Dirençli Kablolar

'Kablo' forumunda Fresh tarafından 6 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Benim 30 ohm'luk Fidelio X2'yi herhangi bir anomali olmadan 40ohm çıkışlı SB ZXR'da kullanabilmek adına rezistor arıyorum.

http://www.ebay.com/itm...8b153c87c&rmvSB=true

http://www.ebay.com/itm.../121106916348?rmvSB=true

http://www.ebay.com/itm...amp;rt=nc&rmvSB=true

Bu şekilde 10 ila 20 dolar arasında değişen kablo yada direkt plug olarak 75 ile 250 ohm arası dirençler var.

Head-fi'da konusu var ve kullananlar ölçümleri ile beraber oldukça net ve olumlu sonuçlar almışlar. Genellikle iem'lerde kullanılmış ancak düşük ohm'lu kafa üstü kulaklıklara da etkisinin (senaryo gerçekse; yüksek çıkış, düşük ohm'lu hassas kulaklık) işe yaradığı belirtilmiş.

Zira oldukça basit bir çözüm.

Buralarda bu tür kabloları, adaptörleri yapan arkadaşlar vardı sanırsam, kendilerine nasıl ulaşabilirim ?

#1 Fresh, 6 Mart 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Mart 2017
  2. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    SB ZXR ile Fidelio X2 yi bir direnç eklemeden "herhangibir anomali" olmadan kullanabilirsiniz.

75ohm adaptörünü özellikle elimdeki ck100pro ile birlikte kullanıyordum çünkü kendisi o zaman elimdeki playerların amfi katları ile iyi anlaşamıyor ve dip ses yapıyordu. ses karakterini de bir miktar sıcaklaştırdığı için olumlu bir etkisi vardı.

kulaklığınızın direncinde amfinin verdiği güç fazla gelirse eklenen direnç işe yarıyor.. zxr zaten bu konuda çok güçlü bir amfi katı yok. (oyun bilgisayarımdaki ses kartı zx)

deneyip görmek isterseniz kablo yaptırmak için AudioMinor @compicat ile iletişime geçebilirsiniz

Collapse Signature Expand Signature
    #2 KaraSinek, 7 Mart 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Mart 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim hocam.

Benimde kulağıma kötü yada farklı gelen pek bir şey yok ancak daha önce kullandığım dac/amp'ta basslar bir miktar daha hızlı ve kontrollü gibiydi.

Bende konuyu araştırırken head-fi'da bu tür çözümler ve aynı deneyimleri yaşayıp olumlu sonuçlar elde eden kişileri görünce, onların frekans ölçümlerini, gürültü aralıklarının kanıtlı bir şekilde olumlu tarafa kayışına şahit olunca, fiyatınında uygunluğu sebebi ile denemek istedim.

200 ohm almayı düşünüyordum şu "kaynağın çıkış empedansının, kulaklığın empedansından 1/8 oranında daha az olması gereklidir" matematiği sebebi ile... ki yıllardır bu orana altın oran deniyor. 200 + 30 ohm 230 ohm civarı bir kulaklığı 40 ohm'luk bir çıkıştan sürüyormuş gibi olacaktım, buda hemen hemen 1/8'i verecekti bana.

Tek endişemde burada doğuyor; 200 ohm çok mu fazla olur diye. Gerçi ZXR, HD650'yi bile dayanılamayacak seviyelerde yüksek sesle sürebiliyor, güç konusunda bir sıkıntım olmazda, kulaklığın dinamizmi açısından bir kayba uğrar mıyım acaba diye düşünüyorum.

Kendileri ile iletişime geçmeye çalışacağım, umarım olumlu sonuçlar alırım.

4. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    622
    Direnç adaptörleri kulaklığın değil amfi katının/kaynağın çıkış direncini yükseltir. Ayrıca yine amfi katı serideki toplam direnci görüp ona göre güç verecektir. Yani iyileştirmek istediğiniz oranı daha da kötüleştirmekle kalmayıp amfinizin aynı kulaklığa daha az güç vermesini sağlayacaktır. Bu yüzden hiss problemlerinin giderilmesinde direnç adaptörleri işe yarıyor.

Sese etkisiyle ilgili yorum yapamıyorum, tehlikeli sular oralar :))

4 kişi bunu beğendi.
  5. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkürler.

