FiiO Q1 Mark ii İnceleme

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda theodyofil tarafından 2 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

?

En sevdiğiniz FiiO Amfisi / Dac'ı

1. Q1 Mark İİ

1 oy
    25.0%
  2. Q5s

3 oy
    75.0%
  3. Btr5

0 oy
    0.0%
  4. Btr3K

0 oy
    0.0%
  5. Btr3

0 oy
    0.0%
  6. uBtr

0 oy
    0.0%
  7. Btr1K

0 oy
    0.0%
  8. K5 Pro

0 oy
    0.0%
  9. K3

0 oy
    0.0%
Birden fazla oya izin veriliyor.
  1. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107

İnceleyen: The Odyofil ( Furkan Satış )

Giriş
    Herkese merhaba! FiiO Q1 Mark ii inceliyorum.

Ön Bakış
    Karizmatik bir cihazla birlikteyim. Çok hoşuma giden tarafları var bu amfinin. Bir kere fiyatı özelliklerine oranla gayet iyi. Doğruya doğru. Bu hobi içerisinde ki ekipmanlar çok yüksek meblağlara sahip etiketlere sahip olabiliyor. Ama keyifli ve kaliteli bir müzik deneyimi için yüksek fiyatlı ürünler her zaman tek seçenek değil. Bu noktada FiiO gibi markalar devreye giriyor işte. Hem kaliteli, hem de erişilebilir ürün gamı ile birlikte her odyofilin bildiği ve açıkçası saygı duyduğu bir marka FiiO. Ben duyuyorum en azından. Özellikle son dönemlerde oldukça ilgimi çeken başarılı ürünlere imza attılar. Q1MKII ile; kulaklıklarınızdan, telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınıza oranla çok ciddi performans alabilirsiniz. Doğru kullanımla birlikte, ekipmanlarınız arasında güzel bir yer edinebilecek bir cihaz. Hadi tüm artılarıyla ve eksileriyle Q1 MKII’yu yakından tanıyalım.

Paket İçeriği / Aksesuarlar
    Kutunun içerisinden; ürünün kendisi dışında Micro-Usb veri aktarım ve şarj kablosu, Apple-Lightning portuna sahip cihazlarla kullanmak için bir ucu Micro-Usb diğer ucu Lightning olan kablo, (Q1 Apple cihazlarla oldukça uyumlu çalışacağını gösteren Apple MFI sertifikasına sahip.) telefonun arkasına sabitlemek için kaydırmaz silikon pad ve silikon bileklikler, line-out kablosu ve taşıma kılıfı çıkıyor.

Dizayn / Malzeme Kalitesi
    Q1’in dizayn anlayışı ve tasarımına estetik katan ince detayları, gerçekten en sevdiğim yönlerinden biri bu aletin. Tüm detaylara çok yakından bakalım. Öncelikle gövde çok sağlam yapıda. Komple metal. Aynı zamanda bu Full metal gövde Faraday Kafesi’ne benzer bir etki oluşturuyor. İçerideki elektroniklere, elektro-manyetik etkileşimlere karşı ekstra bir koruma sağlamış oluyor. Hiçbir şey olmaz bu alete. Ses seviyesi kontrol düğmesi hem estetiksel olarak, hem de fonksiyonel olarak en sevdiğim detay. Net yani. Cihazı zaten düğmeyi döndürerek açıyorsunuz. Click sesinden sonra cihaz açılıyor. Düğmeyi 2 parmağınızla kavrayıp döndürürken, bağlı olduğu potansiyometrenin ne kadar yumuşak ve pürüzsüz bir deneyim yaşattığını görüp takdir ediyorsunuz. Potansiyometre demişken; Q1 MKII’nun bağlı olduğu ses şiddeti ayarlama mekanizması hybrid bir devre yapısına sahip. Sizin dokunup müdahalede bulunduğunuz potansiyometreden alınan analog sinyal, bir ADC’ye; yani Analog’dan Digital’e Dönüştürücüye verilerek sinyal digital ortama alınıyor. Sırf bu olay için ayrı bir devre var yani. Bu sayede sağ ve sol kanallarda meydana gelebilecek ses şiddeti eşitsizliğinin önüne geçilmiş ve tamamen gürültüsüz bir ses şiddeti ayarlama sistemi oluşturulmuş oluyor. Düğmenin üstünde beyaz bir nokta var. Bu sayede sesi ne kadar açmış olduğunuzu görebiliyorsunuz. Estetiksel olarak düğmenin çevresi 45 derecelik açıyla hizalanmış çizgilerle donatılmış. Güzel bir dokunuş. Cihazın üst yüzeyinde, bunun dışında 3 adet girişimiz var. Girişlerin etrafındaki altın sarısı halkalar bir diğer kaliteli dokunuş. Yan yüzeyler ince, güzel yuvarlanmış, ele iyi oturuyor. Herhangi bir düğme yok buralar da. Alt tarafta ise usb portumuzun yanında gain ve bass düğmeleri var. Cihazın gain ve ekstra bass özelliği hakkında ses kalitesini konuşacağımız bölümde daha detaylı bir şekilde konuşacağız.

