DIY Kulaklık

'Kendin Yap (DIY)' forumunda prostheticwhim tarafından 8 Aralık 2014 tarihinde açılan konu

1. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Arkadaşlar kendi kulaklığınızı yapmanız için gerekli her türlü parçayı temin eden bir satıcı buldum aliexpress'te:

http://www.aliexpress.com/store/323026

Ben hobi kiti alır gibi bir ara gerekli malzemeleri sipariş verip oyalanmayı düşünüyorum, böyle şeylerle uğraşmayı sevenler için gayet ekonomik ürün fiyatları. 40 mm sony mdr7506 sürücüleri özellikle gözüme çarptı.

Şu sıralar hangi sürücüye nasıl kablolama yapılmalı, direnç vs. ne bulursam araştırıyorum fırsat buldukça. Yalnız sürekli duyduğum şu hand tuning olayını tam anlayamadım. Her kulaklık için standart üretilen sürücülere yapılan elektronik bir müdahale ve ölçüm mü söz konusu ? Yoksa sadece kasanın materyali, konumlandırması, kablolama ve bazı kulaklıklarda yapılan direnç eklemeleri sonucu elde edilen sesin ölçülmesiyle yapılan bir kontrol mü? Aynı sürücülere sahip farklı tuning yapılmış kulaklıklarda farkı yaratan kablolamayla sağlanan crossover, direnç/güç beslemesi farkı, kapların akustiği ve sürücü konumlandırması dışında bir şey var mı?

Lambalı amfi işine de baktım ama ss amfileri diy kitlerle yapmak oldukça kolay görünse de lambalı çok ayrı ve maliyetli bir dünya.

Her türlü bilgi için teşekkürler :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
  2. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,448
    Driverı alıp kasada oynama yaparak yapılan olaydır muhtemelen o tuning olayı.
    Kafa üstünde driver işin çoğunu oluştursa da kasanın payı da ihmal edilemez bir noktadadır. Driverları alıp kendince birleştirebilirsin. Dinamikte pek crossover devresine ihtiyaç yok ama kendince bir ton ayarlama devresi yapabilirsin. Daha özgür tarafı ise driverın açısı konumu ile oynayarak kendi S-logic teknolojini de yapabilirsin.

2 kişi bunu beğendi.
  3. modifix06

modifix06
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    konuyla ne kadar ilgisi var bilmiyorum ama adamın kendi yaptığı mermiden kulaklıklar baya havalı :)

6 kişi bunu beğendi.
  4. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Şu üç üründen bir earbud yapabilmek için sipariş verdim:
    http://www.aliexpress.com/snapshot/6396627373.html?orderId=65012287743336
    http://www.aliexpress.com/snapshot/6396627370.html?orderId=65012287733336
    http://www.aliexpress.com/snapshot/6396627369.html?orderId=65012287723336

Bir de bu sürücüyü; ilk olarak elimdeki vintage pioneer se20a'nın kasasına takıp denemeyi düşünüyorum, kablosu da güç kablolarıyla yarışacak kalınlıkta ve söküp birleştirmesi çok kolay bir kolaklık, yıldız tornavida yeterli :)
    http://www.aliexpress.com/snapshot/6396627372.html?orderId=65012287713336

Satıcı diy earphone kitleri bile hazırlamış, sayfasına girip bulabilirsiniz.

Elimde alelade bir lehim aleti var, bununla daha önce eğlencesine eski earbud/iem kulaklıkların kablolarını değiştirdiğim oldu ama pek ince iş çıkardığı söylenemez, ekonomik, iş görecek bir şeyler bakacağım.

5. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Dinamik sürücüler frekans üretiminde dikkate değer ölçüde bölgesel fark gösterir mi? Düşününce tizler frekanslar sürücü uçları/ bass da diyaframın daha çok esneyebildiği orta kısımda üretilir gibi geldi ama saçmalıyor da olabilirim. Bahsi geçen sürücü 50mm, sanırım kapalı kulaklık olmaya daha uygun.

https://drive.google.com/file/d/0Bypxz9-F10paanY3ZThFNjNBNzQ/view?usp=sharing

6. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,448
    Ben tamamı her frekansı üretiyor diye biliyorum. Dinamik driverın sıkıntılı noktası driver çapı büyüdükçe yüksek frekanslarda hareket eşzamanlı olmuyor ve ortada deyim yerindeyse çalkalanma oluyor. Bu da renklenme yapıyor seste. Sennheiser bu soruna çözüm olarak HD800 modelinde driverın ortasını boş yapmıştı. Bu sayede çok daha büyük çaplarda sorunsuz çalışma sağladı.

