Fiio Q5 Dacamp İncelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda karanehir35 tarafından 21 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Öncelikle Fiio Q5'i bana dinlemem için gönderen sevgili @Yabguz Yavuz'a çok teşekkür ederim.

Malzeme Kalitesi

7453 eklentisini görüntüle
    Fiio Q5, tek pakette birçok özelliğin birarada sunulduğu bir dacamp.
    Şimdiye kadar Fiio'nun ürettigi ürünlerden yüzde 70/80'ini dinlemişimdir. Fiio'nun çıkarmış olduğu daplara toplu bir inceleme bile yazdım.
    Diyebilirim ki, ilk defa fp'si yüksek ve fiyatıyla sınırlı olmayan bir Fiio ürünü dinliyorum. Bu hem benim hem de fiio açısından bir ilk.
    Fiio, elinden geleni/elinden gelen özelliği Q5'in içine koymuş ve ilk defa özelliklerden kesintiye/kırpmaya gitmemiş. Bluetooth haricinde Bluetooth/dac bile koymuş, telefondan spotify/tidal dinleyebilmek için.

Q5, fırçalanmış alüminyum bir yüzeye sahip. Köşeler keskin ve pürüzsüz. Arka tarafında poliüretandan yapılmış deri bir yüzey var.
    Q5 çok agır da degil cok hafif de değil, ortalama bir ağırlıga sahip.
    Q5 tasarım olarak x7 ve x7mk2'ye oldukça benziyor.
    7451 eklentisini görüntüle
    7452 eklentisini görüntüle

Q5'de iki adet Ak4490 dac çipi kullanılmış.
    Q5, Fiio X7/x7 mk2'deki gibi degiştirilebilir am3a amfi katıyla beraber geliyor. Dileyen Am1/Am2/Am5 amfi katlarını da alıp Q5'de farklı ses imzaları ve başarımlarını da test edebilir/dinleyebilir. Degiştirilebilir amfi katıyla beraber gelmesi Q5'in artılarından.
    Am3a modulü 3.5mm kulaklık çıkışından 150mw, 2.5mm balanced çıkıştan ise 400mw güç verebiliyor.

7454 eklentisini görüntüle
    Fiio zengin bir kutu icerigi ile geliyor. Kutudan mikro usb sarj aleti, tornavida, ioslar icin lightning baglanti kablosu,line out ve coax kablosu, amfi bantları ve taşıma çantası çıkıyor. Android icin herhangi bir baglanti kablosu konulmamış, kutudaki tek eksik de bu.

Q5'de bağlantı secenekleri bayağı bol: optik/coax/line out giriş-çıkışlar, 3.5mm ve 2.5mm balanced kulaklık girişi, usb dac, 4.2 bluetooth, aptx desteği ve bt dac özelliği gibi çok sayıda secenek sunuyor kullanıcısına.
    Fiio Q5'in pil süresi 10-20 saat arasında kullanılan duruma göre degisebiliyor. Sadece dac olarak kullanılacaksa 15 saate yakın pil ömrü sunuyor.

Teknik Veriler

7455 eklentisini görüntüle

Ses Kalitesi

Q5, genel olarak nötr/şeffaf bir sese, vurgulu basslara ve canlı tizlere sahip bir dacamp.

Basslar:

Q5'in bass tonlaması genelde nötr.
    Q5'in subbasları biraz vurgulu, midbasslarda ise herhangi bir vurguya gitmemis Fiio.

Q5'in bassları derine inmede- gelen ek vurguyla beraber- oldukça başarılı. Bu ek vurgu, bassı az iemler icin bir avantaj, bassli iemler icinse ek bass artışı demek.
    Fiio'nun basslarının midlere sızmaması, camurlasmamasi ve kontrollü oluşu artilarından.
    Diger daplarında oldugu gibi Fiio'nun midbassa ek vurgu getirip midbassı yavaslatmamasi, bana göre Q5'i tutarlı calan bir dacamp haline getirmis.
    Bu hamle ile basslar Fiio acısından ender görülür sekilde hızlı-sakiz gibi uzayan, cok yavas bass olayi yok Q5'de-, enerjik, tempolu ve de rafine.
    Yine bass miktari ve siddeti hemen her türe yetecek sekilde iyi ayarlanmis, bassların uzaması ortalamanın üstünde, vurup gecen kısa basslar ya da çok şişen basslar yok bu kez.
    Bassların kuru olmaması, dolgun/hacimli olmasi ise Q5'in artılarından. Kısaca bu bölgede göze batan bariz eksiklikler yok. Hersey kıvamında.

