Equation Audio RP-21 Kafaüstü Kulaklık İzlenimleri

'Equation Audio' forumunda kontendoo tarafından 27 Ağustos 2007 tarihinde açılan konu

1. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

2 yıl sonra gelen edit : saatlerce uğraşıp yaptığım incelemem uçmuş :c

kısaca özetleyecek olursam ;
    bass konusundaki rakipleri, 200-300 dolar seviyelerindeki kulaklıklar. kulaklığın tek dezavantajı ağırlığı. başınızın üst tarafına biraz baskı yapabiliyor. kablosu geçmeli olduğu için, kırmadığınız sürece 10 yıl bile rahatlıkla kullanabileceğiniz bir kulaklık. malzeme kalitesi çok iyi yani. sadece üst tarafta, deri ile plastiğin birleştiği yerde ayrışma olabiliyor. bu da önemli değil zaten. Equation kulaklıkları kullanmaya başlayalı 2 seneye yakın oluyor. önce rp21 ile başladım, sonra onu satarak rp22x aldım. aynı kalitedeki başka bir markaya ait ürünlerin fiyatları çok astronomik. bu ürün ise yurtdışı fiyatıyla aynı fiyata satılıyor hemen hemen ülkemizde.

RP21'in not performansı :

bass çok iyi ( 8 )
    bas konusunda çok iyi. bu konudaki rakipleri, yaklaşık 2 misline satılıyor piyasada.

genel olarak ses kalitesi iyi ( 7 )
    150$-200$ seviyesindeki kulaklıklara göre ses kalitesi iyi. mükemmel ya da çok iyi değil yalnız.

izolasyon harika ( 9 )
    bu konuda gerçekten de harika bir kulaklık. ne dışarı ses veriyor, ne içeri ses alıyor.

konfor orta ( 6 )
    bu kulaklığın en büyük dezavantajı diyebilirim. kulaklık biraz ağır olduğu için saatlerce kullandığınız zaman başınızı ağrıtabiliyor. benim başım çok hassas olduğu için biraz sıkıntısını çektim bunun.

dayanıklılık *ömrü ( 8 )
    bu kounda da çok başarılı bir kulaklık. bir kulaklığı kırmadığınız sürece yaşanan en büyük sorun kablosudur. kulaklığın kablosu geçmeli olduğu için bu sorun ortadan kalkıyor. kırmadığınız sürece 10 yıl bile götürür. kaya gibi sağlam.

malzeme kalitesi ( 7 )
    ne çok iyi, ne de kötü. biraz daha özenselermiş keşke. üst taraftaki deri ile plastiğin birleştiği yerde, derinin plastiğin altında çıkması gibi bir durum oluşuyor. göz zevkini bozan bir durum. onun dışında, plastiği ve renk tonları gayet iyi. nasıl kaliteli bir boya kullanmışlarsa, ne bir soyulma oluyor, ne bir solma oluyor.

sahne derinliği ( 7 )
    stüdyo tipi bir kulaklık olduğunu göz önünde bulundurursak, gayet tatminkar bu konuda da.

oyun performansı ( 8 )
    ses kalitesi olarak çok iyi fakat uzun süre oynarsanız, kulaklık ağır olduğu için başınızı ağırtma olasılığı var. onun dışında, oyun oynarken bir kulaklıktan isteyeceğiniz her şeyi fazlasıyla veriyor.

film performansı ( 7 )
    uzun süreli filmlerde (örn: 3 saat), konfor sorunu yaşayabilirsiniz. bunun dışında bir eksisi yok film performansında.

RP-21 ve RP-22x farkı :

RP21'de en rahatsız olduğum durumlardan biri de yüksek seste müzik dinlerken ses kalitesinde ciddi bir düşüş yaşanıyordu. bu durum 22x'de yok. bass olarak çok daha iyi 22x. frekans tepkisi ve sahne derinliği konularında da 21'e göre iyi 22x. 21'in renkleri bana pek hoş gelmemişti. 22x'de metalik beyaz ve siyah renkleri kullanılmış ki süper olmuş. çok aşırı bir fark yok fakat almışken en iyisini alayım diyorsanız 22x'i tavsiye ederim.

RP-22x'in not tablosu

bass : 9
    genel ses kalitesi : 8
    izolasyon : 9
    konfor : 6
    dayanıklılık : 8
    malzeme kalitesi : 7
    sahne derinliği : 8
    oyun performansı : 8
    film performansı : 7

GENEL NOT :

RP 21 = 7.5
    RP 22 = 8.5

NOT : inceleme ve notlar, üst seviye kulaklıklara göre yapılmıştır. yani 150 ile 200 dolar arasındaki kulaklıklar baz alınmıştır.

2. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    İncelemen güzel olmuş eline sağlık ve iyi günlerde kullanman dileğiyle. Kulaklığın pişme devresinden sonra karakteristiği hakkında daha fazla fikir sabihi olacaksın ve düşüncelerin kesinleşecek. Sana bass konusunda kulaklığı titretecek bir kaç şarkı önermek isterim; Can i have it like that ve A thousand nights. Bu şarkılar cihazın bass seslerdeki performansı konusunda daha fazla fikir sahibi olmana yardımcı olacaktır :) SR80 ile mukayese etmeyi isterim bir gün deneriz inşallah birde sana maliyeti ne kadar oldu?

3. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    45 Dakikalık kullanım için bile güzel bir inceleme olmuş Kontendoo, eline sağlık. Bu kulaklığı fiyatı dolasıyla ben de çok merak ediyordum; ama getiren firmanın elinde olmaması deneme şansımızı azalttı. Grado SR-80'den filan gerçekten başarılı ise bu fiyata cidden kaçmaz.

4. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Teşekkürler arkadaşlar , ürün bana 160 YTL'ye mâl oldu fakat bu fiyata birdaha satacaklarını hiç zannetmiyorum , bana özel bir muamele oldu açıkcası. Valla bu kulakıktan sonra ben de Sr80'i , Beyerdynamic'i falan merak etmeye başladım , çünkü o kadar övülüyorlar ki , insan kullanamadan bile hayran kalıyor. Birde şunu ekleyeyim , yazı biraz aceleye geldi fakat eklemeleri yapacağım.
    EDIT 2 :

Kulaklığı Hem bilgisayarımdaki ses kartıyla denedim hem de 3. nesil İpod'um la. Kesinlikle anfiye gerek duyacağını zannetmiyorum , gayet yeterliydi ses. Ses kartım da Audigy 2 zs platinum pro.
    Bu arada , kulaklığın kablosu portatif , yani kabloyu kulaklıktan çıkartabiliyorsunuz , bu konuda ciddi çekincelerim vardı , kablonun sürekli çıkmasından şüpheleniyordum fakat çok iyi yapmışlar , iki tane de tırnak koymuşlar ki hem zor çıksın hem de kablo dönmesin. Ayrıca sürücüler sabit değil , dönebiliyorlar.

5. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    ellerine sağlık @kontendoo :) Güzel bir inceleme ve fikir verici. Ben de merak etmeye başladım.

Bu arada teknik özellikleri nedir? Bir de testleri hangi kaliteyle yaptın? (Direk Cd'den mi? 320 mi? yoksa 128 vs mi?; çünkü eğer 128 ile yaptıysan tizlerin çatallaşması çok normal)

6. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Hayırlı olsun, ayrıca eline sağlık inceleme için de :)

Ek bilgileri de bekliyoruz, kullandıkça daha fazla fikir sahibi olursun mutlaka. Gerçi bizim Sennheiser gibi 300saatte mi burn in biter bilmiyorum ama en azından 3-4 günde ısınır sanırım iyice :)

7. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    hayırlı olsun güle güle kullan. 160 ytl türkiyede bulunabilecek bir kulaklık için iyi bir fiyat.

8. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    676
    hayırlı olsun hocam güle güle kullan

9. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Çok teşekkür ederim arkadaşlar , cevaplar biraz gecikiyor kusura bakmayın. Şu sıralar çok sıkışığım , bunlar yetmezmiş gibi tüm arşivimin saklı olduğu RAID'in bir HDD'i bozuldu. Neyse...

KontG ,

Teknik özellikler ;

Frekans Tepkimesi : 10 Hz - 22 Khz
    Tepkime hızı (buraya dikkat) : .001 - 12 G Hurts
    Empedans : 32 Ohm (%15)
    Ağırlık : 350 Gram

