Grado SR325is Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Grado' forumunda selim tarafından 7 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Genel Olarak

SR 325is Grado'nun prestige serisinin en üst modeli ve pek çoğumuzun da bildiği gibi head-fi camiasında kült statüsüne ulaşmış bir model. Gerçekten de SR 325 ile ilgili yorumlar ya "çok sevdim" ya da "nefret ettim" şeklinde. Bunun sebebi de muhtemelen bu modelin sesinin herkese hitap etmemesi. Yani genel beğenilere pek uyan bir kulaklık değil SR 325. Ama, yaptığı işi iyi yapıyor...

325, 325i, 325is ?

Ortada bir çok model var ve bunların görünüşleri oldukça farklı. Dahası hepsinin sesleri birbirinden farklı(ymış). Öncelikle ilk çıkan model SR 325 şu anki 325 is ile aynı görüntüde ve gümüş rengindeymiş. Ancak bu kulaklık pek beğenilmediği ve çoğu zaman SR 225'ten daha kötü olduğu yönünde tepkiler alındığı için Grado 50. yıl bahanesiyle kulaklığı yenileyerek 325i adıyla piyasaya sürmüş. 325i'nin kupaları gümüş değil altın renginde ve ses kalitesi olarak benzer oldukları söyleniyor. En son olarak Grado ailesindeki hemen hemen tüm modeller yenilendiği sırada da son model olan gümüş renkli 325is modeli piyasaya sürülmüş...

Paket İçeriği

SR 325is klasik bir Grado olarak pizza kutusu ve yanında da sıfır aksesuar ile geliyor. Dolayısıyla paket içeriğinden bahsetmek mümkün değil. Üstelik kulaklık jug'ı 6.3 mm olduğu için insanın gözü bir adaptör arıyor ama o da yok. Ama bunlar RS serilerinde bile aynı olan sorunlar dolayısıyla pek hayal kırıklığı yaratmıyor...

RS'ler gibi SR 325is serisi de numaralandırılmış.

Teknik Özellikler

Tranducer type dynamic
    Operating principle open air
    Frequency response 18-24
    SPL 1mV 98
    Normal impedance 32ohms
    Driver matched db .05

Malzeme Kalitesi

Gradolarda çok önemli bir konu olan malzeme kalitesi açısından bence SR 325 fena değil. Tabi bunda kasanın plastik değil de metal olması çok önemli bir faktör. Yine de plastik kullanılan yerlerde ufak bir sıkıntı hissediliyor ve kulaklık öyle dikkatsizce kullanılabilecek bir yapıda değil. Tüm gradolarda olduğu gibi bunu da dikkatle, bükmeden ve kupalara dikkat ederek kullanmak gerekiyor. Yoksa elinizde kalabilir. :)

alttaki kablo sr 80i, üstteki kablo SR 325is'e ait.

Kablo ise son derece kalın ve ağır. Halat resmen… Hatta dinlerken bile bazen sıkıntı yaratabiliyor. Ama güven konusunda fena değil yani kablo sağlam bir his veriyor. SR 80 ile direk karşılaştırıldığında resimde de görüldüğü gibi arada ciddi fark var. Özellikle bağlantı noktaları 325'de daha özenli görünüyor.

Kafa bandı “is” serisiyle birlikte RSler gibi gerçek deriden üretiliyor. Bu olumlu bir gelişme.

Konfor

Burada pek bir sürpriz yok. Muhtemelen SR serisinin en rahatsız modeli 325is... Gerçekten de metal kupalar ciddi bir ağırlık yaratarak kafada kulaklığın ben buradayım demesine sebep oluyorlar. SR 80 bu konuda çok daha rahat. Ve özellikle işkence aleti olan "bowl" padler 325'in bu sıkıntısına daha kötü bir etki yapıyor ve kulaklık yarım saatten sonra rahatsız etmeye başlıyor. HD 414 padleri Grado dinleyicileri için bir zorunluluk tabi ve modlarsanız hem rahat hem de daha açık sesli bir kulaklığınız oluyor. Bu şekilde en az 1-2 saat rahatsız etmeden dinlemek mümkün ama SR 325 uzun seanslarda mutlaka yoracaktır...

Bu arada benim rahatsızlık eşiğim oldukça yüksektir, referans olarak onu da belirtmiş olayım...

Ses Karakteristiği

(Tüm izlenimler aksi yazılmadıkça bowl/ reverse modded HD414 ile ve udac+EF 2 kombosu iledir.)

