FiiO Btr5 Kutu Açılımı ve İlk Bakış

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda theodyofil tarafından 12 Nisan 2020 tarihinde açılan konu

1. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107

Merhaba sevgili arkadaşlar. Detaylı İnceleme Önümüzdeki Günlerde Yayınlanacak. Takipte Kalın!

Serhat, fastfalcon, crax1905 ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  2. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    bende edindim 2 gün önce. kesinlikle bambaşka bir seviyeye gelmiş btr3'den sonra. kıyas kabul etmez.

theodyofil bunu beğendi.
  3. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Aynen öyle. Balanssız çıkışında bile bu farkı rahatça görebilirken, balanslı çıkışı arayı iyice açıyor.

fastfalcon bunu beğendi.
  4. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    Hocam bir de sorayım yeri gelmişken. Filtre olarak ne kullanıyorsunuz? Ben hybrid fast rolloff seçtim ama diğerleri arasında da dinledikçe çok fark göremedim sanki.. Bir de ldac kodekinde eq aktif olmuyor. Diğer kodeklerde problem yok. Genel olarak çok memnun kaldım ama. Diğer modellerdeki mekanik ses tarzı iyice kaybolmuş. Daha doğal çalıyor.

5. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Hocam filtreler arasındaki farkı duymak gerçekten zor. Çok dert etmeyin filtreleri. Ldac da eq aktif olamıyor evet. Muhtemelen de yazılım güncellemesiyle falan eklenmez. Ama Ldac, fark edilir şekilde daha iyi çalıyor. Ondan iyisi, bilgisayara usb dac olarak bağlayınca yine fark edilir biçimde daha da iyi çalıyor. Bunun yanında yine mümkünse balanslı çıkışı kullanmaya ve kulaklığa göre değişibilir olmak üzere, gerekirse gain'i "High" konumuna alma konusuna özen gösterin. Alet gerçekten iyi. Detaylı inceleme yazısını yazıyor, videosunu çekiyorum. Burada ve youtube da yayınlayacağım. Takipte kalın :)

fastfalcon ve onurdogan4 bunu beğendi.
  6. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    aynen hocam eq işlememesi önemli değil. fiio support'da belirtmiş bunu. sanırım güncelleme ile de gelmeyecek ldac için eq.. ancak eq'lu ldac btr3 e göre eq'suz ldac btr5 çok daha iyi çalıyor. birkaç saat deneyimledim ben de. Elinize sağlık şimdiden, beklemedeyiz :)

theodyofil bunu beğendi.
  7. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    birkaç ekleme yapayım naçizane..

bugün cihazı dışarıda denedim. sokağa çıkma yasağından önce biraz hava alayım ve alışveriş yapayım dedim :) lg v30 ve Ldac kodeki ile kullanmaya başladım. usb audio player pro üzerinden tidal başlattım..cihaz yakama klipsli bir şekilde,telefon da el çantamdaydı. şarkıyı başlatır başlatmaz takılmalar atlamalar başladı. biraz bekleyeyim düzelir dedim ancak değişen birşey olmadı. btr3 de böyle bir sorun yaşamamıştım. çok nadir de olsa ldac üzerinde atlama yapabiliyordu ama btr5 bu konuda biraz daha zayıf geldi bana. dac'ın kalitesini arttırırken ters orantılı olarak bağlantı stabilitesi düşürülmüş gibi geldi bana. daha sonra telefonu çantadan çıkarıp elime aldım öyle devam ettim. takılma geçti güzelce çalmaya devam etti. sonra telefonu sweatshirt'ümün kanguru cebine koydum bu sefer de düzgün çalmaya devam etti. btr3 de olduğu gibi nadir takılmalar yapıyordu,maskemi arada düzeltmek için elimi götürüyorum o sırada alıcının önünden geçiyor elim,tık diye kesik atıyor mesela,sonra devam ediyor :) bu kadarına razıyım zaten sonuçta bt bağlantısı..kablo bağlantısı performansı beklemek yanlış olur. aac ve aptx hd denemedim. bir ihtimal aac ile daha sağlam bağlantı kurulabilir ama cihaz ldac destekliyorsa da en kaliteli kodeki kullanmak isterim. sonuç olarak ilk etapta bağlantı stabilitesi btr3 e göre biraz daha zayıf geldi bana. aynı cihaz aynı kodek ama sonuç farklı. yazılım ile alakalı olabilir dedim ama 1.0.6 yazılımı yüklü şekilde geldi. o da en son çıkan yazılımmış sanırım. o yüzden şimdilik beklemeye karar verdim. Eğer sesini de beğenmemiş olsaydım bir saniye düşünmez satışa koyardım. ama baya etkilendim. o açıdan kurtardı şimdilik :) almayı düşünenlere faydalı olur umarım. sizin de stabilite ile ilgili söyleyecekleriniz varsa okumak isterim.

