Elimizdeki dosya gerçekten flac midir?

'Yazılımlar' forumunda spitzer tarafından 8 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Herkese merhaba,

Dijital müzik dört bir yanımızı sarmışken, flac formatı da birçoğunun gözdesi olmaya başladı. Fakat oradan buradan bulduğumuz flac dosyalarının gerçekten de kayıpsız olup olmadığını nasıl anlarız çoğumuz bunu bilmiyor. Çünkü flac dosyaları bazı üçkağıtçılar tarafından mp3'ten tekrardan convert ediliyor ve tamamen "çöp" bir dosya oluşmuş oluyor. İşte bu çöpleri nasıl ayırt ediyoruz biraz buna bakalım istedim. Bunun için çeşitli spectrum analiz edebilen programlar kullanılabilir, benim önerim adobe audition'dır. İnternette bulunabilir. Analiz edeceğimiz dosyayı programda açtığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelirse doğruyu bulduk demek oluyor;

Bu resim ilgili parçanın 1 sn sinin spektrum görüntüsü. Dikkatli bakılırsa dikey sütunda 20 khz seviyesine kadar ses uzuyor. Bu en basit olarak ilk bakacağımız yer olacak. Daha sonra ve en önemli olarak bakacağımız yer görüntüde herhangi bir köşeli dikdörtgen küçük parçaların olmaması gerektiği. eğer bu parçalardan görüyorsak ne yazık ki kazıklandık ve indirdiğimiz dosya aslında bir mp3 dosyası. şimdi onun resmini de aşağıda paylaşıyorum;

İkinci resimde görüldüğü gibi dikey sütunda enerji 16 khz'e kadar var ve sonrası çok kötü bir durumda. Bu dosya flac olsa idi 20 khz'e kadar birinci resimdeki gibi düzenli bir görünüm olmalıydı. Ayrıca dikkatinizi çekmiştir, ikinci resimde bahsettiğim küçük kutulardan var, bu da bu dosyanın mp3 olduğu yönündeki en büyük kanıttır.

Umarım faydalı bir konu olur, şimdi şüphelendiğiniz albümlere bir göz atabilirsiniz:) müzikli günler..

24 kişi bunu beğendi.
  2. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Mp3'ten cevrilmis bir Flac parcayi anlayamiyorsa kulak, ekipmana o kadar para bayilmasin bence.( Sahsa munhasir degil genellemedir.)

Mp3 yoklukta gidiyorda, mp3'ten cevirme flac degisik, bozuk.

Collapse Signature Expand Signature
    8 kişi bunu beğendi.
  3. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Ben audition ile denemiştim bu olayı kendi riplerimde fark yoktu. Yani flac ile 320mp3 aynı yoğunluktaydı. Bir de arayüzü çok detaylı audition'un daha basit bir program yok mu acaba? Özellikle mac için.

2 kişi bunu beğendi.
  4. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Bence mp3 iyi riplendiyse ve parça daha önce dinlenmedi ise flac olduğu düşünülebilir ama aynı parçanın flac ve mp3ten flac olanı karşılaştırıldığında en azından sahnenin etkisi ve detay konularında farklılık gösterecektir. Ben flac bir parçanın mp3 ünü dinlediğimde bir daralma hissediyorum .

#4 Hanamichi, 9 Şubat 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şubat 2015
    4 kişi bunu beğendi.
  5. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    http://www.audiocheck.net/blindtests_16vs8bit.php

Yukarıda verdiğim sitede bir çok ses testi bulunmakta. Benim en çok dikkatimi çeken testlerden biri de 8bit ile 16bit farkını anlayabileceğimiz(!) test oldu.

Kör testte anlayabildim diyebiliyorsanız helal olsun, bir de farkı yazabilirseniz süper olur kopya çekerim :) Ben henüz GR07BE ile testi yapamadım, akşam inşallah deneyeceğim. Brainwavz M5 ile yaptığım testte ben farkı anlayamadım.

