Fiio E17 Dac/Amp & AudioQuest DragonFly 1.0 Dac/Amp Karşılaştırması

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda Hanamichi tarafından 12 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Merhaba sevgili okurlar sitedeki herşeyi okudunuz ama sitede en üstte bir kırmızı başlık belirdi hah işte o benim yazım . :D Önceden belrteyim okuduktan sonra beğenmezseniz bile bende kulak çınlaması yapmaz boşuna beni anmayın :D

Karşılaştırmayı yaparken Hd650 yi kullandım ses karakteri ile ilgili aşağıda bir fotoğraf paylaşıyım .

479 eklentisini görüntüle

Güncel amazon fiyatları:

Fioo E17 139 $
    http://www.amazon.com/E17-Alpen-Portable-Headphone-Amplifier/dp/B0070UFMOW/ref=sr_
    Dragonfly v 1.0 99 $
    http://www.amazon.com/AudioQuest-DragonFly-Digital-Converter-Version/dp/B00882U782
    480 eklentisini görüntüle 481 eklentisini görüntüle 482 eklentisini görüntüle

E17 teknik özellikler :

Output Power

> 250 mW into 16 ohms
    > 20 mW into 300 ohms

Headphone Impedance

16 to 300 ohms

Signal to Noise Ratio

Amp: > 109 dB (A weighted)
    DAC: > 104 dB (A weighted)

Total Harmonic Distortion

Amp: < 0.001% @ 10 mW
    DAC: < 0.007% @ 10 mW

Supported Bit/Sample Rates

USB: Up to 24-bit/96 kHz, max
    S/PDIF: Up to 24-bit/192 kHz, max

Frequency Response

Amp: 10 Hz - 100 kHz
    DAC: 10 Hz - 20 kHz

Battery Type/Life

1500 mAh Li-ion battery
    Up to 15 hours operation
    Approximately 3.5 hours recharge time

Dimensions (HxWxD)

3.8 x 2.2 x 0.6" (96 x 55 x 15 mm)

Weight

3.95 oz (112 g)

Dragonfly teknik özellikler :

AudioQuest DragonFly
    Type
    USB DAC
    Price£215
    InputUSB
    Output3.5mm stereo socket, fixed or variable level, for amplifier or headphones
    Sampling rates supported44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz
    Accessories suppliedCarrying pouch
    Dimensions(WxHxD) 1.7x1x6.5cm
    483 eklentisini görüntüle
    Guitarra Azul - El Jardin

Flamenco dinlerken dragonflyın enstrüman ayrımı ve netliği boyutuna göre şaşırtıcı derecede iyi,gitar sesi oldukça net ve bozulmaya uğramıyor. Arka planda çalan diğer enstrümanları rahat şekilde duyabiliyorsunuz .

Hd650 ile dinlerken elinizde amfi yoksa bile ses yüksekliği ve beslemesi iyi seviyede.Bu boyuttaki bir cihaz için açıkçası bu ses yüksekliğini sağlayabilmesi bence koca koca takoz takoz cihazlar için utanç kaynağı :D

E17 de Dragonflya göre sahne daha uzakta ,çözünürlük iyi ama tonlama çok doğal gelmedi . Gitar bazı bölümlerde vıcıklamaya başlıyor ,arka planda çalan davul ritimleri dragonflyda daha anlaşılır .

Bu türde dragonfly daha başarılı bir performans sunuyor hem çözünürlük hem müzikal anlamda .

Caz

Julie London - Cry me a River

Dinlemeyi çok sevdiğim bayan vokallerden birine geldi sıra J Vokalin sesi dragonfly da daha yakın ve sesteki detayları daha fazla hissettiriyor.Sanatçının nefes alışı ,sesinin yükselip düşmesi , tınısı daha anlaşılır ve hissedilir. iki dac arasında e17 daha koyu bir sese sahip olduğu için vokalin sesinde hafifte olsa bir kalınlaşma oluyor .

Çözünürlük olarak ici dacta fiyatlarına göre iyi ama bu tür için benim tercihim dragonfly olurdu .

