En iyi ses formati?

'Müzik Genel' forumunda musicman tarafından 13 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    HD800'u yeni edindigim icin hala burn-in asamasini gecmis degil. Uzun sure burn-in yaptiktan sonra tekrar denedim. Kuniko'nun 24bit 96Khz ile MP3'u arasindaki double blind test'te yine herhangi bir fark goremeyip MP3'u sectim...

Bir yandan da elimde Ozgun'un Sen ve ben sarkisinin 96kbs'ta rezalet bir MP3'une rastladim (Turkiye'de abimden aldigim dosyalar arasindaymis). Sarkiyi hem HD600, hem de HD800 ile dinledim. Arada daglar kadar fark var. Buradaki HD800 izlenimlerimi sadece bu amele sarki uzerinde gozlemlemek mumkun: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=7768.msg113894#msg113894

2. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Flac yada wav olarak riplenmiş (en üst düzeyde) parçalardaki ziller ve davul seslerinden ayırt edebiliyorum ben mp3'ten (yine en iyi şekilde riplenmiş) farkını.

Hatta şunu diyeyim, wav formatı bana her zaman flac'ten daha canlı gelmiştir, o nedenle arşivim wav formatındadır. Bu placebo etkisi olabilir de, bilmiyorum.

Yukarıda verdiğiniz parçaları şuan denemek için vaktim yok, ancak kör test yaptığımda burada paylaşmayı düşünüyorum.

Bir de yazdıklarınızdan katıldığım noktalar da var; her zaman aslan payını hoparlör veya kulaklık almalıdır bana göre de. Aynı sıralamaya ben de katılıyorum.

3. audiocu

audiocu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Alıntıdır:
    domokun nickli üye:Aradaki farki sen de duyabilirsin, ben de. Fakat aradaki farki bize duyurabilecek kadar hassas bir sistemde dinlememiz kaydiyla. Benim su anda elimde bulunan donanim (baska bir sayfada resmi var) o kadar ilkel ki 44.1 kHz/16 bit'lik bir .wav dosyasi ile, 198 kbps'lik mp3 dosyasi arasindaki farki bile ayirt edemiyorum. Ama bu sistem benim isimi goruyor, cunku radyo reklam muzikleri ve arada bir vokal demolari yapmak icin kullaniyorum. Bu amac icin yetiyor da artiyor bile.

Studyolarin sonucta 44.1'e indirgeyeceklerini bildikleri halde projelere 92 hatta dedigin gibi 196 kHz ile baslamalarinin iki nedeni var: birincisi, kullandiklari efektleri daha yuksek cozunurlukte calistirdiklari icin islem kalitesi daha yuksek oluyor, ikincisi, projeler 44.1'e indirgense bile yuksek cozunurlukte arsivleniyor. Ileride teknoloji daha yuksek ornekleme oranlarini tuketicilere ulastirdigi zaman belki bu arsivlenen muzikler re-master etmeye falan gerek kalmadan yuksek kaliteyle yeniden piyasaya surulebilir diye dusunuyorlar.

" Tiz frekansların 96 khz ile daha iyi tanımlandığı teorik olarak doğru. Ama tanımlanan frekanslar kulağımızın duyu sınırlarını aşan bölgede. Buna rağmen çoğu insan gerçekten farkı HİSSEDEBİLDİKLERİNİ söylüyorlar."

Yalnizca teorik olarak degil, pratik olarak da dogru. Nyquist rakami denen bir rakam vardir, belki biliyorsun bu konuyu, ama yeri gelmisken yazayim kisaca. Soyadi Nyquist olan bir amca, bir ses dalgasinin dogru olarak orneklenebilmesi icin en az iki kez "resminin cekilmesi" (yani sample edilmesi) gerektigini kanitlamis.

