Grado GS 1000i izlenimlerim

'Grado' forumunda 5kurt tarafından 12 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. 5kurt

5kurt
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Yeni kulaklık sistemini kurmasına kurdum da kulaklık konusunda pek emin değildim. Onun için bir Grado 80i ile başlayayım sonra vaziyete bakarız demiştim.

Gerek M2Tech DAC, gerekse de Graham Slee SRG II gayet başarılı çıktı ve kalıcı aletler oldu. Bildiğiniz gibi Türkiye'de birkaç istisna dışında pek kulaklık dinleme imkanı yok. Grado'nun da ses rengini beğendiğim için üst modellerine bakmaya başladım.

Uzun zaman sorup soruşturduktan sonra bir arkadaşın arkadaşında GS 1000 olduğunu öğrendim. Yeni "i" modeli değildi ama hiç yoktan iyidir deyip 2-3 saatliğine aldım. Bu kısa sürede olabildiğince dinledim, güzeldi.

Sonra nereden alırım diye araştırırken ABD'den Türkiye'ye gelecek bir arkadaş bir şey istermisin demek gafletinde bulununca, hemen Grado'yu ucu ucuna oteline yetiştirip bavuluna koyduk ve birkaç saat içinde memlekete geldi. Güzel bir operasyon oldu.. :)

Paketi açınca karşıma piza kutusunda bir Grado çıktı. Bizim köşebaşında ki pidecinin bile kutuları daha güzel..

Fakat kartonu açıp kulaklığı çıkarınca yüzüm güldü. Karşıma çok şık bir kulaklık çıktı. Dev süngerleri ve büyük görüntüsüne rağmen çok hafifti. Maun görüntüsü de çok çok şık duruyordu. Kutunun içinden bir adaptör ve uzatmak kablosu çıktı. Kablolar diğer Grado modellerine göre çok kalın ve sağlam duruyordu.

GS 1000i'lerin ideal performansları için uzun süre pişmeleri gerektiğini okuduğum için hemen Foobar'da karışık bir playlist hazırlayıp, "Random play"e ayarlayıp pişmeye braktım. 120 saati devirince de kritik dinleme için kulaklarıma taktım.

Birkaç ön not:

1. Aynı ses seviyesi için SR 80i ve GS 1000i'nin hassasiyetleri 98db olmasına rağmen GS 1000i'nin sesini biraz daha açmak gerekiyor. Herhalde dev süngerler sürücüyü kulaktan biraz daha uzaklaştırıyor ya da sürücülerin karakteri böyle.

2. Ideal ses için kulak kanalıyla sürücülerin aynı çizgide olması lazım. Kulaklıkları yukarı/aşağı sola/sağa biraz oynatarak ideal konumu bulmak lazım..

Şimdi gelelim işin esasına, yani sesine. Sesi tarif etmek en zorlandığım konu ama bir deneyelim. :)

Önce referans albümlerimi ayarladım.

1. Xiomara Laugart - La Voz - (24/176.4) HDTracks
    2. Bizet - Symphony in C Major•Jeux D'Enfants•La Jolie Fille De Perth - (24/192) High Definiton Tape Transfers
    3. Rachmaninov - Piano Concertos Nos. 2 and 3; Prelude in E flat - (24/192) HDTracks - Byron Janis, London Symphony Orchestra

GS 1000i'yi ilk dinleyince sahnesinin diğer Grado'lara göre çok geniş olduğu dikkatinizi çekiyor. Yine çok yumuşak, dengeli ve analogvari bir ses karakteri var. Tam benim aradığım.

Detaylar çok başarılı. Iyi kaydı iyi, kötü kaydı kötü çalıyor. Tabii bu karakterde DAC ve amplinin de rolü vardır muhakkak..

Çözünürlük arttıkça aldığım keyif de artıyor, hele olağanüstü kayıtları olan referans albümleri ile çok başarılı. Kesinlikle üst düzey DAC ve ampli istiyor, eğer sistemin geri kalanı vasatsa harcanan paraya yazık..

Kıyaslarsak SR80i, GS 1000i'nin yanında biraz daha sert çalıyor ve sahnesi çok daha dar. Ama normaldir tabii. Şimdi SR80i'yi hor görmeyelim, fiyat performans olarak çok başarılı bir kulaklık.