2 kişi bunu beğendi.
  6. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Dikkatli okursanız, ''mp3'ten çevrilmiş bir flac'' diye bahsettim ve ekledim ''mp3 yoklukta gidiyor ama mp3'ten çevrilme flac bozuk'' diye. Kısaca mp3'e kötü demiyorum ama mp3'ten çevrilme flac'ı herkes rahatlıkla anlayabilir, çünkü bariz belli ediyor kendini.

2 kişi bunu beğendi.
  7. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    İyi kodlanmış bir mp3, kötü kodlanmış bir flactan iyidir. İyi kodlanmış bir mp3 dosyasını flac formatına çevirdiğiniz zaman orjinalinden daha kötü çalar, sizi sevdiğiniz sanatçıdan nefret bile ettirebilir.

8. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Bence en kolayı deneyin. Ses kalitesi çok iyi olduğunu düşündüğünüz bir MP3 alıp FLAC yapın sonra blind test yapın. Hatta zor olabilir blind yapmak, kendiniz AB yapın ama dürüstçe :p

2 kişi bunu beğendi.
  9. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Aynı bit ve khz'da çevrim yapıldığında fark olmamalı mp3'ü flac da yapsanız wav da, ama yürütücünün işlem şekline göre pratikte farklılık olacaktır tabi. Yine de bir pc'de olmamalı söz konusu fark. Bence en sağlıklı format wav, dosya hiç sıkıştırmaya uğramadığı için yürütücü en az işlemci gücü harcayarak oynatabilir, tabi boyut artınca okuma hızı devreye giriyor, o kısım yeterli olmalı. Flac da mp3 da dosyaları sıkıştırıp yer kazanma amaçlı. Bazı flaclar daha sonra audio cd yaratma amacıyla yaratılabiliyor, bunlar da doğru yaratılmışsa wav a çevirdiğinizde kayıp olmuyor ancak yürütücü de direkt kullanırsanız yoğun sıkıştırma yüzünden olumsuz etkileyebilir. Bir de alac formatına değinmek isterim ki bazı cihazların bu formata verdiği destek çok kötü, alac formatında aynı kaydı farklı cihazlarda çok farklı algıladım, dikkat etmekte fayda var.

10. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Arkadaşlar şunu belirteyim öncelikle; bu encoding işlemleri her şekilde kayıpsız dosyadan yapılmalıdır. Mp3 encode edilecekse onun kayıpsız dosyası(flac vs.) kullanılmalıdır. Flac isteniyorsa yine orijinal cd lazımdır. Diğer şartlarda "transcode" denen çöpler oluşuyor. Elinizdeki 320 kbps mp3'lerin flac'ten çevrildiğine emin misiniz? Kaç tanesi öyledir sizce? Sizin oluşturduklarınız hariç, elinizdeki 320 kbps mp3'lerin en az üçte biri daha düşük bitrate mp3'lerden oluşturulan dosyalardır. Bunu da en kolay bu spektrum analizine bakarak anlayabilirsiniz.

Son olarak şunu söyleyeyim, yukarıda bahsettiğim ilk doğru encode hariç, her encode işlemi dosyayı daha çok bozar. Yani gerçek anlamda 320 kbps mp3, flac'e çevrilmiş halinden daha iyi durumdadır.

#10 spitzer, 9 Şubat 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şubat 2015
    5 kişi bunu beğendi.
  11. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Ben uzun süredir FLAC kullanmıyorum. 24 bit olmadıkları sürece gerçek anlamda bir katkı sağlayacaklarına da nedense "ben" inanmıyorum. Eğer bulduğum albümler kötüyse, FLAC olanını bir şekilde buluyor, ondan sonra 3-5 kuruşluk video çeviriciler gibi ucuz çeviricilerdense kaliteli çeviri kullanarak (İsim vermiyorum, herkese hitap etmeyebilir) 320 KBPS'ye dönüştürüyorum. Bu bana 3 kata kadar alan sağladığı gibi, kaliteden de "benim algılayacağım kadar" çok bir şey kaybettirmiyor. Zaten ekipmanlarım çok kaliteli değil, henüz. O açıdan sorun olmuyor. İleride de sorun yaratacağını (Ekipmanlarım üst düzey olsa dahi) nedense sanmıyorum. :)

