DIY Etymotic er-4s filtre

'Kendin Yap (DIY)' forumunda ludwig bach tarafından 29 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    242
    Evet başlığın da dediği gibi er4s'e filtre yapmaya çalıştım.

Aslında internetten satın alacaktım lakin aldığım 7 mm çapında tri-flange silikon tiplere yaklaşık 70 tl vermemden ötürü kendime geldim ve ne yaptığımı sorguladım. Sonra da etymotic yeşil filtre siparişi vermeye çalıştım amazondan fakat gönderimi yokmuş bu taraflara. Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Tam olarak ne istediğimi bilmiyor olacağım ki etymoticin kendi sitesine girdim, üye oldum ve sipariş vermeye çalıştım yine. Fakat etymotic de buralara göndermiyormuş bu ürünü. Gönderim yapılan ülkeler arasında Suriye bile olduğunu görünce bi email atıp kontrol edeyim dedim. Beyefendi bana, Türkiye'ye gönderim yapamıyoruz efendim isterseniz bir dağıtıcının adresini vereyim, dedi. Kardeş ben Yeni Türkiye'de oturuyorum ne demek gönderemiyorsunuz seçeneklerde Cibuti bile var (burdan Cibutili kardeşlerime selam yolluyorum amacım kalplerini kırmak değil), istesem Halep'e gönderiyormuşsunuz dedim. Please speak English, dedi. Sen kimsin ya! dedim, kapattım. Diğer dağıtıcıya baktım gönderimi var. Tam sepete attım siparişi vereceğim bir de ne göreyim, kargo tek seçenek ve 58$. Onlara da içten saygılarımı ilettim ve başka bir yol aramaya başladım.

Sonra Head-fi'de bir thread buldum. Arkadaş medikal bantla filtre yapmış kulaklığa. Ben de bi deneyeyim dedim;

İhtiyacımız olan malzemeler; bir adet iğne, eczaneden alınan bir çay kaşığı medikal bant ve makas.

Öncelikle kulaklığın içindeki filtreleri iğne ile çıkarıyoruz. Eğer elinizde etymotic filter tool varsa onla çıkarın. Tek parça halinde daha makbul olur herhalde. Ben iğneyle zorlattım bayağı.

Daha sonra medikal banttan küçük pac-man'ler kesiyoruz

Ve nozzleın ucuna yapıştırıyoruz. Biraz sıkıca tutuyoruz bandı.

Tipleri geçirdikten sonraki izlenimlerim:
    Baslar baskın bi şekilde öne geçti er-4s'te. Amfiye bağlamadan bile ağır bi şekilde belli bi baskınlıktı bu. Sanırım kulaklık bant dolayısıyla yeterince hava girişi alamadı. Bu yüzden bantlara rastgele delikler açtım. Böylece bu boğukluk giderildi. Fakat sonuç olarak teneke gibi bir ses elde ettim. Yeni bir filtre yapmaya karar verdim böylece.

Bu sefer küçük bir yuvarlak kestim nozzleın ucuna yapıştırdım. Ve bandın tam ortasına bir delik açtım.

İkinci deneme izlenimlerim:
    Baştaki haline göre tizlerde bir miktar açılma oldu diyebilirim ama bu sibilansa neden olmuyor. Baslarda miktar olarak artış olmamasına rağmen uzamada artış duyuluyor.

İsterseniz deneyebilirsiniz bu bantları. Fakat alabiliyorsanız orijinal filtreleri almakta fayda olduğunu düşünüyorum.

#1 ludwig bach, 29 Haziran 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Ağustos 2017
    17 kişi bunu beğendi.
  2. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Borderlinx ile alabilirsiniz, ekstra 12-13 dolar bir şey tutuyor genelde.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Çaresizlik insana bunları da yaptırıyor :) Maalesef ülkemizde bazen çok basit şeyleri bile bulamıyoruz. Yurtdışından getirelim desek kargosu bilmem nesi derken sonunda vazgeçiliyor ufak şeyler için fiyatına değmiyor. Bazen diyorum Çin'de yaşamak nasıl olurdu teknolojiyle iç içe diye :)

4 kişi bunu beğendi.
  4. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    242
    Tamam hocam bi daha böyle bi durumla karşılaşırsam deneyeceğim.

5. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    634
    Bulaşık süngeri kullanabilirsiniz. Kullandığınız sünger miktarına göre farklı ses renkleri elde edebilirsiniz. Süngeri kesmek için jilet tavsiye ederim.

4 kişi bunu beğendi.
  6. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    642
    Filtreleri zarar vermeden cikarirsaniz hidrojen peroksit (oksijenli su) icinde bekletip, sonra kurutarak temizleyebilirsiniz. Ety'nin filtre cikarma aletini cok sokmadan takar cikarirsaniz delinmiyor.