Serhat bunu beğendi.
  8. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Haklısınız. İncelememde bundan da bahsedecektim. Btr5 in bağlantı kalitesi btr3 kadar stabil değil. Bende Lg G6 kullanıyorum. Şimdi burada konuşulması gereken birkaç şey var. Bluetooth codeclerinde, yeryüzünde ki çoğu fenomende rastlayabileceğimiz, birşeyi arttığımızda kontrast konumda bulunan diğer şeyin otomatik olarak azalması durumu gibi, kalite arttırıldığı zaman, bağlantı kalitesinin düşme durumu var. Lg V30'da, Ldac codeği, defaoult olarak best effort modunda geliyor ve V30'da best effort modu, 990Kb/s, yani en kaliteli bağlantı seviyesinde ayarlanmış. Bu noktada bağlantı çok hassaslaşmış oluyor. Araya bir nesne vb. gibi şeyler girdiğinde böyle sorunlar yaşamanız bir yere kadar normal. Fakat btr5 in ve v30'un antenleri de daha kapsamlı olsaydı bu sorun bu kadar hassas bir seviyede olmazdı. Demekki onlardada bir sıkıntı var. Bu arada bu kesintiyi sadece araya bir nesne girdiğinde değil, müziı dinlerken telefonunuzla internete girdiğinizde veya yoğun wifi sinyallerinin olduğu bölgelerde dolaşırken de yaşayabilirsiniz. Yine de, Aptx HD kullanarak stabiliteyi fark edilir miktarda arttırabilirsiniz. En azından bugün ki gibi böyle gezinti yaptığınız günlerde, Aptx HD yi kullanın derim :). Ürünü elden çıkartmayın bence. Aac konusuna gelirsek, androidde aac kullanmayın efendim. Özellikle üst frekanslarda büyül detay kaynı oluyor. İphone da çok iyi optimize edilmiş bir codec olarak karşımıza çıksa da aac, android de iyi bir seçenek değil.

Makale_Helvetia bunu beğendi.
  9. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    311
    her güzelin bir kusuru vardır diyerek devam ediyoruz hocam. aac zaten kullanmam. iphone'dan lg'ye dönüş sebebim bu zaten,dahili dac ve ldac bt ses kodeklerinin olması. aptx hd ile denerim bir de bakalım. nasıl olacak. bir yazılım güncellemesi ile de çözümlenir belki. malum cihaz daha çok yeni. illa ki güncelleme verirler. ama dediğiniz gibi anten dizaynından ötürü ise de yazılım da çare olmaz. hayırlısı artık :)

incelemenizi de bekliyoruz dört gözle :D

theodyofil bunu beğendi.
  10. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Evet aynen öyle. Birlikte göreceğiz bakalım :)

Makale_Helvetia bunu beğendi.
  11. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    http://www.techno-fi.net/threads/fiio-btr5-İncelemesi.13535/#post-234075

Yayınladım :)

12. Makale_Helvetia

Makale_Helvetia
    Expand Collapse