2 kişi bunu beğendi.
  12. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Bildiğim kadarıyla transcode dediğiniz "upsampling" yapıldığında oluşur, ve gerekli parametreler korunarak yapılan dönüşümün etkisi olmaz boyuttan başka. Flac da mp3 de ses datası sıkıştırmak için yaratılmış dosya biçimleri, aynı şey görüntü dosyaları için de geçerli, değerleri koruyarak formatını değiştirdiğiniz bir resmi tekrar eski formatına çevirdiğinizde tamamen aynıdır. Wav'dan flac'a çevirip sample rate'i düşük tutarak 64kbps mp3'ten kötü bile yapabilirsiniz. "Kayıpsız" demek de bir kayıda her ne formatta olursa olsun pazarlamadan başka bir şey olamaz, flac'ın amacı zaten wav dosyalarını sıkıştırıp yer kazanmak. Ayrıca yine bildiğim kadarıyla sample rate de ilk kayıt şekline göre belirlenmeli yani, yani stüdyo kaydı uygun olmayan bir parça 24 bit 123456789khzye çevrilirse anca "transcode"/upsampling dinlenir ve bunu insan kulağı da algılayabilir.

2 kişi bunu beğendi.
  13. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Ne yazık ki katılmıyorum.

İlk olarak kayıpsız sıkıştırma adından da anlaşılacağı gibi kayıpsızdır. Bunu ZIP gibi sıkıştırma algoritmalarına veya yorganı torbaya koyup içindeki havayı emmeye benzetebilirsiniz. Veri içinde çoğu zaman birçok boşluk bulundurur, sıkıştırma algoritmaları en basitiyle bu boşlukları yok eder. Yine basit örnek: 0000000000 yerine 10x0 yazarsanız aynı veriyi kaybetmeden küçültmüş olursunuz.

İkincisi Lossless bir dosya MP3 e veya herhangi bir lossy codec ile sıkıştırıldığında veri kaybolur. Artık ne yaparsanız yapın o veri geri gelmez.
    Bu arada WAV da bir codec dir özünde.

Son dediğinize katılıyorum ama bir yere kadar. Upsampling doğru yapıldığında minimal kötü etki bırakır, ama bunun için doğru software ve hardware gereklidir. Dolayısıyla stüdyoda yapılan bir upsampling benim evde yaptığımdan daha kaliteli olacaktır. Yine unutmamak lazım günümüzde kullanılan neredeyse tüm DAC chipleri kendi içinde giren bilgiyi upsample yapıp sonra işler.

2 kişi bunu beğendi.
  14. Daywalker

Daywalker
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    87
    Herşey bir tarafa içe sinip sinmeme durumu var. Elden gelenin en kalitelisini dinlediğimi düşünmek beni daha mutlu ediyor.

15. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Kayıpsız yoktur derken demek istediğim sesi kayıp olmadan kayıt etmenin imkansıza yakınlığıydı. Dosya şeklini değiştirmenin fark yaratmayacığını söylerken özellikle gerekli nitelikler korunarak dedim, flac, mp3 hepsi sıkıştırma amaçlı demek istedim, 320 kbps mp3'ü aynı değerde flac yapıp sonra tekrar mp3 yapsanız değişir mi?. Upsamplingden bahsederken de kast ettiğim 16bit adam gibi bir cdyi 24bit 96khz'a çevirmek. Ben sizin dediklerinize katılıyorum :)

16. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Evet değişir. MP3 kayıplı bir format, herhangi bir kayıpsız format MP3 e çevirilirse geri dönülemez kayıp oluşacaktır.

Ya da ben hakkaten anlamadım ne demek istediğinizi :D

17. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    24/96 kayıtları 24/44 e nasıl düşürürüm . (bende arada sebepleniyim :D )

18. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    QLS için mi? WAV'a çevir :gulme

19. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    dbpoweramp ile Resample DSP ekleyip yapabilirsin

20. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    150 mb lık flac vardı wav a çevirdim 450 mb oldu . Böyle olursa 20 tane parça anca atarım :D Bi ayarı vardır muhtemelen de ben bu convert işlerinden pek anlamıyorum