Grado SR125 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Grado' forumunda witness tarafından 27 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Betonarme çalışmaktan bıktım bu yüzden gece gece Grado sr 125 ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istedim :)
    Biraz garip bir giriş oldu ama işin aslı bu.
    Sr 125, grado ile arası iyi olanlar bilir prestige serisinin kara kedisi olarak görülür. Bunun birçok nedeni var. Birincisi sr225 gibi çok tutulan bir modelin gölgesinde kalması ikincisi ise sr80 e çok benzeyen ses başarımının olması şeklinde özetlenebilir. Tabi sr125 sahibi kullanıcıların görece daha az olması da önemli bir etken.

Evet kısaca sr125 hakkında oluşmuş genel kanıyı özetlemek istedim. Kulaklık elime ilk ulaştığı vakit dürüst olmam gerekirse beni dünyanın en mutlu dinleyicisi yapmadı. Sr 125 ten evvel sr60 kullanıyordum dolayısıyla doğrudan karşılaştırma imkanı buldum.

Sr 125 ve sr 60 arasındaki en temel fark bowl tipi süngerler. Bu sayede tıpkı sr 80 de olduğu gibi tizler daha açık bir hal alıyor. Sr 60 ın ses karakterini "ortanın iki birim solunda" bir yere koyarsam sr 125 i "ortanın bir birim sağı" şeklinde nitelendirmek doğru olur diye düşünüyorum. Sr 125 bir diğer önemli farkı -ne yaptıklarını bilmiyorum tabi- bobinlerde yapılan ufak iyileştirmeler . Ses oldukça doğal ve ayrıntılı. Özellikle zil sesleri bol olan parçaları dinlerken yüzünüzde ister istemez bir gülümseme oluşuyor. Çünkü tek kelimeyle gerçeğe oldukça yakın duyuyorsunuz. Düşük frekans başarımında da iyileştirmeler var.

Kulaklık 60 hz civarına daha istekli ve canlı tepki veriyor. Baskafaları memnun etmeyecektir ama benim düşünceme göre yeterli. Bu açıdan değerlendirilirse tekno-elektronik müzik dinleyicilerini hızlı karakteri sayesinde üzmeyecektir, ama duymak istediğiniz basların ağırlıkta olduğu bir ses ise sr125 yanlış tercih. Zaten tizlerinin doğallığı,midlerdeki başarısıyla ünlü bir firmadan bunu beklemek haksızlık olur.

Sr125 in bir diğer farklılığı kablo alaşımındaki değişiklik. -bunu grado ya mail atarak teyid ettim- Amfiye daha iyi tepki vermesinde bu değişikliğin önemli bir yeri olduğunu
    düşünüyorum. Kulaklığı ilk denediğim zaman açıkçası düşük frekans başarımının sr 60 a göre not etmeye değecek kadar iyi oluğunu düşünmüyordum. Burn in periyodunda da beni tatmin edecek bir değişiklik olmadı. Hele bowl padleri sr 60 a takınca acı acı yutkunuyordum çünkü bu haliyle sr 125 e oldukça benzer ses veriyordu. -kulaklığı sürmek sandisk fuze ve cowon g3 ü kullandım-

İmdadıma ftt bakkaliye yetişti :) Sağolsun go vibe v6 cep amfisi satın aldım ondan. -bana oldukça yardımcı olduğunu eklemeden geçmemeyim- neyse konuyu uzatmadan sansa fuze+griffin power dock (line out çıkışı)+go vibe 6 amfiyle kullanmaya başladığım zaman yukarda sağdığım farklılıkları almaya başladım. Kaldı ki sizin de bildiğiniz gibi go vibe gayet orta halli "kendi halinde" bir cep amfisidir. Orta vadede biraz daha iyi bir amfi satın alıp kulaklığı tam potansiyeliyle kullanacağımı düşünüyorum..