Girişler – Çıkışlar - Bağlantı(Devre Dizaynıyla Birlikte)

Q1 MKII, Micro-Usb port üzerinden dijital veri alıyor. Gerçi devre şemasında bunu göstermemişler ama veriler XMOS Usb kontrol çipinden geçtikten sonra AK4452 DAC’ımıza ulaşıyor. Kaliteli bir dokunuş daha. XMOS Usb çipi, cihaza 384 kHZ / 32 bit çözünürlükte veri alabilme ve DSD 256 çalabilme gibi gayet üst düzey özellikler kazandırıyor. Kaynağımızdan aldığımız dijital verilerimiz, AK4452 Dijitalden Analoğa Dönüştürücümüz tarafından gayet güzel bir şekilde Analog sinyale dönüştürülüyor ve Amplifikasyon sürecimiz başlıyor. Bu süreçte analog sinyalimiz, alçak geçiren filtreden, ses şiddeti ayarlama devresinden, çeşitli opamp’lardan, alt frekansları canlandırabilmenize imkan sağlayan “ekstra bass” devresinden ve daha birsürü elemandan geçip, balanslı ve balanssız çıkışlarımıza ulaştırılıyor. 32 Ohm yükte; 3.5mm çıkış: 75mW, 2.5mm çıkış: 220mW çıkış gücüne sahip. Gayet tadında.

Burada birkaç not:

· Opamplar Texas Instruments markasının. Sektörün en iyi markasıdır kendisi.

· Gain seçici düğme, ses şiddeti ayarlama devresine bağlı.

· Ve son not; normalde devrede çift kristal oscillator de var. Daha isabetli ses üretimi için. Fakat bunu da şemaya çizmemişler.

Ses Performansı
    En önemli kısıma geldik o zaman. Peki nasıl bu aletin ses performansı? Ben bu amfiyle hangi kulaklıkları sürebilirim? Beyerdynamic DT990 PRO 250 OHM kulaklığımı sürebilir mi mesela bu amfi? O kadar güçlü mü? Ses karakteri nasıl? Gürültü tabanı nasıl? *İngilizcesi “Noise Floor”dur yani özellikle hassas kulaklıkları bir amfiye takınca amfinin o iç gürültüsü duyabileceğiniz kadar yüksek mi yoksa bir karadelik kadar sessiz mi?

Hadi bu soruları ve daha fazlasını cevaplayalım.

Şimdi öncelikle Q1 MKII sesi kablo yoluyla alan ve yine kablolu kulaklıklarımıza ileten bir amfi. BTR5 veya Q5s’te ki gibi; amfinin ses performansını konuşurken bu performans değerlendirmesini ikiye ayırma durumunda değiliz. Ses en kaliteli şekilde iletiliyor elimizdeki cihazda. Kayıpsız. Yani neredeyse kayıpsız diye düzelteyim çok titiz arkadaşlar için. Evet gerçek dünya teoride ki gibi ideal olmadığından illa ki bir kayıp yaşanır ve bu genelde ısı olarak atılır fakat siz yine de bu cihazdan alacağınız sesi kayıpsız ses kalitesi olarak düşünebilirsiniz. İhmal edilebilir detaylar bunlar.

İlk sorumuzu deneyerek görelim. Silikon padimi telefonun arkasına koyup yine kutunun içinden çıkan sabitleyicilerle sabitleyip Usb-C’den Mikro-Usb’ye ara kablomla bağlantıyı gerçekleştiriyorum. Tidal’ı açıyorum. Güzel bir şarkı buluyorum. Ve DT 990 Pro’mu amfinin balanssız çıkışına takıyorum. Ve bum! Bangır bangır! Yani sonuç olarak böyle canavar gibi masaüstü amfiler kadar güçlü olmasa da aslında büyük, güce ihtiyaç duyan kulaklıklarımızı da bir yere kadar sürebilecek güçte bu arkadaş.

Şimdi 250 Ohm bir kulaklıkla amfinin iç gürültüsünü duymazsınız genellikle. Düzgün yalıtılmamış bir güç canavarı değilse eğer... Burada da senaryo aynı. Karadelik kadar sessiz. Fakat kulak içi kulaklıklarımla doğrulayabileceğim bir iç gürültü mevcut. Yani cihaz her senaryo da uzay sessizliğine sahip değil. Btr5 sahip mesela. Tık yok cihazda. Sıfır. Çok önemli bir şey de değil açıkçası dikkat etmediğiniz zaman duymuyorsunuz bile ama ben her detayını size söylüyorum.

