Equation Audio RP-21 Kafaüstü Kulaklık İzlenimleri

'Equation Audio' forumunda kontendoo tarafından 27 Ağustos 2007 tarihinde açılan konu

1. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Yolda kullanmak için mi? SHP 805'i yolda kullanmanamazsın zaten ;D

2. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Yok yolda kullanmayı düşünmedim zaten. Evde kullanmak için, "hah şöyle verdiğim paraya değdi" diyeceğim birşeyler arıyorum. Yani mevcut kulaklıklarımla aldığım ses kalitesinin üstüne tatminkar birşeyler ilave etsin istiyorum. Yoksa boşuna harcama olur.

Sanırım çok fazla alternatif yok gibi.

3. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Arkadaşlar,

Bir salaklık yapıp sony v700dj kulaklık almış bulundum bugün. Tabii tam "bası fazla olmasın dengeli olsun" derken güm güm vuruyor bunun bası (Genelde alışveriş olayında çok sabırsızım. v6'nın fena olmadığını okumuştum ama v700'ün bas ağırlıklı olduğunu sonradan öğrendim/anladım). Artık ne yapayım oyun oynarken ya da film seyrederken kullanırım diyerek kendimi avutmaya çalışıyorum (geri vermeye kalksam alırlar mı emin değilim, kulaklık gibi ürünlerde ekstra şartlar üretiyorlar genelde).

Herneyse. Canım fazla baslı dinlemek istediğinde kullanırım en olmadı (Aslında oyunda fena gitmediğini keşfettim birazcık).

Bunun ötesinde piyasada denon hp1000 ve akg k271 buldum. İkisini de dinledim ama adam gibi dinleyemiyorsun ayak üstü. Ve zaten adamlar kendi mikserlarından geçirip verdiler sesi, kimbilir aslı nasıl idi?

Şimdi bunlar hakkında doğrudan deneyim olmasa bile fikriniz varsa yarın tekrar gitmeyi düşünüyorum. Sanki mp3 ile bile sürülebilir gibi gözüküyorlar. akg 55 ohm ama spl'si biraz az 91 db. Denon daha kolay 36 ohm 105 db.

Denon'u çok dandik bir kayıtta mikserden geçirilmiş sesle dinleyebildim, olmazsa yarın vibez'i götürürüm. Akg daha iyi gibiydi (bu arada bh da denon 160 akg 200 dolar gibi). Bu ikisi hakkında söyleyebilecekleriniz varsa sevinirim (bir de sahtesine denk gelme riskim var mı acaba bunlarda, bulduğum yerler küçük dükkanlar).

Önem verdiğim noktalar sırasıyla denge, sahne, ayrıntı, güzel tizler, sıcak/warm ses, denebilir (+ sürülebilme).

Aslında düşündüğüm k271. Çünkü denon gene dj kulaklığı. Ve soundchaser'ın dh'da genelde dj kulaklıklarının bası fazla kulaklıklar olduğu ve özelde de v700dj'in gene son düşünülecek kulaklıklar arasında olması gerektiğine ilişkin mesajını ne yazık ki gecikmiş olarak okudum. Kendime daha fazla kızmak, daha fazla zarara girmek olacak diye umursamamaya çalışıyorum.

(Her ne kadar konunun yeri burası olmasa da, yeni başlık açmayayım ve ilk tavsiyeyi burada istedim diye mesajı buraya attım, kusura bakmayın.)

4. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Bası kendime uygun hale getirmek için epey uğraştım. Eq saolsun. Bazen hayat kurtarıyor. Ama sony bir şekilde bazı alt frekansları 7-8 db arttırmış gözüküyor bu modelde bana. Tabii bunu düzeltmek sesin kalitesini süper hale getirmiyor ama benim açımdan daha dinlenebilir kılıyor. Oyun, film için ve zaman zaman müzik için kullanabilirim.

