DIY Kablolar

'Kendin Yap (DIY)' forumunda prostheticwhim tarafından 22 Mart 2018 tarihinde açılan konu

1. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    7012 eklentisini görüntüle 7013 eklentisini görüntüle
    Bu gumus kablo acikcasi kullanilamaz oldu, o kadar ince ki kulakligi cikarip masa uzerine biraksaniz bile bir sekilde tekrar takarken dolasiveriyor, bir de konektorlerden cikisi biraz igreti duruyor, uygun makaronla bayagi ugrasmak lazimdi ama elimde yoktu. Takinca cok rahat, yeterince de saglam, bayagi cektim kopma filan olmadi ama ince kablonun dolasma isini abartmiyorum, cidden kenara koydum stok kabloyla kullaniyorum gorunumunu sevmeme ragmen.

Bonus: DIY Hoparlor ayagi :)

Kablolar sunlar:

https://tr.aliexpress.com/item/5m-E...32810999946.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.52JgWX

https://tr.aliexpress.com/item/Extr...32810673394.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.nsZIr6

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  2. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,460
    Konnektörleri ve jakı kendiniz mi lehimlediniz?

3. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Evet. Daha onceden kronograph ve audiominor'den diy icin kablo alirken rica ettigim gumus lehimleri kullandim. En ucuzundan isi ayarli bir lehim aleti, dandik bir multimetre ve yardimci el var. Normalde silikon sikarim jack icine ancak bu sefer belki jacklere baska konnektor takarim diye faber castell'in su yapistiricisindan koyuverdim.

Lehim asamasi mmcx konnektor ve dantel ipi kablolar yuzundan biraz stresli oldu, o asamada bi bu resmi cekmisim.

2 kişi bunu beğendi.
  4. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,460
    Çok güzel elinize sağlık. Resmen yardımcı robot yapmışsınız. Bende yapmak istiyorum kablo leyimlemek falan ama öncesinde baya bir araştırma yapmak gerekecek

2 kişi bunu beğendi.
  5. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Etrafta bir elektirikci ya da bilen tanidik bulup ne yapmak istediginizi soyler, bi kere beraber calisirsaniz gerisi kolay gelir. Teknik bir is oldugundan okuyup izleyerek ogrenmek zaman alici oluyor. Ben mesela lehimin oksitlenmeden dolayi cihazin ucundan dustugunu ve isinin oksitlenme hizini arttirdigini bilmiyordum ve bu isimi cok zorlastirdi en basta. Yani lehim teli ve cihazini lehimlenecek noktaya ayni anda degdiriyordum :laugh:

Bir de parasi neyse verip almak genelde mali acidan daha avantajli, yapilmis kablo alsam 5$ filan daha pahali olacakti. En basta ucuz malzemeyle ugrasin ziyan olursa maliyeti cok olmasin. Mikrofon kablolari filan kaliteli oluyor, ses sistemi satan yerlerde bulabilirsiniz.

2 kişi bunu beğendi.
  6. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,460
    Çalıştığım yerin teknik personeli bu işten anliyor. Hatta onlara sorduğumda leyim makinasının ucunu inceltmek gerekir demişlerdi. İnceltme işlemini taş motorunda yapabileceklerini söylediler. Bir yerden başlamak lazım cesaret edip.