Q1’i bir çok kulaklıkla test ettim. Bunların arasında alt frekansları çok aksanlı, yoğun kulaklıklarda var. Tizleri çok keskin kulaklıklar da var. Aksansız ve düz bir karaktere sahip kulaklıklar da var. Yani Q1’in herhangi bir kulaklığa nasıl bir şekil vereceğini gözlemledim. Bu yüzden spesifik olarak Q1’in ses karakteri hakkında konuşabilirim.

Sıcacık bir ses karakterine sahip Q1 MKII. Yani, bu amfi ve dac birleşimi, ses sinyalini üretirken, mid-bass’lar ve lower-mid’leri biraz aksanlı üretiyor. Daha baskın şekilde üretiyor. Aslında çoğu kişinin bayıldığı bir ses imzası bu. O yüzden zaten giriş seviyesi ürünlerin çoğu bu şekilde bir ses imzası taşır. Q1 MKII, bu yönüyle kolaylıkla sevilebilir cinsten bir ses ekipmanı. Çok tekniksel olmak yerine müzikal olan bir amfi. Bu açıdan, aynı zamanda, kulaklıklara eğlenceli bir yapı sağladığı da bir gerçek. Referans ses karakteri; yani aslında karaktersiz ses imzası taşıyan, sanatçının stüdyoda ürettiğine en yakın sesin peşinde koşanlar başka ürünlere bakabilirler. Ben Q1’in şarkılara kattığı rengi beğendim açıkçası. Çoğu kulak içi kulaklıkla da güzel eşleşiyor. Organik, otantik bir biçime sokuyor kulaklıkların üretimini. Telefonlarımız ve bilgisayarlarımıza göre daha detaylı olduğunu fakat Dac / Amfi dünyasının içinde çok detaylı kalmadığını ve sonik anlamda bilhassa hızlı ataklarıyla ünlü olamayacağını belirtmem gerekir.

Tizler
    Basslara biraz fazla enerji verdiğiniz zaman, sunumun doğallıktan çok caymaması için tizleri de biraz canlandırmanız gerekiyor. FiiO da burada bunu yapmış. V karakterli bir sunuma sahip diyebiliriz sanırım Q1 için. Tizler genel sunumun içerisinde miktar olarak fazla fakat ben kendilerini özellikle keskin, ıslıklı yada rahatsız edici bulmadım. Dediğim gibi miktarca fazla olmasına rağmen tizlerin ucunu yumuşak tutmuşlar. Buda otantik bir ses karakterine yol açmış işte. “Afro-Elektro Beat”’ler falan çok keyif veriyor. Benim tahminimce 5-9 kHz arası bir yerde bir tepe noktası var frekans grafiğinde. 9kHZ ve üstünde bir yoğunluk olunca sahneye olumlu anlamda etkisi oluyor. Burada tizler gayet ön planda fakat sahneyi özellikle genişletici bir etkiye sahip değiller. Bu noktada çözünürlük gayet iyi. Müziğe tertemiz, saydam bir camın arkasından bakıyormuşçasına bir hissiyat mevcut. Sıkıntı yok.

Midler
    Açıkçası alt-mid’ler baslara, üst-mid’ler de tizlere karışıyor biraz. Q5s te ki gibi; sahnede ve genel sunumda, midlerin kendine ait çok özel bir bölümü, ağırlığı yok Q1 midlerinin. Frekans skalası baz alındığında; midlerin, tizlere yakın bölümü tizlerin içinde, baslara yakın bölümü de basların içinde eriyor gidiyor gibi bir durum var. Bu tatlı aslında. Tatlı vokal üretimi deniyor bu özelliğin oluşturduğu duruma. Dinlemesi kolay. Sanatçının ağzından çıkan kelimeler direkt beyninizin içine doğru gitmiyor da bir kısmı havaya karışıyor gibi hissediyorsunuz. Mesela benim canım bazen Q5s ile müzik dinlemek istiyor; bazen de Q1 ile. O an için dinlediğim müzik türüne ve ruh halime göre değişiklik gösteriyor bu. Bunun dışında midlerde de çözünürlük algısı başarılı. Sanatçıların sesleri ve bu skalada bulunan enstrümanlar perdeli değil. Sanatçıyla aranızda herhangi bir engel yok arkadaşlar.

Baslar
    Derin, şiddetli, otoriteyi elinde tutan baslara sahip amfimiz. Hızlı, sıkı ve kuru ataklar yerine dağılgan ve yayvan baslar; FiiO’nun tercihi olmuş bu modelde. Şu çok güzel; baslar hiç gölgelemiyor, önünü kapatmıyor diğer frekansların. Kendi bölgesinde start verip, sahnede enine doğru yayılarak ilerliyor. Basslarda detay iyi. Mükemmel değil. İyi. Doku belirgin. Mikro detayları duyabiliyorsunuz. Ama yine de yayvan karakterinden ötürü olacak ki; ince ayrıntınları tam anlamıyla önünüze serpen bir sunuma sahip değil Q1.