Özetlemem gerekirse;
    -sr 125 iyi bir kulaklıtır.:):)
    -Dinleyip sonra çok memnun kalmanız ya da nefret etmeniz doğrudan doğruya duymak istediğiniz ses ile ilgilidir. Müzikte ayrıntı, açık tizler , pürüssüz vokal sesleri istiyorsanız kendi sınıfında sizi memnun eder.
    -Sola kayık bir frekans eğrisi, güçlü baslar,koyu ses karakteri isterseniz sizi mutlu etmez tam tersine tizleri can yakar.
    -İyi bir altyapı ile desteklemedikten sonra tam potansiyelini vermez, düşük empedans değerine kanmamak gerekir.
    - hele flat padler ile dinlerseniz sr 60 tan çok güç ayırırsınız (ha sr 60 çok iyi bir kulaklık olduğu için bir şikayetiniz olmayabilir.)
    -Tüm bu özelliklerin üstüne daha güçlü baslar isterseniz sr 225 doğru tercih olur. Yok doğrudan mp3 çalar ile sürecekseniz hd414 padlari ile modlanmış sr 60 (ortasını da delerek tabi) daha mantıklı olur

Ekleme; Sahne derinliği hakkında da birkaç şey eklemek istedim. Biliyorsunuz gradolar sahne derinliği en iyi kulaklıklar olarak görülmez. Açıkçası ben "basıklık" hissi yaşamadım. Derinlik konusunda yeterli diyebilirim. Bir konser kaydını en ön sıradan dinliyorsunuz gibi hissettiriyor... (Sahne derinliği çok iyi bir kulaklık denemediğim için olabilir ama şu haliyle bir şikayetim yok)

2. deaddy

deaddy
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Güzel noktalara değinmişsin, gradoda şöyle birşey var sr60'da kullanılan sürücü ile rs1'deki sürücü temelde aynı. O yüzden sr60 ve sr125 gibi iki modelin birbirine aşırı derecede benzemesi normal bu da son noktada değindiğin şeyi haklı çıkartıyor. Mp3 çalar ile sıkıştırılmış müzikler dinlenecekse sr60 + modlu 414 padi gayet iyi bir ikili olurdu.

3. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Olumlu yorumlarınızdan dolayı size teşekkür ederim. Evet önemli bir konunun altını çizmişsiniz, ses sistemi kadar dinlediğimiz müziğin ne kalitede olduğu da çok önemli. Şu halde düşük kbps değerli ya da kötü kayıtlı müzikler ile sr125 i dinlemenin bir anlamı yok. Tam tersine sesteki bozulmayı, noksanlıkları daha fazla hissedersiniz. Diğer bir değişle verdiğiniz para boşuna gider. Ben genellikle flac uzantılı müzik dosyalarını dinliyorum. Tavsiyem ya flac ya da 256 kbps üzeri sayısal veri içeren sesleri dinlemeniz.

4. nikbin

nikbin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Güzel bir inceleme olmuş.Teşekkürler.Bu incelediğiniz sr125 yeni seri mi?

5. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Hayır eski seri grado sr125.

6. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Ellerinize sağlık gerçekten hoş bir inceleme olmuş :) Amfi'li ve amfisiz arasındaki farklar belirgin miydi? Yoksa birşey farkedecek kadar değil miydi? Yani amfiye ciddi bir tepki verdi mi?

Not : Portatif amfiler çok belli etmez bilirim... Ama yine de bir sorayım dedim :)

7. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Teşekkür ederim. Özellikle bas tepkileri amfiyle birlikte daha iyi bir hal aldı. Sr 60 ı hele bowl tipi padlarla dinlediğim zaman amfisiz kullanımda sesler oldukça benzer oluyor. Dediğim gibi böyle dinleyince acı acı yutkunuyordum bu işte bir iş var diye. Go vibe sizinde söylediğiniz gibi gradolar için en iyi seçim değil belki ama fark edilebilir bir iyileşme aldım. Özellikle çözünürlüğün artmasını hem düşük hem de yüksek frekanslardaki başaramını dinlerken oldukça mutlu oldum. (Birazda kulaklığın açılmasıyla ilgisi var biliyorum ama amfinin etkisi yadsınmaz.) Herşeye rağmen asıl potansiyeliyle kullanamadığı düşünüyorum. Şöyle bir 200 dolar daha bulsam (bu gidişle biraz zor görünüyor :) ) daha iyi bir amfi satın almayı düşünüyorum.

8. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    güzel ve samimi bir inceleme olmuş. Amfi meselesine gelince ben sr 80 de bile corda move ile bariz bir iyileşme farketmiştim. Aslinda corda move un performansi beni xe şaşirtti Aslinda beyer dt880 i bile bence yeterli olarak surebiliyor (kesinlikle maha gercek 9 v pil farkettiriyor).

9. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Yorumlarınız için teşekkür ederim. Evet bende sr80 in amfiye iyi tepki verdiğini okumuştum. Sanıyorum kablo farkından kaynaklanıyor. Corda move ile sr 125 in de çok iyi bir sinerji yakalayacağını tahmin edebiliyorum.. Aklımda olan birkaç amfiden birisi. Hele little dot mkiii gibi lambalı bir amfiyle sesin çok daha pürüssüz ve sıcak duyulacağını düşünüyorum. Daha önce de belirttiğim gibi go vibe v6 ile bile not edebileceğim bir iyileşme var. Tek şikayetim bir miktar duyulan sinyal gürültüsü (dip ses). Bunun hem sansa fuzenin hem de go vibe v6 nın ortak sorunu olduğunu söyleyebilirim.

10. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Foruma hoşgeldin @witness, incelemen gayet detaylı ve güzel, eline sağlık..

11. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Not: Yeni nesil sr125 i bowl tipi değil , flat padleri kullanıyor. Yeni nesil sürücü tasarımı var ve kabloları değişmiş. Sr225 i de kullanılan padlerin ise boyutu büyütülmüş. Sr 125 için asıl değişimin padlerde olduğunu düşünüyorum. Elbette teknik iyileştirmeler de bir miktar sesi etkileyecektir ama çok fazla değil. Sanıyorum sr125 i biraz geri plana itti grado. Son değişiklikle sr225 ile arasındaki fark artacaktır. Ama deneyip öyle karar vermek lazım.

12. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    225 ve 80 i kullandım 125 benim için hep kapalı kutu olmuştu. Eline sağlık güzel inceleme olmuş.

13. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    221
    Anladığıma göre yeterli ekipman olmadıkça sr60 ile arasında çok belirgin farklar göze çarpmıyor, doğru mu anlamışım? SR60 aşığı biri olarak sr125'i gözüme kestirdim ama henüz amfi / DAC yok elimde. sanırım bu koşullarda almak pek mantıklı bir hareket olmayacak.

14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    561
    Bence iyice para biriktirip 125 üstüne çıkmak daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Collapse Signature Expand Signature
  15. trallesli

trallesli
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Konfor bakımından nasıl peki bu kulaklıklar? Bunun Grado'lar için genel bir sorun olduğundan bahsedilmiş forumda.

16. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    561
    Grado'lar konfor bakımından en kötü kafaüstü kulaklıklar denilebilir. HD414 padleri ile nispeten rahatlaşıyor ama gene de 1,5 saatten fazla kullanırsanız kulaklarınızı hissetmiyorsunuz :)

Collapse Signature Expand Signature
  17. trallesli

trallesli
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    O zaman Grado'yu listeden direk siliyorum :) İyi ki sormuşum.

18. adailton

adailton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    SR60ı ilk aldığımda sıkıyordu gerçekten. Ama kafa bandı biraz genişletilerek bu sorun çözülüyor. Ya da 4 5 yılda benim kulaklar grado uyumlu oldu :p Ses rengi size uyuyorsa bence konfor olayını sorun etmeyin. Her kulak grado sesini bir kez duymalı derim naçizane.

19. trallesli

trallesli
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ses rengi bana uyan bir modeli var mı bilmiyorum açıkçası, şu an araştırıyorum forumdan; ama konfor önemli diye düşünüyorum, çünkü iyi bir tane alıp yıllarca kullanmayı planlıyorum. O yüzden, rahat edemem ve pişman olurum diye korkuyorum. Yoksa ben de isterdim tabi Grado sesini duymayı.

20. adailton

adailton
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    17
    Eğer genel olarak elektronik,klasik ya da bas ağırlıklı müzikler dinlemiyorsanız sr80 modeli güvenli bir alışveriş olabilir. Serinin en baslı modeli ve analog kaynaklı her türlü sese iyi gidiyor,çok iyi gidiyor hatta(akustik, vokal, enstrumental, rock, metal, jazz vs.).

herkesin kulak kepçesi aynı olmuyor tabi bana rahat gelen size çok sıkı da gelebilir. Ama denemeden bilinmiyor. Pişman olacak dereceye gelince satabilirsiniz ayrıca, en azından denemedim demezsiniz.