Öte yandan k271'i araştırdım. Onda bas aşırılığı yokmuş, dengeli hatta bası biraz geride deniyor. Kapalı kulaklıklar içinde iyi olarak anılan bir modelmiş. Edinebilirsem bas yelpazesinde farklı noktalara hitap eden iki model olmuş olurlar. Bu v700dj deki bas belki çok kaliteli değil ama (aslında bilmiyorum önce bir kaliteli bas göreyim de) bana çok güçlü geldi, resmen bütün vücudumda hissedebiliyorum, sanki ses olarak değil, titreşim olarak damardan veriyor. Bir de güçlü de, 24 ohm ve spl'si 107 db olan çok model yoktur sanırım. Baskafa olsaydım ilgimi çekebilirdi belki.

5. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    k271 oldukca me$hur bir studyo kulakligi. tercih edeni cok; hatta bunu kullananlar genelde buna duygusal anlamda da bagli adamlar oluyorlar gozlemledigim kadariyla.

6. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

uzun zamandır foruma giremiyordum, internetten bayağı uzak kaldım işlerim dolayısıyla. şimdi gelelim bu süre zarfında edindiğim bilgilere. öncelikle, kulaklığı içim kan ağlaya ağlaya sattım malesef. bir sabah gelen telefon doğrultusunda ani bir borcu ödemem gerekti, işin garip yanı, o günün akşamı paranın fazlasını buldum fakat söz ağızdan çıkmıştı bir kere :kafa:

neyse, şimdi gelelim kulaklığa : bu kulaklığı Grado 80 ile test etmiş biriyle yüz yüze konuştum ve, Equation bariz dövüyor dedi. Daha sonra, Akalın Müzik'te bu kulaklık AKG 271 ve birkaç ten üst düzey kulaklığı detaylı bir teste sokmuş biriyle konuştum, onunda favorisi bu kulaklık oldu. Hatta test ortamını gördüm, bayağı bir profesyonelceydi. Her neyse, referans vermek dışında, birkaç tane de uzun tecrübeler doğrultusunda kafamda sabitleşmiş düşüncelerimden bahsedeyim ; açıkcası önceden ne yazdığımı tam olarak hatırlamıyorum, şimdi onları okuyacak vaktim de y ok zaten, aynı şeyleri yazabilirim yani ;D Ben bayağı araştırdım, sanırım bundan iyisini daha ucuza ya da buna yakın bir fiyata bulmamız imkansız, hiç değilse Türkiye'de durum bundan ibaret. Fakat bazı müzik dallarına merak sarmış arkadaşlarım (sennheiser'ın üstün olduğu dallar) bu kulaklıktan öyle ciddi bir övgüyle bahsetmediler. Techno, Metal, Rock, Pop gibi müzik dallarında ise harika bir performans sergiliyor. Yazılacak çok şey var fakat benim vaktim yok malesef. :embarassed:

bir de unutmadan şunu belirteyim ; stüdyolara ve dj'lere, 1 senede 400 adet satılmış ki, sanırım bir rekor. hâlâ da, o kadar tanınmayan bir kulaklık.

7. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Rp21'i bu son v700dj'i almadan önce düşünüyordum, ama o da 'bas ağırlıklı' bir model olarak geçtiği için, bası biraz daha geri planda bir model olarak k271'i düşünüyorum kısmet olursa.

Bu arada şunu da farkettim. Bana aşırı gelen v700dj'in basının, aşırı oluşundaki en büyük sorumlu x-fi'nin crystalizer'ı çıktı (crystalizer sadece tizleri daha belirgin/keskin yapmıyor yani, bası da değiştiriyor kanımca). Onu ve diğer ses değiştiricileri kapatınca (cmss ve hatta ses çıkışını kulaklık seçeneği yerine direkt 2.0 dinlemek gibi) ses çok daha iyi oldu kendi açımdan.

İlginiz ve yorumlarınız için teşekkürler.

8. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    @ziprar
    Evet başta ben de öyle farkediyordum. Ama her şeyi şişiriyor tabiri caiz ise, 128kbps'de 128kbps halinden daha iyi yapabiliyor müziği Crystalizer zaman zaman, ama müziği tamamen başka bir müzik yapıyor. Geçen crystalizer açıktı ve çalan müziği gerçekten bir an anlamadım, her şey öyle değişiyor ki... :) Cd ile Crysalizer açınca ise durum acayip, DT880 ile tizler resmen kulağıma batıyordu artık o kadar öne çıkmışlar. :)

9. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Aynen öyle. Eski kulaklıklarımla o kadar farketmiyordum ya da rahatsız olmuyordum, ama ekipman iyileştikçe, ses doygunlaştıkça/zenginleştikçe giderek daha göze batar oluyorlar.

