FLC 8N İNCELEMESİ

'Flc Technology' forumunda karanehir35 tarafından 29 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Öncelikle Flc 8N'i dinlemem icin gönderen @moonstar Gökhan'a kocaman teşekkürler.

MALZEME KALİTESİ

Flc 8s ile kasa yapisi hemen hemen ayni gibi 8n'in. Tek fark plastik 8s kasasina karsilik, 8n'in kasasinin metalden imal edilmesi. 8n kasasi metal bir yapida.

Flc 8n, açık mavi bir renge sahip.
    8n kasasi, ufak bir yapida. Kasa saglam gözükmekte.
    8n kablosu 8s kablosuna benzer bir yapıda, dayanikli bir ofc bakır kablo türü bu.

Kutu da 8s kutusuyla hemen hemen ayni.

Flc 8N İncelemesi

Genel Ses İmzası

Flc 8n, nozzle/ön ve arka filtreleri degisebilen 3'lü filtre yapısına sahip bir iem. Flc 8n'de ses degisimleri genel olarak filtrelere bağlı olsa da, sesin temeli ayni.
    Flc 8n, biraz sıcak-laid back karakterli- midlerin biraz gövdeli, basslarin derin ve hızli, tizlerin ise canli ve havadar oldugu bir kulaklik.
    Flc 8n'de 4 adet nozzle, 3 adet ön ve 3 adet arka filtre olmak üzere toplam 10 filtre var.
    Şimdi ön/arka ve nozzle filtreleri hakkında kısa bilgiler verelim:

Nozzle Filtreleri/Mid-tiz:

Golden(Altın): Yüksek mid ve orta tizler
    Blue(Mavi): Düşük mid ve tizler
    Green(Yeşil): Orta midler ve yüksek tizler
    Gunmetal(Bronz): Orta midler ve tizler

Ön Filtreler/Subbas
    Transparent(Şeffaf): Düşük subbaslar
    Gunmetal(Bronz): Orta subbaslar
    Red(Kırmızı):Yüksek subbaslar

Arka Filtreler/Bass
    White(Beyaz): Düşük basslar
    Grey(Gri): Orta basslar
    Black(Siyah): Yüksek basslar

Ses Analizi

Bass:

Flc 8n bassları genel olarak iyi bir derinlige, siddete, miktara ve hıza/kontrole sahipler.
    Takılan filtrelere göre basslar nötr,nötrün bir tık üstü ve basshead bassına biraz yakın bir düzeye gelebiliyorlar.

Flc 8n'de 3 adet bass ve 3 adet de subbas filtre secenegi var.

Ön filtreler subbas, arka filtreler ise bass filtresi.

Midler

Flc 8n'de Gold,Gunmetal,Green ve Blue olmak üzere 4 adet nozzle mid/tiz filtresi var.
    Hepsi de mid ve tiz frekanslarında farklı etkilere sahipler.

Tizler

Yüksekler muzik türlerine uyacak sekilde dikkatlice secilmeli. Filtrelerin sunumundaki fark oldukça önemlidir ve yanlış bir filtre kullanıldığında, bazı müzik türleri istenmeyen bir şekilde duyulabilir. Örneğin, yeşil filtrenin kullanımı pop / rock şarkıları için çok parlak olabilir, ama klasik şarkılar için kullanıldıklarında son derece detaylı, geniş ve havadar bir ses çıkarırlar.
    Yüksek frekanslar, Gunmetal ve Altın filtreleriyle dikkat çeken bir sibilance sorunu olmadan keskin ve enerjik bir ses verir.
    Blue filtre tiz miktarini azaltırken, Green filtre ise bir miktar parlaklik ve sibilance sunar.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 29 Temmuz 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Temmuz 2018
    20 kişi bunu beğendi.
  2. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,746
    Sevgili Ahmet ellerine kulağına ve yüreğine sağlık. Sen olmasan bunca incelemeyi yazarak emek verecek kimse yok forumda. Eski günler çok uzakta ne heyecan ne de kalite kalmış...

3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Teşekkürler Gökhan, inceleme aslında bütün filtreleri kapsayacak denli aşırı detaylı ve uzundu. İlk okuyanlar hatirlayacaklardir.Ben tepki olarak incelemeyi kuşa döndürüp çoğu yeri attım fakat bu bile farkedilmedi.
    Diyeceğim şu ki, ben son incelememi yazdım, bu işe nokta koydum.:D
    Geçmiste ne güzeldi buralar deyip az da nostalji yapayım.

4 kişi bunu beğendi.
  4. darkainu

darkainu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,325
    @karanehir35 Ahmet Hoca, insanlar icin degil kendin icin yap kafan rahat olsun :) Sen zaten yazmayi seviyorsun, baskasi icin olsa hamallik gelirdi.

Balik bilmezse halik bilir :hug

2 kişi bunu beğendi.
  5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,480
    Bütün o eski ve meraklı üyeler/o forrest gumplar bu koşuyu bıraktılar Murat hoca. Benim de bu koşuyu bırakma zamanım geldi çoktan.

6. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    993

Hayırlısı olsun.

Hepimiz yaşlanıyoruz.

Ev, iş, çoluk-çocuk, ödemeler derken "hayat" avuçlarımızdan akıp gidiyor.

Elini taşın altına sokan, emektar arkadaşlar, bayrak koşucuları misali.

Eminim koşmasalarda, koşuyu kenardan izliyorlardır.

Benim gibi herdaim bir izleyicinin yanında çok boş yer var, isterseniz buyrun gelin.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

#6 Serhat, 1 Ağustos 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Ağustos 2018
  7. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,737
    Ahmet hocam öncelikle eline sağlık son dönemde incelemelerinle şenlendirdin bu bölümü.

İnsanlar alım yapmaya çok yanaş(a)madığı için incelemelere de can kulağıyla kendilerini veremiyor.

Geçen sene çıkan her incelemeyi detaylıca okumaya çalışıyordum çünkü kulaklık arayışım vardı, almayı düşündüğüm kulaklıklar için alternatif adayları bu şekilde belirliyordum.

Şu anda ise incelemelere hızlıca göz gezdirmek dışında detaylara inemiyorum çünkü yeni bir kulaklık almakta istemiyorum :)

İncelemelerin hepsi forum için çok değerli ve günü gelince ilgililer için yol gösterici oluyor.

Konunun seninle veya başkasıyla ilgisi yok genel hava şu anda bu yani. Yazmaya devam et bundan sen zevk aldığın sürece, önemli olan bu.