325 is muhtemelen şu ana kadar dinlediğim en açık sesli kulaklık. Eğer bir şeylere benzetmek gerekirse çok kısa süre dinlediğim SR 60'a benzetebiliriz ama zaten Gradolar birbirilerine çok benziyorlar dolayısıyla birini dinlemiş olana diğerleri de çok farklı gelmeyecektir. Direk SR 80 ile karşılaştıracak olursam SR80'in ses rengi daha karanlık, SR 325 ise daha açık/aydınlık. Alırken 225 ile de karşılaştırmıştım ve 80 ile 225 arasında fazla bir fark görememiştim. Tabi bunun sebebi amfisiz performans idi ama aynı kaynakta 325'in daha çok hoşuma gittiğini söylemem lazım.

Kesinlikle nötr değil özellikle üst ve orta frekanslarda bazı yerlerde bariz renk hissediliyor. Ama Gradolar zaten fun kulaklıklarıdır, bu durum sürpriz değil...

Bu arada söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama SR 325 tam bir tiz ve mid sever kulaklığı. Yani bir bassheadi muhtemelen hiç mutlu etmeyecektir.

Bas

Miktar olarak düşünürsek 325'in bas miktarı az olmakla beraber bana göre yeterli ama bu çok göreceli bir konu olduğu için bir kaç referans ile durumu anlatmak daha doğru olur.

Mesela DT 880'in baslarına miktar olarak 5 dersem SR 325'e 3 ya da 2.5 falan demem gerekir. Dolayısıyla 880'i yeterli bulanlar için 325'in bas miktarı açısından çok az geleceğini ifade etmek gerekir. Yine ifade etmek lazım ki SR 80 ve SR 225'in bas miktarı 325'e göre daha fazla. (3,5/5 birim)

Frekans olarak da oldukça alt frekanslara inebiliyor 325 ama DT 880'i karşılaştıracak kadar iyi hatırlamadığım için SR 80 ile karşılaştırıyorum ve ona göre 325 çok daha derinlere inebiliyor. SR 80 dinlerken basların vurgusu yeterli olsa da hep bir miktar daha uzaması gerektiğini düşünüyordum 325 bu sorunu çözmüş oldu.

Genel olarak ifade edersek baslar biraz miktar olarak hafif olmakla beraber kulağa oldukça kontrollü ve müzikal geliyorlar.

Mid

Midler bütün frekanslar arasında en önde olanı. Kesinlikle tiz ve baslara göre midleri daha önde duyuyorsunuz. Ve bunlar muhteşem midler. Gerçekten şu ana kadar duyduğum en iyi orta frekansı ben SR 325’te dinledim. Kesinlikle abartmıyorum, midler bu kulaklığın en iyi yanı.

Orta frekansa ait sesler her an son derece canlı ve temiz bir biçimde duyuluyor. Tabi bunda gradonun özellikle sr 325’te daha belirgin olan renklendirmesinin de etkisi var. Midler bariz bir biçimde önde. Dolayısıyla SR 325 için ER4S gibi nötr bir kulaklık diyemiyoruz. Hatta bu renk başka enstrümanlarda daha kolay seçilebiliyor. Mesela keman sesleri indikleri notalara bağlı olarak olması gerektiğinden daha ince duyulabiliyor. Sırf bu yüzden bile SR 325in klasik müzik için yanlış bir seçim olacağını söyleyebiliriz. Buna karşın her tür gitar elektro, akustik ya da klasik ve vokaller bayan/erkek fark etmeksizin çok başarılı. Gitarın vibratosunu, vokalin yankısını, aldığı nefesin vurgusunu her şeyi rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Özellikle elektro gitarlar sololarda falan coştukça coşuyor, kendinizi air guitar yaparken buluyorsunuz. Metal için daha iyi bir seçim olabilir mi kuşkuluyum. İncelemeye başlarken SR 325 is için “yaptığı işi iyi yapıyor” demiştik, işte iyi yaptığı işlerden biri de midler.