Bir de komik birşey var. Mesela dün bir eq ayarı yapmıştım, basları geri çeken tizleri de biraz öne çıkaran. Sonra giderek çeşitledim ayarları, 4 versiyon oldu. Her versiyonda bası daha az geri çektim ve tizleri arttırma olayını da daha ikinci versiyonda sıfırladım. Yani eq'yu artık sadece 'fazla olanı atmak' için kullandım, bazı frekansları güçlendirmek için kullanmadım (yani hiç artı değer yok. buna belki "negatif eq kullanımı" denebilir :)).

Sonra dönüp ilk yaptığım, 'kendimce güzel ayar'ı dinledim. Değerler db olarak abartı değildi ama çekilmez derecede aşırı tizli birşey ayarlamışım gibi gözüktü. İnsan kendine şaşıyor. Tiz severim ama, aşırı tiz, dinlerken de yoruyor insanı çoğu zaman.

Neyse şimdi keyfim yerinde :)

10. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    hahah :)
    EQ böyle durumlarda yarıyor cidden :wink

11. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    v700dj ile 9. versiyon eq ayarından sonra aşırı basın getirdiği vurguyu ve çamur'u biraz da olsa atabildim. Tabii bu 'güzel' değil ancak 'orta' hale getirebilmek için bir çaba idi.

Çabam olasılıkla devam etmeyecek çünkü k271'i edindim :)

Şimdilik aramız çok iyi. Eq'suz dinliyorum. Oldukça rahat bir kulaklık. Şu takınca kendisi ayarlanan mekanizma gayet iyi iş görüyor.

Sesinden bahsedecek olursam, fazla bas sevmeyen biri olarak, çok garip bir kulaklık bu. Kesinlikle bas var, hatta vurgulu ve 'ele geliyor' ama hiç rahatsız etmiyor, daha derinden gidiyor. Mid ve tizler için zaten korkum yoktu, gayet iyi gözüküyorlar. Dinledikçe kulaklığın daha da oturacağını/yanacağını düşünüyorum. Ve sanırım insanların neden bu kulaklığa bağlandığını biraz biraz anlamaya başladım gibi.

12. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Hayırlı olsun :wink Daha ayrıntılı yorumlarını da bekliyoruz tabii ki. Hatta inceleme süper olur :)

13. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Teşekkürler.

Ayrıntılı yorumlar için sesinin oturmasını (kendi içinde ve benim içimde) bekliyorum. Bildiğim kulaklıkların karşılıklı yönlerini söyleyebilecek kadar hepsine alıştığımda da inceleme olabilir belki. Bu benim için uzun bir dönem.

14. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    675
    almaya karar verdim gibi.sesinin geniş müzik türlerine hitap etmesi kablosunun değişmesi,fiyat olarak uygun olması,amfi ihtiyacım olmayacak olması gibi şartlardan dolayı bakalım ayın 1.de alcam gibi

15. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    675
    bide arkadaşlar beyer padlari ile iyileştirilebileceği filan konuşuluyo biraz daha konfor kısmı halledilebilr sanki ne dersiniz
    kaynak http://www.head-fi.org/forums/f4/rp-21-they-really-good-243421/index3.html

Originally Posted by swt61
    How are you liking the Beyer pads Al? I like mine a lot. I notice no ill effects, and more of a comfort upgrade than I expected.

