Fiio X1-X3 İncelemesi

'Müzik Çalarlar Genel' forumunda CapoNx tarafından 12 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

1. monsterhd

monsterhd
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    31
    Bende dx50 mi yoksa hm601 mi deyip kaçmak istiyorum :)

2. tmert0

tmert0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Ana konu olarak her hangi bir Fiio X1 başlığı olmasa da ayrıntılı karşılaştırma yapıldığı için bende şahsi fikirlerimi bu başlıkta paylaşacağım. Yaklaşık 4 gündür kullanmaktayım kendisini daha evvel Sansa Fuze kullanıyordum. Evet Sansa belki rakibi değil ama yine de ufak karşılaştırmalı gitmek istiyorum.

Boyut
    -X1'i ilk gördüğümde boyut olarak malesef şok geçirdim çünkü fotoğraflarında daha bir küçük gelmişti gözüme ama malesef kendisi elinizin çoğunu doldurucak bir şekilde. Boyut olarak Sansa yı alt alta üst üste koyun 4 tanesi bir tane x1 eder diyebilirim. Bu durum yanında şöyle bir handikap getiriyor hadi dışarı çıkarken x1'de yanıma alayım dinlerim otobüste yolda diyemiyosunuz çünkü ceptelefonu,cüzdan derken yer kalmıyor.( Hele sigara kullananları düşünemiyorum) Sanırım ufak yandan bir çanta alıcam kendime hepsini sığdırmak için içine.
    Sansa tam da burda ön plana çıkıyor haddinden fazla kullanışlı ve inceydi. At cebine unut cinsinden. Keşke Fiio cihazı biraz daha küçük yapaymış ki yeterince alttan üstten payda var. İncelik işine hiç girmiyorum çünkü içini açma cesareti gösteremedim. Ama bi 10-15 gram daha hafif olsa belki boyutu gözüme bu kadar batmazdı.

İşçilik
    Metalik gri plastiği tıraşlanmış metal izlenimi veriyor. Ele oturuşu kalitesi başarılı sayılır fiyatına göre. En azından Sansa da kullanılan arka soyulabilir zamanla yapış yapış olan bir doku yapmamışlar. Hepsi tek renk ve bir bütün.
    Ama o yuvarlanan tekerler ve orta tuş yok mu! Tamam bu cihazı alan hiç kimse sonuçta video izlemeyecek ya da fiyatı bu civar da olup bir ıpod kalitesi beklemiyecek ama orta yuvarlağı ve orta tuşu bu kadar dandik yapmak zorundamıydınız? Tamam düşük modeli x3 ile illa bir farkı olmalı ama bari ses olarak olsaymış. Orta yuvarlak malesef çok fazla lag içeriyor. Şarkı geçişlerinde dişliler yetersiz sanırım o yüzden alt ya da üst şarkıya geçerken ya fazlaca uçuyorsunuz ya da bir türlü şarkıya atlıyamıyorsunuz boşa dönüyor.Her zaman olmasa da bu sorunu yaşamıyor değilsiniz. Malesef yazılımsal birşey de değil kalıcı. Orta tuşu eleştirmek değil direk küfür etmek istiyorum. Her an çıkabilir düşebilir gibi bir hali var. Sabit durmuyor. Oynuyor arada el değiyor duruyor.Durmak şarkı başlatmak için basıyorsunuz yerinde tepki vermeyebiliyor arada.
    Sansa ise üstünden yıllar geçmiş ama adamlar tekerlek işini hakkını vererek yapmış. Açıkçası başka bir player almamdaki en büyük avantaj ikisinde de tekerlek olmasıydı. Hızlı şarkı geçişleri çok kullanışlı. Keşke sansa daki kalite x1 de olsaymış. Artı o tekerlek keşke sadece şarkı geçişlerinde değil şarkı ilerletmede de kullanılsaymış. Belki bu şekilde altta ki 2 tuştan kurtulup biraz daha küçük boyutta yapılabilirmiş. Tekerlek ve düğmeyi saymazsak diğer tuşlarda herhangi bir sıkıntı yok. ses açma kapama tuşlarının hissi ve dokunurluğu başarılı. Açma ve tuş kilidi tuşu gömük bu da başarılı el kaçmıyor direk ince düşünülmüş.