Tabii daha çok markayı dinleme olanağım olsaydı belki Grado yerine başka bir marka da alabilirdim. Bir Audeze, Stax, Sennheiser, Hifiman vs gibi markaları kıyaslamalı dinlemek isterdim. Yine de eldeki imkanlarla fena karar vermediğimi düşünüyorum..

Böylece de HeadFi alımlarını uzunca bir süreliğine sonuçlandırdım. Darısı diğer arkadaşların başına.. :)

#1 5kurt, 12 Mart 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Tekrardan hayırlı olsun. Elinize sağlık, sağlam bir ekipmanla, sağlam bir kulaklığı incelemişsiniz.

Ama biraz daha detaylara inebilseydiniz ses karakteri konusunda (Bass-tiz-mid-sibilance vb.) "bence" çok daha güzel olabilirdi. :)

3. 5kurt

5kurt
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    [quote author=Siyah Nur link=topic=3419.msg43310#msg43310 date=1331578552]
    Tekrardan hayırlı olsun. Elinize sağlık, sağlam bir ekipmanla, sağlam bir kulaklığı incelemişsiniz.

Ama biraz daha detaylara inebilseydiniz ses karakteri konusunda (Bass-tiz-mid-sibilance vb.) "bence" çok daha güzel olabilirdi. :)
    [/quote]

Dediğim gibi sesi tarif etmek çok zor ve göreceli.

Mesela SR80i'ye göre basları daha az. (tabii bana göre az) Yine bazı enstrümanlar SR80i'ye göre daha önde, bazıları daha arkada çalıyor. Vokaller genellikle daha önde.

Tabii buna dinlediğim kulaklık sayısını az olması eklenince işler daha da zorlaşıyor.. :)

4. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

Elinize saglik, yeniden hayirli olsun. Bu isin en guzel tarafi bana gore ne harcanirsa harcansin tatmin olmak. Sanirim siz olmus gorunuyorsunuz, ne mutlu.

Yavas yavas kulaginiz yeni seyler yakaladikca kulakliklarla ilgili burada bizimle de paylasin lutfen.

Sevgiler

5. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    Evet, dediğiniz gibi sesi tarif etmek zor ve göreceli olduğundan incelemeleri tabiri caizse "acımasızca" yapmak gerekiyor.

Bazen (özellikle DH'de) inceleme yapanlar benim malım en iyisi türünden inceleme yapıyorlar, o nedenle dedim. Sizin de yaptığınız gibi artısını eksisini belirtmek gerekir.

Bir de bu kulaklık hangi müzik türlerine uygun olur? Ufaktan kafaüstü dünyasını araştırmaya başladım da, kullanan birisi olarak bu konuda yardımınız çok iyi olur. :)

6. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,500
    Elinize sağlık. Güle güle kullanın sisteminizi...

7. 5kurt

5kurt
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Teşekkürler arkadaşlar.

Dinlediğim müzikten GS 1000i'lerle keyif alıyorum. Işin özü de bu zaten.

Sistem için ödenen meblağlara değdi mi? Bence değdi. Tabii bir kulaklığa 9-10 misli para ödeyince, 9-10 misli iyileşme beklemek geçekçi değil. Yine de bütçe müsaitse denemeye değer.

8. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

[quote author=Siyah Nur link=topic=3419.msg43316#msg43316 date=1331579116]
    Bir de bu kulaklık hangi müzik türlerine uygun olur? Ufaktan kafaüstü dünyasını araştırmaya başladım da, kullanan birisi olarak bu konuda yardımınız çok iyi olur. :)
    [/quote]

Ayhan sanirim bir PX100 geliyor, ha? ;D

9. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    94
    Grado SR225i'yi ilk elime aldığımda ben de aynı şeyi hissetmiştim. Kazıklandık mı acaba demiştim. Onun kutusu bile bundan güzeldi :evil

10. 5kurt

5kurt
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    [quote author=Siyah Nur link=topic=3419.msg43316#msg43316 date=1331579116]
    Evet, dediğiniz gibi sesi tarif etmek zor ve göreceli olduğundan incelemeleri tabiri caizse "acımasızca" yapmak gerekiyor.