Bir baska deyisle, icinde saniyede 20,000 titresim barindiran bir sesin saniyede 40,000 kez orneklenmesi gerekiyor. CD standartlari belirlenirken, insanin ust duyma esiginin ortalama olarak 20,000 Hz'te sona erdigini, bundan tiz frekanslari duymadigini kabul etmisler ve ornekleme oranini 44,100 Hz olarak belirlemisler. Yani CD formatinin canlandirabilecegi en yuksek frekans 22 kHz. Fakat burada iki yanlislik var: birincisi ortalama insanin duyma esigi 20 kHz'te bitiyor olabilir, ama bu herkes icin gecerli degil. Bilincli olarak duymasak bile algiliyoruz bazen bu sesleri. Ikincisi, 22 kHz'e gelindiginde hersey altust oldugu icin analog-dijital cevrimcilerin girisinde cok guclu filtreler yeraliyor, bunlar da kimi durumlarda sesi rahatlikla duyabilecegimiz frekanslardan itibaren suzmeye veya en azindan etkilemeye basliyorlar.

Biz de bunlari dogrudan tanimlayamasak bile aligliyoruz. Insanlarin dijitalden bahsederken "ayrinti kayboluyor" veya "atmosfer yokoluyor" veya "canliligini kaybediyor" demelerinin temel nednlerinden biri bu.
    Arkadaş böyle yazmış bana mantıklı geldi. Duygulara hatta seslere tercüman olmuş. Sizce?

4. musicman

musicman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
  5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Basit ve öz yazmış Sony, güzel ve anlaşılır :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Yüksek çözünürlüklü dosya pazarlamada para var. Nasıl millet plaktan CD'ye geçiyorken aynı müzik için bir daha para bayıldı, aynısının fikri bile kulaklarına hoş geliyordur. SACD ile denediler, olmadı. DVD Audio ile bir daha denediler, yine olmadı. Hala da kasıyorlar.

Hem yüksek dosya boyutu nedeniyle korsanda da bir nebze azalma oluşabilir. Malum Sony diğer elektronik markalardan farklı olarak müzik endüstrisinin de parçası (Sony Music). Hatta sırf bu şirket içi çelişki yüzünden MP3 player piyasasına geç girmiş, girdiğinde ise geç kalmıştır.

Bu da komikmiş: "DSD(DSF) – VAIO® PC'lerde kullanım için oluşturulmuş bilgisayar dostu formatta." Sanki VAIO PC'nin herhangi bir PC'den farkı var. :)

Zaten zamanında daha hızlı ve ucuz SD card varken, sırf insanları kendi ekosistemine hapsetmek için hem daha yavaş, hem daha pahalı alternatif Memory Stick formatını çıkardığından beri kılım Sony'ye.

7. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Aynen, Sony'e komple kıl değilim ama bu kart yüzünden adam gibi kapasiteli kart alıp fotoğraf makinelerini kullanamadıydım zamanında, ben de o konudan kılım :evl

8. WildKaos

WildKaos
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Bence Flac ya da Apple Lossless formatlarının Mp3'e göre üstünlüğü bariz. En azından benim kulaklarım için böyle

9. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Geçen hi-fi'cı olan patronum. "CD ölüyor, bu saatten sonra CD Player bakılmaz, nerdeyse hi-res formatları -stream- edecek kadar bandwidth genişledi, artık online marketlerden satın alıyorum ben de, ne uğraşacağım cd ile." dedi. (Bilerek böyle terimlerle yazdım, onun ağzından aynen böyle çıktı cümle :evl )

Ben de hak veriyorum. Artık 24 bit ve üstü formatları kullanmamak için bir sebep yok. İyi sanatçılar da artık böyle stüdyolarla çalışmaya başlayacaktır bunların satışı arttıkça.

