Fiio X3 İncelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda compicat tarafından 5 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

1. Robius

Robius
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    128
    Önceki sayfalarda arkadaşlar dac performansını merak etmişler. Ben daha önce kullandığım E17 ayarında bir performansı olduğunu düşünüyorum. Elinde ikisi de olan varsa ve karşılaştırırsa biz de merakımızı daha iyi gidermiş oluruz.

Collapse Signature Expand Signature
  2. Kuzey

Kuzey
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    69
    [quote author=A Dying Wish link=topic=6916.msg109651#msg109651 date=1383987890]
    IE800 de x3'de oldukça renkli sunuma sahipler. Nasıl nötr ikili oluşturdular? Nötr ve dengeliden kastınız ''flat ses'' değil sanırım?
    [/quote]

Katılıyorum, ikisini de beraber dinledim ama denebilecek son kelime nötr'dür bu beraberliğe. Her ikisinin de birbirini nötrlemeden çok birbirini daha da renklendirdiğini düşünüyorum hatta, deprem dalgası misali frekans grafiği olabilir bu ikilinin.

3. kuzey2011

kuzey2011
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    merhaba,

ipad ile x3 dac olarak kullanılabiirmi?

4. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Araya özel bir aparat koymanız gerekiyor. Çalışacaktır muhtemelen. Ama ipad'in digital sinyalinin şifresini çözebiliyor mu, orası soru işareti.

5. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    659
    Özel aparat dediğiniz camera connection kit mi?

6. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Valla ha bilemiyorum.Ben tek parça dinlemiştim.Skrillex'ten bir parça çalmıştı Mahir hocam onu dinlemiştim onda da 8x'e göre daha dengeli bir ses almıştım.Kulak alışmadığı için veya 5 dk dinlediğim için de öyle gelmiş olabilir.Evet nötr olmasa bile dengeli olmuştu bana göre ama dediğim gibi ben sadece 5 dk dinledim onu da yazmıştım zaten önceki mesajımda.

7. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Usb ya da rca çeviriciler var. Onlardan bakabilirsiniz. Ama en büyük sorun Fiio'nun Apple cihazların digital kodlarını çözüp çözemiyor oluşu...

Nötr sıcak soğuk dengeli analitik gibi kavramların daha iyi anlaşıldığı noktada sorun çözülecektir diye düşünüyorum. :)

8. kuzey2011

kuzey2011
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Headfide biraz araştırdım. Söylenene göre apple usb 2 audio desteklemediği için x3'ün dac olarak çalışmayacağı yönünde. Fioo desteğe mail attım. Bakalım bir yolu varsa buradan paylaşırım.

9. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Kişisel fikrim tamamen ama yine de doğru olduğuna inanıyorum..Skrillex in icra ettiği gibi kompres edilmiş ve çok çok büyük bölümü sentetik seslerden oluşan eserler ile bir ekipmanın flat yada dengeli olduğunu anlamak ''benim için'' imkansız.Sizin içinde yanıltıcı olabilir.(Bence)
    Mümkün olduğu kadar akustik enstrumanlar,en az efekt ile yapılmış doğal kayıtlar;bu konuda çok daha isabetli tespitler yapılmasını sağlıyor.Doğru tınıyı,varsa reklendirmeyi,enstrumanlar arasındaki ton farklarından eq'yu vs ,bu şekilde takip etmek daha kolay oluyor..Bu yüzden hi-fi sistemlerin test edildiği yada demo yapıldığı kayıtlar neredeyse tamamen bu şekilde dolduruluyor.

10. kuzey2011

kuzey2011
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    merhaba,

fiio x3 line outunu kullanıyorum. bu durumda eq deaktif oluyor. kotunkayıtlarda gayet ise yarayan bir özellik. lineoutbyerine phone out kullanmanın teknik olarak ne gibi dezavantajları vardır.