Yazılım

X1 in yazılımsal olarak her hangi bir sorununu donmasını kasmasını görmedim. Üstüne üstlük açılışı çok hızlı. Tek kusuru yeterince arka plan rengi yok gibi geldi. Sansa kaç yıl evvel üretilmiş ama renk skala sayıları aynı.
    Ayrıca x1 in yazıları gözüme biraz ince ve küçük geldi. Bence acilen yazılara biraz bold katılmalı. Bir kaç arka renk planı hariç çoğunda yazılar allak bullak görünüyor gözüme. Sanki çok fazla yazı var ortada üstü üste. Sanki ekranın her bir milimini doldurmak istemişler. Sansa da ki o boşluklar gayet idealdi.
    Tuş kısa yollarına gelirsek gayet mantıklı düşünülmüş. Ekran kilitli iken değiştirmeleri çok güzel. Ama şöyle bir eksiklik var ki. Orta tuşu etkisiz kılıp altta ki şarkı atlama tuşlarını aktif getiremiyorsunuz. İlla üçü de aktif oluyor. Ve o dandik orta tuş cepte aktif olabiliyor. Neyse ki Fiio yazılım ile başarılı sık sık güncellemeler sunuyor ve yakın zamanda çözecektir.

Ses

Tabi ki ikisini karşılaştıracak değilim çok farklı kulvardalar. Zaten birebir karşılaştırma da yapamam Sansa fuze malesef artık benle değil. Ama ufakta olsa bir kaç kelime etmek gerekirse, X1 çok daha hacimli perdesiz ve güçlü. Kulaklığımın performansı tam olarak ortaya çıktı diyebilirim. Sansa da sesi açtığımda Fidue A71 sadece basları artıyor gibiydi. Ya da baslar fazla ön plana geçiyor gibiydi. X1 de ise durum ortaklaşa. Mid,tiz ve bas ortaklaşa artıyor. Ayrıca tizler biraz daha belirginleşmiş bir parça da sivrileşmiş diyebilirim. Sansa da bunu pek farketmiyordum.
    X1 tabii ki ses yüksekliği olarakta çok çok önde. Sürdürebilirlik olarak bir çok kulaklığa yeteceğine eminim.

Fiyat/Performans

Açıkçası Fiio x1 100$'ı hak eden bir Dap. Ama inan ki 100$ şuan ki kuru ve diğer ülkeleri de düşünürsek iyi para. Emin olabilirsiniz ki büyük Avrupa ülkeleri hariç küçük Avrupa ülkelerinde bile iyi para. Telefon harici bütçe ayırıp alacaklar iki kere düşünecektir.
    Diğer yüz doların altında ki Dap ları pek bilmiyorum ve kullanmadım da siz bana bunları söylerseniz çok sevinirim.
    Ama gerek diğer siteler gerek Head-fi de parasını hak eden bir dap olduğunu söyleyebilirim.

NOT: Eksik ve yanlışım varsa affola.

#42 tmert0, 13 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Haziran 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  3. Tekin G.

Tekin G.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Yanlışın var Fiio X1 bir kulaklık değil :)

4. tmert0

tmert0
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    :)) hemen o kısmı düzeltiyorum efemm

5. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Aynen Fioo X1 kulaklık değil. Müzik çalar.

6. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Karşılaştırma için teşekkürler. Kulaklık değil diyenlere aldırmayın, inanırsanız o da olur.

Collapse Signature Expand Signature
    6 kişi bunu beğendi.
  7. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,523
    Peki fiio x1 Adam'mıdır?

8. Tekin G.

Tekin G.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    Ucuz adamdır hocam

9. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    O zaman Fiio X1 nedir arkadaşlar?Kulaklık değil diyenlere aldırmayın diyorsunuzda.Ben amazon.com'a baktığımda müzik çalar olarak gördüm. X3 ve X5 modelleri de aynı şekilde müzik çalar.

10. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Ne diyeyim bilemedim. Sevgiler

3 kişi bunu beğendi.
  11. Tekin G.

Tekin G.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    15
    "Tanrı öldü" diyolar hocam doğru mu?

12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,523
    Eyvallah.

13. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Tekin hocam, Tanrı öldü demişsiniz.Konuyla ne alakası var.Şu anda konumuz müzik çalar.

14. gardanadam

gardanadam
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    145
    Bende almak istiyorum xduoo x2 ve sansa clip+ dan daha kaliteli bir dap mı? yoksa elimizde bunlar varken almaya değermi ?

15. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Hocam,xduoo x2 ses çıkış ve kulaklık sürme konusunda fiio X1 den önde.Fiio x1 in avantajı;xduoo x2ye göre hızlı yazılım,Güncelleme desteği,ipod classicvari tekerlek.Ama fiio x3 ya da x3ii derseniz,onlar xduoo x2 den daha iyi ve öndedir.

2 kişi bunu beğendi.
  16. CapoNx

CapoNx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    197
    Hocam clip den kesinlikle önde. Xduuo hakkında bilgim yok arkadaş bilgi vermiş.