Fostex T50RP

'Fostex' forumunda altan tarafından 9 Aralık 2013 tarihinde açılan konu

1. altan

altan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    13

Fostex çok yaygın bir marka değil. t50rp modeli genellikle stüdyo kulaklığı olarak biliniyor. Fostex ürünlerini yıllar öncesinden Zuhal Müzik'ten hatırlıyorum. Sanıyorum halen Fostex satıyorlar.

Youtube ve forumlardaki incelemelerde mad dog kulaklıkların ismine rastladım. Çok olumlu eleştriler alan kulaklık Fostex'e çok benziyordu. MrSpeakers sitesinde Mad dog sayfasını incelediğimde kulaklığın gerçekten Fostex olduğunu gördüm. Sayfada fostex t50rp'nin modifiye edildiği ve iyi bir ses kalitesine ulaştırıldığı açıklanmış Pek çok firmanın yaptığı gibi basların abartılmadığından, tizlerin kısa sürede insanı yoracak kadar parlatılmadığından bahsediliyor. Kulaklığın pad'leri de değiştirilmiş. Kuzu derisi pad'ler ve bandı ile çok konforlu olduğu belirtilmiş.

MrSpeakers (www.mrspeakers.com) Elektrik mühendisi olan ve 20 yıldır yüksek kaliteli hopörlörler tasarlayan Dan Clark tarafından kurulmuş. Firmanın amacı uygun fiyatlı, yüksek kaliteli kulaklıklar yapmak. Dan Clark astronomik fiyatlara gerek olmadan audiophile kulaklıklar tasarlanabileceğini ortaya koymak için yola çıkmış.

Sitede Mad dog kulaklığın fiyatı 399$. Bunun üzerine Amazon'da Fostex kulaklık avına çıktım ve 94$ fiyatla Fostex t50rp kulaklığı buldum. Bu fiyata Fostex'e bir şans vermek gerektiğini düşünerek sipariş verdim. Kulaklık bugün elime geçti. İlgilenen olursa 70 küsür dolara da Fostex varmış Amazon'da.

Fotolarda göreceğiniz üzere ambalaj basit bir karton kutu ve naylondan ibaret.

Dinlemeye geçince biraz hayal kırıklığı yaşadım. Aslında kulaklık için kötü demek mümkün değil. Bir stüdyo kulaklığı olarak tasarlandığı için ses olabildiğince düz. Orta sesler çok ortada, fakat yüksek değil, sadece ortada.

Eh sonuç olarak Fostex'in iyileştirilmiş hali 399$, arada bir fark vardır herhalde. MrSpeakers'ın sitesine baktığımızda Fostex t50rp kulaklığı mad dog'a upgrade için bir kit olduğunu görüyoruz. Bunun için 239$ ödemek gerekiyor. Bilemiyorum, belki bu upgrade'i de yaparım bir gün.

Kulaklık hakkında deneyimler:

Genel: Hissiyat kaliteli, fakat görünüş kaba, eski moda.

Konfor: Çok şahane değil. Benim kulaklar biraz büyükçe. Padler geniş tabanlı. Kulaklara dayanıyor. Senheisser Momentum'dan biraz daha geniş. Uzun süre dinleme yapılabilir. 2 saatlik dinlemede şu an sorun yok. Benim gibi biraz kellik olanlarda tepe noktasında baskı uzun dinlemede sorun yaratabilir. Mad dog'da konfor için deri bant eklenmiş. Ayrıca Amazon'da konfor için Fostex'a band satılıyor. Kulaklık kafayı sıkmıyor. Kulaklık için yine MrSpeakers'tan pad alınabilir.

Kablo: Düz, kalın, güzel, sağlam görünüyor. Fakat jack büyük. Telefon, mp3 için ya adaptör takacaksınız ya da kablo değiştireceksiniz. Kablonun kulaklık tarafı küçük jack şeklinde. Takıldıktan sonra çeyrek tur döndürülerek kilitleniyor. Kablo uzun.

Bant: Metal üzerine yumuşak plastik kaplama. Ayarlaması iyi. Ayarlar tık tık değil, düz sürgü.

Padler: Yumuşak, sentetik deri kaplı. Padler geniş olduğu için konforlu. Süngeri yumuşak.

Ses:

Bas: Sesin düz olduğunu söylemiştim. Baslar çok derin değil, kesinlikle yüksek değil. Var mı var. Bas seviyorsanız bu kulaklık kesinlikle size göre değil.

Tiz: Tizler de aynı şekilde, var mı var. Ama o kadar.

Orta: Bu kulaklığın ağırlığı orta seslerde. Yine de çok temiz, çok şahane bir orta ses diyemiyorum. Kötü değil, naturel bir orta ses.

Ses konusunda fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Amatörce müzik yaptığım için referans kayıt kulaklığı olarak ideal görünüyor, benim işime yarar.

Sahne: Sahne biraz dar.

Bu kulaklığı kimlere tavsiye ederim:
    Siz de müzik yapıyorsanız bu kulaklık iş görür. Fakat ikinci bir kontrol kulaklığı olur. Fakat önemli bir kontrol kulaklığı bu: Bu kulaklıkta ses iyiyse, her yerde iyidir. Genel için kulaklık koleksiyonunda yine farklı bir kulaklık olarak bulunabilir. Pek çok kişi için ise tercih etmeyecekleri bir kulaklık.

Mad dog nasıl ses veriyor: Sitesinde yazılana göre sahne çok genişliyor, süper hızlı ve iyi cevap veren, dengeli bir kulaklık oluyor. Daha derin, iyi vuran, iyi ayarlı ve sıkı bir bas alıyorsunuz.

#1 altan, 9 Aralık 2013
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. yalpererdogan

yalpererdogan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Yeni bir kulaklık amfisi aldım, ev de davul çalarken kullandığım fostex t-40rpii vardı, bir de amfi ile deneyeyim dedim. t50 için yapılan yorumlar birebir t40 için de geçerli, stüdyo da kullanılmak için geliştirilmiş bir kulaklık ancak düzgün bir amfi sesi değiştiriyor. Hiç bir şekilde renkli değil, mid ler önde aynı şekilde, kapalı olduğu için bass larin t50 den daha doygun ve hissedilebilir olduğunu söyleyebilirim. Sahnesi derinlemesine değil ancak yatayda ve zengin. Davul ile kullanmaktan çok memnunum ama müzik dinlemek için kesinlikle iyi bir amfi ile kullanmak şart.