Equation Audio RP-21 Kafaüstü Kulaklık İzlenimleri

'Equation Audio' forumunda kontendoo tarafından 27 Ağustos 2007 tarihinde açılan konu

1. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2

2. ferhatt

ferhatt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0

3. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    704
    ferhat hocam bizde kazık gibi bi kulaklıktan bahsetmiyoruz herhalde demek istedğim hakikaten ses konusunda atlayacağım sınıf için biraz konfordan feragat ederim.muhtemelen o kadar da rahatsız değildir

4. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Serkan şöyle bir durumda mevcut, çoğumuz belirli kalite için konfordan feragat edebiliriz ama şuda var bazen feragat ettiğimiz konfor uzun kullanımlarda başımıza dert olabiliyor. Örnek SR80,225 ve Ultrasone 700. Bu 3 üründe PX100 den iyi fakat şu var ne PX100 kadar portatifler nede konforlular. 700 ün ses kalitesini bass lardaki tok sesini çok beğeniyorum ama bir müddet sonra kafaya uyguladığı basınç daha uzun süre kullanmak istediğiniz halde ürünü çıkartmanıza neden oluyo hakeza bu durum SR serisi içinde geçerli.

5. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

RP21 tahtadan yapılmış , her iki tarafında raptiyelerle işkenceye uygun hale getirilmiş bir kulaklık değil arkadaşlar. :c ;D

Konfor konusunda 100 üzerinde 90 alamaz da 80 alır mesela. Dediğim gibi , herkesin "konfor , konfor" diye övüp bitiremediği kulaklıklar da beni rahatsız etmiştir. Aşağıdaki resme çok iyi bakın , kafanın üstüyle temas eden yerde hem deri var hem de file var , kulağın temas ettiği yerde ise birinci sınıf deri var , daha ne olsun ki.

Bu kulaklığın konforu konusunda yabancı forumlarda , ilk başlarda biraz sıkıyor yanlardan fakat daha sonraları , kulaklığın açılmasıyla ortadan kalkıyor deniyor , bu bende de olmadı. Gayet konforlu fakat başımın üst tarafı ağrıyor malesef, bu durum da bugüne kadar kullandığım tüm kulaklıklarda başıma gelen bir olay , ilk değil.

sserkogss ,

Sanırm tatmin olamama gibi bir çekincen var , normaldir... Fakat sana şu kadarını söyleyeyim , bundan sonra eğer bir kulaklık alırsam , sanırım 400 500 $'lık bir kulaklık olur , muhtemelen de almam. Tabii ki bozulursa yapacak birşey yok , bu konularda pek şanslı sayılmam , bozulacağı kesin de ne zaman? :)

6. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    704
    @kentondoo teşekkürler hocam tam istediğim bir cevap oldu valla.
    tatmin olayına gelince hakikaten px100 den sonra işte ya budur diyebilirmiyimdi ??ve sorumun cevabını gayet iyi açıkladın teşekkür ediyorum yakın gelecekte yapacağım ilk iş olacak

7. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Sen yine de ince ele sık doku. Sanmıyorum fakat pişman olman beni çok üzer , iyice bir düşün.

8. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    704
    hocam hassasiyetin için teşekkürler araştırmaya devam ediyorum zaten

9. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    184
    Aslında px100de de konfor sorunları var. Kulağa yapışan süngerler bir süre sonra kulağı pişirmeye başlıyor. Bu anlamda deri kullanılan kulaklıkların daha konforlu olacağını düşünüyorum. Bu kulaklığı da yakın takibe alıyorum, her an ısmarlayabilirim bir tane. :)

10. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    ulyses aslında kullanılan malzeme deri olduğunde özellikle terleme gibi çok sıkıntı verici sorunlar olabiliyor bu noktada sünger hava aldığı için terleme noktası deri ye göre çok daha geç olabiliyor.

11. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    184
    Noxius aslında o terleme yapanlar deri görünümlü suni malzemeler. Gerçek deri kullanımında pek terleme olmaması lazım. Çünkü vücut sıcaklığına eşitlenebilir deri, yapısı gereği. Aslında padleri goratex kumaştan imal etseler anında teri dışarı atacağı ve sıcaklığı sabit tutacağı için çok daha rahat olurdu.

12. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Maliyeti arttıracağı için firmaların goretex kumaşa yanaşacaklarını sanmıyorum ben. En güzeli yastık tarzı pedler var onlardan kullanmak lazım. Deriye (sahte) göre hem rahat hem konforlu.

13. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Goratex olsa keşke o ayrı tabi, derinin sahteside gerçeğide çok çabuk ısınır o açıdan sonuç aynı olur. Bu arada aldığım 414 padleri baya hoşuma gitti evde yarın yada sonraki gün modladıktan sonra resimlerini ekliycem :)

14. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

Bence bir kulaklık için "konfor" herşey olmalı. Özellikle de büyük kulaklıklar için konforu sağlamak bence çok da zor olmamalı , IEM'lerde bunun için çok uğraşılması gerekebilir fakat kulak-üstü kulaklıklarda herşey çok daha kolay. Bence kulaklık üreten firmalar (Grado'nun üretim yerini gördükten sonra dükkan mı desem :cheesy:) yeterince değer vermiyorlar biz müzikseverlere.

15. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Bence değer vermeseler bu sefer ne Sennheiser'ın ne de beyerdynamic))))'in bu derece konforlu modelleri olmazdı. :eek:k

16. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    274
    DT880'in kampanyası bitmiş. Yanında dt231 vermeyi bırakmış bh, artı fiyatı da 300 olmuş.
    Fırsatı kaçırdım da denebilir, öte yandan amfisiz kullanamayacağım için, fırsatın peşine düşmedim de denebilir.