Tiz

Tizler de yine midler gibi kulaklığı takınca ilk kulağınıza çarpan frekanslardan biri. Öndeler ama beklediğimiz kadar önde değiller. Hatta ER4S’nin tizleri kesinlikle daha önde. Ve ER4S’nin tizlerinin derinliği(extensionu kastediyorum) daha iyi. Yine de eleştirilebilecek barizlikte bir durum yok SR325is’te. Aynı şekilde daha önce başka incelemelerde okuduğum gibi tizlerin diğer frekansları ezmesi söz konusu değil. Tizler son derece önde evet ama midlerden önde değil, hatta baslardan da önde değil. Bu üçü arasında önde olan bir frekans varsa o da mid ama dengeyi bozacak bir dominantlık hiçbir frekansta yok. HD 555 o açıdan iyi bir örnektir mesela kulaklık mid+++++tiz++bas+½ olarak gider ve bası duymak bile sorun olabilir. Açıkçası ben SR 325in tizlerinin de benzer bir rol oynayacağını düşünüyordum okuduğum incelemelerden ancak doğru çıkmadı. Bunu ben açıkçası “is” serisiyle yapılan iyileştirmelere bağlıyorum çünkü head fi’de eski tarihli incelemelerin hepsinde bu sorunlar eleştirilirken, is serisine ait incelemelerde böyle bir sorundan bahseden göremedim. Devamlı eleştirilen bir konu da yoruculuğu ki açık sesli kulaklıkların hepsinin bir süre sonra yorucu olduğu dile getirilir. Bu durum kısmen doğru ama kulaklık kadar, müziğin türü ile de ilgili bir durum bu. Yine de ben Kontla buluştuğumuzda EMU 0404+EF2>DT880/250 kombosunun tizlerini daha yorucu bulmuştum. Beyer tizleri karakteristik olarak çok değişik olsalarda metal müzik için çok parlak gelmişlerdi bana nedense SR325’in tizleri daha yumuşak geliyor.

Sahne Genişliği/Sahne Hissi

Açıkçası başta sahne ile ilgili hiçbir beklentim yoktu. Bir Gradodan nasıl bir sahne bekleyebilirsiniz ki? SR 80 deneyimim bana bunun dar ve mütevazı bir sahne olduğunu düşündürüyordu. SR 325’in sahnesi de dar ama 325 sizi koltuğa gerçekten oturtuyor. Yani kulaklıkla dinlerken sistemin dışına çıkıp müzisyenlerin karşısındaki sırada oturuyormuş gibi hissettirebiliyor. Bu bahsettiğim sahne DT 880 gibi büyük bir konser salonunun localarından/üst sıralarından konseri dinlermiş gibi derin veya en azından HD 555 gibi büyük bir salonun ortasında oturup dinlermiş gibi geniş değil. Daha önce lisede veya üniversitede arkadaşlarının kurduğu amatör grubun konserini dinleyen oldu mu bilmiyorum ama SR 325’in sahnesi buna benziyor. Düşünün önünüzde çalıyorlar siz de en önde seyrediyorsunuz elinizi uzatsanız tutabileceksiniz, hem o kadar yakınsınız hem de o kadar samimi bir ortam var. Ya da bir arkadaşınız gitarı almış eline hemen yanınızda odanın içinde çalıyor. Yani sahne genişliğinden çok sizi saran bir sahne hissi söz konusu, sanki performans önünüzde gerçekleşiyormuş gibi. Bu açıdan SR 325i başarılı buluyorum ve bence SR 60,80 vs.den ayrıldığı nokta burası. Yani tamam diğer açılardan da onlardan başarılı ama son derece kaba bir yüzde ile ifade edersek bir SR 60, SR 325’in bas,mid veya tiz performansının yüzde yetmiş- yetmiş beşini gösteriyor belki ama bu sahne hissini yaratamıyor. İşte bu seviyeden sonraki kulaklıklara para vermemizin sebebi de bu zaten…

Tabi yukarıda verdiğim örneklerin hep birkaç enstrümanlı müzikler olduğu dikkatinizi çektiyse muhtemelen bunun sebepsiz olmadığını da anlamışsınızdır. Gerçekten de çok enstrümanlı müziklerde (mesela klasik müzikte) bu sıcak sahne hissi bir dezavantaja dönüşüyor ve bir klasik müzik konserinde sadece piyanisti veya başkemancıyı değil, sahnenin arkasındaki trombonları, sağdaki kontrabası, en arkadaki vurmalı çalgıları, ortadaki flütleri veya sol arkadaki harpı da duymak istiyorsunuz. Yanlış anlaşılmasın, böyle de gayet net duyuyorsunuz tabi ama enstrümanlar arasında daha çok mesafe, sesler arasında daha çok hava olduğunu duymak istiyorsunuz. Yani sesleri sıkışık bir biçimde değil de olması gerektiği gibi geniş bir sahne ile duymak istiyorsunuz. Ama SR 325 – hatta birkaç model hariç hiçbir grado- bunun için uygun bir kulaklık değil. Bu da ikinci sebep, SR 325 klasik müzik için uygun bir kulaklık değil. Az enstrüman ile ne kadar başarılı ise, çok enstrüman ile de o kadar başarısız bir kulaklık SR 325.

