Grado SR225i İnceleme (Amfili ve Amfisiz)

'Grado' forumunda myloo tarafından 12 Temmuz 2016 tarihinde açılan konu

1. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi @Mikrobiyolog Turan hocam kulaklığı incelemem için bana göndermişti. Kulaklık bana ulaştığında amfi ile denemenin daha mantıklı olacağını düşündüm ve @karanehir35 Ahmet hocam Fiio K5 amfiyi inceleme için bana gönderdi. Bu şekilde olunca kulaklığı amfili ve amfisiz şekilde karşılaştırma şansım da oldu ve böylece daha verimli bir inceleme yazmış olacağım. İncelemeye başlamadan önce Turan hocama ve Ahmet hocama ürünleri gönderip inceleme imkanı tanıdıkları için çok teşekkür ediyorum.

İncelemeye resimlerle başlamak istiyorum:

Not: Kutu içeriğinde 6.3 mm > 3.5 mm jack dönüştürücü yok. Onu ek olarak Turan hocam gönderdi.

Astell & Kern AK100 MK II & Fiio K5 & Grado SR225i

Resimleri verdikten sonra yavaş yavaş incelemeye başlayabilirim.

Kutu ve İçerik: Kutusu çok özensiz geldi bana. Kutu içeriği aşağıda da bahsedeceğim üzere zayıf. İçerisinden bir dönüştürücü bile çıkmıyor. Oysa çok daha ucuz kulaküstü kulaklıklarda bile daha şık bir kutuyla sunulmanın yanında taşıma çantası dahi olabiliyor kutu içeriğinde. Kulaklığı bildiğimiz pizza kutusuna koymuşlar. Böyle bir kulaklık için aşırı özensiz ve salaş bir kutusu var. Daha iyi bir sunumla satılabilirdi.

Tasarım ve Malzeme Kalitesi: Tasarımını ve malzeme kalitesini kablolar hariç yeterli bulmadım maalesef. Hafiflik ve kalite arasında bir tercih yapılmış yani kaliteyi artırmak yerine daha hafif nasıl olur diye düşünmüşler ve kulaklık gerçekten çok hafif olmuş. Şahsen biraz daha kaliteli ve ağır olmasını hafif olmasına tercih ederdim ben. Ancak bu durum ürünün ömrü açısından bir sıkıntıya sebep olacak gibi görünmüyor. Kabloların kalınlığına baktığınızda uzun süreli sorunsuz bir kullanım sağlayabileceğini anlıyorsunuz. Kulaklık direkt olarak 3.5 mm jack ile değil 6.3 mm jack ile geliyor. Dönüştürücü kullanılması şart. Ancak kutu içeriğinden dönüştürücü çıkmıyor. Bu ciddi bir eksiklik. Kulaklığı bu şekilde tasarlıyorlarsa kesinlikle kutuya bir dönüştürücü eklemelilerdi diye düşünüyorum. Ped kısmını konuşacak olursak değişebilecek şekilde tasarlandığını söyleyebiliriz. Bu kısımda tasarım açısından eksi olarak gördüğüm şey ise hoparlörleri tutan metal çubuk. Bu çubuk sayesinde hoparlörlerin kendi etrafında dönebilmesi ve kulağa otururken gerekli açıyı yakalayabilmesi sağlanmış ancak görüntüye bir kalitesizlik verdiği de ortada. Bu kısmı farklı şekilde dizayn edebilirlerdi diye düşünüyorum. Bana göre o metal çubuk olmamış.

Konfor: Ürün dediğim gibi gayet hafif. Kullandığınız zaman yormuyor. Nette bu konuda çok şikayet almış olsa da kişisel olarak çok rahatsız bulmadım ben. Tabii bir de ürünü sıfır haliyle denemediğimi de göz önüne almak lazım. Ürün bana kullanılmış olarak geldiğinden biraz daha gevşemiş ve açılmış olması muhtemel. Kulaklıkta hoparlörlerin olduğu bölüm kendi etrafında dönebilecek ve sağa sola esneyecek şekilde tasarlandığından kafanıza aşırı baskı yaparak rahatsız etmiyor ve kullanırken sizi daraltmıyor. Tabii bunda pedlerin hava alacak materyalden üretilmesinin de etkisi var.