11. alpi35

alpi35
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    line out'un mantığı, sesi değişmeden dışarı vermesidir, bende kullanıyorum line out'u ,
    headphone'un dezavantajını bilemedim

12. alpi35

alpi35
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    bu arada x3 kullanan arkadaslara sorum var, tiz'ler cok yapay gibi, ckm99 ile kullaniyorum, bazi(cogu) sarkilari etrafina yapay bir tiz sarilmis gibi dinliyorum,mecburen -3 -4 tizde dnliyorum, tizleri rahatsiz etmeyen bir kulaklik onerebilecek var mi? in ear, kristal tizler ve cok cok saglam bass yaniti alabilecegim

13. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,759
    Hasan güzel açıklamıştı:

http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=2862.msg35558#msg35558

Sesi amfisiz olarak, direkt DAC'tan çıktığı şekilde kullanıyorsunuz. Hatırladığım kadarıyla x3'ün ses açma-kısma işi de işlemiyordu aynı zamanda. X3'ün altına bir amfi takacaksanız line-out mantıklı tabi ama yalnızca kulaklık takmak pek akıllıca değil bana göre

14. fastfalcon

fastfalcon
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    217
    Yeni firmware çıkmış. İlgilenenlere duyurulur. :eek:k

New firmware released for X3: FW2.1-—Nov 20th 2013

http://www.fiio.net/firmware_download/X3_FW2.1_EN.zip

X3 Firmware version 2.1 fixes the following issues in version 2.05:

1. Fixed issue with playback of 192kHz tracks where repeated plugging and unplugging of headphones may cause the sound to change pitch.
    2. Fixed issue where the song's progress bar does not move when fast forwarding.
    3. Fixed issue where X3 produces "pop" sounds when used as USB DAC with certain computers. (glitches may still occur with improper computer configuration)
    4. Improved file sorting in browse mode, being now compatible with songs exported from iTunes.

Package includes:
    FW2.1, e-manual for the X3, DAC driver (for windows) and its installation manual.

Note: For users who installed the windows DAC device driver that came with FW2.05, there is NO need to install it once again.
    DAC function does not require driver for Mac or Linux computers.

15. kuzey2011

kuzey2011
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Line out tartışmasız phone out'a göre avantajlı. Ama ne kadar avantajlı dinlemeden karar verilebilir birşey değil. X3'ü line out yerine phone out olarak kullanmanın bazı faydaları var. EQ , ses kontrolü, line outa göre phone out çıkışının güçlü olması vs.

X3'ün teknik datasına bakınca line out ile phone out arasında gözle görülür farklar yok. EQ herkesin aman ha diye yaklaştığı bir konu ama ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum. Aslında dac, kablo değişimi op-amp değişimi bunların hepsi ses karekterine müdahale. Amaç kişisel zevkimize uygun hale getirilmiş bir ses. Eğer bunu eq yapabiliyorsa neden yapmasına izin vermeyelim. Kayıtların hepsinin aynı kalite olmadığını düşünürsek x3 eq sesi dengeleme konusunda çok başarılı.

TÜm +ları düşününce line out yerine phone out kullanmak daha ağır basıyor.

İşte teknik veriler

partial performance parameters for line output
    THD+N < 0.004%@1KHz SNR > 108 dB (A-Weight &#65289;
    Frequency Response 10Hz~20KHz&#65288;+/-0.2)
    Dynamic range > 103dB
    Crosstalk > 90 dB @10K&#937; @1KHz
    Line output Level > 1.7 Vrms

Part of the Performance Parameter of Phone out
    Output Impedance <0.3&#937;
    Crosstalk >75 dB@1KHz
    THD+N < 0.005%@1KHz
    Frequency Response 10Hz~20KHz&#65288;+/-0.2)
    MAX output voltage > 8 Vp-p
    SNR > 105 dB (AUX IN) MAX output current > 250 mA

16. doctorflac

doctorflac
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    bass 10 da kulak zarım yırtılcaktı galıba :) :yourock

17. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Hem ie80 hem eq ayarı, iyi dayanıyor kulağınız :)

18. doctorflac

doctorflac
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ama kulaklarımın titremesi cok hosuma gıttı sankı adam davula yanımda vuruyor ya :D :yourock doktorluk olcam :D

19. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Merhabalar.

Cihazda şarkıları illa dosya ismiyle mi görebiliyorum, id3 kullanamıyor muyuz, yoksa benim kafa kazan gibi, ondan mı bulamıyorum?
    Eğer hakikaten yoksa, x3 almayı düşünen biri bizim apartmanın önüne gelebilir. Yakalayabilirse mis gibi kullanır.

Bir de bu high ve low gain olayı tam olarak ne? Daha doğrusu ne işe yaradığını anladım da, niye var? Mesela cihazı hangisinde irdelemek daha doğru. Dağlar kadar fark var.

20. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Ikinci soruna cevap vereyim Aziz :) iemler icin low gaini kullan bana sorarsan. High kullanmana gerek yok, extra guc istemedikce.

Sent from my iPhone using Tapatalk