Fidelio X2'ye Değişim Önerisi ve Yüksek çıkış empedansı hakkında bir sorunsal(Yardım)

'Kulaklık Genel' forumunda Fresh tarafından 7 Ocak 2019 tarihinde açılan konu

1. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    93
    Hocam hazır böyle bir yazıyı yakalamışken ben de içimi dökmek istiyorum. Hifiman He400i ve Sdf3 amfi ile dinleme yapmaktayım. Ek olarak M-Audio 2x2 Ses kartımın da tüm potanslarını kökleyip kulaklarımı patlatmaya yönelik eylemlerde bulunuyorum. Tabii ki sesi her yerden yükseltince birtakım bozulmalar oluyor fakat verdiği doygunluk hissi bambaşka oluyor.

Şimdi bu problemin öyle ya da böyle çözülmesi gerektiğinden merak ettiğim şey şu; Daha güçlü bir amfi bana bu doygunluk hissini daha düşük ses seviyelerinde verecek midir? Bu arada sdf3 amfisinin bu kulaklığı rahatlıkla süreceği söyleniyordu. Aklıma takılan şey şu; Ben yine ses kartımdan - pcden - vlc playerdan ses seviyelerini sona getirmiş haldeyken, daha güçlü bir amfi ses yüksekliğini çok daha arttırıp bana: "Hop dur bakalım, bu seste müzik mi dinlenir" dedirtecek mi? Böylelikle sesi her yerden tamamen açmam gerekmez ve yapay olarak ses arttırmadan kaynaklı birtakım cızırdamalar, basslarda dağılmalar, zillerde hoplamalar ortadan kalkar mı?

2. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Üst düzey <1 ohm bir sistemde dinledim kulaklığı ve açıkçası pek bir fark göremedim. Ya söylenildiği kadar etkilemiyor yada benim kulaklar farkı hissedecek kadar hassas değil.

Hatta Creative'in sesini bir tık daha canlı buldum bile diyebilirim. Bir miti daha kendimce çözmüş oldum :) ...

Mikrobiyolog bunu beğendi.
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,924
    Çözümünüz hayırlı olsun hocam. :)

Ama ben hiç şaşırmadım. Daha önce de değindiğim gibi, bu ses kartını üreten Creative, bu kartın büyük oranda "çıkış empedansı", "kulaklık empedansı" gibi kavramları bilmeyen kişilerce kullanılacağını gayet iyi biliyor. O nedenle "ben çıkışımı yüksek yapayım, kullanıcı nasıl olsa uygun empedansta kulaklık alır" gibi bir yaklaşımda bulunacağını bir an olsun düşünmedim.

Ya 3. şahısların yaptığı ölçümde bir sıkıntı vardır ya da Creative düşük empedans kulaklıkları da düşünerek bir önlem almıştır.

Sonuçta Creative sadece yüksek empedans kulaklıklarla güzel ses çıkaracak ses kartları üreterek piyasadaki hakim konumuna ulaşmış olamaz değil mi.

Fresh bunu beğendi.
  4. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Kesinlikle katılıyorum. Ama işte bunun birde "nasıl olsa oyuncu kulaklığı - düşük empedanslı kulaklık kullanan adam o kadar fark etmez, audiophile seviyesi kullananda çözümünü üretir yada en basitinden yüksek empedanslı bir kulaklık alır" denebilme olasılığı kafama takıldı.

Neticede oldukça hassas ölçüm cihazları ile kusuru yada kusursuzluğu ölçülen konular bunlar. Zira bırakın empedans eşleşmesini, yıllardır "iyi bir dac sesi gerçekten iyileştiriyor mu yoksa bizim asıl beğendiğimiz sesi renklendirdiği karakteristik mi", "ses yettiği sürece amplar gereksiz" gibi tartışmalar çokça su kaldırıyor.

Oldukça büyük bir kesim günümüz pc anakartlarının onboard çözümlerinin oldukça yeterli olduğunu - ses yettiği sürece - telefonların bile belli bir badireyi kat ettiğini savunuyor.

Böyle tartışmaların vuku bulduğu bir ortamda Creative'in de bir gimmick yapmış olabileceği, yada bir hata yapmış olabileceği aklıma gelmedi değil. O yüzden kendi kulağımla dinleyerek soru işaretini aydınlatabildiğim için ayrıca memnunum.

5. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,347
    Çıkış empedansı konusunda birçok kaynak okuyarak araştırarak bu teknolojiyi anlamaya çalıştım. Kısaca özetlersem;

1- İdeal çıkış empedansı 0 "sıfır" dır.

2- Mühendisler kaynağın direncini düşürebilmek için direnci düşük "yüksek kalitede" bileşenler kullanmak zorundadır. Pcb kartından tutun iç kablolama ve pcb nin oturduğu şasi de dahil olmak üzere direnci düşük malzemeler kullanılmalıdır.

3- İdeal maksimum çıkış direnci kullanılan kulaklığın direncinin 8de 1i olmalıdır. Aksi takdirde kulaklığın frekans tepkisini bozabilir. Bass frekanslarda ideal sönümleme (damping factor) olmaz.

4- "Ben dinliyorum hiçbir handikap hissetmiyorum" diyebilirsiniz. Haklısınız. Son kararı her zaman kişinin kulakları ve duydukları vermelidir. Ama bu doğruları değiştirmez. Bu işin matematiği, teknolojisi budur.

Şimdi gelelim amp teknolojisine;

1- Amp sesin herşeyine etki eder.

2- Amp kalitesini verdiği güç değil, mühendisliği ve parça kalitesi belirler. Gücün getirdikleri yanında "götürdükleri" de vardır. Seçim eldeki kulaklık yelpazesine göre yapılmalıdır.

3- Sese etki eden ama hep gözardı edilen parça; ses ayarı yaptığımız "potansiyometre" dir. Tanesi 5 dolardan tanesi 500 dolara kadar potansiyometre vardır. Kaliteli olanlar her ses adımında maksimum dinamik aralık ve seste düşük bozulma ile sonuçlanır. Düşük ses adımlarında kanal densizliği yapmaz.

4- Yine ses kalitesine ve ses imzasına pcb nin oturduğu şasi ve kaynağın kasa malzemesi de olumlu yada olumsuz etki eder.

Kalitedeki en önemli faktör insan (mühendis) faktörüdür. Çünkü iyi bir mühendis kafasındaki ses kalitesi ve ses imzasını maliyetten bağımsız olarak alır. Bilgi birikimi, tecrübe ve özenle seçilmiş kaliteli parçalar iyi sonuç verir.

Collapse Signature Expand Signature
    Robius, radyo, erdal ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. Fresh

Fresh
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    23
    Sayenizde öğreniyoruz hocam bir şeyler... Katkınız ve mesajınız için teşekkürler.

Pax bunu beğendi.