Sosyallik: Ben kulaküstü kulaklıklar incelendiği zaman özellikle bu konunun da ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Ancak kulaklık bildiğiniz gibi açık bir kulaklık ve bu kulaklığı zaten mobil kullanan birinin tercih etmeyeceğini düşünüyorum. Bu yüzden bu konuda olumsuz yorum yapmam kulaklığa haksızlık olur. Ancak merak edenler olur diye yazayım kulaklık açık olduğundan ne dinliyorsanız etraftan net bir şekilde duyuluyor. Masaüstü sistemlerde dediğim gibi sıkıntı çıkarmaz ama mobil kullanıma pek uygun değil.

Sürülebilirlik: Kulaklığı AK100 MK II ile dinledim ve normal ses seviyesi yeterli gelmedi. Son seviyeye yükselttiğim zaman ancak yeterli bir ses alabildim. Durum böyle olunca Ahmet hocam bir amfi göndermeyi teklif etti. Gönderdiği amfi Fiio'nun K5 modeli 32'ye 1700 mW güç veren bir amfi. Kulaklığın amfiyle gösterdiği performanstan en altta bahsedeceğim.

Türler: Akustik akustik akustik! Bu kulaklığın en iyi olduğu tür. Güzel hisler yaşatıyor insana. Akustik duygusunu hakkıyla verebiliyor. Ayrıca popa ve klasik müziğe de iyi gideceğini düşünüyorum. Bu arada kulaklığın flat bir sese sahip olduğunu da belirtmiş olayım. Bütün bunların yanında kulaklığın film izlerkenki performansını da başarılı bulduğumu ekleyeyim. O havayı yaşatabiliyor. Film izlerken sizi üzmeyecektir.

Sahne: Kulaklık sahneyi kaynağa bağlı olarak yeterli genişlikte verebiliyor. AK100 MK II ile kullanırken biraz dar gelen sahnenin K5 ile yeterli genişliğe ulaştığını gördüm. Bu nedenle bu konuda olması gerektiği gibi diyebiliriz.

Üstler: Kulaklığın tizleri dediğim türler için yeterli ancak biraz daha parlak olsa tadından yenmezdi diye düşünüyorum. Metal müziğe de gider diyebilirdim o zaman.

Midler: Önde mid sunumuna alışık biri olarak midlerin önde olmamasını en başta biraz yadırgasam da bu frekanstaki başarısını gayet yeterli buldum kulaklığın. Vokalleri de iyi verebiliyor. Kulaklığın en iyi olduğu frekans bu diyebilirim. Ahmet hocamın önerisiyle Eric Clapton parçalarını dinledim ve çok beğendim. Ancak dediğim gibi önde bir sunumu yok.

Altlar: Bu kulaklık basskafalara uygun bir kulaklık değil. Alt frekanslar daha vurgulu olabilirdi bu şekilde olmasını tercih ederdim açıkçası. Basslar hızlıca vurup geçiyor uzama durumu yok ve hız açısından da sorun yaşatmıyor. Ancak dediğim gibi şiddet açısından amfisiz haliyle belirgin bir şekilde zayıf kalıyor altlar.

Amfi Tepkisi: Kulaklık amfiyle birlikte biraz daha açılıp daha dinamik bir hale geldi. Bass şiddeti bir miktar daha düzeldi ancak hala basskafa düzeyine ulaşma durumu yok. Amfinin bir katkısı da ses şiddeti ve sahne açısından oldu. Sahneyi bariz genişletti. Tonlar biraz daha tatlılaştı. Amfiyle kullanımı konusunda dapınıza uygun bir karar vermeniz daha doğru olacaktır bana göre. AK100 MK II ile denediğimden sizde farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Dapınızın gücüne göre illa amfi şart olmayabilir de. Ancak ben kulaklığın amfi tepkisini iyi buldum.