Ses Sahnesi / Imaging
    Q1’in oluşturmaya meyilli olduğu sahne daha çok geniş türden. Uzunluk ve derinlik algısından çok yeteri kadar geniş bir sahnede hissediyorsunuz kendinizi. Ses karakterinden ötürü, sahne çok havadar, ferah değil. Alt frekansları biraz hoplattığınız zaman sahneye baya etkisi oluyor. Topluyor biraz sahneyi bu karakter. Hiçbir açıdan klostrofobik değil fakat hani olur ya, çok ferah sahne karakterine sahip de değil. Sahne yerleşimi hatasız. Güzel. Olumsuz hiçbir yanı yok.

Batarya Performansı
    Dac olarak kullandığında 10, Amfi olarak kullanıldığında yaklaşık 20 saat batarya ömrü var Q1’in. Dac olarak kullanıldığında 10 diyoruz ama bu telefona bağladığınız zaman için geçerli. Telefonun şarjını tüketmemek için Q1 otomatik olarak, şarj etmemek üzere ayarlıyor kendisini. Sadece veri alıyor. Ama eğer bilgisayara bağlarsanız, batarya ömrü sonsuz. Çünkü sürekli olarak şarj oluyor zaten. Şarjı dolduğu zaman da gücü direkt Usb üzerinden alıyor ve devam ediyor.

Bass Düğmesi

(Videoda)Göstermekte olduğum Frekans Tepkisi Grafiğinde 1 ile işaretlenmiş tepki Bass Düğmesi “OFF” konumundayken, 2 ile işaretlenmiş tepki ise Bass Düğmesi “ON” konumunda iken aldığımız tepki. Yaklaşık 6dB’lik bir artış oluyor 50Hz’e kadar sonra parabolik bir hareketle normalleşme sürece başlıyor ve mid frekanslarda biryerde tepki normalleşiyor. Bunun Türkçe meali şu; ekstra bas özelliği çok iyi çalışıyor ve istediğiniz takdir de kulaklıklarınıza ek darbe gücü vererek eğlenceyi ikiye katlayabiliyorsunuz. Çoğu müzik türü için bu eylem abartı kaçıyor fakat açıkçası “Night Lovell” tarzı müzik dinlerken ben seviyorum. Subwoofer etkisi.

Gain Düğmesi
    3.5mm çıkışta Low Gain ile High Gain arasında 5.7 dB’lik, 2.5mm çıkışta ise 5.9 dB’lik bir fark var. Ama bu farkı sadece sesi biraz daha açmışsınız da sadece ses daha çok yükseliyor gibi düşünmeyin. Devrelerin düşük kazançta ve yüksek kazançta tepkileri değişiyor açıkçası. Burada da olduğu gibi, genelde de yüksek kazanca sahip devre daha agresif, olgun bir tepkiyle, düşük kazanca sahip devre de daha yumuşak, ılımlı bir tepkiyle karşılık veriyor. Hangisini kullanacağınız size kalmış. Kullandığınız kulaklığa göre de vereceğiniz bir karar bu. FiiO FH7 kullanıyor olsam bu amfiyle, düşük kazanç; FA7 kullanıyor olsam, yüksek kazanç tercih ederim mesela.

Sonuç
    Son Özet
    İncelememin sonuna geldik. Bu noktaya kadar okuyan arkadaşlara ayrıca teşekkür ederim. Sonuç olarak önerir miyim bu amfiyi? Almalı mısınız?

Güzel bir seçenek. Dizayn’ı, malzeme kalitesi süper. Sesi eğlenceli. Bu karakterden başka karakter sevmeyen insanlar tanıyorum. Bence tercih edilebilir. Özellikle evde masa üstü kullanım için çok iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarınıza bağlayıp USB DAC olarak kullanırsanız çok memnun kalırsınız. Sadece; günlük kullanım için BTR5 daha iyi bir seçenek bence. Özellikle kablosuz kullanım özelliği sizi bayağı rahatlatacaktır. Ama Btr5’in de ses karakteri çok farklı yani. Daha doğal ve tekniksel bir ses imzası taşıyor. Q1 MKII daha eğlenceli bir yapıda. Ayrıca şu ekstra bas özelliği oyunu bayağı değiştiriyor.

Teşekkür ederim okuduğunuz için.

Güzel içerikler yolda. Abone olmadıysanız olmayı düşünebilirsiniz. Müzikle kalın diyorum.

2. Onur668700

Onur668700
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    Elinize sağlık. Yeni videolarınızı bekliyoruz

theodyofil bunu beğendi.
  3. theodyofil

theodyofil
    Expand Collapse
    MP3