Detay

Tam analitik bir kulaklık olmasa da açık sesli ve kısmen orta ve üst frekanslarda vurgulu olan bir kulaklıkta olacağı gibi SR 325 de oldukça detaylı bir kulaklık ve bu fark elimde uzun bir süredir bulunduğu için rahatlıkla kıyaslayabildiğim SR 80’e göre oldukça belirgin. Hatta cidden çok şaşırmasam bu kadar klişe bir şeyi yazmazdım ama aynı parçada SR 80 ile hiç duyamadığım çalgılar 325 ile son derece ortadaydılar. Aradaki fark gündüz ile gece gibi belirgin. Aynı şekilde yukarıda bir yerde ifade ettiğim SR 80’nin vurgulu baslarına karşın, 325in basları detay ile öne geçiyor. Ama tabi daha fazlası haksızlığa giriyor çünkü neredeyse dörtte bir fiyata SR 80 çok iyi işler başarıyor.

Amfi

SR 325 amfi istiyor. Bütün Gradolarda olduğu gibi amfisiz de gayet iyi bir performans alıyorsunuz ama gerçek potansiyeli için bir amfiye ihtiyaç duyduğunu söylemek lazım. Hatta ben biraz daha ileri gidip SR 325is ile muhakkak bir lambalı amfi kullanmak gerektiğini söyleyeceğim. Çünkü bu ve bunun gibi agresif kulaklıklar solid state amfiler ile çok çok parlak ve yorucu olabiliyorlar. Açıkçası bu durum dinleme süresini direkt olarak etkiliyor ve bence amfi seçerken dikkate alınması gereken bir konu.

üstteki fotoğraf http://www.davingreenwell.com/archive/2009/07/new_headphones_grado_sr325i.php adresinden alınmıştır.

Sonuç

Sonuç olarak SR 325is başta da dediğimiz gibi herkesin sevebileceği bir kulaklık değil. Hatta yanlış bir setup ile bazı insanların nefret etmesi bile mümkün. Tek bir kulaklık alayım her şeyi dinleyeyim diyorsanız başka bir kulaklığa bakmalısınız. Uygun olduğu müzik türleri az, çok uyumlu bir kulaklık değil. Almayı düşünen herhangi birinin mutlaka bunları gözden geçirmesi gerekir. Hatta mümkünse dinlenip alınması gereken bir kulaklık SR 325is. Ama eğer dominant bir bas vurgusu aramıyorsanız, çok enstrümanlı müzikler dinlemiyorsanız o zaman SR 325is size uygun olabilir. Çünkü muhteşem bir mid-rangei var ve özellikle gitarlardaki başarısı her tür metal türü için bu kulaklığı alınabilecek en iyi birkaç kulaklıktan biri yapıyor. Eğer klasik müzik dinlemek için düşünüyorsanız SR 325is sizi memnun etmez. Ama Metal, Rock,Folk, Flamenko gibi müzik türleri için ve her tür az enstrümanlı müzik, özellikle de gitar müzikleri için en iyi kulaklıklardan biri olduğunu söylemek lazım. Yani yukarıda da dediğimiz gibi, her işi değil ama işini iyi yapan bir kulaklık SR 325is.

#1 selim, 7 Ağustos 2010
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    metalorcun, coolblue, Penny ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

eline saglık selim

3. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Ellerine sağlık Selim süper inceleme. Yaptığın bütün yorumlara katılıyorum:) Ne istediğini bilerek alan biri için Grado'lar inanılmaz kulaklıklar.

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Eline sağlık Selim, çok güzel bir inceleme olmuş. Biliyorsun sürekli bir SR325 alasım var ama bir türlü cesaret edip girişemedim.. İnceleme ile birlikte aslında almam gerektiğinin de iyice farkına varıyorum ama ama ama bir türlü olmuyor..

Collapse Signature Expand Signature
  5. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Eline sağlık Selim :wink. Grado SR325i izlenimlerimin tıpa tıp aynısını çok güzel bir anlatımla okudum resmen, her cümleden sonra "aynen" dedirtti. Dediğiniz gibi çok iyi bir all-rounder değil ama kulaklığın neyi amaçladığını bilerek alan birini asla pişman etmez bana göre de.

6. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Sağolun arkadaşlar, uzun süredir aklımdaydı bu ara bir gayret tamamladım. İyi oldu böylece prestige serisinin tüm modellerini incelemiş olduk sitede. :)

7. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Çok merak ettiğim bir kulaklıktı.İncelemeyi bir solukta okudum.Genel olarak bana uyum sağlayabilecek bir kulaklığa benziyor.(Özellikle frekanslar konusunda.)Çoğunlukla rock ve metal müzik dinlesem de diğer türlerden de az çok dinlerim ancak;yine de sahip olmayı özellikle bu incelemeden sonra istiyorum.Diğer türler için de daha sonra başka bir kafaüstü kulaklık alırım belki.Harika bir inceleme,çaba harcandığı belli.Teşekkürler.

