Fiio A1 ne kadar yeterli?

'Amfi' forumunda Halit Demirci tarafından 23 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

1. Halit Demirci

Halit Demirci
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Selamlar.

Öncelikle bireysel durumumu söyleyeyim. Temel seviyede teknik bilgim var. O yüzden hatalı konuşursam affola. Elimde Samsung S9+ telefon ve Sony mdr-1a kulaklığım var. Yani iki cihazın da hi-res özelliği var. Müzik platformu olarak da Tidal hifi kullanıyorum. Bir önceki telefonum HTC 10'du. Çok iyi bir deneyimim vardı. Ancak telefon değiştirdikten sonra kulaklığımdaki verim aşırı düştü ve araştırıp dac, amp olaylarını falan öğrenmeye çalıştım. Ancak cevap bulamadığım birkaç durum var. Sorularımı yanıtlayıp yardımcı olursanız sevinirim. Malum ses kalitesinde kayıp yaşamadan kulaklığımdaki eski verimi almak istiyorum tekrar.

Bilmeyenler için mdr-1a'nın frekans tepkisi 3hz - 100khz ve empedansı 48 ohm

1) Fiio A1, mdr-1a'yı besleme konusunda yeterli olur mu?

2) Fiio'nun kendi sitesinden baktığımda;
    https://www.fiio.com/a1_parameters
    Buradaki özellik kısmında frekans tepkisi 10hz - 90khz gözüküyor ama
    https://www.hesaudio.com/amfiler/83-fiio-a1-amfi.html
    Buradaki sitede ve çoğu satış sitelerindeki pazarlama görsellerinde frekans tepkisi 20hz - 20khz gözüküyor.

Bunlardan hangisi doğru? Eğer 20hz-20-khz ise bu hi-res desteğinin olmadığını mı gösterir? Sonuç olarak A1'i alırsam bu ses kalitesinde düşüşe sebep olur manasına mı geliyor?

3) Eğer A1 ses kalitesinde düşüşe sebep olur veya kulaklığı besleme konusunda yetersiz kalır diyorsanız hangi amfiyi tercih etmeliyim sizce?

4) Bütçem çok değil. Dolayısıyla A1 yeterli derseniz onu alacağım. Ama A1 ihtiyacın olan verimi vermez derseniz daha iyi bir amfiyi ancak yurt dışı kanallı alabilirim. Diğer sorum da bunun için.
    Aliexpress gibi yurt dışı alışverişleri güvenilir mi? Malum Türkiye'deki fiyatlarla yarı yarıya geliyor. Ancak hiç alışveriş yapmadım. Tecrübeliler tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

2. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    239
    Öncelikle bir ürünün kutusunda hi-res yazıp yazmaması tek kriter değil, çok kafanızı karıştırmayın. aynı kulaklık bende var ve amfiyle sürülmesi gereken bir cihaz değil. Telefon veya dap oldukça yeterli. Zaten mdr1a bas tune edilmiş bir kulaklık olduğu için fiio a1'in 3 tane bas modu iyice bozacaktır sesi. Kesinlikle memnun değilim diyorsanız amfi yerine dac veya dap bakmalısınız. Ama ben olsam s9'un içindeki tüm ayarları bir kurcalardım, eq vb. ses özellikleri fena olmayan bir telefon diye biliyorum.
    Tidal'ı usb audio player pro üzerinden bitperfect modunda dinlemek de(telefon da destekliyorsa) çözüm olabilir. Ancak program ücretli ve mqa paketiyle beraber 60tl verdim diye hatırlıyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    Chaturanga bunu beğendi.
  3. Halit Demirci

Halit Demirci
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Kesinlikle memnun değilim htc 10'daki performansın kıyısına bile yaklaşamıyor. Volume çok düşük basslar neredeyse duyulmayacak seviyede. O yüzden bu arayışım zaten. Dediğiniz uygulamaya da bir göz attım. Güzel bir uygulamaya benziyor tidal destekli ama çevrimdışı modda kullanılmadığı yazıyor. Ben ise asıl çevrimdışı modda kullanıyorum. Sürekli wifi imkanım olmuyor ve diğer türlü de veri dayanmaz buna. Önerebileceğiniz bir dac var mı peki?

4. border66

border66
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    239
    3 grupta ayırabiliriz seçenekleri:

-fiio btr5 tarzı bluetooth dac/amp
    -ibasso dc02 tarzo usbtype c bağlantılı olanlar
    -chord mojo tarzı dac

bunların kullanımları farklı. hangi tipteki cihazlar ihtiyacınıza uygunsa ona göre bazı modeller belirleyip araştırmanız lazım. masaüstü dac kullandığım için bu tip cihazlara çok hakim değilim. Bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır.

5. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Öncelikle yukarda da belirtildiği üzere hires etiketine veya verilen frekans değerlerine takılmayın hiçbir anlamı yokmuş gibi davranabilirsiniz. Kulaklık konusunda günlük kullanımı bariz şekilde etkileme potansiyeli olan anlamlı sayısal değerler daha çok ohm ve hassasiyet değerleridir.

Yaşadığınız sorun tam olarak nedir yanlız bunu öncelikle net anlamamız lazım. Siz daha önce HTC 10 ile aynı kulaklığı kullanıyordunuz ama S9 a geçince aynı kulaklıktan bariz olarak daha kötü bir performans aldınız burası tamam.

Peki yaşadığınız bu kötü performansın detayı aşağıdakilerden hangisi?

1- S9 a geçince HTC deki müzik sunum şekline göre hoşunuza gitmeyen farklı bir tuningle mi karşılaştınız? Örneğin geniş sahne seviyordunuz dar bir sahne mi çıktı karşınıza, daha doğal bir ses beklerken metalik yapay bir ses mi aldınız ya da detay kaybı mı yaşadınız vs.. Yani s9 un müziği sunum tarzından ve kalitesinden mi şikayetçisiniz?

2- Yoksa yaşadığınız problemlerin sebebi ses yüksekliğinin HTC den elde ettiğiniz kadar olmaması ve bunun sonucunda da basta ve diğer frekanslarda problem yaşamak mı? Kulaklık beslenemediği için sesin tam olarak açılamaması mı?

Eğer ikinci söylediğim ise sorununuzu A1 veya benzeri bir taşınabilir AMP ile çözme şansınız olabilir.

Ancak ilk maddedeki sorunsa yaşadığınız yukarda da belirtilmiş olduğu gibi AMP a değil DAC a ihtiyacınız var.

Bunun içinde kablo benzeri telefonlar için tasarımlanmış DAC lar var Hidizs Sonata (birkaç versiyonu var) gibi. Bunlardan biri sizi mutlu eder. (Yukarda @border66 nın belirttiği ibasso nun ürünüyle aynı tarz)

Sadece telefonla değil gerekirse PC de masaüstü DAC gibi de kullanabileceğim bir cihaz alayım derseniz de Chord Mojo ya ek olarak Dragonfly Cobalt/Red/Black , Meridian Explorer 2 gibi harici DAC lara bakabilirsiniz.

6. Halit Demirci

Halit Demirci
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Aslında ses karakteristiğiyle alakalı pek bir sıkıntım yok. Sorun kulaklığın beslenememesi ve yeterli tonu veremediği için detaylar da kayboluyor zaten. Ama sanırım ne istediğimi buldum. teşekkür ederim vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için.

ahmet çekirdek bunu beğendi.