Pop

Mj-Bad

Geldik E17nin üstün olduğu kısıma altlar daha dolgun olduğu için parçadan daha çok keyif alıyorsunuz . Dragonfly bas konusunda yeterli gelmiyor E17 nin performansı bu tür için daha iyi .

Dragonflyda bas vurduğu zaman ses çok cılız geliyor yani yeterli dolgunlukta da bas veremiyor.Sesi E17 ye göre daha çok parlıyor.Dragonflyda MJ nin sesi daha pürüssüz bir netlikte arkadan çalan gitarın tonlaması daha doğal ama genel olarak parçanın bütünlüğünde bu iyi yönleri kayboluyor.Pop için E17 daha başarılı gözüküyor. Genel olarak Hd650 ile dinlerken ses seviyesi konusunda iki dacta da problem yaşamıyorsunuz yeterli seviye de müzik dinlenecek kadar sürüyorlar.

Rock

Metallica-One

Çözünürlük olarak yine dragonfly daha iyi ,gitarın tonlaması dragonflyda daha başarılı,davulun vurması ise E17nin hafif koyu etkisiyle daha güçlü geliyor ama bu tür de benim tercihim vokal ve gitar ağırlıklı dinletiler olduğu için dragonfly olurdu.E17 kötü çalmıyor ama tonlamalarda hafif bir bozulma var bana çok doğal bir dac gibi gelmedi .

Dragonflyın sesi daha doğal,tonlaması daha doğru ve çözünürlük olarak bence daha iyi .Sololarda daha başarılı bir performan sunuyor.

Dance

Armin Van Buuren – Save my night

Bu türde de dragonfly bas yoksunu ve daha sönük kalıyor. Müziği dinlerken gerekli çözünürlüğü verse de bas konusunda yetersiz kaldığı için E17 yle dinlemek daha zevkli . E17 hafif koyu yapısıyla daha etkileyici bir performans sunuyor . Elektronik müzik türleri için daha uygun yapıda. Ses ayrımı ve bas doygunluğu yeterli seviyede .

11 kişi bunu beğendi.
  2. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Kulağına sağlık Barış.

Beklenilen beğeniyi alamadın, sen resim çiz boşver inceleme felan :)

Collapse Signature Expand Signature
  3. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    Ellerine ve kulaklarına sağlık Barış. Dragonfly benim de merak ettiğim bir DAC. Teşekkürler...

4. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Rica ederim :) Evet bu sefer güldürmedi Mustafa
    yapmayın yapmayın yapma be yapma
    -eyvah eyvah volkan yapma kırmızı kart yapma volkan ya
    -oyuncu değişiklik hakkımızda dolduuu oyun hakkı de dolduuuuu
    -dolduu hocaam dolduu

5. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Eline sağlık Barış. Aklıma geldi, dragonfly harici bir bataryayla desteklense hem telefonun şarjını yememiş, hem de uzun süre müzik dinleme keyfi yaşatabilir taşınabilir olarak.

6. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Kulağınıza sağlık. USB ses kartı ararken dragonfly'a kadar gelmiştim ilk zamanlar ve bu ne işe yarıyor acaba demiştim. Sonra DAC kavramını öğrendim dragonfly sayesinde.

Müzik türleriyle birlikte incelemeniz hoş olmuş.
    Bu da ayrıca beğenimi kazandı. Fiyatına göre iyi gibi duruyor

7. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Telefona usb otg kablo ile takıyorum birde kulaklık çıkışı var cihazda araya harici bataryayı nasıl koyacağım bilmiyorum . Dün E17 yi de bağladım onda da şarj hızlı gidiyor programla ilgili bir durum da olabilir ama E17 de daha az gidiyor dragonflyda parça başına %2 e17 de %1 gidiyor. Birde Yağız bir tarafı Micro usb erkek diğer tarafı mini usb erkek kablo nereden bulunur :) internette fotoğrafları var ama buradaki büyük mağazalarda bulamadım .
    484 eklentisini görüntüle