Bazen (özellikle DH'de) inceleme yapanlar benim malım en iyisi türünden inceleme yapıyorlar, o nedenle dedim. Sizin de yaptığınız gibi artısını eksisini belirtmek gerekir.

[/quote]

Gs 1000i bence klasik müzikte çok başarılı, yine opera, jazz ve vokallerin ağırlıklı olduğu türlerde de çok başarılı. Keza jazz'da öyle. Rock, pop vs dinlemediğim için bir yorum yapamıyorum ama okuduğum yorumlarda başarılı bulan birçok kişi var..

Dikkatimi çeken olumsuz bir şey duyamadım ama duyarsam yazarım. :)

Daha önce yazdığım gibi bir SR80i kaliteli bir DAC ve ampliyle çok başarılı olabilir.

2 kişi bunu beğendi.
  11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    561
    Öncelikle yorumlar için teşekkürler. Güle güle kullanın :)

O kadar Grado kullandım/denedim. Bana göre tek problemleri hep tek türe gitmeleri oldu. O da bence Rock'tır.

Klasik dinlenemez mi? Dinlenir. Ama Grado RS1'den Beyer 880/600'e geçen klasik müzik dinleyen witness'tan bir alıntı yapayım: "Bugüne kadar keman diye kemençe dinliyormuşum."

Collapse Signature Expand Signature
  12. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    keyifle dinleyin paylaşımlarınız için teşekkürler...

13. 5kurt

5kurt
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Teşekkürler..

Teşekkürler..

RS1'i dinlemedim, bir yorum yapamayacağım ama klasik müzikte GS 1000i benim kulağıma gayet güzel geldi. Ömür boyu sürekli konserlere gittiğim için canlı müzikle kıyaslama yapabilecek tecrübeye sahibim.

Iyinin muhakkak daha iyisi vardır ama ben GS1000i'nin klasik müzikta başarısız olduğuna katılmıyorum. Tersine opera ve oda müziğinde bence çok başarılı.

Tabii beğenmeyen arkadaşın dinlediği sistemin kulaklıkla uyumu da çok önemli. Bu işler böyle işte fikirler değişik değişik.. :)

2 kişi bunu beğendi.
  14. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

Anladigim kadariyla DT 880 oda muziginde pek basarili degil, daha ziyade buyuk orkestral muziklerde, sahneye uzak olusuyla kendini gosteren bir kulaklik. Oda muziklerinde sahneye yakin olmak avantaj.

15. 5kurt

5kurt
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Arkadaşlar,

Benim seneler içinde defalarca karşılaştığım iki ana kriter var, gerisi bence detay.

1. Dinlediğiniz müzik sizi mutlu ediyor mu?
    2. Sisteme ödediğiniz paraya değdiğini düşünüyormusunuz?

Bu iki soruya cevabınız evetse dünyanın en güzel sistemi sizde demektir. :) Gerisi de detaydır..

4 kişi bunu beğendi.
  16. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    561
    Aynen öyle :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  17. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    herkese merhaba.
    @5kurt inceleme için teşekkür ederim hep hayal ve merak ettiğim bir kulaklık.
    @ MuttFTS, Hasan o sözü nezaman söyledim çıkaramadım ;D. Ama aynı şeyleri düşünüyorum. Grado rs1 klasik müzik için iyi bir kulaklık değil. Ama Gs1000 çok farklı bir kulaklık ve çok daha iyi olduğu muhakkak.

@thehadi,
    dt880 için söylediklerine tamamen katılıyorum. orkestral müzikler için çok keyifli fakat az enstrümanlı eserlerde çok başarılı değil. bunun nedeni sahnesinden ziyade özellikle agresif yüksek frekans başarımı özellikle keman seslerinde kimi zaman yorucu gelebiliyor.

Bu arada ben de head direct re272 satın aldım kısa bir süre önce. Elime geçince izlenimlerimi anlatmaktan keyif duyarım. Bu aralar foruma pek bir katkım olmuyor ama bir gözüm hep burada. :)

18. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

Seni gordugume nasil sevindim Tanik, hosgeldin :)

19. Siyah Nur

Siyah Nur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    75
    O kadar da yükselemedik abi ;D

20. kof11s

kof11s
    Expand Collapse
    Guest

çok güzel bi kulaklık hayırlı olsun