My only ill effects are comparing them to the HE60. :he90:

Seriously, since I only listen with the Zen, unamped, they sound pretty darn good, and are almost as comfy as the Senns. I am looking very forward to listening to them amped with the MillettMax, still a few weeks off. The only reservation so far is may cable (a ratshack / throwin), as there was a slight problem with the upgrade cable. Warning to cable makers: Stock Neutrik and Switchcraft will NOT work with the phones, so, when I find the right connector, I'll comment more on the sound. The pair I got did not come with a stock cable (never bothered to follow up), but I'd not use it anyway

16. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

benden başka alan yok herhalde arkadaşlar bu kulaklığı  ;D

açıkcası bazı konularda biraz abarttığımı düşünüyorum inceleme yaptığımda. o yüzden bazı yerlerini kırpacağım bu mini yazımda. öncelikle şu abartma mevzusuna geleyim... arkadaşlar ben genelde sahip olduğum şeylere pek değer veren bir insan değilim, bu 150 ytl'lik bir üründe de böyle, 15.000 ytl'lik bir arabada da böyle malesef. gariptir fakat bugüne kadar hiç bozulmadan senelerce rahatça kullandığım çok az kendime ait eşyam oldu. bilgisayarın içindeki harddisklerim bile belli bir süre sonra bozuluyor. o denli yani. durum böyle olunca da fazla paralar vererek bir şeyler almaya çekiniyorum. mesela 400 ytl vererek bir kulakiçi kulaklık hayatta almam, çünkü 2 sene ömrü var benim elimde (shure e4c'den biliyorum  :embarrassed) bugüne kadar kulaklıklara verdiğim para 1000 ytl'ye yakındır, yatağımın altından bile 10 sene önce aldığım dandik kulaklıklar çıkabiliyor ama iyi bir kulaklığa malesef para vermeye çekiniyorum, böyle bir durumda da equation rp-21 bana bayağı cazip gelmişti. bu kulaklıktan sonra birçok kaliteli kulaklığı test etme imkanı buldum ve equation hakkındaki görüşlerim belli ölçüde değişti. şimdi gelelim sağlıklı bir şekilde anlatmaya. madem bir inceleme yaptık tam olsun.

bass : bu fiyata daha iyisini bulmanız imkansız bence. bu konuda çok da yazı okudum. yaygın kanıya göre bu kulaklığı bass'ta ezebilmek için yaklaşık iki misli para vermeniz gerekebilir. 10 üzerinden 9

detay : bu konuda ne kötü ne de iyi bence. 10 üzernden 6.5

Midler : bu konuda biraz daha başarılı fakat öyle mükemmel diyemeyiz. 10 üzerinden 7

Highler : bunun türkçesi nasıl bilmiyorum. o yüzden kusura bakmayın. bu konuda bana göre çok kötü. detaylıca yazamayacağım, konforla birlikte en yumuşak karnı bana göre. 10 üzerinden 5

Konfor : bence konfor konusunda da vasat bir kulaklık. sennheiser ile kıyaslanamaz. hem biraz ağır, hem de üstten ve alttan rahatsız edebiliyor. 10 üzerinden 5

izolasyon : farklı farklı kulaklıklardan edindiğim tecrübeler doğrultusunda şunu söyleyebilirim ki bundan iyisi samda kayısı. özellikle kalabalık ortamlar için biçilmiş kaftan. mükemmel... elbette bir westone ile kıyaslayacak olan yoktur herhalde ::) 10 üzerinden 10

malzeme kalitesi : kablosu çok iyi fakat çok uzun olduğu için fazla kıvrılıyor. benim gibi tembelseniz de o kıvrılmalar sonucunda kablonun içindeki iletkenler kopuyor zamanla. bir kez kablo değitirmek zorunda kalmıştım. ayrıca üst deri de siyah plastik kısımdan ayrılabilir. genel olarak uzuuuun yıllar götürebilir diyebileceğim tek kulalık açıkcası. bir grado'dan sonra panzer dayanıklılığında geliyor bana bu kulaklık. düşme v.s olmadığı sürece rahat 10 sene götürür herlhade. 10 üzerinden 8

hangi müzik tarzına ve kullanımına hitap ediyor : rock, metal, heavy metal, pop, techno, elektronik...
    hangi müzik tarzlarına hitap etmiyor :  oyunlarda ve filmlerde özellikle kullanılmaması gereken bir ürün çünkü çok konforlu değil. eğer konfor çok önemli değilse sizin için film ve oyunlardaki başarısı da bir HD555'ten aşağı kalır değil bence. ama 2 saatlik bir filmin sonunu getiremeyebilirsiniz konfor açısından. yukarıda yazdığım müzik türleri dışındaki dallarda öyle başarılı bir kulaklık diyemeyeceğim fakat aaa! çok kötü de demezsiniz tabii ki. zaten yukarıda yazdığım türleri dinlemiyorsanız bu kulaklığı almanız için çok fazla bir neden kalmıyor. ama dinliyorsanız da almamanız için bir neden yok.

