Grado Rs2e İncelemesi

'Grado' forumunda karanehir35 tarafından 18 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Öncelikle Grado Rs2e'yi bana dinlemem icin veren @florence çiçek Burak'a cok tesekkür ederim.

Malzeme Kalitesi

Grado Rs2e, Grado'nun referans serisinden.
    Daha önce, Grado'dan sr80i, sr325is ve ps500e dinlemistim.
    Rs2e'de de Grado'nun geleneksel tasarim dili aynen devam etmekte. Kupalar bu kez ahsaptan ve cok estetik gözüküyorlar. Kafa bandı ise kuzu derisinden.
    kablo ve diger tasarımsal özellikler diğer gradolarla hemen hemen aynı.
    Kablo sabit ve biraz da ağır.
    Dışarıya tahmin ettigimden daha az ses sızdırıyor. Bu şaşırtıcı oldu.

Grado r2se 32ohm empedansıyla kolay sülülen bir kulaklik.
    Ortalama bir dacamp ya da guclu telefon bile rs2e'yi sürmek/beslemek icin yeterli.

Grado rs2e'deki e adı, kullanilan kırmızı sürücülerin adından geliyor.

Ses Analizi

Grado rs2e, şeffaf, nötr ve canlı bir ses imzasına sahip. Basslar lineer(dogrusal), midler canli, seffaf, havalı ve tizler de iyi uzayan cinsten.

Bass:

Rs2e hafif vurgulu lineer(dogrusal) bir bassa sahip. Basslar hızlı, temiz, detayli fakat uzamasi/yayılması da kısa süren basslar.
    Özellikle basslarin hızı, ayrımı ve kontrollü oluşu takdire deger. Metalden jazza bluesa akustik türlere degin bu hafif vurgulu basslar, bu türü sevenlere fazlasıyla yeterli.
    Güclü darbelere dayanan, iyi uzayan ve cok derine inen edm/trance gibi türlerin basslarinda ise rs2e, yeterli bir seviyeye ulasamiyor.
    Kisaca bass yogun türler haric diger türlere yetecek bir bass derinligi, miktari ve hızı var rs2e'nin.

midler:

Rs2e midleri dinlenilen türlere göre öne ya da arkaya gelebiliyor. Akustik
    de midler öndeyken, metalde geriye cekilebiliyor örnegin. Bu acıdan mid tuningini begendim.

Grado demek bir yerde esittir havalı midler demek. Gelenek rs2e'de de referans bir seffafliga bürünerek devam ediyor yine.
    Bu bölgenin seffafligi, dogalligi ve detayliligi cok yüksek.
    Gerek vokaller gerekse de enstrümanlar canli net ve seffaflar.
    Ben sahsen midlerde surasi eksik surasi yetersiz bir izleme kapilamadim hic.
    500 usd seviyesinde gordugum ve dinledigim dinamik kafaustuler icinde simdiye degin en iyi ve en hatasiz midler rs2e'de karsima cikti.

Tizler:

Grado genel olarak tuningini parlak da ayarlasa( grado sr325is vb) tizlerde basarili bir üretici firma.
    Gelenek rs2e'de parlakligi ve agresifligi biraz azaltılmış ve seffaf/referans sekle bürünmüş olarak devam ediyor. Karsimizda canli, iyi uzayan, ışıl ışıl ve oteki grado modelleri gibi kulak tirmalamayan tizler var bu kez.

Özellikle altini cizmekte yarar var, üflemeli calgilarda rs2e cok dogal ve basarili. Flütten klarnete pikoloya tınılar kulaga dogal geliyor, agresif ya da kulagi rahatsiz edecek denli metalik bir tınıya denk gelmedim hic.
    Ayni durum zillerde de var, cok yuksek seslere cikilmadikca ziller tane tane ve kulagi rahatsiz etmiyor pek. Yuksek seslerde ise zil cınlamalari bir tık öne geliyor ve kulagi tirmalayabiliyor.
    Kısaca yüksek seslere cikilmadikca tizler cok kontrollu, seffaf ve de iyi uzayan cinsten.

Sahne:

Diger gradolarda sr80i sr325is'de oldugu gibi rs2e'de de sahne cok genis degil. Gelenek burada bozulsaydi iyiydi.

rs2e sahnesi, 4 ya da 5 enstrumana kadar ayrımda iyi olsa da, sahne genisligi yatayda 5 enstrumandan sonrasini pek kaldiramiyor. Araya bosluk koyamadigindan, sıkışık calma durumlari oluyor 5 enstrumandan sonra.

Sahne derinligi ise genislige oranla bir tık daha iyi ve derin.
    Sesler yakından ve derinden geliyor bu sebeple.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 18 Temmuz 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Temmuz 2018
  2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,159
    Bir kafa üstü kullanıcısı olarak ilgimi çeken bir kulaklık. Konforu nasıl abi, klasik Grado mu yoksa kahve rengi deri şık durmaktan fazlasına yarıyor mu? Sesini çok sevdiğim SR225i'yi "Kendime eziyet ettiğim yeter!" diyerek satmıştım ben.

