Fiio Q1 Mark II İzlenimlerim

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda SaKoCaN52 tarafından 3 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

1. SaKoCaN52

SaKoCaN52
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Merhaba Arkadaşlar.Büyük bir heves ile sipariş edip,sabırsızlıkla beklediğim Fioo Q1 Mark II Ampi & Dac bugün elime ulaştı.

İlk önce,pratik anlamda öne çıkan teknik özellikleri ile başlamak istiyorum.

AK 4452 DAC çipi
    DAC 384 KHZ/32 Bit
    DSD 64-128-256
    MFi Apple iPhone , iPod ve iPad sertifikası
    Ses Frekans aralığı 6 Hz-80 Khz
    3.5 mm 16 ohm - 100 ohm
    2.5 mm 16-15 ohm ( Balanced )
    1800 Mah Batarya ( 20 Saat vaad ediyor )

Kutu içerisinden;

1 Adet,Q1 Mark II Dac and Amplifier,
    1 Adet iPhone,iPad ve iPod ile tam uyumlu,lightining connector,
    1 Adet,çoğunlukla şarj için kullanacağımız USB bağlantı kablosu,
    1 Adet,Çok şık bir taşıma çantası,
    4 Adet,silikon lastik ( Telefon ile bütünleştirip,daha pratik taşıma amaçlı )
    1 Adet,silikon ped ( Telefon ile bütünleştirildiğinde,kaymaması amaçlı)
    1 Adet, Amplifier olarak kullanma amaçlı AUX.

Dizayn olarak kısaca ele alacak olursak;

110 GR civarı,
    Aluminyum,sağlam bir gövde,
    Ön tarafta, ses açma ve kapama, DSD aktif olduğunda yanan ışık,amplifier girişi, 3.5 mm ve Balanced 2.5 mm kulaklık girişi,
    Arka tarafında, reset butonu, gain aktif ve kapama tuşu, basss açma ve kapama tuşu ve son olarak da USB giriş.

Ses olarak değerlendirmem gerekir ise,

iPhone SE + Momentum in Ear + Q1 Mark II + Tidal ve Fioo Player ( App Store da mevcut ) DSD format ile denedim.

İlk önce ifade etmem gerekir ki, evet bir amfi olarak alınası bir cihaz. Ses yüksekliği konusunda gayet başarılı.Son sesi kullanarak dinleme şansınız olmuyor.Ben 2-3 saniye denedim,cidden kulağa zarar verebilecek ,hatta acıtıcak seviyede bir ses yüksekliği sunuyor.Bir bozulma da söz konusu olmadı.

Bass konusunda başarılı,evet extra bass butonu aktif edildiği zaman, bass olarak vaad ettiğini sunabiliyor.Klasik Müzik anlamında, DSD olarak Mozart Serisini dinleme fırsatım oldu.Özellikle o absürt Piyano ve Keman seslerininin daha uç noktalarını hissettim.Çok BASS seven biri değilim ama ruhumu okşadı diyebilirim.

Yine yeni Yabancılardan, Liam Payne Ft. J.Balvin Familiar dinleme şansım oldu, BASS ları başarılı buldum.

Bozulmadan,yayılmayan,tok,net,keskin BASS sunabiliyor.

Ancak,tabiki ses artırıldığı zaman,kulaklığın performansı ile doğru orantılı olacağını unutmayalım.

Gain butonu HİGH konumuna getirdiğim zaman şunu gördüm.Evet ,bariz bir değişim var ama,Aman Allah’ım diyemedim. Sanki,kulaklığın kendi performansından bir tık daha fazla imiş gibi geldi.

Şöyle izah edeyim,evet GAİN açılınca Aman Allah’ım diyorsunuz ama, ben GAİN kapalı iken de,kulaklığın sade performansından kötü olduğu kanaatine vardın. Sanki GAİN anlamında, çok birşey sunmuyor da , psikolojik olarak açık konuma getirince,kapalı iken kulaklıktan çaldığı GAİN performansını aktif hale getiriyormuş izlenimi verdi.

GAİN olayını, Genellikle saz,zurna seslerinde anlamlandırmaya çalıştım. Fatih Kısaparmak,Zara gibi,Türk eserler dinleme fırsatım oldu.Özellikle MİD leri, daha başarılı yapabiliyor.Vocal sesler ve enstrümanlar ön plana çıkıyor.