8. golimpo

golimpo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Özellikle önceki 325 versiyonları hakkındaki bilgiyi bilmiyormuşum. 325i kimilerince aşırı tiz-parlak bulunarak daha allround bir ses için 225 öneriliyor. Ama 325is ile bu sorunun daha az olduğunu bu incelemede okumak önemli.
    Bu arada bence grado'nun en güzel (görünüş olarak) kulaklığı bu gümüş renkli 325ler. Ağır olduğunu da yine ilk olarak bu yazıda okuduğumu belirteyim. ben hafif diye düşünüyordum nedense. Tahtalarla karşılaştıran olduysa onlar daha da ağır mı merak ettim. (lütfen tahta lafı kullananların zoruna gitmesin)
    Selim'den SR80i'yi aldığıma bu yazıyı okuyunca daha da memnun oldum. Yani karşılaştırılan noktalarda kişisel tercihlerim o yöndeymiş. Zira modlu 414 padleri SR80i'de bile benim için çok parlak ses veriyor. 325is hakikaten yazıda belirtildiği gibi hakikaten parlak ve açık sesi seven kişilere daha uygun.
    Çok anlaşılır bir dille ve daha somut parametreleri hedef alarak yazdığı için Selim'e teşekkürler.

9. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Sağolun arkadaşlar,

@golimpo

Ahşap olanlardan daha ağır bile olabilir yaw işin aslı.

Buna ayrıca sevindim. :)

10. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Eline sağlık selim çok iyi betimlemişsin kulaklığı. Daha önce grado deneyimim olmadı ama ben sleek audio sa6yı da böyle anlatırdım. Ses karakteri sa6ya çok benziyor. Sa6 aldığım için kafaüstü kulaklık alma planlarımı rafa kaldırmıştım ama yakın zamanda ciddi ciddi düşüneyim tekrar bu konuyu. :)

11. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    SA6 nın midleri Grado'lara ve 325e göre biraz daha analitik kaçabilir. Tüm Gradolarda gitarlar ve zillerde tam bir öndelik var. Gerisi ise dediğin gibi genel olarak aynı ama SR325 ile. Diğerleri ile farklılar diyebilirim.

12. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Rs1, Sr serisi modellere göre pek ağır değil. Ufak farklar vardır ama dikkat çekici bir sorun yok. Sr325 ağırlık olarak tahta modellerden baya fazladır diye tahmin ediyorum.

Birde sr325'e de çentikle numara yazmışlar. Yahu bu ne fantazidir, hani ahşap tamam okadar konuştuk iyidir kötüdür falan diye ama yahu plastiği neden çiziyorsunuz :)

@Selim
    Ef2 ile mi sürüyorsun sr325'i?
    Birde düşük frekans farklarını sr80 ile kıyaslarken ikisinde de aynı pedler mi vardı? Şu yüzden diyorum daha berrak karakteri yüzünden öyle bir fark olmuş olabilir.

13. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    958
    Selim ellerin dert görmesin.Harika bir inceleme olmuş.Benim müzik zewkimle uzaktan yakından alakası olmayan bir kulaklık olduğunu anladım.

14. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Sağolun arkadaşlar. Özgür abi pek elektronik müzik kulaklığı değil haklısın. :)

15. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Evet Tanık, EF 2 ile sürüyorum.

İkisinde de modlu HD 414 padler vardı. 80 325'e göre bir miktar daha fazla bas veriyor. Dediğin mantıklı ama o berrak karakterin oluşmasında bence bas miktarının azlığı en büyük rolü oynuyor.

Bu arada o numaralandırma meselesini biraz abarttıkları kanısındayım ben de. Hadi kulaklığı geçtim kutuda da iki ayrı yere numara yazmışlar, biraz şova kaçıyor bence . :)

16. toytoy

toytoy
    Expand Collapse
    Guest

elinize sağlık...

17. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    selim ellerine saglik hakikaten cok keyifle okudum. daha once ms1 kullandigim icin incelemen daha bir keyifli geldi. gradolar herkese gore degil yaw. bence alacak arkadaslar kesinlikle denemeli...

18. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Sağolun arkadaşlar. :)

19. kof11s

kof11s
    Expand Collapse
    Guest

20. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Daha önce görüp biraz araştırmış, işin aslı o paraya değeceğini sanmıyorum. (SR325'inizi alıp 400$ daha veriyorsunuz rakam olarak)