Midler:

Q5, yumusak/dolgun ve seffaf/nötrsü bir mid yapısına sahip.
    Enstruman tınıları ne cok kalın ne de ince, tınıları tanimlayacak sözcükler: dolgun ve hacimli olabilir.

Hem erkek hem de kadin vokaller ayni basarıya sahip. Alt midlerin derine inmesi erkek vokaller acisindan avantaj. Kadin vokaller ise üst midlerin biraz zayiflatilması ve kontrollu olmasi sebebiyle erkek vokallerle detay ve başarımda eşitlenmis. Üst midlerden kadin vokallere yapilacak hafif bir vurgu, onlari direkt erkek vokallerin üstüne çıkarabilirdi. Fiio burada yaptigi ufak hamlelerle iki vokali de esitleme yoluna gitmis.
    Fakat bu hamle mid bölgesinde bariz seffaflik ve ferahlik kayiplarina sebep olmamis. Belki bunun altinda alt tizlerin özellikle agresif bir tonda vurgulanmis olmasi yatiyor olabilir.

Tizler:

Fiio alt tizleri agresif tonda vurgulayip bu alanda detayi hedef alırken, ayni sekilde üst tizlerinde parlakligini ve uzamasini biraz azaltip onlari daha dolgun/yumusak bir hale getirirken, bu bölgede genel detayi yakalamis denebilir.
    Tizler ne cok detayli ne de detaysiz. Ortalamanin biraz üstünde bir detaya sahipler kısaca.
    İşin ilginc tarafi tizlerin hacimli ve gövdeli olmasi ve gövdenin midlere dogru bir akış icinde olmasi, boylece midler hem nötr hem de dolgun bir yapiya kavusmuslar.
    Çok uzayip rahatsiz eden tizler yerine, ortalamaya yakin uzayan ama gövdeli/hacimli olan tizler bence cogu kisi icin tercih nedeni olabilir.
    Ben de bu guzel tiz tonlamasini begendigimi soyleyebilirim. Tizi iyi uzayan iemlerle yaptigim testlerde, iemlerin tiz uzamasinda çok az bir kesinti dışında cok bir kesinti görmedim fakat o tizlerin bir yandan da gövdelenmesi beni sasirtti. @Mikrobiyolog Turan hocanin da bu tizleri sevecegine eminim. Her zaman gövdeli tizler denk gelmiyor, ince tizler bana göre tizlerin en zoru. Az kalınlık iyidir efendim.

Doğallık/Gerçekçilik

Fiio'yu dinleyenler Fiio'nun doğallık konusunda pek başarılı bir firma olmadığını bilirler genelde. Fiio'nun o kendine özgü metalik/tenekemsi ve yapay tınısı meşhurdur.
    Fakat aynı negatif durumlara Q5'de denk gelmedigimi belirtmek isterim. Q5'in sesinde herhangi bir yapaylık ya da renklendirme yok. Sesi dolgun ve biraz da eglenceli yapabilmek icin yapilan ufak dokunuslar var sadece, bunlar doğallığa zarar vermemis, tınılar gerçekçi ve başarılı.
    Dinledigim fiio'lar icinde Q5'i Fiio'nun ilk hifi doğallığında çalan cihazı ilan ediyorum.
    ( Sakin ol şampiyon/ bu yolda devam et).

Bluetooth Dac-BT Dac

Telefon üzerinden Q5'i bt dac olarak da kullanmak mümkün.
    Spotify/tidal gibi çevrimiçi müzik servislerini ek bir programa gerek duymadan telefondan açıp Q5'in kulaklık girişinden dinleyebilirsiniz.
    Özellikle bt dacdan muzik dinlerken, bluetooth'un dac'ının atlanıp sinyalin direk Q5'in dacından işlenip verilmesi çok iyi düşünülmüş bir özellik, sesin diger bt daclı cihazlara göre daha kaliteli gelmesinin sebebi bu. Tabii ki ortaya cikan kalite, Q5'in dacamp kalitesine ulasamiyor fakat bir bt dac'a göre bu kalite oldukça iyi. Cemal Süreya'nın dedigi gibi 'keske yalniz bunun icin sevseydim seni'. Keske yalniz bt dac'ın icin alsaydim seni Fiio ama bırakmiyor son gördügüm, bırakmıyor gecim derdi ve kur'lar/pariteler.:D

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 21 Temmuz 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Temmuz 2018
    xxyx, doğan özen, florence ve 14 kişi daha bunu beğendi.
  2. trexmilennium

trexmilennium
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    167
    Abi Eline sağlık. Sonunda Fiio ciddi iş çıkarmış. Çok merak ettirmeyi başardın ağabey. Ama eksik yönlerine pek değinmemişsin yoksa fiyatına göre eksileri göz ardı edilebilecek kadar mükemmel mi cihaz?

