GH2, GS2000e ve RS2e İzlenimlerim

'Grado' forumunda artears tarafından 19 Şubat 2019 tarihinde açılan konu

1. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,213
    Bir vesile ile Grado’nun bu 3 kulaklığını dinleme ve kısa süreli karşılaştırma fırsatı buldum. Burada izlenimlerimi paylaşayım dedim, ama resim yok, o yüzden kusuruma bakmayın, resimler için google amca yardımcı olabilir.

Öncelikle Grado kulaklıkların büyük çoğunluğu ile anlaşamadığımı söylemem gerekir. Genel bir Grado sesi var, basların çok hafif olduğu, midlerin yüksek çözünürlük ve güzel bir tonlamaya ve biraz önde bir sunuma sahip olduğu, tizlerin ise modeline göre rahatsız ediciden kulak tırmalayıcı aşamasına giden bir spektrumda bulunduğu bir ses rengi bu. Şu veya bu modelde bunlar değişkenlik gösteriyor biraz, ama klasik Grado sesi bu veya bunun bir türevi görüntüsünde genel olarak. Ben de işin mid tarafını sevmeme ragmen, spektrumun kalan tarafı ile anlaşamıyorum. Bugüne kadar dinlediklerim içerisinde en memnun kaldığım RS2 ve HP1000 idi, RS2 bas olarak yine hafifti ve tizlere kayış yine vardı, ama rahat rahat dinlenebiliyordu, çünkü sibilans yapmıyordu, ya da en azından benim dinlediğim parçalarda böyle bir şeye rastlamamıştım diyeyim. HP1000 ise nötr bir yapıya sahip olmasına ragmen notaları vurgulu çalan, dengeli bir sese sahip bir Grado idi ve o zamanki ürün gamında beni o kadar etkileyen başka bir Grado’ya rastlamamıştım açıkçası. Bu arada bu dediğim herhalde 2004-2005 senesi falan, onu da söylemeden geçmeyeyim.

Hızlı saralım ve günümüze gelelim. Yukarıda bahsettiğim sebeplerden Grado’ya hep biraz mesafeli ve önyargılı yaklaştım açıkçası. Geçenlerde GH2, GS2000e ve RS2e’yi dinleme fırsatı buldum, bu biraz da önyargılarımı kırmama yol açtı diyebilirim. Çok dolandırmadan lafı, dinleme yaptığım düzeneklerden bahsedeyim, sonra da izlenimlere geçeyim:

Dinleme düzeneği 1: Telefondan UAPP üzerinden Tidal -> Meridian Explorer 2 -> Analog Squared Paper TU-05 -> Grado

Dinleme düzeneği 2: Sony WM1Z dap -> Grado

Bunlara ek olarak sırf sürebiliyor mu diye direkt telefon bağlantısını da denedim, evet Grado kulaklıklar telefon ile de sürülebiliyor, düşük empedans kulaklık olduğu için sürümleri de kolay, biraz akım verecek cihazlar ile kolay sürülebilirler, telefon ideal değil tabii, ben yukarıdaki düzenekler üzerinden gideceğim.

Öncelikle şunu söyleyeyim, Grado GS2000e amfiden, diğerlerine göre bir miktar daha faydalanıyor, sanırsam bu biraz da driver çapı ile ilgili olabilir, GS2000e’de 50mm çapında driver varken, karşılaştırmadaki diğer modeller 44mm driver kullanıyor. GH2 ve RS2e için kaliteli bir dap gayet yeterli. GS2000e için de yeter aslında ama kuvvetli bir amfi ile farklar daha belirgin hale geliyor. GH2 ve RS2e ise, ek bir amfi ile WM1Z’ye göre pek farkedilir bir fark yaratmıyorlar. Bu noktada WM1Z’nin de çok başarılı bir dap olduğunu ve tonlamasının da Grado'nun klasik tonlaması ile çok uyumlu olduğunu ayrıca belirtmem lazım.

Özet olarak, bana sorarsanız 44mm driver kullanan bir Grado ile ek amfi aramazsınız, özellikle elinizdeki dap düzgün bir dap ise. Haliyle, amfinin faydaları aslında marjinal ve bundan sadece gerçek manada GS2000e faydalanıyor diyebilirim.