Ses temizliği konusunda ise, evet temiz bir ses sunarak işini iyi yapıyor diyebiliriz. Ama yine,çok aşırı bir fark göremedim açıkcası. iPhone + Momentum ikilisine göre, fena değil diyebileceğiniz bir durum söz konusu.

Ses temizliğinin,dinlediğim dünya klasiklerinde,biraz daha farkına varabildim açıkcası.Özellikle yine Mozart serisin de,daha net,temiz,dolgun,berrak bir ses aldım. Özellikle kemanlar,cidden çok çok başarılı idi.Ama dediğim gibi, abartılı bir durum söz konusu değil.

Sahne detayı denilen olayı,bir amatör olarak değerlendirip,yanıltmak istemiyorun. Ben sahne,çalgılar ne kadar derinden ,net ve ayrıntılı geliyor ise,o kadar geniş bir sahne izlenimi oluşur kanaatindeyim.

Bu konuda ise,Momentum in Ear + iPhone SE. 2 lisinden bir tık daha iyi diyebilirim.

Sonuç olarak,sadece günlük ,pratik kullanımda alınası bir ürün olmayacağının kanaatine vardim. Ben Amfi olarak kullanacağım ve extra bass istiyorum diyenler alsın evet. Ama , çok daha üzt düzey ses bekleyenleri, hayal kırıklığına uğratabilir :)

Ben,yanlış bir seçim yaptığımı düşünüyorum ki, sadece iPhone ile pratik olarak kullanabileceğim bir DAC arıyordum. Ben genel anlamda,100 üzerinden 70 veriyorum diyebilirim.

Eski iPhone 4 -4S kulaklığını sade deneyip,sonra bu 3 lü ile müzik dinleyince evet devrim diyorsunuz.
    iPhone SE nin stock kulaklığı Earpods ile de aynı müzikleri denedim, bayağı fark var evet.

Ama burada önemli olan, Momentum in EAR , cidden devrimin % 70 lik kısmını oluşturmakta.

Sanırım,bu cihazın detaylı bir incelemesi forumda yok.
    Eğer, çok profesyonel bir inceleme isterseniz, müzik konusunda deneyimli bir arkadaşa gönderip, sizin için detaylı bir inceleme rica edebiliriz.

Söyleyeceklerim, 1 Gün için bu kadar. Yine ilavelerle yardımcı olmaya çalışacağım.

Hoşçakalın.

#1 SaKoCaN52, 3 Mayıs 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Mayıs 2018
    8 kişi bunu beğendi.
  2. mfya

mfya
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,429
    Elinize sağlık izlenim olarak beğendiğimi belirtmek isterim.

İkinci nesil özellikle balanslı çıkışta kendini gösteriyor. İmkânınız varsa iki çıkışı da test etminizi tavsiye ederim.
    Bir de elinizde sürülmesi biraz zor kafaüstü varsa yorumlara eklerseniz sevinirim.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. SaKoCaN52

SaKoCaN52
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Teşekkür ederim. Profesyonel bir müzik sevdalısı değilim.Benim izlenimlerimin, aslında çok belirgin etken olacağını düşünmüyorum açıkcası :) Dolayısı ile, aslında müzik konusunda bir arkadaşım ben incelemesini yaparım der ise , memnuniyetle gönderimini sağlarım. Zira, ben de üzüldüm diyeyim açıkcası, umduğum gibi olmadı sanki.

2.5 MM çıkışı da yakın zamanda inceleyip atarım.

Elimde, Beats Studio 2 vardı aslında. Bu cihazı alma planım olsaydı emin olun , elden çıkarmazdım:)

4. mfya

mfya
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,429
    Bu alet momentum ve studio 2'den fazlasını hak ediyor. Emin olun ;)

5. SaKoCaN52

SaKoCaN52
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Umarım öyledir :) Tecrübeli arkadaşların önerilerini isteyeceğim. Haftasonunu bekliyorum:)

6. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,289
    Elinize sağlık inceleme için.