4 kişi bunu beğendi.
  7. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Kulaklık kasasında bölmeler yaratmak ya da iç ve dış kısımlara farklı yalıtım malzemesi kullanmak fantezi olur ancak o zaman :)

8. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,448
    Hepsi fantezi olur ancak denemekten zarar gelmez. Deneyerek kendi doğrularınızı bulursunuz :)

5 kişi bunu beğendi.
  9. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Her halükarda kasanın içine çam sakızı sürüp sürücünün önüne de ipek kumaş koyacağım :gulme Becerebilirsem de tak-çıkar olacak parçalar. Aldığım balsa ağacı parçaları beni hayal kırıklığına uğrattı ama oyulup şekil verilmeye pek gelmiyor, daha çok kesilip yapıştırılmaya müsait ve çok kırılgan.

2 kişi bunu beğendi.
  10. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,323
    Balsa ile model uçak yapabilirsin elinde fazla kaldıysa :)

11. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Bayağı fazla var daha kesip deşmeye başladım sayılmaz bile. Alırken çok aldım zaten uçak araba kalemlik uğraşır dururum diye.

12. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Balsa yerine bisküvi de kullanabilirsiniz:)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

2 kişi bunu beğendi.
  13. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Prototipi çitosları yalayıp birbirine yapıştırarak yapacağım zaten :)

14. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Sipariş verdiğim ekipmanlar (İlk mesajda linkleri mevcut) ve aylar önce kornography Yağız Bey'den portapro için aldığım bakır kablo, diğer fotoğraflarda 50mm sürücülere kullanılan kablo Audiominor'den ebay sayfasındaki kablodan 4m ve switchcraft 3,5mm jack, 5 kanallı gümüş lehim de bu fotoğraftaki değil, Boğaç Bey'in yolladığı.

50mm sürücüler, piyasada hangi kulaklıklarda kullanıldığını satıcıdan öğrenemedim, sanırım ingilizce anlaşamamaktan, ama vmoda m100 vs steelseries siberia modellerin kasalarına uyduklarını öğrendim, 190 ohm direnç sahibi olduklarından bahsi geçen kulaklıkların sürücüleri olma ihtimali yok ne yazık ki.

Satıcıya göre orijinal pk1 sürücüleriymiş, bu sürücülere aynı satıcıdan aldığım kabloyu takıp bir süre kullandım ve burn-in ettim, gerçekten amfiye ihtiyaç duyuyor, bence gerçekci bir tınısı vardı, bass şiddeti ve dokusu özellikle güzeldi, tizler parıltılıydı fakat sibilans vardı, midler de gerçekciydi ve netti, burn-in ile enstrüman ayrımı arttı, sahne zaten vardı kulaklıkta- çok kulaklık deneyebilmiş birisi değilim ancak dinlediğim en iyi earbud idi ama yine de earbuddı, ne kafaüstünün yaratabildiği ses basıncı ve akustik his vardı ne de kulakiçinin yalıtımı ve netliği, apple earpodlardan çok daha iyi olduğunu bu işlerle alakasız aile bireylerine denetip teyit ettirdim :) Sonra bu kablo çakma görünüyor deyip eski bir kulaklığın mor renk kablosunu takacağım derken sürücülerden birini bozdum, merakımı giderdiğim için başka bir sürücü sipariş edip daha fazla masraf yapmayı düşünmüyorum earbud olayına.

Jack'e ve sürücülere bağlantı öncesi kablo uçlarına biraz lehim yedirmek gerekiyor, yalıtımlı kablolarda bu büyük problem çünkü her teli ayrı kaplayan yalıtımı yakacağım derken teller de yanıyor, sertleşiyor, kırılabiliyor, audiominor kabloyla böyle bir sorun yok. Kablo oldukça kalın ama bir o kadar da esnek, içinden tek bir tel çekip iem'e ya da earbud'a yetecek kablo yapabilirsiniz :) Örmeden önce mutlaka kablo uçlarını bulabilmek için birşeylerle işaretleyin, yoksa tel uçlarını prize sokup elektrik tornavidasıyla bakmak zorunda kalabilirsiniz :D Örgü için annenizden saç örmeyi öğreneceksiniz, siz örerken de bir kişi gergin tutarsa büyük kolaylık.

