Elimizdeki dosya gerçekten flac midir?

'Yazılımlar' forumunda spitzer tarafından 8 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Şimdi demek istediklerim daha iyi anlaşılacak. Konuyu pekiştirmek için "give into me" parçasının kendim yaptığım cd rip flac dosyasını ve aynı dosyanın 320kbps lame codec ile encode edilmiş halinin 2 sn'Lik spektrumlarını aşağıya ekliyorum. Fark gayet açık.

Flac;

320 kbps lame mp3;

Görüldüğü üzere Flac'ta hiçbir blok gözükmüyor, fakat 320 kbps ta alttaki resimde bloklar net olarak görülüyor. Ayrıca flac'ta üst frekans enerjisi 20 khz i rahat geçerken 320 kbps'de enerji 20 khz'de bıçak gibi kesiliyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 10 Şubat 2015 ---
    2 sn'ye zoom yapmak şart. Ama şimdi iki örnekle daha iyi anlaşılmıştır fark sanırım. Üstteki flac dosyası ile alttaki mp3 dosyası neredeyse aynı kesitleri gösteriyor. Dikkatli baktığında alttaki mp3 dosyasında bazı bölgelerde küçük dikdörtgenler var, üstte bu dikdörtgenlerin yerinde enerji var düzgün bir halde. Bu da aradaki farkı gösteriyor. ayrıca dediğim gibi flac 22 khz e giderken 320 mp3 20 khz'te kesiliyor. Ama ben 20 khz'te biten flac'lerde gördüm kendi çevirdiğim, o sebeple o kesin bilgi vermez. Küçük dikdörtgen bloklar en doğru bilgiyi verir size.

#41 spitzer, 10 Şubat 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şubat 2015
    6 kişi bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,045
  3. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Kayıp yaşanmama ihtimali yok da ben teknik olarak sormuştum. Atıyorum 20 khz üstü kesiliyor gibi. Yoksa ben sahnedeki ferahlıktan ve tizlerdeki kalite düşüşünden biraz daha perdeli çalmasından anlıyorum genelde. Bunu anlamak için ekipman çok önemli ama.
    Wav - flac varken mp3'e çevirmenin mantığı yok bence, ekipmana binlerce lira veripte torrent peşinde koşmayla aynı kafa.

Telefonumda kapasite sıkıntısından dolayı çok dinlemediğim parçaları 320'ye çevirip atıyorum, kayıpsızdan çevirince gerçekten iyi iş çıkıyor. Ama kalkıpta üst düzey sistem kurup arada fark yok diye de mp3'e çevirmem.

Collapse Signature Expand Signature
  4. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Benim flac dinlediğim parçaların çoğu internet kaynaklı hatta bu yüzden kafamda 24/192 kayıtlara karşı bir ön yargı oluştu . Bir kaç cd alıp wav formatına çevirip karşılaştırıcam .
    Bana kalırsa ses kalitesiyle yetinen biri elindeki wav yada flacı mp3 e çevirebilir sonuçta bunlar kişisel tercihler , çok takılmamak lazım .

5. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Öyle tabi kişisel tercih yargılama değil benimki. Ben sadece o kadar hassas olup 1000$'ı dap'a gömen adamın mp3'e çevirip atmasına anlam veremiyorum dedim. Yoksa isterse Tera'da Hande Yener dinlesin bana ne :))

2 kişi bunu beğendi.
  6. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Bu arada bahsettiğim 24 bit dosyalar 96 kHz veya 192 kHz olacak, onu da unutmayayım.

Ben şimdilik MP3 dosyası ile yetiniyorum. İleride olur da kaliteli bir ekipman kurma şansını yakalarsam FLAC formatıyla dahi sınırlı kalmam. DSD bile dinlemek isterim şahsen. (Ki en kaliteli format bence bu format) Lakin piyasada 16 bitlik FLAC/WAV formatları yaygınken 320 KBPS MP3 kullanmada hiçbir sakınca görmüyorum. Elimdekilerle bu ikili arasında fark yakalamam da mümkün değil. İyi bir ekipmana sahip olursam ne kadar yakalayacağım da tartışılır. (Ki kulağım pek kötü değildir)