Amaç zaten bu değil mi ? Seriye direnç eklemek. Bu sayede voltajı ayıklamak. Yani bir hd650'yi gönül rahatlığı ile 100 ohm çıkışlı bir tüp amfiye takabilirken Fidelio X2'yi takamıyorum çünkü 30 ohm'luk bir direnci var. En ideali 1 ohm veya altı çıkışlar, ancak bunun olamadığı durumda çoğu kişi seriye direnç ekleyerek çözüm bulmuş. Artan direnç sebebi ile giden elektrik azaldığından pek tabi dediğiniz gibi seste azalacaktır. Ancak dediğim gibi güçlü amfilerle bu kaybı telafi etmek kolay, ses %30 ise çekilecek %50'ye örneğin benzer performans için.

Sürekli bahsedilen eğer kulaklığınız hassas ve kaynağınızın çıkış empedansından düşükse "hiss" olsun, slopy bass dedikleri gevşek ve kontrolsüz basslar olsun, genel frekans aralığında yaratabileceği anormal inişler çıkışlar olsun, sıkıntılar yarattığı söyleniyor. (kulaklığın hassasiyeti de bu konuda önem arz ediyor) Nvguy ve Tyll bazı ölçümler yapmışlardı mesela.

16 ohm'luk bir kulaklığı 50 ohm çıkışı olan bir amfiye bağlayıp yaşanan sıkıntıları göstermişlerdi. Çünkü haddinden fazla kontrolsüz güç gidiyor kulaklığa.

Burada sizinde belirttiğiniz üzere aynı etkilerle doğru orantılı olarak, durum daha iyi olacaktır sonucu çıkıyor. Neticede o "ben elektriği 40 ohm'dan atmaya başlarım birader" diyen ses kartına sen öfkeni biraz şu dirence kus demek anlamına geliyor bu.

Eğer dediğiniz gibi çıkışın direncini yükseltse idi o zaman kulaklıktan daha fazla ses gelmeliydi ? Yani bir parça metal takarak daha fazla çıkış gücüne sahip olmam anlamına gelmez miydi bu ki çok abes duruyor. Sanırsam bir terim karmaşası yaşadık.

Günün sonunda çıkış empedansı düşük olsa daha iyi olurdu (1/8 oranı mevzusu) ancak benim kaynak kontağı 40 ohm'dan açıyor, hatta tam ölçümlenmiş hali ile 38.9 ohm. Yani en düşük modda 38.9 ohm'luk bir direnci hiçe sayıp gücü veriyor. (goldenears kaynak)

Benim kulaklıklar 30 ohm. Bırak çıkışın en az 1/8 oranında kulaklık empedansından daha az olması gerektiğini (benim senaryomda 3-4 ohm olmalıydı), bende birde 40 ohmluk bir çıkışa sahip kaynak var(idealin 10 katı). Dolayısı ile amfinin ölüsü dahi benim kulaklığın kıpraşmasına yetiyor ve bunun her zaman iyi bir durum olmadığı belirtiliyor.

Mesela Tyll, Fidelio X2 incelemesinde eğer yüksek omaja sahip olsaydı çok iyi olurdu bu sayede tüp amfilerde kullanabilirdik dedi, hd600/650 ailesinden geride tutan tek özelliği bu diye özellikle belirtmişti. Çünkü yüksek çıkış bu tür düşük empedanslı hassas kulaklıkların sapıtmasına sebep oluyor-muş.

Ancak, aklıma takılan ve sizin söyleminize (çıkış empedansını arttırır dahada kötü hale getirir) haklılık payı bırakan yegane noktada buradan çıkıyor. O zaman herkes hassas ve düşük ohm'lu kulaklıklara birer rezistance alsın ve istediği her yerde kullansın diyor insan. İster 100 ohm çıkışlı tüp amfide ister 1 ohm... O düşük çıkışlı "less than 1 ohm'lu" kaynaklara ne gerek var diye düşündürüyor insanı. Neticede bu adaptörler 300 ohmlara kadar inşa edilebiliyor.

Ancak matematik basit, fazla voltajı ve gücü direnç kompanse ediyor, böylece kontrolsüz ve aşırı güç kulaklığa gitmemiş oluyor.

Denemeden net bilgi sahibi olunmayacak sanırım :) Biraz uzun oldu kusura bakmayın, arayıştan ve farklı yorumlardan dolayı zihinde dolan sorularla insan yazdıkça yazıyor.

6. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,744
    "Yani bir hd650'yi gönül rahatlığı ile 100 ohm çıkışlı bir tüp amfiye takabilirken Fidelio X2'yi takamıyorum çünkü 30 ohm'luk bir direnci var. Matematik basit, fazla voltajı ve gücü direnç kompanse ediyor, böylece kontrolsüz ve aşırı güç kulaklığa gitmemiş oluyor."
    bu cümleniz malesef doğru değil. öyle olsaydı durum çok vahim olurdu.
    amfinin gücü genel olarak kaç ohm da kaç mW güç verebildiği ile ölçülür. creativein yaptığı gibi "600ohm headphone amp" hiç bir şey ifade etmiyor. sadece buradan şunu anlıyoruz. 600ohm luk bir kulaklık taktığımızda da ses çıkaracak kadar bir gücü var.

populer bir cihazdan örnek vermek gerekirse:
    little dot tube amp ise 600 ohm da 350 mW güç verebilirken 32 ohm da 100 mW güç verebiliyor. meali daha çok güç isteyen yüksek ohm değerine sahip hd650 ye daha çok güç x2 ye daha az güç veriyor. :)
    bu arada direnç yükselince güç artacak diye birşey yok örneğin planar kulaklıklar düşük ohm da yüksek güç isteyen aletler. bundan sebeptir ki planarlar ile tube head amp kullanımı pek tavsiye edilmez. (power amplarla kullannanlar var tabi.)
    "Denemeden net bilgi sahibi olunmayacak sanırım" valla biz çok kez denedik. :) net şekilde sorun olmaz dedim ama tatmin olmadınız. siz de denemeden önce şu şekilde emin olabilirsiniz.
    zxr ın spec sheetine bakın. 30 ohm da kaç mw güç verdiğine bakın (ki volume kontroldeki maksimum gücü ifade edecek.) sonra kulaklığınızın kaç mw güç çekebildiğine bakın. emin olun deneme yanılmaya hiç gerek yok. ucuna ekleyeceğiniz direncin sese yapacağı etki. deneme yanılma ile görülecek birşey. :)

bir örnek daha vereyim. o zaman her amfiye her kulaklığı takabilyoruz demeyelim.
    elinizde planar beslediğiniz 32ohm da 8000mw veren bir amfiniz olsa en düşük ses ayarında bile kulaklığınızdan bangız bangır ses çıkaracaktır. ve yanlışlıkla volume potunu çevirdiğinizde kulaklığınızı bozabilir. bu tip amfilerde özellikle gain ayarı olmasının bir sebeplerinden biri de budur.
    http://www.audio-gd.com/Pro/NOS/NOS11/NOS11EN.htm 16000mW at 25 ohm (per channels) :) şöyle planar canavarlarına volume potu 12yi geçerken x2 yi bağlarsanız son nefesini verecektir

#6 KaraSinek, 8 Mart 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Mart 2017
    4 kişi bunu beğendi.
  7. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    28
    Elinize sağlık, çok çok teşekkür ederim açıklamalarınız için.

Innerfidelity'den Tyll'ın bizzat dediğini aktarmıştım o tube amp 100 ohm çıkış meselesi için. Adam sırf onun için Wall of Fame'e koymadı X2'yi, geriye kalan her alanda hd 600/650'yi geçerken. Çünkü kendisi yüksek çıkışlı amfilerde kullanım kısıtlaması yarattığından bahsetmişti. Hatta yarın öbür gün aynı karakteristikle x2'nin 250 ohm versiyonu yapılırsa rahatlıkla hd600/650'nin önüne her alanda geçeceğini bahsetmişti.

Bundan mütevellit bende kendi 250 ohm'luk Fidelio X2'imi yapmak istedim :) Sonuçta sürücüden değil, voice coil dediğimiz kablolamanın malzemesi, kalınlığı ve uzunluğu sebebi ile değişiyor kulaklığın direnci. Bende basit mantıkla bir dirençte kablonun ucuna ben ekleyeyim demiştim.

Sizin bilgilerinizle sonuç olarak asıl çıkışta direnç başına verdiği gücün önemli olduğunu anlamış bulunmaktayım. Yani sadece kabaca çıkış empedansı önemli olan değil o empedansta kanal başına ne kadar güç yolladığı da önemliymiş.

Kulak içi kulaklıklar da işe yaramasının sebebi de buydu zaten, çıkışta fazla gelen güç... bende kaynağın çıkış empedansını tek etkili faktör alınca biraz karışıklık oluştu sanırsam.

X2 500mw'ye kadar 30 ohm'da kontrol edebiliyor. Creative max 275mw verebiliyor 32/33 ohmda.

Zahmet edipte bilgilendirme adına bu kadar güzel bilgileri üşenmeden paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. 70-80 liralık masraftan kurtulduk diyelim o zaman.

Sevgilerimle, saygılarımla.

2 kişi bunu beğendi.