Grado Rs 2 İncelemesi

'Grado' forumunda Priest tarafından 27 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

1. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    Merhabalar

Okumadan önce bunu değerlendirirseniz sevinirim. Eğer bazı yorumları abartılı bulursanız rs-2 şuana kadar
    dinlediğim ve sahip olduğum en iyi kulaklık. şuana kadar pfe 112 .grado sr60 .grado sr 125. ue tf 10 . beyer dt 660
    dinledim ve kullandım. yani incelemeyi bu kualklıkların bende oluşturduğu ses ve kalite düşüncesine göre yapıyorum
    ve incelemeyi dinlediğim, aşina olduğum müzikler üzerinden yapmayı uygun buldum.

İncelemede kullanılan sistem: foobar 2000 / musiland 02 us / Ipod video 5.5g / Ibasso d2+boa / Grado rs-2

Kullanılan şarkılar 16 bit ve 24 bit wav. parçalar

Frekans Aralığı (Hz): 14 - 28.000
    Empedans (ohm): 32
    Hassasiyet (dB): 98

Ağırlığı 236 gram. taktığınızda neredeyse yok gibi. çok hafif

Konfor: konfor konusunda klasik grado işte. hafif olmasının dışında bir artısı yok. Kablosu da çok kalın
    ağır sayılır.

BAŞLANGIÇ

Kulaklık hakkında genel düşüncem en başarılı olduğu türlerin ,rock,blues,metal ve türk halk müziği ,özgün müzik
    evet sadece rock ve metal müzik kulaklığı değil. elektro gitar akustik gitar sesinde başarılı olduğu kadar
    bağlama,ud,tulum gibi çalgılarda da çok başarılı. telli çalgılarda özellikle çok gerçekçi ve doğal :) Aynı şekilde
    ziller de çok gerçekçi ve transparan. Uzamaları çok takip edilebilir ve doğru. Zaten kulaklığın en başarılı olduğu
    kısım üst sesler. Kulaklık transparan ve doğal. bir yapaylık sezemedim. Ayrıca eski 80ler pop şarkılarında , new age
    gibi türlerde de başarılı olduğunu düşünüyorum. Asıl amaçı o türler değil ama yinede kötü değil. Ve hızlı bir kulaklık
    örneğin kaçan hiç zil yok. hız kosunda tf 10 gibi başarılı. ayrıca dinlediğim kulaklıklar içerisinde en iyi stereo
    ayrımına sahip olan kulaklık rs-2. kulaklıkda sesler canlı bir yapıda kuru değil.

Sahne: Sahnesi çok geniş değil dar da değil . Enlemesine bir beyer dt 660 kadar geniş değil ama derinlik olarak
    derin. yani koridor değil ama asansör. Sesler çok uzaktan değil yakından derin geliyor. Sahnede entrüman yerleşimi
    olarak doğru ve ön planda olan çalgı yakın ,arka plan sesleri daha yanlarda. Çok enstrümanlı müziklerde özellikle
    klasik müzik ,çok sesli senfonik metal gibi türlerde dt 660 ı sahne konusunda yine de tercih ederim gradoya.

Enstruman ayrımı : Dinlediğim müzik türünden örnekler vererek başlamak istiyorum. Metal müzikte ritim gitarın ve
    solo gitarın aynı anda girdiği kısımlarda ayrım çok başarılı, tek tek seçiliyor ,vokal bass gitar davul da ayrı
    ayrı seçiliyor. hem konumları doğru hemde mesafeleri doğru. Enstruman sayısı artmadıkça ayrım çok doğru ve
    belirgin kaliteli yani. Ama enstruman sayısı 4' ü 5' ü geçip arttıkça arada karışmalar başlayabiliyor. Ayrıntı
    azaldı demiyorum ama o çok enstrumanlı kısımlarda şarkılarda aynı anda çalan mesela farklı keman sesleri karışabiliyor.
    Yada perkusyonlar birbirinden ayrılmakta zorlanılıyor. Kısaca az ve orta sayılabilecek kadar çalgı varsa rs-2 bu
    konuda yeterince iyi ama çalgı sayısı arttıkça biraz işi zora giriyor.Bunun nedeni bence sahnenin enine çok geniş
    olmaması ve çok enstrumanı bu kısa genişliğe iyi sığdıramamsı.