Neyse, bir şeye daha değinmek istiyorum. Fourier Analizi, Mühendislik Matematiği finalinde sorumlu olduğumuz 3 konudan biriydi. (Diğerleri Vektör Analizi ve Kompleks Analiz) Fourier Analizini hiç öğrenmeden BA ile geçtim. Bir de Sinyaller ve Sistemler'de daha yoğun bir şekilde karşıma çıktı, onda biraz zorlandım ama yine de dersi koşulsuz geçtim. (Zaten ben koşullu nota not demem, belki de o yüzden okul uzadı) Bu Fourier Analizi diğer Haberleşme derslerinde de karşıma çıkacak. Ben Elektronik de (Aslında Devre ve Sistemler üzerine gideceğim) (Mühendislik Elektronik - Haberleşme gibi temel dallara sahip) seçmiş olsam Fourier konusunu tamamen öğrenmek zorunda kalacağım. Buradaki arkadaşlar kadar teknik olabilecek miyim, bilemiyorum ama zamanla Hi-Fi Elektroniğine yönelmek istersem daha da fazlasını bilmem gerekebilir. Zaten ya Hi-Fi ya da Mikro Elektroniğe yöneleceğim. (Başka seçeneceğim de yok gibi, ya da işsiz kalacağım)

Uzattığım için affola. :)

7. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Ben samsung s3 te dinleyeceksem , parça 320 mp3 mü flac mı çok bakmıyorum .Hm602 yada qa360 la dinleyeceksem, mp3 sahne konusunda yetersiz kalıyor o yüzden bende flac bulmaya çalışıyorum . Bunların çoğunun kaynaklarını bilmiyorum nasıl çevrildiler ama bazı kayıtlar hemen ayrılıyor diğerlerinden , artık kayıt edildikleri ekipmanlardan mı yoksa iyi riplendiklerinden mi bilmiyorum .

Geçen gün sacd olarak Paco De Lucianın bir albümünü dinledim , onu dinleyince de bu sefer flaclar mp3 gibi kaldı :) Dediğim gibi elimdeki kaynakların geçmişini bilmediğim için kesin şu şundan iyidir diyemiyorum sadece dinleyerek beğendiklerimi alıyorum içinden .
    Odyofillikle pek ilgim yok bir kayıtta gitar çalarken arkadaki cama sineğin konuşunu da duymayı hedeflemiyorum .

Yaklaşık 15 yıl önce 32 mb lık creative nomad 2 mle 128 kbps lik 6-7 parçayı çevirip çevirip dinlediğim için kendi geçmişimden intikam alıyorum sanırım :D
    Bahsi geçen Nomad 2 32 mb tı sanırım zamanın en yüksek sd kartı da 32 mb tı :D Discman ve cdler için çantayla dolaşıyordum . O zaman kayıt olarak cdler daha iyiydi sezmiştim ama bu şeytanda ufaktı at cebine gezdi . O zamandan beri müzik dinlemeden geçirdiğim bir gün varsa büyük ihtimalle taşıdığım herşeyin şarjı bitmiştir :D
    1140 eklentisini görüntüle

5 kişi bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,045
    Zamanında elimdeki CD'lerimi MP3'e dönüştürmüştüm, lame encoder ile, sanırım double pass (önce parçayı analiz edip parçaya özel variable encoding parametreleri oluşturup sonra encode ediyor) yapmıştım.

Yeni kulaklık arayışı içinde gidince tekrar bir CD'lerin üzerinden geçip FLAC yapayım diye aklımdan geçti, ki bayağı da uzun bir iş. Sonra 24bit 96KHz flac ile kaliteli encode edilmiş MP3'leri double blind karşılaştırıp fark göremediğimi anlayınca MP3 olarak bıraktım.

Ama şimdi encode ediyor olsam FLAC tercih ederdim, çünkü yer sıkıntısı yok artık.

9. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Benim için duyduğum önemli o parça isterse 24/192 olsun yada 320 kbps olsun , mp3 odaysa flacta salondur . Sadece bazı odalar diğerlerinden daha büyük olur :D
    Teknik terimler benim için bir şey ifade etmez , batarya süresi dışında .

10. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Burada ilginç bir tartışma dönmüş. Ben de bir şey yazayım;
    Benim arşivde 128 lik MP3 den DSD den çevrilme WAVdan 70 lerdeki yerlilerden yeni nesil popa kadar epeyi bir zımbırtı var. Benim gördüğüm farkların esas kaynağı aslında kaydın master-mix yapılırkenki meydana gelen şişme. Bizim sevdiğimiz enstrümanların doygun(şişkin) çaldığı kayıtlar gibi kayıtlarda mp3 ve orijinal flac arasındaki farklar daha minimalken. Şişmemiş, analogvari, eski, kayıtlarda(sanırım compressorün icadından önceki devir, veya dürüst yapılmış yeni kayıtlar-bulması daha zor-) MP3-flac arasındaki fark doğrudan mekanikleşme, sahne daralması doğallık yitirmi, sıcaklık yitirimi veya bulanma filan oluyor. Bir noktaya daha değinmek istiyorum, bu konuda yanlış bir şey dediysem uyarın, Flac bir kayıt veya WAV daha alt bir çözünülüğe indirilirken çözünürlük düşmesini engellemek için içine harmonic distortion eklenir-miş- bu distotion çözünürlük düşümündeki mekanikleşmeyi engelleyip bir çeşit bulanıklık eklemekte aslında. Bu durumda farkı daha zor fark etmemize yol açmakta. Bu dediğim olayı düşük kalitedeki resimlerin piksellerini yuvarlatarak çözünürlüğü arttırmadan kare kareliği giderme aslında.

11. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225
    Soruyu şöyle değiştirsek nasıl olur? Elimdeki dsd gerçek dsd'mi? Elinizdeki dsd'leri bir didikleyin derim. :)

12. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Rockbox'ta visualization olarak spectrum mevcut, şarkıyı dinlerken kontrol edilebillir.

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,045
    @tsn141 Evanescence'nin hangi parcasiydi unuttum simdi, bariz bir compression artifact soz konusu vokalde, orijinal CD'de.

14. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Yeni nesiller baya baya şişirme. Şişirme kayıtlar zaten kötü ekipmana göre yapıldığı için kalite düşümüne daha toleranslı oluyor, şişmemiş iyi kayıtlarda kalite düşümünü hemen algılıyorsunuz.

2 kişi bunu beğendi.
  15. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Ya arkadaş London Grammar'a hastayım, ama HD kayıtlarında bile resmen artifact var, aynı şey the XX'de... Resmen artık bilerek yapmışlar diyorum çok kıl oluyorum...

2 kişi bunu beğendi.
  16. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Selamlar arkadaşlar, ben de indirdiğim (resmen çaldığım) dosyaların kontrolünü "flactester.exe" ile yapıyorum. Bu programı kullanan var mı? Yaptığı test geçerli midir? Sadece 28 kb lik bir uygulama nihayetinde.

17. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Ben 28kb'lik bir dosyayi virus diye indirmezdim herhalde, birde illegal seyler birilerini zor duruma sokabilir, malum yeni ev duzenler var aramizda :)

18. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    @Solanahtarı hocam dosyayı araştırdım, nereden nasıl bulduğumu hatırlamıyordum zira. Bu exe flac ilk çıktığı zamanlarda flac dosyaları (16bit/44.1khz ile sınırlı) test etmek için çıkarılmış. Ama güncellenmemiş. Bunun yerini de birkaç dosya içine gömüşü tester almış. Bende bir flac sık kullanılan programlar paketi var. Galiba onun içinde birşeyler var işe yarayabilecek. EAC gibi.

19. Erhn4189

Erhn4189
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Merhabalar. Forumu yeni keşfetmem sebebiyle bu konuyada yeni göz atmış bulunuyorum :) Konuda flac ayırt edebilmeden bahsedilmiş.Ben tam olarak algılayamadım , benim anladığım bunlar flac gibi duruyor ama birde sizin yorumunuzu almak istedim.saygılar
    1. resim 2sn zoom yapılmış,
    2.resim normal hali.

20. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    Ben benimkilere mor ışıkta bakıyorum..