Ayrıca, kimse kusura bakması Sony ve Philips ses ve görüntü konusunda en çok yatırım yapan, en çok ar-ge ile uğraşan firmalar. Bu adamlar bunun ekmeğini yemek için (bazen birlikte olmak üzere) yeni geliştirilen formatları bir süre kendi ürünleri için kullanmaları normal yoksa zaten geliştirmeye ayırdıkları onca para puf havaya gitmiş olur, sonra zaten yaygın standart haline geliyor. Bkz: SP-DIF, CD, DSD, Blu-ray vs vs... Bunların hangisi artık sadece Sony'e ya da Philips'e ait kaldı ki :)

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Bence ortam (medium) ile format'ı ayırmak lazım. Ortam olarak CD çoktan öldü, hatta DVD de öyle, Blu-ray'e de "iyi ki doğdun" yerine "niye doğdun" şarkıları söyledik. Herşey zaten dijital data, öyleyse rahat rahat taşıyabilme, kopyalayabilme, hatta stream etme varken fiziksel ortama bağlılık niye? Amerika'nın en büyük DVD kiralama zinciri Blockbuster iflas etti, kalan bütün mağazalar da kapanıyor. Herkes Netflix'e üye, bir sürü filmi, diziyi istediği zaman evden, telefondan, tabletten izliyor insanlar.

11. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Arşivcilik hala ciddi bir konu ve hala birçok insan fiziki arşivleme yapmayı seviyor. Bu yüzden ortam konusu düşünüldüğünde Blu-ray hala ciddi satış oranlarına sahip ve ciddi bir süre daha Sony bundan ekmek yiyecektir, arşivcilik yapan insanlar da bu konudan eminim memnundur, DVD yerine çok daha yüksek çözünürlüklü, daha dayanıklı bir format geldi çünkü. Şahsen belki 20 tane film vardır mutlaka arşivlemek istediğim, onları blu-ray olarak da almak isterim. Bu sebeple olaya aşırı kişisel baktığınızı ve başka insanların hobilerini gözardı ettiğinizi düşünüyorum. Birinin çıkıp da "Artık e-kitap çok yaygın, internetten indirilebiliyor, taşınması kolay, tek alet içinde yüzlerce kitap, üstelik çok daha ucuz, hala neden fiziki kitaplar var ki, hatta cep kitapları çıkıyor yeni yeni, bence onlara iyi ki doğdu yerine neden doğdun denmeli" demesi ile sizin "Blu-ray neden doğdu ki" demeniz aynı zihniyet bence, tehlikeli bir şey :)

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Tabii ki yuzbin helal olsun. Ayrica serbest piyasa ile gelistirildigi, HD DVD ile yaristigi icin de fazlasiyla hakkediyorlar. Ancak Memory Stick, tamamen tuketicinin zararina, faydasiz, Sony'nin ac gozlulugunun sonucu ortaya cikmis bir urun; ki zararini da gordukten sonra tum urunlerini SD uyumlu hale getirmek zorunda kaldilar. Oh olsun.

Bir de Sony cok buyuk bir sirket. Consumer electronics kismi malesef eskisi gibi degil. Turkiye'de, belki de zamaninda urettigi cok kaliteli Trinitron TV'leri ile ciddi marka degeri olusmus. Ancak Amerika'da mesela hic oyle degil.

13. WildKaos

WildKaos
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Bu saatten sonra elinde ciddi bir cd arşivi olmayan insanın iki izleyeceği yol var.

1- analog sistem

2-digital sistem

ya da 2 si birlikte

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Acikcasi hic arsivcilik acisindan dusunmemistim. Katilmamak elde degil.

Halen film biriktiriyorum, ancak eskisi kadar degil; cunku tekrar tekrar izlemek isteyecegim bircok film Netflix'te HD kalitede mevcut; ki aylik uyeligi herhangi bir Blu-ray filmin yarisi. Eminim dunyanin heryerinde benzeri servisler yayginlasacaktir.

15. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    Memory Stick gibi benzeri durumu format konusunda Mp3'e karşı Atrac ile yaptılar. Burada da tam tersi, aslında Mp3'ten daha iyi olan (ya da cidden olduğu söylenen) bir formatı pazarlama başarısızlığı sebebiyle oturtamadılar. Sony zaten yavaştan pes edip Mp3'e döndüler, yalnız hala Japonya'da Atrac oldukça yaygın bir format ve Japonya'ya özgü daplarda Atrac çözücüsü var. O da gariptir.