Bu resmi yaptığım hatayı yapmayın diye koydum, switchcraft jackle çalışmak gerçekten çok kolay, uçları açıp rahat rahat lehimleyip sonra kapatabiliyorsunuz ama ucu açıp benim gibi dikine çaktınız mı kapanmıyor böyle kalın bir kabloyla :) , jack ancak aldı kabloları, daha ince bir jacke nasıl sığardı emin değilim, bantla sarılı olduğuna bakmayın sadece bir kat sarılı, tam sığdı jackin içine kablo.

Sürücü lehimlendikten sonra,

İlk testler başladı :) İlk denemem büyük hayal kırıklığıydı, meğersem sürücülerin üstündeki metaller koruyucuymuş, onları çıkarınca çok memnun kaldım duyduklarımdan, bir yarım saat filan kulağa farklı pozisyonlarda tutup dinlemişimdir. Sürücülerin manyetik alanı çok kuvvetli, bir kere birbirlerine yapıştılar, titanyum folyo zarar görmediği için çok şanslıydım, her türlü metali uzak tutmak gerekiyor.

Yakında...

Dipnot: Bu işleri hiç bilen birisi değilim, meraktan giriştim, yardımı olan herkese çok teşekkürler, Yağız Bey de Boğaç Bey de kablo alırken çok yardımcı oldular.

#14 prostheticwhim, 12 Ocak 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Ocak 2015
    11 kişi bunu beğendi.
  15. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,448
    Hocam drivera bağladığınız kablolar sanki biraz kalın olmuş, yerini kopartabilir bilginiz olsun. Hatta kablolamayı en son yapsanız daha iyi olur.

16. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Evet portapro da gördüğüm gibi yapayım deyip bayağı lehim yedirdim, kablo da çok lehim çekti içine kesin koparır. Kupları yaptıktan sonra kullanmadan önce kablonun kuptan çıktığı yere gerginliği tutacak bir metal koyaırm diyordum.

Bu arada açıklamaları ekledim, düzenleme yaptım.

17. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    127
    Elinize sağlık. Kendi sm3 lerimi sökülebilir kablolu hale getirmeye çalıştım ben de. Aslında başardım da ama malesef sm3'ün çürümüş internal kabloları bu işlemlere dayanamadı. Onları yenileyeyim derken mid-tiz armatüründeki lehim noktaları eridi. Birbirine yarım milim mesafede 4 lehim noktasına ayrı ayrı tam 6 adet kablo ve iki adet cross over lehimlemek gerekiyor. Tam Çin işkencesi. Ama yine de kendi başına bir şeyler yapabilmek ve o kulaklıktan ses alabilmek çok keyifli.

3 kişi bunu beğendi.
  18. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    Son halini merakla bekliyorum...

19. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Umarım bir gün bende yaparım

20. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    O tarz işler için sanırım özel lehim ve aletler ve makineler kullanılıyor, armatür yapılabilir mi diye bakmıştım bir ara, kulaklık ses verse de az fazla ısıya maruz kalması armatürde ses kalitesini bozuyormuş. Aynı zamanda yine bir üreticinin yazısından hatırlıyorum, armatür sürücülü kulaklıkların düşürülmesi bile ses kalitesini düşürürmüş sürücü çalışsa da, o yüzden ikinci el alırken de armatür iki kere düşünmek lazım. Çoğu kulaklık da tamire hiç uygun değil. Dinamik sürücülerde ise ısı doğrdudan sürücü zarını sertleştirip büzüştürebiliyormuş. Maksimum süre, sürücüye göre 1-2 saniyede ısı zara ulaşmadan tamamlanmalıymış lehim. Bir de kesinlikle pasta vs. sürücüye çok az da olsa sürülmemeli, eriyince her yere dağılıp lehimi tuttuğunuzda o ısıyı iletiyor, iyi ki daha eski bozuk bir kulaklıkta denerken fark ettim. Aklımdan armatürle çalışmak da geçti ama daha zor olabileceğini düşündüm.

Kullandıkları malzemeler şu videolar da görülüyor, özellikle 1964 ears videosu oldukça ipucu veriyor :

#20 prostheticwhim, 13 Ocak 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Ocak 2015
    2 kişi bunu beğendi.