son olarak :

bu kulaklığı, yukarıda yazdığım müzikleri hiç dinlemiyorsanız almayın. ayrıca sadece film izlemek için ya da oyun oynamak için alacaksanız da doğru bir seçim olmayabilir. yani başka bir kulaklığınız varsa ve "equation'ı da sadace oyun ve film için alayım" diyorsanız doğru bir seçim olmayabilir. ama yukarıda yazdığım müzik dallarından birisi ya da birkaçı için alıyorsanız ve konfor sizin için olmazsa olmaz değilse kesinlikle alın. tabi bunun yanında da film ve oyun için de çok iyi fakat başınızda ağrımalara yapabilir uzun süre kullanırsanız. daha iyisi daha ucuza yok diyeceğim ama grado'lar da türkiye piyasasına girdi artık. yalnız şöyle bir durum da var, hem grado hem de bunu kullanan birkaç kişinin yorumlarını okudum. bunu daha ön planda tutuyor hepsi de.

ps : arkadaşlar bu dezavantajlarını v.s 200 300 ytl'lik kulaklıklarla kıyaslayarak yazıyorum. yoksa 100 ytl'lik bir kulaklıkla kıyaslamayın kesinlikle. mesela bass konusunda grado ile kıyasladım. techno konusunda ultrasone ile kıyasladım. film ve oyun konusunda hd 55x ile... yani öyle px100'le falan değil. onu beliryeyim de yanlış anlaşılmasın.

17. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    675
    bass konusunda grado nun önünde ise daha ne yaa ms1 de deli divane bass var rp-21 nasıldır o zaman. Tizlerini merak ediyorum grado özellikle ms1 le kıyaslayansa nasıl olur hangisi önde olur merak etmiyor değilim bide konfor konusunda grado ile karşılaştırsak ??

18. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Anladığım kadarıyla HD555'in tam tersi olmuş o zaman Rp21. Onun eksik yanları bunda, bunun eksik yanları onda var gibi. Çok teşekkürler bu "yeniden inceleme" için. Belli bir süre geçince tekrar inceleme yapmak çok yararlı oluyor.

19. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Bu yeni inceleme güzel olmuş, ürün incelemesi yapıldıktan sonra karakteri uzun vade de daha iyi oturuyo. Eline sağlık.

20. kontendoo

kontendoo
    Expand Collapse
    Guest

teşekkürler arkadaşlar,

kulaklık kapalı olmasına rağmen kapalı kulaklıkların birçok dezavantajı, bu kulaklıkta mininmuma indirgenmiş. tabi dezavantajı yok diyemem bir kapalı kulaklık olarak. sonuçta açık kulaklıkların yeri başka. bass konusunda ise, birçok kaliteli kulaklık denedim ve inanın abartmıyorum. zaten yabancı forumlarda da bu konuda çok yazı yazıldı. yalnız son seste inanılmaz derecede ses kötüleşiyor. ne kalite kalıyor ne başka bir şey. sıradan bir kulaklık oluyor. ben de yüksek seste metal ve rock dinlemeyi çok seven birisiyim ve bu konuda beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı. çok kaliteli bir harici ses kartı kullanmasam (audigy zs platinum pro) amfi istiyor sanacam fakat birçok yerde kolay sürüldüğünü okumuştum. bana göre en büyük dezavantajı bu.

Be Creative,

bana göre Hd555 müzik dinlemek için uygun bir kulaklık değil. çok fazla bir deneyimim olmadı hd555 konusunda fakat müzik performansını hiç beğenmedim. oyun ve film performansını test edemedim fakat hd555 bu konuda çok başarılı bir kulaklık sanırım. görüşler o yönde.