2 kişi bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Teşekkürler Törehan.
    İyi bir dacampın fpsi/kalitesi kendi fiyat segmentindeki dapların epey üstündedir. Örnegin 369 usdlik Fiio Q5 ile Cayin n5ii aynı fiyat segmentindeler fakat Q5, n5ii'nin bariz önünde.
    Q5'de göze batan bariz eksiklikler yok, tizin uzamasinin kısa sürmesi ya da üst midlerin kontrol icin hafifce zayiflatilması disinda gayet bomba bir dacamp olmus ses acisindan Q5.

2 kişi bunu beğendi.
  4. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,769
    Ahmet inceleme başlığı sayende canlandı yoksa kimsenin inceleme vazacağı yok maalesef. İnceleme yazmayı geçtim yazılan incelemere değer gösteren de pek kalmadı :( Neyse eleştiri bir yana, senin incelemelerin bir yana. Ellerine ve kulaklarına sağlık :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  5. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,509
    Eline kulağına sağlık Ahmet hacım. Q5'i gayet güzel tasvir etmişsin. E17k ile arasındaki fiyat farkını tamamen hak eden bir dac amp. İlerleyen günlerde ben de balanced çıkışıyla ilgili bir şeyler karalamayı düşünüyorum.

ALP-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  6. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Tesekkurler Gökhan.
    Senin de yavastan mojoyu satip Q5e gecme dönemin geldi bence.
    =Bir düsün derim, ciddiyim valla bak.

Çok Tesekkurler hacim.Cok büyük bir riski avantaja cevirmissin Yavuz hacim.
    Tebrik ederiz.
    Karpuz yerine kelek de cikabilirdi. Di mi ama.:D

2 kişi bunu beğendi.
  7. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,509
    Kelek çıkmadı üstüne fiyat kategorisinin de üstünde kelek kesen çıktı, çok şükür :D Mojo'ya ciddi bir alternatif bence de Gökhan hocam, verdiği tat biraz farklı sadece ondan.

ALP-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  8. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,335
    Eline sağlık, çok faydalı bir inceleme olmuş. Fiio şaşırttı desem yanlış olmaz.

2 kişi bunu beğendi.
  9. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Tesekkurler Burak hocam.
    Bu kez hepimizi ters köseye yatirdi Fiio.:yourockÇıkmadık candan/fiio'dan umut kesilmez diye bosuna mi demisler hocam.

2 kişi bunu beğendi.
  10. mfya

mfya
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,429
    Elinize sağlık Ahmet Hocam. Hep merak ettiğim bir aletti."Bir BT DAC için bu para çok değil mi" derdim fakat anladım ki mesele benim sandığımdan çok daha öte.

Şimdi soru şu; genelde Spotify/Tidal kullanan biri için Android tabanlı DAP yerine Q5 nasıl olur acaba :naughty

Bir de hocam ebat olarak sanıyorum X7 kadar bir şey ama cepte taşıması falan nasıl sizce? Kişisel yorumunuzu merak ediyorum. Ben şahsen X5iii için bile taşınabilir demeye korkuyorum :)

11. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,246
    Tesekkurler Furkan hocam.

Dapın avantajı, çalmak için bir telefona ya da herhangi bir kaynaga ihtiyac duymaması, dacampların dezavantajı ise çalmak icin bir kaynağa ihtiyac duymaları. Kulvarlar farklı da olsa Dacamplarin fpsi daplara göre daha yüksek genelde.
    Agırlıkla çevrimiçi müzik dinleyenler için bence Q5'in sunduğu özellikler gayet basarılı.

Q5, 190gramlık kalın sayılabilecek bir dacamp. Cepte taşınır tabii ama bu sıcaklarda cepte agırlık yapabilir. Tavsiyem çantada taşınması.
    X5iii Q5'e oranla daha ufak ve hafif bir cihaz mesela.

2 kişi bunu beğendi.
  12. mfya

mfya
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,429
    X5iii, yazın zahmetli diye BTR 1 kullanıyorum. Sanıyorum Q5 sonbahar aylarında radarıma tekrar girecek :)

Tekrardan elinize sağlık hocam ses açısından f/p olarak DAP'lardan daha üst seviyelerde olduğunu öğrendiğim iyi oldu.

2 kişi bunu beğendi.