Biraz da bu kulaklıklar arasındaki farklara geçelim:

GH2: GH2 limited edition, stok bulmak şu sıralar pek mümkün değil herhalde, ama bu izlenimlerimi paylaşmaya engel değil tabii. Şunu da söylemeliyim, cocobolo ağacı müthiş görünüyor, kanımca görünüşü ile bu 3 kulaklık içinde en fazla albeniye sahip kulaklık bu. Sese geçersek, bence çok dengeli bir Grado. Ben bir Grado’yum diyor genel ses rengi olarak, ama Grado’nun yukarıda şikayet ettiğim noktaları çok iyi adreslenmiş. Bas miktarı iyi, kalitesi de kendi fiyat kategorisine göre çok başarılı. Midlerin sunumu önde, tonlaması gayet iyi, çok hafif sıcak diyebilirim ama bana doğal geliyor, detaylar iyi. Sahne çok geniş değil, enstrüman ayırımı, sahnenin darlığı ve detay delisi bir kulaklık olmadığı için orta seviyede. Tizlerin sunumu güzel, sibilans yok, tiz detayları iyi, tonlaması başarılı. Totalde benim çok beğendiğim bir kulaklık oldu.

RS2e: Bunun zaten testi var forumda. Ben izlenim olarak yazıyorum zaten, bas miktarı olarak az, tonlama ve kalite olarak iyi diyebilirim, ama çabuk bitiyor baslar, bence zayıf noktası bu kulaklığın bu alt spektrum. Midlerin sunumu önde, genel olarak kulaklık GH2’ye göre biraz da parlak çalıyor, midleri doğal ama GH2 bana daha doğal geldi. Detay olarak benzer seviyedeler. Bunun sunumunda da sahne dar, yine enstrüman ayırımı haliyle orta seviyede. Tizler güzel, yine detay ve tonlama iyi, bazı parçalarda fazla parlayabiliyor, ama genel olarak sanki GH2’nin tizlere kaymış ve tonlaması biraz daha parlatılmış hali gibi RS2e. Totalde ben GH2’yi daha başarılı buldum, zira bana göre daha dengeli bir kulaklık ve her türlü müzik türüne daha fazla uyum sağlayabileceğini düşünüyorum.

GS2000e: Amfi ile sürülürse daha çok keyfi çıkacak bir kulaklık. Bu noktadan itibaren yazacaklarım amfi ile belirgin olan noktalar, dap veya telefon ile farklar bu kadar belirgin olmayabilir, dap ile bu farkları duydum yine de, ama amfi daha da vurguluyor tabii. Telefon ile zaten hiç belli olmuyor. Bu arada GS2000e standart olarak 6.3mm çıkış ile geliyor ve 3.5mm dönüştürücü var, diğerleri 3.5mm çıkış ile geliyor ve 6.3mm dönüştürücü var, yani Grado’nun kendisi de bu kulaklığın amfi ile kullanacağını, diğerlerinin dap’lara daha uygun olduğunu düşünüyor olmalı. Gelelim amfi ile ortaya çıkan ses farklarına: Bas miktarı GH2 gibi, GH2 belki bir tık daha bile fazla olabilir, ama bunun bas notaları daha kaliteli çalıyor. Vurgu ve uzama olarak daha kaliteli. Mid tonlaması güzel, detaylar diğer iki kulaklığa göre daha fazla, ama midler geride, yani ses spektrumunun diğer yerlerine göre geride. Bu açıkçası hoşuma gitmedi o kadar. Klasik Grado gibi değil, ayrıca Grado’daki o değişik ve güzel sihirli sunum da bozulmuş oluyor. Tizler çok iyi, sunum, detaylar, sibilansa uzak çalması çok başarılı. Sahne diğer iki kulaklığa göre daha geniş, totalde detaylar daha fazla, haliyle enstrüman ayırımı diğer ikisine göre daha başarılı. Totalde daha üst düzey bir kulaklık olduğu kesin, ama fiyattan ve teknik başarısından bağımsız olarak ben sunumunu o midlerin sihirini kaybetmiş olduğu için beğenmedim.

Son söz: 3 kulaklık da Grado ürün gamında bence güzel olan opsiyonlar. Hiçbiri işçilik mucizesi değil, dikkatli bakınca sağında solunda kusurlar bulunabilir, hele hele pahalı kulaklıkların o karton kutularda gelme olayına hastayım, kabloların da mecburen sağının solunun fazla bükülmesi belki de içeriden kırılması da cabası, ayrıca kafabandındaki padding bence hepsinde yetersiz, L veya G ebadındaki süngerlerin G olanı daha rahat ama ikisi de gayet fasarya, süngerler kısa sürede yıpranır parça parça olur kesin, bir de L olanı çok rahat değil açıkçası, yani driver’ın içinde bulunduğu gövde harici diğer her yeri fiyat seviyesinin altında bir görüntü çiziyor, ama bunlar tüm Grado ürün gamına mahsus özellikler ve bu konuda Grado’ya uyumlu aksesuar satan 3. parti ürünler almaktan başka çare yok, o yüzden biz biraz daha sese odaklanalım iyisi mi:

RS2e klasik Grado tanımına daha yakınken, tizlerdeki parlamayı çoğu zaman yapmaması, standart Grado sunumuna göre daha az parlak olması ve çok güzel ve önde bir mid sunumunu gayet müzikal bir şekilde birleştirmesi ile başarılı bulduğum bir kulaklık.

