörlör-ses verir :) kadar yalın bir anlatımla izah edlebilirse çok sevinirim.
    Diğer sorum da, kaynaktan direkt kulağa gidildiği düşünülürse, kaynağın da yeterli verimde olduğunu farz etsek, kaliteli bir kulaklık ile hi-end seviyesi mümkün olabilir mi? sahne darlığının aşılması imkansız belki, ama en azından teorik olarak genel manada ulaşılabilmesi mümkün müdür:) buna yakın kulaklıklar var mıdır? ayrıca high-end dinleyen biri hislerini ve hissettiği farkları belirtebilirse meraklılar için oldukça yararlı olabilir.
    teşekkurler

8. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
  9. orhun5454

orhun5454
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    27
    Benim görüşüm şöyle , herkesin kendine göre ayrı bir end i vardır . Bu güne kadar ben bir sürü kulaklık denedim,araştırdım,soruşturdum . Şunu öğrendim ; önemli olan kişi ,kendisi için sonun neresi olduğunu bilmesidir . Daha iyi kaynak , daha iyi amfi taksanızda farkı olmaz demiyorum tabi ki fark her zaman vardır , fakat kişi için bu fark ne kadar önemli o tartışılır . Siz eğer kendiniz için değil de merak ettiğinizden soruyorsanız , daha önce hi-end bir analog sistem dinlemedim fakat tahmin etmesi zor değil eğer fiyatı önemsemezsek bir çevirme işlemi yapmayan , dijital sistemdeki (khz) kısıtlaması olmayan analog sistem , dijital sistemden farkını gösterecektir diye düşünüyorum .

10. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    87
    Özhan Atalay yukardakı video serisinde kulaklıkla müzik dinlenmez de diyor. Bu seviyedeki odyofil bir abinin bu tespitleri dikkatimi çekmişti. Ses insana işitme başladığı andan itibaren mesafeyle birlikte ulaşmakta, yani kaynakla işiten arasında bir mesafe var. Kulaklıkta bu mesafe sıfıra iniyor. Ancak nöro sitemimiz bir süre sonra buna da alisiyor. Bir nevi beynimiz burn-in oluyor. Aslinda high end biraz da bu burn-in le alakalı.

11. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Aslında müzik dinlenmez demiyor hocam. Sahneyi tıpkı konserde olduğu gibi karşımıza alamayız diyor. Gerçekten de doğal olan, gerçekçi olan o değil mi? tabi eğer bunu arıyorsak. Kulaklık dünyasını bir miktar küçümsüyor olabilir, aslında ayrı dünyalar neden kıyaslarlar anlamam. Şimdi sizin söylediğiniz gibi zamanla sahneyi karşımıza almayı öğrenip, tıpkı hoparlörler ile dinliyormuş gibi olabilir miyiz? Sizin bu konuda tecrübeleriniz çok fazla, madem konu açıldı bizi biraz bilgilendirirseniz çok güzel olur. :hug

12. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    561
    Bir de Hi-Fi ile Hi-End sistemleri pek karıştırmamak lazım.

Hi-Fi yine ulaşabilecek rakamlara toparlanabiliyor. Ama Hi-End dediğiniz sistemlerde 50-100.000$lık DAC'lar kullananlar var.

Hi-Fi'dan bahsettiğinizi varsayarsak da CD kullanan da çok insan var. Plak ve teyp kullanalar da var ama dijital kullananlar hiç azımsanacak kadar az değil.

13. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    87
    Tabii ki müzik dinlenmez demiyor, ancak demek istediği o. Teknik olarak bahsetmiyoruz tabii ki. O sekilde düşünüldüğünde yumatu muzik setleri de müziği aktarmayı başarır. Burada kulaklığı amaca uygun bulmayanlar için, klasik hifi ile headfi arasinda müziği algılama farklılıklara kafa yormaları üzerine bir öneride bulunuyorum.
    Teori ve pratikte sesi dışarıdan duymamız kolay aşılır birşey değil. Belki günün daha fazla kısmında kulaklık kullanirsak bir rekabetten söz edebiliriz. Ancak bir süre günde bir iki saat Kulaklıktan müzik dinlediğinizde beynin bunu sanki ses karşıdan geliyormuş gibi algılamaya başlıyor.
    Kullanılan ürünlerin hi end ya da hi fi olması bundan çok daha başka ve konuşmaktan fayda bulamadığım bir konu.

14. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    999
    Olaya birde dinlenilen müzik türü ve bu türün kayıt kalitesinden de bakmak lazım.

Günümüz populer müziklerinin müşteri sunum şekli Cd.

Amiyane tabirle,

"Ne kadar ekmek, o kadar köfte." ise , referansımız öncelikle dinleyeceğimiz kayıtlar olmalı.

Eğer dinlediğimiz kayıtlar Unkapanı ve benzeri kayıtlardan ağırlıklı oluşuyorsa , sisteminde size vereceği bir yere kadar .

"Sanat, halk içinmidir yoksa sanatın kendisi içinmidir ?"

Sorusu çetrefilli bir soruysa aynı zamanda ,

"Müzik , müzik içinmidir yoksa sistemler içinmidir?"

Sorusuda aynı çetrefilliktedir.

En güzeli duyuyorsan , en güzeli duyuyorsundur.

Beynimizde kurduğumuz, hayali,mükemmel sesi bulacağız diye hem ömürden hemde kalan gençlikten yiyoruz...

Haberiniz olsun!

Bir rivayet o mükemmel sesin
    Sirenum scopuli de olduğu yönünde...

15. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    Hi end türkiyeden bir sistem bağlantısı

Yalnız dinleyince insanın morali bozuluyor. Fiyatı 30 000 tl

16. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    62
    Ben de A2'ler ile idare ediyorum işte.

Şaka bir yana bu youtube videosu olayı biraz garip geliyor. Sonuçta o sistemin yeteneklerini video ile nasıl anlayalım, malum kayıt aracı, onun mikrofonu, dönüştürülen youtube dosyası ve sonra bizim dandik A2'lere gelene kadar ses mahvolması lazım. Ona rağmen sesteki derinliği ve gerçekçiliği çok net farkedebiliyorum, çözemedim.

17. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    normal kayıtlarda bir stereo sistem gibi tam karşıdan sahne almak elbette zor
    ama denildiği gibi insan kulağı+beyin zamanla sesi karşıda algılamaya başlıyor .
    ama binaural kayıt tekniği ile sesleri karşıdan duymak mümükün. Ama çok az bu kayıtlar.

18. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Cihan hocam teşekkürler yazdıklarınız için.

İsimle alakalı olarak; o odyofil abimiz bunun için özel hazırlanmış odanın etkisini de anlatıyor paylaştığım linklerde, bunu dikkate almayanların aklından ne geçiyor acaba :b (yukarıda paylaşılan görüntülerde normal bir odaya kurmuş mesela) hifi ile hi-end nedir onu da söylemiş mesela "ikisi de aynı şey ama hifi ismi artık eski ve biz yeni ismi olan hiend olanı kullanıyoruz" gibi birşey söylüyor. Hani herşeye hifi denilmeye başlanmıştı ya, mesela müzik setleri, sıradan hoparlörler alırken herkes görmüştür öyle atmasyon reklamları, hificiler için de isim değişikliği kaçınılmaz olmuş anladığım kadarıyla. Şimdi herşeye hi-end denilmeye başlandığı zaman da yeni bir isim bulmaları gerekir. Bu abiler değişen teknolojiye de ayak uydurmuşlar ve cihazların fiyatları uçtukça uçmuş, en üst seviyeden bahsederken o cihazları düşününce ben de bu insanların fazla olmadığını düşündüm, yoksa evinde on binlerce liralık(hadi 30000 olsun) sistem kullananlar çok, onlar giriş seviyesinde takılıyorlar öyleyse. Ben böyle anladım, bilmiyorum yanlış mı anladım. Odyofil olmayı beceremeyip "kıroyum ama para bende" tipler de vardır, şuan biz sistemlerden bahsettiğimiz için onlarla sonra dalga geçeriz. ;D

Anlıyorum, o kayıt tekniği ile hazırlanmış bir örnek dinleyebileceğimiz bir yer var mıdır? merak ettim :) Teşekkürler.

19. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    999
    [soundcloud]https://soundcloud.com/kall-binaural-audio/cymbal-colour-exploration[/soundcloud]

20. Typhoon

Typhoon
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    12
    Teşekkürler hocam dinliyorum şimdi. :)