Sony maalesef aşırı Japon kafalı bir firma. Aslında forumda üyeler beni Sony hayranı sanıyor ama hepsinden daha gıcığım Sony'e ben :evl Sadece ürünlerini seviyorum, markayı değil. Çünkü aslında eskisine göre çok daha kaliteli ürünler üretmelerine rağmen son 5 yıldır yaşadıkları mali kriz sebebiyle çok korkak hareket ediyorlar ve inanılmaz derecede kötü ve az pazarlama yapıyorlar. Sony Pro, Sony Music ve Columbia gibi şirketleri sayesinde bu mali kriz aşıldı aslında, yoksa dediğiniz gibi CE kısmı oldukça berbat gidiyor, ürün olarak değil ama tekrar ediyorum, satış olarak... Yoksa mesela daha yeni geçen CES 2014 fuarında en çok konuşulan firma Sony oldu ve tüm Sony ürünleri taktirle karşılandı. Samsung'tan %30 daha fazla hakkında tweet atıldı vs. Ancak Sony bürokrasisi yine bu kadar güzel ürünleri berbat edecektir eminim.

Film servisleri konusuna katılıyorum. Türkiye'deki internet hızları biraz daha iyileştiğinde eminim ben de üye olacağım. Lakin hala elde arşivlik bir şeylerin olması iyidir :)

16. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Ben Sony'nin "consumer" urunlerine karsi direk onyargiliyim. Sorun, marka kredilerini cok cabul harcamalari, hatta bazen borc almalari. :) Guvenilirlik sorunlari var. Mesela fotograf makinalari: Bir suru yenilik iceren cok kaliteli bir makina yapiyorlar (laser assisted auto-focus vs.), sonra cikardiklari iki makina ise resmen fason. Bir fotograftan digerine gecmesi 5 saniye suruyor. Hepsinin sekli ve dizayni super, ancak isleyisleri cok farkli.

Bir ara isyerimizde insanlar Sony VAIO laptop almaya basladilar, guzel gozuktukleri icin. Bir - iki aldilar. Bazi modeller mukemmel calisiyor, bazi modeller problemli, kisa sure sonra fanlari uguldamaya basliyor, orasi burasi dokuluyor, driver sorunlari cikiyor, vs. Bakti basa cikamayacak, admin direk yasakladi. "Aliyorsaniz kendiniz ilgilenin" dedi.

Bir Honda veya Seiko boyle degil mesela. Urunlerine az cok guvenebiliyorsunuz. Marka degerlerini koruyorlar. Sony malesef oyle degil, o yuzden de eski Sony degiller artik. Eger yeniden ozlerine donuyorlarsa cok iyi haber bu, cunku istedikleri zaman cok iyi is cikariyorlar. Bir tuketici olarak tekrar basarili Sony urunleri almak isterim.

17. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    O kadar da değil diyorum şimdi ben de. :evl Elektronik ürünlerle mekanik ürünleri karşılaştırmışsınız bence çok yanlış bir seçim olmuş.

Bildiğim kadarıyla dünya üzerinde en iyi servis oranlarına sahip elektronik şirketlerden biri Sony (Philips, JVC, Dell ve Apple ile birlikte). (Servise giden ürünlerin toplam ürüne oranı) Dolayısı ile sizin rastladığınız Vaio örneği bir Toshiba veya Lenovo'da çok çok daha kötü olabilirdi. Türkiye için rezalet olan Casper ve Exper gibi şeylerden söz etmeye gerek bile yok. Bazen kişisel deneyimlere göre olan şeyleri aşırı derecede genelliyoruz maalesef, ben de yapıyorum arada.

