Elimizdeki dosya gerçekten flac midir?

'Yazılımlar' forumunda spitzer tarafından 8 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. ionian

ionian
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    50
    Denildiği gibi çok rahat anlaşılıyor.. Bilgiler için ayrıca teşekkürler.

2. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Transcode ile upsampling çok farklı şeylerdir. Transcode kayıpsız olmayan formatlar arası encode işlemidir. Her encode öncelikle kayıpsız dosyadan yapılmalıdır. Eğer bu böyle yapılmazsa ortaya çıkan dosyaya "transcode" denir.

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,045
    Kayıplı kayıpsız format muhabbeti almış başını gidiyor da ikincisi aslında yok :) Baktığımız fotoğraf, izlediğimiz film, dinlediğimiz müzik, hepsi kayıplı.

2 kişi bunu beğendi.
  4. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    331
    Teşekkürler, bu tip topluluklarda neden uzun zamandır bulunmadığımı bu mesaj itibariyle hatırlamış oldum.

5. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Ne demek istediğinizi anlamadım. İğnelediniz mi, katıldınız mı?

Collapse Signature Expand Signature
  6. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    YoYo Joker der ki "Lotoo PAW Gold ile 320kbps MP3 ile FLAC arasındaki farkı net bir şekilde ayırtedebiliyorum"

Audeze LCD2F ile kullanmış :)

7. scocth

scocth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    spectro programıyla 22khz e kadar frekans yakalamış olsak bu onun kaliteli bir flac olduğunu göstermesi açısından yeterli mi?

8. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    O birinci koşul, ikincisi ise birinci şekildeki gibi lineer keskin hatlara sahip olmayan bir spektrum olması lazım. 2 sn'Lik zoom yaptığınızda birinci resme yakın bir görüntü varsa kayıpsız sıkıştırmadır.

9. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    640
    Dediğim, dosya zaten mp3 ise, onu flac yapsak, sonra tekrar mp3 yapsak, bu sırada da bitiyle tarağıyla oynamazsak, dosya aynı dosyadır. Bir başka da dediğim flac da kayıplı format, ha mp3'e göre daha kayıpsız olabilir :D

Bir de şuna değinmek istemiştim, bazen duyduğunuz o fark yürütücünün dosya formatlarını yürütürken kullandığı yazılım/okuma hızı/işlemci gücü dağılımı sebebiyle de oluşur.

Lakin çok takmamak lazım, wav'ı tek geçerim :D

10. scocth

scocth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    7
    elimdeki program biraz daha farklı bir grafik veriyor, ilk resimle kıyaslayamadım. bir de spectroyla 2sn'yeye zoom yapamıyorum. lineerden kasıt şarkının başında dümdüz bir çizgi uzanmış o mu? bir de ortalarda 16-18khz hizasında lineer gölgelenmeler var. bu mp3 olduğu anlamına mı geliyor?
    1124 eklentisini görüntüle

11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,045
    MP3'ten MP3'e o kadar çok fark var ki. Doğru düzgün yüksek kalitede encode edilmiş bir MP3'ün sadece frekans dağılımına bakarak, orijinali ile birebir karşılaştırmadan, gerçek FLAC'tan farkını anlamanız bence mümkün değil.

O bloksu yapılar ve frequency cut-off sadece düşük bitrate'li yahut kalitesiz encode edilmiş MP3'lerde görünür, onları da zaten kulağınızla tanırsınız.

Encoding'in amacı zaten o farkı size hissettirmemek. Mesela bitmap resim dosyasını yan yana koyduğunuzda fark görmeyecek şekilde 10 katı küçük boyuta düşürebilirsiniz.

12. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    @zxc
    Elimizde 1400kbps bir flac dosya var bunu 320kbps mp3'e kaliteli bir şekilde çevirdiğimiz zaman kayıp nereden yaşanıyor acaba?

13. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Biri çevirsin deneyelim , herkes fikrini yazsın . Kullandığı kulaklık ve dapı belirterek flac ve mp3 arasında duyduğu farkları yazsın :)

14. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Ben denemiştim ak120'de flac her türlü öpüyordu. Ama iphone da alac dan mp3'e pek fark yoktu.
    Kayıtlar kendi riplerim bu arada.

Benim demek istediğim farklar değil de nerden çalıyor demek istedim. Fark yoksa kendimi enayi gibi hissederim de.

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Bence de cihazdan cihaza farklılık gösterecektir , mesela koyu karakterli cihazlarda bence daha zor anlaşılır . Bu convert işinden anlayan bir üye aynı parçanın flac ve mp3 ünü bi linke yüklese , hepimiz aynı parça üzerinden değerlendirsek bence güzel olur :)

3 kişi bunu beğendi.
  16. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Güzel fikir bence zamanında çok konuştuk bu konuları aslında da fazla mal göz çıkarmaz :)
    Koyulukla pek alakası yok aslında iyilikle alakası vardır.

2 kişi bunu beğendi.
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,045
    Tam konum değil ama en basit sistemler (jpg mesela) Fourier domain'inde kısıtlamaya giderek işliyor bildiğim kadarıyla. Yani direk bu resimlerde gördüğümüz ses dalgasıyla değil, transformuyla oynanıyor. Sony'nin HD Audio reklamlarındaki resimler çok yanıltıcı mesela. Bir resimde köşeli diğer resimde yumuşak hatlı ses dalgası kullanıyorlar. Tabii ki öyle değil.

Yahut herhangi bir resim alalım. Tüm pixellerin RBG değerlerini alıp her pixelin bir renginde rastgele %1 oynayıp yerine koyalım. Çıplak gözle iki resim arasındaki farkı anlamak mümkün olmaz. Hatta bilgisayarla bile biraz analiz etmeden hangisinin orjinal olduğunu anlamanız kolay olmayacaktır. Peki böyle %1 oynamayla 10 kat veri kazanılır mı? Zaten o yüzden Fourier domain'inde işleniyor mesele.

Kısacası birçok insanın birçok parçada duyamayacağı farklar oluşturuluyor. Zaten ortalama insan 220 kbps sonrasını ayirdedemiyor bir araştırmaya göre (duyum değil, makaleyi okudum ama bulamıyorum). Aynı araştırmada bir kişi 320kbs MP3 ile 1440kbs arasındaki farkı istikrarlı şekilde yakalamış.

#37 zxc, 10 Şubat 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şubat 2015
  18. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    @zxc
    Sorumun cevabını alamadım ya da ben anlamadım :) ama yine de zahmet edip o kadar yazmışsınız teşekkür ederim. Tek diyebileceğim fotoğraf konusu ile çok alakası yok bizim işin orada dediğiniz gibi çıplak gözle bakıyorsunuz biz ise uzay teleskobu ile.

19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,045
    Resim ve ses dosyasında mantık aynı. Video'da biraz daha karışık, vektörler falan kullanılıyor. İlgileniyorsanız şuraya bir göz atın:

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Lossy_compression

Aslında haklı olarak en sık sorulan soruyu sordunuz, "peki kayıp nerede?" Cevap malesef Fourier transformun'dan geçiyor, onu da nasil basit açıklarız bilemiyorum.

Buradaki frekans dağılımı resimleri ancak orjinali ile yan yana konulduğunda yardımcı olabilir. Yoksa tek başına bir resmin kaliteli MP3'e mi, yoksa FLAC'a mi ait olduğunu anlamak çok mümkün olmayabilir.

4 kişi bunu beğendi.
  20. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    780
    Sol kulağımdaki problem dolayısı ile yüksek seste müzik dinlemekte zorlanıyorum kötü kayıtlarda.Sibel can kış masalı parçası 1200 dpi 320 kpbps ak120 dap kulaklık ie800 ile sesi 65'e getirdiğimde parçanın yükselen bölümlerinde kulağımda hışırtıya neden oluyor.Cd'den çevirme flac ve wav dosyalarını ise sıkıntısız dinleyebiliyorum parça ne kadar yükselirse yükselsin...