DIY Kopuk Uc (Vsonic GR07)

'Kendin Yap (DIY)' forumunda prostheticwhim tarafından 16 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    GR07'nin lastik uclari ile anlasamadik, Sony hybridler ile kulaklik seklinden dolayi yeterince derin fit ve komfor saglayamadim, kendi kopuk ucu hepsinden kotuydu, diger kopuk uclarda uymuyor. 3M'in fotografta gorunen gurultu onleyici kopuklerinden bir tanesini falcata ile ortadan kesip bulabildigim en ince matkap ucuyla deldim ve mukemmel bir fit! diger kopuk uclardaki gibi nozzle'i kanaldan fazla uzak tutma, kir toplama gibi sorunlar yok, seste bozulma degil, netlikte oldukca farkedilir artis oldu, sibilans yok denebilecek seviyede ve ozellikle bas detayi artti, alt baslar belirginlesti. Daha once de tam fit alabiliyordum ama rahat edemiyordum, o yuzden dediklerim bence kopuk materyalinden kaynakli farklar, istenmeyen rezonanslari azalttigini dusunuyorum. Kulaklik yalitim olarak pek de ileri gitmedi, yapiminda kullanilan malzeme dis sesleri iletiyor/geciriyor olabilir.

Kopugu kestikten sonra delerken koruyucu tabaka olan kisimdan degil kopugu kestiginiz taraftan delmeniz gerekiyor yoksa kopuk donen ucta toplanip cok buyuk capta deliniyor. 3 cift hazirladim ilk yaptigimi delerken tam ortadan delmeyi duzgun beceremesem de diger duzgun deldiklerimle rahatlik ve ses acisindan farki olmadi, zaten takinca kulak yolunuzun seklinde kaliyor ve kopugun materyalindan dolayi comply uclar kadar rahatsiz edici baski uygulamadan kulakligi tasiyabiliyor kasa kulak kepcesine tam oturmasa bile. Koruyucu tabakali kisimlari disa bakacak sekilde taktim, kopuk keserken sikistigindan tam duz kesilmedi.

Kopugun cekirdegi olmadigindan buyuk ihtimal bulabileceginiz delme aletine gore her kulakliga uygulanabilecegini dusunuyorum. Kopuk kullaniyorsaniz mutlaka tavsiye ederim, maliyeti de cok dusuk bu kopuklerin, cogu gurultulu isyerinde cesitli turevleri var ama bunlar biraz daha sert oldugundan kesip delmek, kulakliga takmak daha kolay olabilir.
    1376 eklentisini görüntüle

Collapse Signature Expand Signature
    9 kişi bunu beğendi.
  2. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    @prostheticwhim
    Güzel ve faydalı bir paylaşım olmuş. Bu tarz DIY çalışmalarını çok seviyorum. Bana Se846'nın sarı köpük uçlarını hatırlattı. En güzel sesi de o uçlarla almıştım.
    Ben de alıp deneyeceğim ;)

2 kişi bunu beğendi.
  3. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Fonksiyonelligi kadar kulaklikla renk uyumunu da cok sevdim :laugh:

4. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    Güzel fikir, denemek lazım:)

5. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    644
    Bakıyım tekzende varsa alıp deneyeceğim

6. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Bu basliga yazmamisim, uzun suredir bu isi kemer delme aleti kullanarak yapiyorum. Kopugu ortadan ikiye falcatayla kesip, parmak arasinda tam ezdikten sonra ortasindan kulakligin ucuna uygun boyutta aletle deliyorum. Belki kulagima uymasinin etkisidir ancak ses bana comply ve crystal tips'ten daha iyi geliyor.