Fiio i1 izlenim

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda jumuu tarafından 1 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. jumuu

jumuu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    merhaba arkadaşlar.
    İlk kez bir izlenimde bulunacağım. İnceleme demek isterdim fakat toplasam 5 saat kullanımım ancak olmuştur inceleme için daha fazla şarkı dinlemem gerekiyor izlenim demem daha doğru olur düşüncesindeyim.

A1 almak üzereydim aslında fakat hesaudio’dan selçuk beyle görüştükten sonra i1 almamın daha mantıklı olacağını söyledi malum i1 I phone uyumlu bir dac amp. Ve a1de dac yok bildiğim kadarıyla sadece amp.
    Bu güzel ve yerinde tavsiyesi için selçuk beye burdan bir kez daha teşekkür ederim.

Fiio i1 çok kullanılan bir dac amp değil kullanan çok kişi yok. Belki bir nebze düşünenler acaba nasıldır diyenler için de fikir oluşturabilirim.

El kadar kutusu içerisinde geliyor ( benim elim kadar değidi ama :cheesy: minik bir kutu. Kutuyu açtığımda karşınıza i1 çıkıyor çıkarıp hemen takabiliyorsunuz tak çalıştır özellikli telefondan güç alıyor kendi güç kaynağı yok telefonun bataryasını da sömürmüyor yalnız. Şarj edeyim, şarja takayım diye uğraşmıyorsunuz. Kendisi lightning çıkışına sahip. 80-85 cmlik kendisi kablosu var ki benim için en büyük sıkıntı bu çünkü kulaklıkla beraber neredeyse 2 metreyi bulan bir kablo uzunluğuna sahip oldum:eek:o kablosunda kendi sarma aparatı var kabloyu dolayabiliyorsunuz boyu 10-15 cm oluyor. Bu kezde ağırlık sabit bir yere toplanmış oluyor. Kendi kulaklığım momentum in ear kablo üzerinde kontrol tuşları mevcut i1e taktığınız zaman kulaklıktaki tuşlar deaktif oluyor sadece i1 üzerindeki tuşları kullanabiliyorsunuz. Eğer i1 tuşlarını ve mikrofonunu kullanayım derseniz bu seferde kulaklığın kablosunu dolamanız gerekecek artık boynunuza mı dolarsınız yoksa kulaklarınızdan 3-5 kere mi çevirirsiniz bilmiyorum ama kullanışlık olarak bence büyük bir handikap.
    Yanında bir tane klips var istediğiniz yere tutturabiliyorsunuz. Kablosu yuvarlak ve kalın çok değil olması gerektiği kadar kopacak mı diye düşünmüyorsunuz sağlam. İ1’in kendisi çok küçük en küçük kalem piller kadar boyu var. Momentumun kutusuna kulaklığı i1 ve 2 metre!! Kablo sığıyor.
    İ1’ kullanabilmek için app store’dan FİİOcontroller diye bir uygulama indirmeniz gerekiyor.

Gelelim sesin nasıl olduğuna8)

İ1’siz momentum orta çağ ise i1’li momentum milenyum diyebilirim. Sahnesi genişledi sesin kalitesi arttı ses yükseliği arttı ses berraklığı arttı. Bu kadar fark olacağını sanmıyordum. İlk olarak i1’siz dinleyip sonra i1 ile dinleyince ilk lafım “oha” oldu;D her şarkıda olmasa da çoğu şarkıda bunu tekrarlamak zorunda kaldım. İnanılmaz bir değişiklikle karşılaştım. Yani daha üst amp dac cihazlarla nasıl bir ses alınır yada siz nasıl sesler duyuyorsunuz bilmiyorum:D

Daha önce hiç amp dac kullanmadığım için şuna göre iyidir eksisi şudur diyemeyeceğim. Ama benim gibi genellikle giriş seviyesi kulaklıklar kullanan biriyseniz mutlaka bir amp dac kullanın özellikle momentum kullanıyorsanız. Elimde birde sony xba-h1 var dinamik+armatür sürücülü. Sony’de ses değişimi bu kadar olmadı çok çok az oldu.
    Ufak bir ekleme daha i1 ile seste azda olsa sibilansa denk geliyorum spotify üzerinden dinlediğimi varsayarsak normal karşılanabilir.