3 kişi bunu beğendi.
  3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Rs2e'nin kafabandi yumusak, süngerimsi bir sey abi. Sr225i'deki gibi kafabandi sert ve tahtamsı degil. Bu yuzden rs2e kafabandi kafaya baski yapmiyor.
    3-4 saat rahatsızlık duymadan araliksiz dinledigim oldu rs2e'yi.

5 kişi bunu beğendi.
  4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,159
    Bak işte bu güzel haber :eek:k İleride belki ben de Grado'ya dönerim. Her kafa üstü meraklısının bir Grado'su olmalı :D
    Tekrardan kulaklarına sağlık, bir günde iki inceleme oldu.. :yourock

4 kişi bunu beğendi.
  5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Tesekkurler abi.
    Bende de sr80i ile Cagatay'dan aldigim sr325is vardi bir zamanlar, 150tlye sattigimiz sr80ileri simdi 450-500tl civarinda gorunce, keske satmasaydik diyorum.:D Herkesin sahip cikacagi bir gradosu bence de olmali, yoksa bakar ardindan.

4 kişi bunu beğendi.
  6. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,861
    @karanehir35 hem rica ederim, hem de inceleme için teşekkürler Ahmet hocam, yerinde bir izlenim geldi yine senden :) Ayrıca kulaklığı beğenmene de sevindim, objektif bir katkı sağlamış olundu foruma böylelikle. :eek:k

5 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Tesekkur ederim Burak hocam.
    Rs2e tam da evde koltuga kurulup herhangi bir cihazdan telefon dap v.s. müzik dinlemelik rahat bir kafaüstü olmus. Mesela Staxi her pozisyonda dinleyemezsin.:D

2 kişi bunu beğendi.
  8. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,861
    Kesinlikle, Stax ağır olmasa da yapısı gereği yaldır yaldır dinlenmiyor, RS2e aksine çok hafif, sallana sallana dinle. :p

9. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,698
    Dinleme şansı bulmuştum daha önce. Oldukça keyifli bir kulaklık. Hatırımda kaldığı kadarıyla diğer bazı modelleri gibi agresif olmayan, ideal ses seviyelerinde yormayan ve midleri de oldukçta transparan ve temizdi.

İzlenimler için eline sağlık diyorum.

#9 VirtuFortuna, 18 Temmuz 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Temmuz 2018
    5 kişi bunu beğendi.
  10. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Tesekkurler Ogulcan hocam.
    Diger gradolar gibi agresif ve full parlak çalmamasi beni de şaşırtti ilk dinledigimde. Midleri dedigin gibi transparan ve temiz, özellikle belirtmem lazim jazz ile blues'de cok basarili. Yeni jazz dinlemeye baslayanlari, kendine meftun/aşık edebilir rs2e.:D

DefinitioN, DrWhite, refuserQ ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  11. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,746
    Peş peşe yeni incelemeler geliyor Ahmet, çok formdasın :) Her zamanki gibi ellerine kulaklarına sağlık :eek:k

2 kişi bunu beğendi.
  12. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,773
    Eline sağlık Ahmet kardeş .gradoları çok severim. Ama böylesine ust seviyesini dinlemek hiç nasip olmadı.
    . Bazılarında konfor bende sorun yaratmıştı. Ama bu baya iyi gibi konforda dediğine göre

#12 Özen, 19 Temmuz 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Temmuz 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  13. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,213
    Güzel inceleme olmuş hocam.. zamanında sr325, rs1, rs2 ve tam modeli hatırlamıyorum da hd800 fiyat bandında olan bir modelini, sanırsam ps1000 modelini dinlemiştim. Metal gövdeli olan sr325 ve ps1000 bu yazdığım sırada kulak tırmalıyordu. Sr325 en yüksek sibilansa sahipti ama ps1000 de fena değildi bu konuda. Ben bunları dinleyemem demiştim...

Ara not: zaten yanny duyuyorum ben ;)

Neyse efendim, rs1 ve rs2 arasında da garip bir şekilde rs2'yi daha dengeli bulduğumu hatırlıyorum. Tabii aradaki sürede bu modeller güncellendi falan, ama yorumlar benim dinlediğimde hissettiklerimle paralel. Rs2 alan pek üzülmez diye düşünüyorum açıkçası...

Eline ve kulağına sağlık hocam..

Sent from my fridge using Tapatalk

14. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,861
    Şimdi tırnak içinde Grado sapığı diye nitelendirebileceğim bir abimiz var. Geçmişten bugüne Grado'ya dair ne üretilmişse almış, koleksiyoner diyebiliriz. Triolar oluşturup bunları karşılaştırıyor, RS2 serisine dair fikir edinmek adına karşılaştırması resimdeki gibi.