Equation çok gizli ve özel bir frekans teknolojisi kullanıyormuş , bu teknoloji sayesinde de rakiplerine üstünlük sağlıyor. Ben fazla aşartırma fırsatı bulamadım malesef fakat öyle basit bir teknoloji olmadığı söyleniyor. Yani kulaklık sektörü için bayağı ciddi bir teknoloji olduğu söyleniyor. Ayrıca kulaklıkğın kutusunda ve kitapçığında da üstüne basa basa "yılların getirdiği tecrübeyle v.s gibi yazılar var.
    MP3 konusunda da , test yaptığım MP3'ler çok kaliteli , özel riplenmiş Mp3'ler. Fakat çok sevdiğim halde kaliteli versiyonlarını bulamadığım mp3'ler de var. Aslında bu konuda bir dezavantajı var kulaklığın fakat buna dezavantaj denir mi bilemem. Mesela bazı şarkıcıların şarkıları o kadar kötü şartlarda kayıt altına alınmış ki , şarkı durakladığı zaman arka plandan başka müzik sesleri v.s geliyor , bunu birkaç şarkıda çok rahat dinledim , duraklamalar biraz daha uzun sürse resmen diğer şarkıyı dinliyormuş havasına giriyor insan. Bu konuda Shure'da inanılmaz hassastı. Çatallaşmalar konusunda da , bugün hiçbir şarkıda çatallaşma olmadı , zaten yaklaşık 12 saat burn in de kaldı son ses. Kendini toparlamaya başlıyor sanırım , bass lar da hissedilir derecede arttı. @Be Creative'in tahmin ettiği gibi , yaklaşık 200 saat kadar istiyormuş tam kıvama gelebilmesi için.

10. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Oh tavsiye ettiğim kulaklıktan memnun kalman çok hoşuma gitti nitekim tersi olsa çok üzülürdüm. Güle güle kullan. :)

11. drynhwyl

drynhwyl
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    güzel inceleme, güzel kulaklik :) güle güle kullan :)

12. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Teşekkürler arkadaşlar. Bu arada kulaklık stoklara girmiş ve fiyatını da 160 YTL'ye çekmişler (nasıl bir fiyat intibası bırakmışsam artık 8)) Kulaklıkla ilgili yeni tecrübelerim ise şöyle ; Filmlerde , 500 , 600 YTL'lik ses sistemlerinden daha iyi (onlardan birini de kullanıyorum) Elbette bass , ses basıncı ve konfor konusunda bir ses sistemiyle yaırşamaz fakat sesteki gerçekcilik v.s inanılmaz. Ayrıca sürücüler sayesinde , belki bir 5+1 kadar detaylı olmuyor sesler fakat inanılmaz bir detaya sahip , yani bu kadar detaylı olacağını beklemiyordum açıkcası. Konfor konusunda da artık hiçbir olumsuz yanı yok. Ayrıca , çok fazla dinleyememe rağmen bass lar da çok daha iyi olmaya başladı.

13. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    676
    @@kontendoo hocam senden birşey istesem eğer elinde varsa veya çevrende filanda olabilir bir px100 varsa karşılaştırma yapabilirmisin reca etsem

14. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Eğer fırsatını bulursam yaparım fakat ikisi ayrı kategorilerdeki kulaklıklar , hem fiyat olarak hem de kullanım olarak. İkisinin tek ortak yanı bana göre portatif aygıtlardaki başarısı , özellikle RP21'in anfisiz performansı çok iyi. Zaten PX100'ün üretim amacı da portatif aygıtlar. Edindiğim bilglere göre PX100 biraz daha konforlu olabilir RP21'e göre , onun dışındaki konularda RP21'e yaklaşabileceğini bile beklemiyorum açıkcası , birde sesi detaylı vermek konusunda Sennheiser'ların yeri başkadır , bu konuda RP21'e yakın bir performans verebilir. Mesela bass ve frekans tepkisi konusunda Rp21'in rakipleri olarak 300 , 400$ lık kulaklıklar gösteriliyor. Fakat dediğim gibi , PX100'le başka bir kulaklığı karşılaştırmak bile sağlıklı olmaz bana göre , çünkü F/P olarak rakipsiz bir kulaklık.

15. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Bundan kesin olarak emin misin kontendoo? Ben de Sennheiser'ları en tiz özürlü kulaklıklar olarak bilirim. :)

16. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Ses kalitesi olarak demek istemiştim. Yani sesteki berrarklık ve kalite ile tiz/mid gibi özellikler farklı olarak ele alınmalı bence. Benim demek istediğim ses kalitesiydi. Birde şu var , ben PX100'ün Türkiye fiyatını bilmiyordum yeni öğrendim , avrupa fiyatının neredeyse iki misline satılan birkaç yer buldum , daha ucuza satılıyor mu bilmiyorum fakat bu fiyata satılıyorsa kesinlikle TR'den alınmamalı.

17. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Buradaki fiyatı yaklaşık olarak 80-90ytl civarı ve garantili alcaksınız bunuda göz önünde bulundurursanız bence fazlasıyla değer.

18. darkwhite

darkwhite
    Expand Collapse
    Guest

19. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Aynısı evet :wink

20. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    676

hocam konfor olmazsa olmaz bir şey değil.pekala şunu sormak isterim bide gerçi kullanmamışsın ama px100 den sonra bu kulaklığa geçişte acaba öle ciddi bir fark olur mu ki.hakikaten merak içindeyim bu konuda