Neyse sonuç olarak amfisiz kullanabileceğim, yurtdışıyla uğraşmama gerek bırakmayacak (ve tercihen 32 ohm olan (vibez nazı)) ama ses kalitesi olarak mevcut kulaklıklarıma (px100/px200, cx300/ex90) göre bir aşama yapacağım kafaüstü kulaklık arayışım devam ediyor.

Aslında büyük kafaüstü kulaklıklara karşı biraz geçmişten gelen çekincem de var. Çok iyi modellerle temas edemedim, bulabildiklerimin en iyileri bile boğuk bir ses vermekten öteye gidemiyordu. Gariptir kulakiçi olanların sesi daha iyi idi. Uzunca süre sony'nin mdr818/828 (sanırım böyle birşeydi) modeli bulabildiğim en iyi kulaklık oldu. Belki ben çok araştırıp kurcalamadım ama, geçmişte bu piyasanın çok daha kısır olduğunu düşünüyorum. Neyse ki bir süredir daha iyi ses veren kulaklıklar var ortamda.

Şimdi bu rp21'i düşünmeye başladım. Fakat iki yönde korkum var. Biri konfor (ki kafamın rahatına düşkünümdür), ki bunu bir dereceye kadar halledebilirim diye düşünüyorum, çünkü oturup 3-5 saat dinlediğim çok olmuyor (dinleyecek olursam da alternatiflerle idare ederim).

Diğer çekincem ise denge. Aslında px100'ün sesini sevmeme rağmen kulağım kulaklıklara biraz alıştıktan sonra ex90'ı tercih eder oldum. px100 dengesiz/fazla bas veriyor gibi geliyor. Tizlerde zaten ex90 daha iyi. Detayda da daha iyi (ve olasılıkla açıklık/berraklıkta da). Soundstage'de bile tercih ediyorum sanırım, gariptir (buna ben de şaşıyorum ama).

Şimdi rp21'in basıyla önplana çıktığına dair şeyler okudum. Eğer ki px100'den de fazla bas ağırlıklı ise bana göre değil deyip geçeceğim. Yok bas'ı o kadar fazla değil, dengeli ise o zaman mid/tiz kalitesi devreye giriyor. Ben sanırım "sıcak (warm) bir ses veriyor" denilen kulaklıkları daha çok seviyorum. En son da 350 gr'ı kafamda ne kadar taşıyabilirim, ne kadar konforlu ve bana ses kalitesi olarak bir aşama yaşatacak mı, buna değer mi, soruları geliyor.

Çok soru sordum ama merak ettiğim birşey daha var. İzmir'de, deneme imkanı olmasa bile, kaliteli tabir edilen kulaklıkların satışını yapan mağaza ya da müzik mağazası falan yok mu acaba (Çankaya'da müzik aleti satan birkaç dükkan aklıma geliyor ama kulaklık satıyorlar mı bilmiyorum). Netten alışveriş yapmayı pek sevmiyorum görmem, ellemem, koklamam lazım (paketini açmadan bile olsa).

17. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Philips SHP 805 öneririm; hem denge, hem sahne, hem fiyat/performans açısından, hem de komfor açısından muhteşem bir ürün... Ama daha profesyonel olsun istiyorsan azıcık daha para koyup üst seviye kulaklık düşünebilirsin; ancak ohm'u 32 olma olasılığı da düşecektir :wink

18. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    274
    Vakti zamanında aldığım 3-5 philips ürününden sonra ses renginin bana uymadığına karar verip onu listemden silmiştim. Şimdi nasıldır bilmiyorum, ama riske girmek de istemiyorum. Dışarıdan başka birşey getirtmeye çalışmak bile bana daha az riskli ve uğraştırıcı geliyor. Ama önerin için sağol yine de, aklımın bir kenarında bulunduracağım. Bir de bu kulaklık burada bulunuyor mu, amazon'da (ve bh'da) bile bulamadım, başka başka modeller geliyor.

Grado'lar 32 ohm. Aslında şu var, eğer bir kulaklık kaliteli oldukça omaj'ı artması bir zorunluluk değilse, neden kullanıcıyı uğraştırırlar ki?

19. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    SHP 805 Türkiye'de her yerde satılıyor 50 ytl civarları; bende iki tane var... DT880 gelmeden önce hep dinlerdim... Ama dinlediğin müzik türüne göre kulaklık alman en iyisi olur :wink

20. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    274
    O zaman 50 ytl'ye satılan bu kulaklık px100'den daha iyi mi diyorsun?

px100'e zaten yaklaşık 100 ytl bayılmıştık. Şu anda 200 civarından daha aşağı birşey pek düşünmüyorum. Daha doğrusu 200'den aşağı birşeyin bana aşama yaptırması olasılığı zor diye düşünüyorum, her ne kadar fiyat ve kalite her zaman orantılı olmasa da.

Belki de yanlış anlattım. Ben kafa üstü sevdiğimden değil (tam tersi hafif şeyleri severim), istediğim fiyat/performansı en kolay orada yakalayabileceğimden, yani mecburen tercih ediyorum. Yani asıl istediğim şey 'seste bir aşama daha kaydedebilmek' mevcut kulaklıklarıma göre (px100 ve ex90 örneğin). Bunu kulak içi ve hafif kafaüstü olanlarda sağlamam zor, o yüzden kafa üstü birşey arıyorum yazmıştım.