Forum Kuralları

'Forumumuz Hakkında' forumunda MuttFTS tarafından 21 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

1. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,766
    Bu yaz cok vardı o tur konular. Hatta çivisi çıkmıştı devamli bir sey açılıyordu. Ona mesaj sınırı geldi mi?

2. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,604
    Uyarı gelen yeni arkadaşlarda bildirim olayının zaman zaman sinir bozduğunun farkındayız. Bu durum özellikle siteye sürekli giren arkadaşlarda oluşuyor ancak koyulan o bildirimlerin bir amacı var. Amacına hizmet etmeme yorumuna kısmen katılıyoruz ama belli oranda faydası da oluyor. O gelen bildirimlerin gelmediği dönemlerde sitede ciddi bir düzen sıkıntısı yaşanıyordu maalesef. Bu sebepten koyuldu, kesin çözüm değil kabul etmekle beraber site içi düzeni rahatlattığı da bir gerçek. Bu konuda daha iyi önerilere kapalı değiliz.

Normal kategorilerde konu açılabilmesi gerekiyor arkadaşlardan biri yasak koymadıysa:) Zaten amacımız 30 puana ulaşan insanlara satım başlığı açma serbesti vermek iken ve incelemeye 25 puan verirken inceleme başlığı açmasına yasak koymamamız gerekir mantıken:) O yüzden normal başlıklara konu açılamıyorsa söylerseniz ayarlar kontrol edilebilir.

Konu açamama konusuna gelince bu konuda genel bir şikayet var. 30 puandan az puanı olan arkadaşlar "satım" bölümüne konu açamazlar ve bu kural devam edecek. Forumun amacı bilgi paylaşımıdır bizim açımızdan. Burayı sahiplenen arkadaşların kendi aralarında ürün satabilmesi hobinin devamı için önemli. Paylaşacak birşeyi olmayan kişiler için sahibinden tarzı siteler daha uygun olacaktır. Ayrıca "alım" ilanı da açılabiliyor, bunun amacıda yine mevcut üyelerimize ürün satımı konusunda avantaj sağlamaktır. Anlaşılacağı üzere forumda konu açılamayan bölüm satım kategorisi ve bu durum değiştirilmeyecek:)

Satım ile ilgili yazdığım durum genel mantığımızdır. Bu konuya yazan arkadaşlarla ilgisi yoktur, düşüncelerini ve taleplerini yazdıkları için ayrıca teşekkür ederiz.

12 kişi bunu beğendi.
  3. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,866
    30 puan neden bu kadar dert ediliyor anlamıyorum. Adı lazım değil, turuncu forum, çok mu iyi? Aynı soru için onlarca konu açılmış. Buradaki düzenin, samimiyetin ve güvenin oluşması için 30 puan bence az bile.

Amacı ticaret olanlar için bile çok gerekli. Günümüz sanal ortamında "acaba" demeden güvenle alışveriş yapmak için 30 puan kesinlikle şart.

Yeni üyeler biraz sabırla takip ederlerse kendine has bu ortamın kurallarını makul bulup daha çok severler diye düşünüyorum. Şahsen benim ilk aylarım da "kural kural bu ne böyle" diyerek geçmişti ama biraz tanıyınca sevdim.

Collapse Signature Expand Signature
    10 kişi bunu beğendi.
  4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,912
    Yeni üyelere özel yaptırımların, optimum çözüm olmamakla birlikte, avantajlarının, dezavantajlarından önde olduğu dile getiriliyor. Yan etkisi daha az bir öneri getireyim:

Yeni üyelere özel tüm kurallar ve yaptırımlar kalksın. Yeni üye olan kişiye otomatik olarak @Engin'den "Hoşgeldiniz" özel mesajı yollansın. Tahminim bi kısmı avatarı gördüğü anda siteden uzaklaşır. Geri kalanlar da her türlü kurala uyar bence :)

#204 zxc, 19 Şubat 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Şubat 2018
    9 kişi bunu beğendi.
  5. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Hoşgeldiniz.

Yeni uyelere belirli günler ve haftalarda puan dağıtalım bence. En yakın 23 Nisan var, @DefinitioN Fatih abinin ufakliklari da admin yaparız. Hoşuma gitti bu fikir..

7 kişi bunu beğendi.
  6. androiddapp

androiddapp
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Forum kuralları uyarısını kaldırabilir misiniz?

7. sniper83us

sniper83us
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hakikaten her girdiğimde linkten konuda bu uyarıyı görmek zorunda mıyız.Acayip sinir bozucu.

8. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,866
    Ne zaman bilmiyorum ama bi zaman sonra kayboluyor ve farkında olmuyorsunuz :)

9. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    585
    Bugün boş zamanda forumlar arasında gezerken, kenarda çıkan uyarıya takılan arkadaşlarımız olmuş.

10 mesaja kadar o kenardaki uyarı çıkıyor ve her kapatmada 1 gün boyunca kapalı kalıyor diye ayarlı şu an. Bence çok katı sayılmaz. Eğer bu şekilde çalışmıyorsa lütfen bilgilendirin.

3 kişi bunu beğendi.
  10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Techno-fi yönetimi;

Sizi etiketlemiştim.Görmüşsünüzdür ilgili konuyu.

Karşısındaki üyeye asosyal,bilmem ne bozukluğu içinde gibi abuk-subuk nitelemelerde bulunmak kurallara uygun mu?

Uygunsa bir daha buna yeltenen olursa misliyle karşılık verelim!!

#210 DefinitioN, 3 Haziran 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Haziran 2018
  11. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,604
    @DefinitioN
    Bizler her konuyu okumak zorunda değiliz. Bir sorun olduğunda her forumda bulunan, bizde ise yıllardır varolan"rapor et" seçeneğini kullanırsanız sorunlarınıza olumlu veya olumsuz yönde bir çözüm bulabilirsiniz. Bizi etiketlediğiniz zaman bizler onu farkedemeyebiliriz çünkü onlarca bildirim olmakta ve bunlar yöneticiliği bağlayan durumlar değil. Etiketi forumda bir üyenin dikkati çekebilmek için herkes kullanabilirken, rapor konuda bir sıkıntı olduğuna dair sadece yöneticilere verilen bir bildirim oluyor.

"Sizi etiketlemiştim.Görmüşsünüzdür ilgili konuyu." cümlesinin bizler açısından bir anlamı yok. Hayır görmedik, görmediğimiz için de bir işlem yapılmamış. Yarın konuyu okur bir karara varırız.

İyi forumlar.

2 kişi bunu beğendi.
  12. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
  13. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    Kenarda çıkan uyarı sanirim sizin düşündüğünüz şekilde çalışmıyor. Yeni başlığa girince her seferinde beliriyor ve tekrar tekrar kapatmak gerekiyor.

14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    585
    Ayarlar şu an belirttiğim şekilde. Çerez ayarları veya gizli sekme vs. durumlardan oluşuyor olabilir. Bir üyelik alıp denemeliyim tabi.

15. erdal

erdal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    74
    ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim

2 kişi bunu beğendi.
  16. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,604
    Merhaba arkadaşlar,

Malumunuz son zamanlarda geneli 2.el konu kaynaklı sorunlar yaşanmakta. Bu sebepten 2.el ilanlarında aşağıdaki başlıkların her birinin yazılıp açıklanması zorunlu olacaktır. Bu şekilde açılmayacak ilanlar kaldırılacaktır.

Unuttuğumuz, eklense iyi olur dediğiniz birşey var ise belirtirseniz seviniriz.

Cihaz: Kulaklık, dac vs
    Marka
    Model
    Kullanım Süresi
    Garanti
    Kutusu ve Kutu İçeriği: Tam/eksik vs.
    Kozmetik Problemler: Kendisinde veya aksesuarlarında
    Fonksiyonel Problemler: Kendisinde veya aksesuarlarında, tıkırtı, şıkırtı ne olursa
    Fiyat
    Takas durumu
    Kargo durumu: Hem ödeme hem hangi kargo vs

Fotoğrafsız ilan yayınlanamaz.
    Aksesuarlar fotoğraflanmak zorunda
    Kozmetik eksiklikler fotoğraflanmak zorunda
    Fonksiyonel eksikliler fotoğraflanmak zorunda (ekran, kablo vs gibi görüntülenebilir birşeyse)

Picasso16, mfya, Sechtdamon ve 17 kişi daha bunu beğendi.
  17. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,112
    İade şartları

Baştan, üstüne basa basa belirtilirse , belki ama belki faydası olur.

Sesi kulağa aş edenlere selam olsun...

refuserQ, artears, zxc ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,912
    İade şartları fikrini destekliyorum. EBay çok eskiden beri "return policy"yi zorunlu tutuyor.

"Hayır, iade almıyorum kardeşim, ben bu cihazı satmak için koydum ilana" lafını baştan söylemek istemebiliyor satıcı, alıcı bulmak uğruna. Ama bir aksilikte durum eninde sonunda buna toslayacaksa baştan belirtmeye zorlanmalı satıcı.