Bu ise bahsettiğiniz RS1 ile RS2 (şayet -i veya -e serileri öncesinden bahsediyorsanız) karşılaştırması.

refuserQ, galumoz, artears ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  15. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,213
    Ben dediğiniz gibi i ve e serilerinden önceki sürümden bahsediyorum. İ ve e serilerini hiç dinlemedim... karşılaştırma benim fikirlerimle paralel, rs2 yi rs1'e göre daha çok beğenmiştim. O dönem grado alırsam bir tek üretimde olanlardan rs2'yi alırım dediğimi hatırlıyorum...

Üretimde olmayanları da eklersek ihp1000 der ve onu tek geçerim...

Bu arada güncel rs1e ile rs2e karşılaştırması yapmış mı abimiz? Acaba hala rs2e mi önde?

Sent from my fridge using Tapatalk

#15 artears, 21 Temmuz 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Temmuz 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  16. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,479
    Tesekkurler Arsun hocam.
    Aynen katiliyorum, sr325 serinin en parlak calani ve kulak tirmalayani.
    Rs2e en dengeli grado oldu benim de dinlediklerim icersinde.

17. florence

florence
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,861
    Evet. RS1e - RS2e - GS1000i triosu yapmış. GS1000i'yi güzel bir yere konumluyor.

Bununla beraber, bir de RS2e - GS1000i - GS1000e karşılaştırması var ki, orada GS1000e en geride, çok gömmüş fiyatına da bakarak.

Hazır fiyattan açılmışken konu ve kur fiyatları da malumken bir de fiyat/performans listesi var abimizin.

Kendi açımdan, bu koleksiyonerin karşılaştırmalarına denk gelip incelediğim sırada kulaklığı zaten almıştım, ya tebessüm edecektim ya da yeteri kadar araştırmamışım diyecektim. Daha önce yalnızca PS500 dinledim, RS2e'yi bu ikili arasında öne konumluyordum ama diğerlerine dair hiçbir fikrim yoktu.

Bu da fikir verebilecek bir liste olabilir:

İnternet üzerinde neredeyse tüm Grado serisine dair genel bir karşılaştırma listesi herhangi bir dilde maalesef yok. Bu sebeple bu abimize olumlu anlamda Grado sapığı diyorum :)

İlgili link https://bit.ly/2O9Aw1g

#17 florence, 21 Temmuz 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Temmuz 2018
    refuserQ, DrWhite, galumoz ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  18. galumoz

galumoz
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ben de geçen sene almıştım. O günden beri keyifle dinliyorum. Tidal+MacBook Pro ve iPhone 7 ile kullanıyorum.
    İnceleme yapabilecek kadar profesyonel değilim, lakin bir amatör olarak hissettiklerimi yazmak isterim.

Genelde rock ve metal dinlerim. Daha önce iphoneun kulaklığı, Koss porta pro ve Sony kulaklıklarını kullandım. Grado çok farklı. Daha iyi daha kötü olayı değil. Bildiğin farklı bir dünya. Bağımlısı oluyorsun. Yeni bir şarkı sevdiğinde hemen eve gidip grado ile dinlemek istiyorsun. Yıllarca dinlediğim şarkıları grado ile dinlemeye başladığımda daha önce hiç duymadığım sesleri duymaya başladım. Bir de sesler makyajsız saf geliyor. Bu iyi mi kötü mü bilmiyorum bazen gitar solosunda normalde baskındır ve çaf çaflıdır ama bunda bateri sesi de aynı oranda gelebiliyor.

Şu an kullandığım Setup ıyı mı sizce meridian gibi bir Dock almam çok fark ettirir mi? Yani tabiki daha iyidir ama vereceğim fiyata o artış değer mi:)

Neden rs2 peki, tamamen şans:) s80 alacaktım sonra 125 derken araştırmalara devam ettım. Arastırdıkca modeli büyüyordu. Burdan da yardım aldım yazan herkese teşekkür edıyorum, yabancı kaynaklara da baktım. Sonra dedim ki almışken iyisini alayım. Müzik dinlemeyi çok seviyorum çünkü. İçimde kalmasın. Rs1 ve rs2 zaten görüntü olarak da beni vurmuştu. Yorumları da okuduktan sonra karar verdim rs2ye. Sipariş verdim geldi çok heyecanlıydım çünkü grado karakterli bir kulaklık olduğu için ya seversin ya nefret edersin deniyordu ve ben hiç denememiştim. 2100 tl vermiştim az değildi. Ve sonra dinledim, aşık oldum. Gerçekten başka birşey. Bunu bir amatör müzik sevdalısı olarak söylüyorum. İmkanı olan hiç çekinmeden alsın. Tavsiye ederim.

DefinitioN, refuserQ, DrWhite ve 7 kişi daha bunu beğendi.