Sistemlerde öncelikli önerim kulaklığı yükseltmektir. 400 liralık kulaklığa 600 liralık bir dac/amp kullanmak yerine, telefonun performansı da iyi ise 1000 liralık bir kulaklık kullanmak spesifik örnekler hariç daha iyi sonuç verecektir. Bütçe daha rahat olduğunda tabii diğer bileşenlerde müzikten aldığınız zevki artıracaktır ancak bütçe kısıtlıysa öncelik belli miktarlara kadar kulaklık olmalı.

Atıyorum 3000 liralık bir kulaklık kullanılıyor olur, fark edecek noktada upgrade etmek için 5 6 bin lira ödemek gerekebilir. 5bin liralık kulaklık+telefon yerine 3 bin liralık kulaklık+müzikçalar daha iyi performans verebilir bütçeler yukarı çıktığında olan bir durum genel olarak

6 kişi bunu beğendi.
  7. SaKoCaN52

SaKoCaN52
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    tabiki harfiyen katılıyorum. aslında ben bir gün içinde karar verip aldım.şöyle oldu aslında,birileri kulaklık tavsiyesi verirken işte efendim DAC sız kulaklık şöyledir,DAC sız müzik böyledir dryince, hasılı gaxa geldim :) normalde çok düşünüp araştıran sonra alan birisi idim. eğer bunu alacağımı bilseydim, 300 liralık bir DAC alıp, mesela bir kafaüstü alabilirdim 1000 TL civarı. nasip artık. tecrübe olsun bunlar bize :)

2 kişi bunu beğendi.
  8. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Ses kalitesi olarak balanced output kullanırsanız daha rahat kafaüstü bir kulaklığı besler balanced outputun daha iyi bir çıkış gücü var :)

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  9. SaKoCaN52

SaKoCaN52
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    temin edip , denemeye çalışacağım. acaba 2.5 mm çevirici temin etsem, ses kalitesini bozar mı ? bilginiz var mı

10. akaelos

akaelos
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    238
    Ses bozulur mu ya da ses gelir mi bilmiyorum çünkü balanced kablonun kablosu da normalden farklı.

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. SaKoCaN52

SaKoCaN52
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Arkadaşlar Merhaba, birşey fark ettim.Cihaz ile telefon sırt sırta verilince ufak bir cızırtıya benzer birşey oluyor. Bu normal mi ? Deneyimi olan var mı ? Heasaudio Esra hanıma sordum. Arada içinden çıkan ped olmazsa normal dedi. Ben de onsuz denedim galiba :) hatırlamıyorum. o yalıtım içinmiş aynı zamanda.

12. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,791
    Telefonun sinyali cihaza etki ediyordur.

13. re-fi

re-fi
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhabalar,

Uzun süredir iFi Micro iDSD yi almayı düşünürken bu ürünü keşfettim. Teknik özellikleri oldukça güzel görünüyor fakat iki DAC'ıda kullanmış yada iFi ile bu ürünü karşılaştırmak saçma mı olur.

Beyerdynamic dt880 250 ohm kulaklığı süreceğim bununla.

Ne dersiniz?

14. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,791
    Saçma olur :)

Seviye olarak alakaları bile yok

2 kişi bunu beğendi.
  15. re-fi

re-fi
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    O zaman yine ifi düşünmeye devam edeyim :)

16. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,598
    Black olanı düşünün ama :)

17. re-fi

re-fi
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Açıkçası oraya çıkartamıyorum bütçemi :emberassed

18. SaKoCaN52

SaKoCaN52
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Arkadaşlar Hayırlı Günleriniz Olsun. 2-3 kere olunca yazma gereği duydun. Müzik dinlerken, 1 Saniye ses tamamen gidiyor. Bağlantı ile alakalı değil ya da herhangibir kablo sorunu yok. Çünkü sonradan kabloları salladım falan ama,ses gitmesi olmadı. FiOO player kaynaklı sandım ama Tidalde de yaptı. Demekki FiOO Mark II kaynaklı diye düşünüyorum. Önerisi olan var mı ?

19. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,791
    Telefondan da kaynaklanma ihtimali var. Direk telefondan bir süre dinleyin aynı şey oluyor mu

20. SaKoCaN52

SaKoCaN52
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Aklıma geldi aslında.Fioo player ile tidal aynı anda açık idi. Sanırım ondan da olabilir. İşin garip tarafı aldığımdan bu yana 8-9 dakkayı geçmedi dinlemelerim. Yoğunluk beni bekliyormuş :) demekki.