Lakin kişisel deneyimimle söylemem gerekir ki oyun hariç bir sebeple bilgisayar alsam tercihim Thinkpad ya da Vaio S/Z serileri, oyun bilgisayarı alsam Asus ya da Msi, fotoğraf makinesi alsam bütçeye göre Leica ya da Sony, TV'de Sharp ya da Sony, cep telefonunda kesinlikle Sony olur. Tüketici elektroniğini oluşturan bu temel alanların çoğunda gördüğünüz gibi Sony ile iyi deneyimlerim oldu ve bir sonraki ürünlerim de muhtemelen bunlardan olacak. Dolayısı ile kişisel tercihler ve deneyimler çok öne çıkıyor insanda. Aşırı genele kaçmadan yapmak lazım eleştirileri :)

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,088
    Açıkçası ben markadan ziyade ürün almaktan yanayım. Sık sorulan sorudur, "hangi lastik iyi marka". Cevap, hemen hemen hepsinin çok iyi ürünü de var, çok kötü ürünü de. Ancak hiç biri yüzde yüz güvenilir değil.

Servis meselesi dünyanın her yerinde değişmekle birlikte Amerika'da doğru düzgün servis ağı sadece Dell, Lenovo ve Apple'ın var. Işyerleri ve üniversitelere de ezici çoğunlukla onlar ürün satıyorlar.

Sony bir zamanlar lider olduğu TV piyasasında önce Panasonic'e (plasma yatırımıyla), sonrasında da Samsung ve LG'ye kaybetti. Pazar payı hala ayni devam ediyor bildiğim kadarıyla.

Telefon piyasasında Sony, Ericsson'u almasına rağmen pazar payı sonradan çıkan Apple, HTC ve Samsung'un gerisinde, LG de hızla yetişiyor arkadan. Ancak son zamanlarda atak yaptı, belki ileride durum değişebilir.

Sony, Konica-Minolta'yi satin alıp SLR piyasasına el atmasına rağmen Canon ve Nikon'un çok gerisinde, doğal olarak. Yakın zamanda da değişmesi mümkün değil, çünkü çoğunlukla zamanında Minolta'nın dizayn ettiği lenslere "Sony" yazıp fahiş fiyatlara satmaya çalışıyorlar. Ancak "point & shoot" piyasasında yer yer çok iddialı ürünler de çıkarıyorlar, RX100 gibi. Hatta bir ara almayi düşünmüştüm, sonra G1X ağır bastı. Bence hala en iyi makinalardan biri.

Velhasıl tabii ki dediğiniz gibi genellememek lazım. Ancak genele bakınca da durum çok iç açıcı değil Sony için. Yine de son zamanlarda Sony'nin lehine dönüyor durum. Açıkçası bir Samsung'u da Sony kadar güvenilir bilmiyorum. Ancak güvenilir bulduğum markalar da az değil, Apple (sevmememe rağmen), Casio, Honda gibi...

19. yolgezer

yolgezer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    152
    İyi günler,
    aslında başlık hakkındaki düşüncem kısaca en iyi format şıkıştırmanın olmadığı formattır , ancak bu tabiki Stüdyo ortamında kullanılmakta.
    Bizim için ulaşmazı imkansıza yakın ve depolama imkanı uzak formatlar

örneğin: http://www.2l.no/hires/index.html Adresinden orjinal dosyalara ulaşıp karşılaştırma yapabilirsiniz,
    9:24 Dk lık bir kayıt
    Stereo
    DXD 24BIT/352.8kHz Format : 1 GB
    FLAC 24BIT/192kHz Format: 338 Mb
    FLAC 24BIT/96kHz Format: 171 Mb
    MP3 320 Kbit/s 48 kHz Stereo: 21.1 Mb
    alan tüketmekte, bunlar albüm için bile düşünüldüğünde DXD abartılı alanlar kaplayacaktır.

Duyma ile tesler için yukarda verdiğim sitedeki kayıtların iyi olacağını düşünüyorum.

20. awsalli

awsalli
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0

Eğer orta seviye ürün alıyorsanız,samsung,lg ve diğer markalarda iyi değil.Üst seviyelere hitap eden ürünleri daha az problem (hiç problem yok) çıkarırken alt kademeler için durum kötü.

Eğer müzikleri arşivleyecekseniz ve yer sıkıntınız yoksa flac çok güzel bir çözüm.Yer sıkıntısını çözmek için bluray disc'ler tercih edilebilir,fakat bluray disclere harcanan para ile yeni bir harddisk alınır.Aşağı yukarı ayni kapasiteye denk geliyor.