GS2000e teknik olarak çok iyi, biraz V şeklinde çalan, midleri geride, ama diğer Grado sorunlarının hiçbirine sahip olmayan, yine de amfi ile çalınsa daha iyi olacak bir kulaklık.

GH2 limited edition ve Cocobolo ağacından yapıldığı için çok güzel görünen, klasik Grado sunumunun sıcağında bir sunuma sahip, çok dengeli ve bir sürü müzik türü ile uyumlu olabilecek bir kulaklık. Sadece sunumunun başarısı nedeni ile bir çok kişinin bu kulaklığı GS2000e’nin çekinik midlerine tercih edeceğini düşünebilirim.

Beni en çok etkileyen GH2 oldu, bunu da teknik başarısı ile değil sunumu ve tonlaması ile yaptı. Evde Stax sistemim var, ama GH2 ve dap ile gayet keyifli anlar da geçirebilirim ve masamda oturmadığım zamanlarda GH2 ile çok mutlu olabilirim açıkçası. Bulabilirseniz deneyin derim, bulamazsanız ve çok hafif parlak sunum size uyarsa RS2e de gönül rahatlığı ile seçilebilir. GS2000e kesin olarak teknik olarak daha iyi, onu da çekinik midler ile barışık iseniz tercih edebilirsiniz. Parasını hakeden bir kulaklık aslında, bence hepsi hakediyor, ama performans/fiyat olarak sıralarsak RS2e karşılaştırmanın en ucuzu olarak en öne çıkacaktır. GH2 ise teknik olarak olmasa da benim gönlümün galibi olarak bu karşılaştırmadan ayrılıyor.

#1 artears, 19 Şubat 2019
    Son düzenleme: 20 Şubat 2019
  2. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    244
    Grado ve cekinik midler :) o halde hayli ilginc olmus gs2000e. Elinize saglik. Bende yillardir grado kullaniyorum. En alt seviyesinden basladim ve ust seviyeye kadarda geldim. Gradolarda verdiginiz para karsiliginda sahne detay cozunurluk haliyle artiyor ama bence bu detaylarin yaninda baska bir olay varki oda grado sound u. Hangi gradoyu denersem deneyim hep benzer bir tonlamayla karsilastim ve bilindik firmalardan senn beyer vs. daha canli ve gercek ses tonuna sahip bana gore. Digerlerinin sahnesi genis, daha detayli gibi seyleride pek umursamadim grado kullanmaya baslayinca. Soylemek istedigim sey bir grado tonu var ve baska bir firmada o yok bence bukadar eksi yonu olmasina ragmen (altlarin azligi-malzeme kalitesi vs.) insanlari kendine cekende bu ses rengi zaten

DefinitioN, mavi ve artears bunu beğendi.
  3. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,213
    Ses renginde ve tonlamasında gerçekten güzel bir şeyler var Grado markasının. Dediğim gibi, altların sıkıntısı ve tizlerin rahatsız etmesi nedeni ile daha önce Grado ile yıldızım çok barışmamıştı, özellikle HP1000 modeli hariç, onun yeri ayrı bende. GH2 modeli bu negatif yaklaşımımı iyiden iyiye yıktı. GS2000e ise şaşırttı beni, midlerin geride olması değişik geldi, klasik Grado tarzını göremedim bunda. Teknik açıdan iyi kulaklık, sunumu daha iyi olabilirdi, beni çekmedi çok, sevemedim pek :(, Grado'nun sihiri mid'lerde, bu ise diğer tarafları düzeltmiş, sihir ise bir şekilde kaybolmuş. Neticede bu denemelerden sonra açıkçası PS2000e modelini ve GS3000e modelini de merak etmeye başladım ne yalan söyleyeyim.

Siz GS1000e modelini satıyorsunuz, ne alacaksınız merak ettim, bir Grado-sever olarak sonraki hedefiniz nedir? PS2000e mi yoksa? ;)

4. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    244
    Valla ben stereo ya donus yapmayi dusunuyorum ama grado satilirsada bidaha bukadar ust seviye bisey alamayabilirim bu fiyatlara. Satip satmama konusunda da supheye dusuyorum aslinda

coolblue bunu beğendi.
  5. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,213
    Haydi 1-2 tane GH2 fotosu koyayım bari...

:)

[​IMG][​IMG]

Sent from my fridge using Tapatalk

mavi, refuserQ, Mikrobiyolog ve 1 kişi daha bunu beğendi.