Okudunuz için teşekkür ederim. :eek:k

Edit: ekleme, düzeltme

#1 jumuu, 1 Nisan 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Nisan 2018
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    İlk inceleme için kısa ve öz olmuş elinizi sağlık :)

Kullandığınız iem deki amfiye tepki baya fazla oluyor bunu baska yerlerdr de okumuştum. . Midleri biraz boğuktur in ear inm amfi ile fark ettimi boğukluk az da olsa gitti mi acaba

2 kişi bunu beğendi.
  3. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Hem i1 hemde q1 mark ii yi çok merak ediyordum teşekkür ederim. Eğer iphone uyumlu dac/amp almak isterseniz q1 mark2 de var ama onu dediğiniz gibi şarj etmeniz gerekiyor

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  4. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,289
    Elinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Fiio normalde kablo uzunluğu gibi ekstra detaylara dikkat ederdi aslında ama bu üründe çok dikkat etmemiş anlaşılan

2 kişi bunu beğendi.
  5. mfya

mfya
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,429
    İnceleme aslında gayet yeterli olmuş. Hedef kitle için tek başına momentum farkından bahsetmeniz bile bence yeterli olurdu. Telefon kulaklığı niyetine satılan momentum bu kadar değişiyorsa bu alet ciddi iş yapıyor demektir.

Sennheiser'in momentum gibi giriş kulaklıkları kaynak ve güce çok güzel tepki veriyor. Hâlâ söylüyorum, cep telefonunun çok kolay besleyebilmesi demek, DAC/AMP kullanılmaz demek değil. İmkan varsa en basit kulaklık bile mutlaka i1 gibi aletlerle kullanılmalı.

Elinize sağlık. Karakterine biraz daha alışınca en azından telefona göre nelerin değiştiğini eklemenizi bekliyorum :)

Collapse Signature Expand Signature
    3 kişi bunu beğendi.
  6. jumuu

jumuu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    53
    Hocam bunun için akşam bir kez daha i1’li i1’siz karşılaştırma yapayım. Daha net olur cevabım[DOUBLEPOST=1522643477,1522643232][/DOUBLEPOST]
    Q1 mark 2 hocam o. Onun daha iyi olacağını düşünüyorum ki fiyat olarak i1’e göre bayağı yüksek. Şarj olayı var bir tek dediğiniz gibi. İ1 çağ atlatır gibi ses etki ettiyse q1 mark2 neler yapar düşünemiyorum:))[DOUBLEPOST=1522643672][/DOUBLEPOST]
    Teşekkür ederim. Alırken de kablonun uzun olduğunu bilerek aldım ama bu kadar uzunluğa gerek yoktu gerçektende. 3 gündür kabloyu nasıl kullanabilirim diye düşünüyorum.[DOUBLEPOST=1522644295][/DOUBLEPOST]
    Teşekkür ederim. Başka bir kulaklıkla dinliyormuşım gibi oldu ses. Sahne dediğiniz olayı biraz daha kavradım. Önceleri dar bir yerden müzik dinliyormuşum anladım. Momentum kullanacak kişi mutlaka amp dac ile denemeli.
    İlerleyen zamanlar da it01’e geçebilirim belki o zaman it01 ile i1 nasıl oluyormuş onu da anlarız. İmkanım olursa momentumu elden çıkartmadan almayı deneyeceğim

5 kişi bunu beğendi.
  7. SaKoCaN52

SaKoCaN52
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Merhaba arkadaşlar.Ben de bugün elime ulaşan Q1 Mark II+Momentum in Ear + iPhone 6S + Tidal birlikteliğinden edindiğim deneyimi elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım. Umarım memnun kalırım.

5 kişi bunu beğendi.
  8. Bybreak

Bybreak
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benim merak ettiğim, bu ürün bütün iPhone modellerinde de kullanılabilir mi? Kendi üzerinde 3.5mm jak girişi olan 6s de mesela?