"Bir sorun çıkarsa ilgilenirim" tarzı muallak ifadeler de problemli bence. Niyet okuma ihtimali tümden engellenmeli. Sebep ne olursa olsun, iade edildiğinde durum şudur diye belirtmek lazım baştan:

"İade kabul etmiyorum."
    "çift taraflı kargo ücreti size ait olmak şartıyla, iade kabul ediyorum."

...gibi. Hatta deneyip iade eden alıcı durumu sık yaşandıysa aşağıdaki gibi bir şart bile olabilir:

"iade durumunda ücret X TL eksik olarak iade edilecektir."

Durum bu şekilde net belirtildikten sonra isteyen şöyle bir ibare ekleyebilir:

"yukarıdaki kurallar geçerli olmakla birlikte, eğer alıcı sorun yaşarsa benimle irtibata geçmesini öneririm. Ancak yardımcı olup olmama şahsi insiyatifimdedir."

Zaten bu işin ticaretinde olmayan çoğu insan yardımcı olmak için can atıyor. Ancak iyi niyetle bile olsa alıcıya muğlak hareket alanı verildiğinde, suistimal edenler illa ki çıkacaktır. Eğer bu istenmiyorsa çizgileri baştan bu şekilde temiz ve net şekilde çekmek lazım...

Bu durum, müteşekkir alıcı geçmişine sahip iyi satıcıların lehine olur, çünkü alıcılar iade almadığını belirtmiş olsa bile risk alarak bu tip satıcılarla alışveriş yaparlar.

Buna karşın kimse de kolay kolay tanımadığı ve iade almayan alıcıdan alışveriş yapmaz. Yeni başlayan satıcılar ise esnek davranarak ilk başta alıcı memnuniyetine odaklanırlar, bir miktar alıcı suistimali ihtimalini göze alarak. Buna niyeti olmayan satıcılar ise hiç bulaşmaz.

Velhasıl sistem problemli alıcı ve satıcıları otomatik olarak uzaklaştırır... Anlaşmazlık bir nebze azalır.

refuserQ ve Serhat bunu beğendi.
  19. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,313
    İade şartları fikri güzel, ben hep ilanlarıma yazarım, kargo yapmam, gelin, görün, deneyin, içinize sinsin, öyle alın diye. Kargo yaptığım adamların bir kısmı sorunlu çıktı, onu bırak, gelip alan bile 1 ay sonra problem yarattı iyi mi? Yurdumda alıcıları, bu tip forum platformlarında daha sorunlu buluyorum ben açıkçası. Bugüne kadar aldığım hiç bir şeyi geri göndermeye kalkmadım, şu veya bu şekilde istemediğime karar verdiysem satışa koydum yeniden. Nedense forumumuzda alıcılar geri göndermeyi koşulsuz bir hakmış gibi algılıyorlar. Satıcıların iade koşuĺlarını belirtmelerinde bu sebepten çok fayda görüyorum.

Sent from my fridge using Tapatalk

refuserQ ve Serhat bunu beğendi.
  20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,912
    Yeni uyelerin forum kurallarina aykiri olarak forumda bulunan bilgileri yeniden baslik acarak sormasi giderek yayginlasiyor mu, yoksa bana mi oyle geliyor? Bunu her yeni uyeye otomatik olarak hatirlatmanin bir yolu var midir? Uye olur olmaz aldiklari otomatik bir ozel mesaj gibi mesela? Ya da boyle bir sey varsa, ihlal sikligina binaen diger kurallar icinde daha farkedilebilir yapmanin bir yolu var midir?

ilgili Forum kurali:

20-) Forum katılımcılari yeni bir konu basligi acmadan önce o konunun forumda mevcut olup olmadigini kontrol etmeliler. Bunun icin forumun arama özelligi kullanilabilir. Ayni isimli veya ayni tartismalari iceren konular acilamaz. Moderatorlerin sizin için arama yapması gibi bir görevi bulunmamaktadır!

Asagidaki sekildeki gerekceli bir yazi da faydali olur mu ki?

Forum başlıkları mümkün olduğunca az sayıda ve iyi organize durumda olduğu icin, üyelerin ciddi vakit ve çaba harcayarak hazırladığı faydalı içeriğe ulaşmak zor değil. Aklınıza gelen soru hakkında, forumda arama yapmadan direk yeni başlık açmanız halinde ise forumun kisa sürede bilgi çöplüğü haline gelmesi kaçınılmaz. Lütfen araştırma gayretini, bilgiyi önüne hazır isteme bencilliğine tercih ederek, forumun bu özelliğinin korunmasına yardımcı olalım.

#220 zxc, 9 Mart 2020
    Son düzenleme: 9 Mart 2020
    darkainu, refuserQ, Nazım ve 3 kişi daha bunu beğendi.