Bass: Kısaca miktar olarak az yeterli ve kaliteli. Ne için ve neye göre onu açıklayalım. Bu kulaklığı tercih
    edeceklere yani blues, rock, rockn roll, metal müzik dinleyicileri için yeterli ve olmasını istedikleri kadar. Yani
    basslarda şişme uzama dağılma tabiki yok. Aslında basslar şarkıda olan kadar. bass seslerin uzamaları çok uzun değil.
    kısa ve net. Diğer frekansların önüne geçme gibi durum yok.
    Bass seslerdeki ayrıntı fazla ,karışıklık az , doğallık durumu yüksesk derecede. Davullardaki geçişler tane tane ve hızlı.

Middle: Midd sesler dengeli. Duruma göre önde veya arkada. Ama her zaman doğal ve canlı. Vokaller kulağınızın arkasında.
    üflemeli çalgılarda da yeterli bi kalite sunuyor. Bu kısıma daha sonra tekrar geri döneceğim.

Tiz: Bence en iyi olduğu kısım ve en ön planda olan kısım. Parlak ,ölümüne uzayan ve çok ayrıntılı :). Karşılaştırmalı olarak
    anlatırsam ; beyer dt 660 'ında tizleri çok kaliteli grado rs-2 nin de. ama bu başka bi kaliteli. Daha iyi veya kötü olması
    durumu olarak değil farklı olması durumu bu. dt 660 : bıçak gibi keskin ve soğuk . rs-2 parlak güçlü ve daha sıcak.
    bir elektro gitar sesini rs-2 de daha canlı ve gerçekçi hissediyorsunuz. O distortionu çok iyi veriyor. ama dt 660da da davul
    zilleri daha uzayan ve gerçek . Bu konuyada daha sonra tekrar değineceğim

Amfi gerekli mi?
    Bu kulaklığı alan kişi portatif kullanmak için almayacağı için yani zaten evde kullanacağı için bence amfi gerekli. ama bir
    telefona bile bağladığınızda dinlenebiliyor. amfi ile bass sesler biraz güçleniyor. kulaklık cılız değil ama gövde kazanıyor
    bir miktar.

Fiyatını hakediyor mu?
    İlk aldığım zaman hakettiğini düşünüyordum. ama sonra dt 660 alınca ,onunla karşılaştırdığımda fiyat farkının fazla,kalite farkının
    daha az olduğunu gördüm. rs-2 kesinlikle f/p ürünü değil .daha ucuz olsa olur muydu olurdu bence.

Tüm kısımlar daha sonra tekrar güncellenecektir. Özellikle tiz ve mid bölümleri.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

6 kişi bunu beğendi.
  2. historymanx

historymanx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Eline sağlık Umut
    Sanırım Ankara'dasın Hasan'a ya da Umut'a gidip dac ve masaüstü bi amfi ile dinleme ihtimalin olabilirse bahsettiğin 4-5 enstrümanı geçince beliren karışıklık durumu pozitif yönde değişebilir kanısındayım ve konu da güncellenmiş olur.

3. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    doğru diyorsunuz daha kaliteli ekipmanlarla daha iyi sonuçlar oluşacağını düşünüyorum

4. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    73
    Oncelikle elinize saglik.

Benim sormak istedigim asansor ne demek sahnede? Bir de enstruman yerlesimi konusundaki soylediginizi de anlamadim.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

5. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    Yani sahne sağa sola doğru geniş değil fazla ama yukarı aşağı bir derinliği var