İncelemem bu şekilde. Umarım beğenirsiniz. Düzeltmemi istediğiniz yerler varsa yazarsanız sevinirim.

Collapse Signature Expand Signature
    24 kişi bunu beğendi.
  2. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,202
    İnceleme için teşekkürler güzel olmuş. Elinize sağlık.

Ben bu kulaklığı dinlemedim ama Grado'lar pek flat olmaz. Genelde mid ve tiz bölümlerinde çıkıntılar fazlalıklar olur. SR225 daha dengeli deniyordu o açıdan düz karaktere yakın olabilir tabi.

Sent from my F5121 using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  3. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Teşekkürler hocam. Yanlış bir yorumda bulunduysam düzeltirim mutlaka :)

4. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,993
    Elinize saglik, fotograflarla beraber gayet guzel bir inceleme olmus. :)

2 kişi bunu beğendi.
  5. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,369
    Elinize sağlık. İnceleme çeşitliliği açısından oldukça faydalı farklı üyelerimizin düşüncelerini paylaşması, inceleme yapması. Kulaklığı ve amfiyi yollayan arkadaşlara da teşekkürü hak ediyor tabii...

7 kişi bunu beğendi.
  6. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Değerli katkılarınız sayesinde hocam. Beğenmenize sevindim :)

2 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,457
    Eline saglik Bilal hocam. Grado'nun akustik turlerdeki basarisini iyi tespit etmissin. Yine K5'in de karakteristik ozellikleri guzel anlatilmis.:)

2 kişi bunu beğendi.
  8. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Teşekkür ederim Ahmet hocam. İncelemenin başarılı olduğunu görmek güzel :)

2 kişi bunu beğendi.
  9. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,537
    Elinize sağlık , gradoların parlamaya müsait bir yapısı var ama bu daha dengeli bir modeli sanırım . Rock ve akustik dinleyenlerin muhakkak elinde bulundurması gereken bir kulaklık . Keşke herkes az çok dinlediği ürünler hakkındaki fikirlerini böyle paylaşsa

4 kişi bunu beğendi.
  10. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Keşke hocam. Ama böyle paylaşımcı insanların olması ve güven ortamının sağlanması umut verici.

2 kişi bunu beğendi.
  11. Squartro

Squartro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    2. ele düştüğünde kesinlikle deniyeceğim bir kulaklık

12. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,993
    Eveet, kulaklık hafta başında sağ salim bana döndü, @myloo Bilal Hocama teşekkür ediyorum, nasıl gönderdiysem aynen geldi. Yalnız özlemişim keratayı :)

Kulaklığı aylardır kullanıyorum ama yukarıdaki inceleme doğrultusunda son bir kaç gündür tekrardan kulak kabartıp dinledim. Bir kaç farklı kaynağa bağladım vs. Sonuçta büyük oranda @myloo hocam'a katılıyor ve kendisini derli toplu incelemesi için tekrar kutluyorum. Farklı düşündüğüm birkaç hususu ise aşağıya sıralıyorum:

(Elbette bu yazdıklarımı okurken temkinli yaklaşmakta fayda var, çünkü ben @myloo hocamla farklı kaynaklar kullandım, farklı dosyalar dinledim ve hobide yeniyim.)

Konfor: Sübjektif bir konu tabi ama bence kulaklık bu konuda pek başarılı değil. Bazen günde 3-4 saat dinliyorum ve belki normale göre biraz kepçe kulaklı olmamdan ötürüdür bilmiyorum ama günün sonuna doğru kulaklarım arkaya doğru kırılıyormuş gibi bir ağrı yapıyor. Bazen de kafa üstünde, kafa bandının denk geldiği yer ağrıyor.

Sürülebilirlik: Benim gibi yüksek sesli müzik dinlemeyen birisi için gayet sürülebilir bir kulaklık: iphone 4 ve Sony NW ZX100 DAP ile gayet kolay sürülebiliyor. Ben amfi ihtiyacı hissetmedim. Yalnız ben, nadiren içinde bulunduğum odada akustik gitar çaldığında duyduğumdan daha yüksek sesle müzik dinlerim.