#7 Hanamichi, 12 Ekim 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Ekim 2014
  8. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457
    Baktım, buralarda bulamadım ama şöyle yapabilirsin;

Şunu alıp http://www.hepsiburada.com/liste/da...s.aspx?productId=bs300100&categoryId=60001184

Şunu da birleştirirsen işini görür herhalde; http://www.gold.com.tr/s-link-sl-mu5-micro-usb-m-to-usb-m-konnektor_u

9. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Mustafa şu an otgden bağlıyorum zaten attığın linki açamadım ama muhtemelen minik adaptörlerdendir tek bir kablo olsa daha iyi olacak parça parça olunca taşırken zor oluyor. Geçen uzun bi kabloyla çıktım E17 fünye gibi duruyor :D

10. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,457

11. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Buda olabilir aslında ama cepte bu sıkıntı çıkarır micro usb ince bir şey çünkü telefona bağlı kalan kısmı oynar yerinden şarj soketi bozulabilir .
    Şimdi bendeki micro usb otg şu küçük adaptörün usb to mini usbsi olabilir :) Saol

12. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Burda bulman zor biraz evet. Direkt siparişi ver şu linkten bence;

http://www.ebay.com/itm/Mini-USB-5-...Phone_PDA_Cables_Adapters&hash=item2591accc6a

2 kişi bunu beğendi.
  13. sametcalik24

sametcalik24
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Hocam fiio x5+e12 kullanıyorum.amfi bağlıyken sesin şiddeti yarıda bile yeterince tatminkar.yalnız ses seviyesini artırdıkça sesler iç içe giriyor gibi detaydan çok kaybediyor özellikle mid-tiz bölümünde.Sormak istediğim çözünürlüğü artırmak için yapabileceğim bir şey var mı mesela dragonfly gibi küçük bir dac ı bu ekipmana dahil edebilir miyim_?Eğer edebiliyorsam bu üç cihazı birbirine nasıl bağlayacağım?Söylediğim şey imkansızsa çözünürlüğü artırmak için önerebileceğiniz herhangi bir yöntem var mı?

14. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    Hepsinin parasına yeni daha iyi bir dap almak :)

5 kişi bunu beğendi.
  15. sametcalik24

sametcalik24
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    benimde aklımdan geçmedi değil:) bass doygunluğu x5 den aşağı kalmayacak ve çözünürlük olarak sorunumu aşabileceğim ne önerirsiniz?
    bu arada üçünü aynı anda kullanamıyorum değil mi hocam yani kurtarırı olsa bi müddet daha bunlarla idare edebilirim yılbaşına kadar

16. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    Hepsi bir arada emin değilim ama, Hifiman hm-801 istediğiniz özelliklerde olabilir diye düşünüyorum. Belki hm-602 serileri de olabilir. Ama Ibassolar olmaz

17. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    dragonflyı bağlayamzsın o sadece bilgisayar için ben otg kablo aldım teleonda bile çalışmadı

18. sametcalik24

sametcalik24
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    21
    Hifiman forumda da çokça adı geçen bi marka araştırcam o yüzden öneriniz için teşekkür ederim hocam.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 10 Haziran 2015, İlk mesaj zamanı 10 Haziran 2015 ---
    Acaba usb giriş değil de bildiğimiz line in-line out taşınabilir bi dac sorunumu çözer mi ilk etapta gerçekten merak ediyorum.Yani x5 den aldığı sesi tekrar işleyerek amfiye ordan kulaklığa vermesi çok dolambaçlı bi yol mu olur?İnsan yazarken bile zorlanıyor sanırım en doğrusu daha kaliteli bi dap:)

19. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    Kullandığın kulaklık nedir

20. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    bende samsung galaxy s3 var . Usb audio player pro diye bir yazilimla kullanilabiliyor .

Bencede bircok cihazi kombine etmek yerine tek basina bir dap daha basarili olur cunku kullanilan ekipmanlarda uyumu yakalayabilmek lazim .

#20 Hanamichi, 10 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Haziran 2015
    3 kişi bunu beğendi.