Türler: Akustik, akustik, akustik. Kesinlikle katılıyorum :) Hatta öyle ki bu kulaklığa sahipseniz bende olduğu gibi, farkında olmadan zamanla normalde dinlediğiniz müziklerden uzaklaşıp, akustiğe doğru kayabilirsiniz.

Ancak ben basları nedeniyle sr225’i pop müzik için pek tercih etmiyorum açıkçası.

Sahne: Hangi sahne diyeceğim :D Ben zaten kulaklıklarla pek sahne hissedebilen birisi değilim, Grado ile hemen hiç hissetmiyorum. Bazı enstrümanlar sağdan, bazıları soldan geliyor (stereo :) ) o kadar. Gözümü kapattığımda karşımda bir solist görmüyorum. Ama sahne genişliği-derinliği gibi kavramları bir kenara bırakırsak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, kulaklığın sahnesi önde, solist adeta kulağınıza söylüyor, gitar, piyano kulağınıza çalıyor gibi..

Üstler: Burada zevklerimiz @myloo hocam ile ayrışıyor; biraz daha parlak olsa kulaklık, benim için dinlenemez olurdu gibi geliyor. Bence tizler özellikle Audioengine D1 DAC/Amp ve Sony NW ZX100 DAP ile flat sunuma göre bir tık yukarıda, yeterli ve üzerinde. Sedef Audio SEIII’e bağlandığında ise hala önde ama tam kıvamında. SEIII bu kulaklıkta tizleri ciddi dizginliyor ve parlamayı alıyor, iki cihazın sinerjisini çok beğeniyorum. Ziller adeta şakıyor..

Midler: Sevgili @myloo'nun incelemesinde beni en çok şaşırtan kısım burada söylediği "Önde mid sunumuna alışık biri olarak midlerin önde olmamasını en başta biraz yadırgadım" ifadesi oldu. Çünkü tizler için bir tık yukarıda demiştim ya, midler bana göre en az 2 tık yukarıda. Hatta şöyle ki Louise Armstrong dinlerken ince tondan bir trompet solosu girdiğinde sesi biraz azaltma ihtiyacı hissediyorum. Çünkü kaynaktan kaynağa farklılık göstermekle beraber, bu tonlar bazen kulağımı delecek gibi oluyor. Adele’in sesi için de aynı şeyi söyleyebilirim. ( SEIII burayı da bir nebze dizginliyor.)

Baslar: Kulaklığın iyi bir miktar bası var ama bir şeyler eksik gibi, yani nasıl desem, basgitar bası var, caz dinlerken kontrbasın bası var hem de gayet güzel, ama kros davul bası yetersiz. Güp, güp vurması gerekirken biraz dıp dıp vuruyor (artık bu nasıl bir anlatım olduysa). Bir de gitar dinlerken, üst tellerde gövdenin içinden gelen bir nevi ahşap uğultusu olur ya, mesela orada biraz eksiklik var gibi geliyor. Bilmiyorum artık bu dediklerimin frekans yanıtı olarak bir karşılığı var mıdır, yoksa iyice mi saçmalıyorum.. Aslında bas konusunda @myloo hocamın yazdıklarının üzerine konuşmasam iyi olacakmış, o çok güzel ifade etmiş. Baslarla ilgili kişisel tecrübem olarak şunu ekleyebilirim yalnız, Sedef Audio SEIII buraya gayet olumlu katkı yapıyor (ama yine de baslar dört dörtlük olmuyor ne yazık ki). Ben bas kafa değilim, hatta tersi sayılırım ama ben bile bu kulaklıkla elektronik müzik dinlemiyorum.

Bir de son olarak kulaklığın tonlamasıyla ilgili bir şey söylemek istiyorum; evet çok güzel bir tonlaması var, elektrogitarda, tellilerde müthiş keyifli ve güzel ama bence tonda bir incelik var. Hani müziği bozan bir incelik diyemem ama var. Kemanın gıy gıy’ı hafiften keyifli bir giy giy’e doğru alçalıyor gibi geliyor bana. :D

Evet, dup duplar ve gıy gıylarla benim Grado sr225i izlenimlerim de böyle işte.. :D

5 kişi bunu beğendi.
  13. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Hocam sizin de bir şeyler yazmanız çok iyi oldu. Siz de farklı bir kaynakla incelemiş oldunuz. Merak edenler için bilgilendirici olacak.

Mid konusunda her ne kadar ikisini karşılaştırmak uygun olmasa da shure kulakiçine alıştığımı belirtmek istemiştim. Ancak kaynaklarımız farklı olduğundan sizin aldığınız tepki benden farklı olabilir. Ya da bir ihtimal kişisel zevkler işin içine girmiştir diyelim :)

Konfor konusunda ben aşırı rahatsız edici bulmadım ama bu konuda çok şikayet eden var maalesef keza siz de rahatsız bulmuşsunuz konfor açısından. Dediklerinize bakılırsa Sedef Audio ile bayağı iyi bir ikili oluyor bu kulaklık. İlgilenenler bunu göz önünde bulundursun.

2 kişi bunu beğendi.
  14. mavi

mavi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,387
    Grado Sr225î'yi ilk olarak 2010'da Ankara'daki Elmasepeti 'nde dinlemiştim.

Sennheiser PX serisi ile uzunca zaman geçirmiş, bir yandan "üst sınıf" olduklarını okuduğum Grado'lara yanık bir dönem geçiriyordum, fakat dinleyebileceğim pek mekan yoktu (Şimdi Altunizade Elmasepeti ofisinde dinleme imkanı mevcut en basitinden).

Ankara kışında Elmasepeti'nin Gaziosmanpaşa ofisine gidip ayaküstü SR80i, SR125i ve SR225i denemiştim. SR80i'yi ilk taktığım anda (elimde Sony A845 Walkman vardı) ilk anda "bu benim Sennheiser'lerden üstün" dediğimi hatırlıyorum. Ki üzerlerinde Grado'nun en dandik kulaklık yastığı olan S-Cush (amiyane tabirle "comfies") vardı.

Şu an elimde bu 3 kulaklık da mevcut. Ve ilginç bir şekilde T.C.'de fiyatları reel enflasyona göre çok çok az arttı. Örneğin SR225i'nin, 2011'de Hipernex'te 403 TL olduğunu hatırlıyorum, şu anda da 2. elini daha bile düşük fiyata bulmak mümkün. Bu açıdan özellikle Grado'nun 2. elleri, (sıfırlarının dahi zaten uygun fiyatla satıldığı) ülkemizde iyice fiyat / performans şampiyonları haline geldiler kanımca.

Grado'lar hakkında genel bir ses karakteri analizi yapmak pek kolay değil, zira taktığınız hemen her farklı tip kulaklık yastığı ile farklı ses karakterleri alıyorsunuz.
    Fakat SR225i'nin, standart yastığı olan L-Cush (bowls veya simit yastıklar) kısmen nötr ve dengeli bir ses verdiğini söyleyebilirim. Baslar bu yastık ile geride ; orada olduklarını duyuyorsunuz, fakat insanda hissiyat oluşturan bir gövdesi yok. Sunumda genel bir mid üstünlüğü var. Tizler klasik Grado tizleri ve herhangi bir perdeleme yok.
    "Flat" denen kulaklık yastığına geçtiğinizdeyse biraz sahne ve mid berraklığı kaybı karşılığında daha yakın bir ses sunumu + bas kazanıyorsunuz. Tizler biraz azalıyor ve bas / mid / tiz dengesi daha eşit bir hale geliyor.

Yıllardır Grado kullanan biri olarak nacizane tavsiyem, farklı kulaklık yastıklarıyla Grado'nuzdan oldukça farklı ses karakterleri alabileceğinizi aklınızda bulundurmanız yönünde. Örneğin L-Cush'ın yanına Ebay'de bolca satılan 4 - 5 dolarlık farklı tip yastıklardan sipariş verebilir veya 35 papelinize kıyarsanız Todd The Vinyl Junkie'den Flat kulaklık yastıklarından satın alabilirsiniz.

7 kişi bunu beğendi.