Grado SR60 Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Grado' forumunda witness tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Forumda sr80,sr125,sr225 incelemeleri olunca sr 60 hakkında bir test ile serinin tamamlanacağını düşündüm.

Sr60 ile tanışalı bir yıl oluyor. Daha evvel koss porta pro kullanıyordum , memnundum diyebilirim. Türkiye ye gradolar gelince dayanamadım ve sr 60 ı satın aldım. Meşhur pizza kutusunu görünce biraz yadırgadım. Kulaklık "retro" tarzı falan değil. Bildiğiniz 10 liralık kulaklıklar gibi görünüyor. Hatta arası ses sistemleri ile iyi olmayan arkadaşlarınız 150 küsür lira verdiğinizi duyarsa komik diyaloglara malzeme olabilirsiniz.

Kablosu oldukça kalın , tıpkı diğer sr serileri gibi. Ayağınıza bolca dolaşacaktır. Sürücülerin içine dikkatli bakarsanız lehimlerin çok kaliteli olduğunu görebilirsiniz.

Genelde diğer sr serilerine göre daha "portatif" bir amaçla üretildiğini düşünürseniz kalın kablolar, basit dizaynı , dışarıya bolca ses vermesi onu ev içi kullanımına mahkum ediyor.

Sr 80 ile temelde en büyük farkı flat padleri. Ses biraz daha bas karakterli. Bu sözüm yanlış anlaşılmasın daha güçlü düşük frekans tepkisi var demiyorum. Ses biraz daha karanlık duyuluyor. Bunu nedeni tizleri perdelemesi. Aslında çoğunlukla orta kalitede mp3 uzantılı müzik dinleyicilerine hitap ettiği düşünülürse doğru tercih yapıldığı düşünülebilir. Çünkü bu yapısı sesteki kusurları daha kolay perdeleme imkanı sunuyor.

Ses kalitesine gelirsek , koss portapro ya göre en büyük artısının daha fazla ayrıntı vermesi olduğunu düşünüyorum. Enstrüman ayrımı çok başarılı. Flat padleriyle bile kendi fiyat seviyesinde en iyi tizlere sahip bence. Düşük frekans başarımı portapro nun tahmin edersiniz ki gerisinde. Yapay basları sevenlerin uzak durması gerekiyor bu kulaklıktan.

Başka forumlarda fikir alışverişi yaptığımız bazı arkadaşlar koss portopro yu daha çok beğendiklerini yazdılar. Bu elbette onların hatası falan değil. Güçlü basları olan bir kulaklığın hemen ardından sr 60 ı dinlerseniz biraz daha "renksiz" olduğunu düşünmek gayet normaldir. Ama bu özelliği ona gayet başarılı mid performansı olarak geri dönüyor. Hele vokallerde bunu daha iyi hissediyorsunuz. Misal cx500 çok fazla hissettiğim insan seslerinin müziğe göre daha geride duyulması gibi bir eksikliği kesinlikle yok. Bu sayede analitik bir yanı olduğunu düşünüyorum. Etymotic lerle kardeşliği buradan geliyor galiba :)

Rahatlık konusunda diğer kardeşlerine göre bir adım önde. Bowl padlerdeki gibi kulağı acıtmıyor. (yine de piyasadaki en rahat kulaklık değil tabiki). Amfiye karşı biraz hissiz olduğunu hissettim. Belki fiio 5 gibi sesin karakterini değiştiren bir amfiyle daha güçlü baslar alabilirsiniz ama tizlerini daha fazla törpüleyip onu "grado" luktan çıkaran bu eylem yerine doğruda portapro ya yönelmek daha akıllıca olacaktır.

Modlama işlemi kesinlikle sr 60 ı bir adım ileriye taşıyor. Sr 125 ile deneyimlerinden sonra bunu daha iyi gördüm. Eğer ikisine de bowl padleri takıp doğrudan mp3 çalar ile beslediğiniz vakit hangi kulaklığın sr 60 hangisinin sr 80 olduğunu tereddütsüz bilecek birisi varsa 100 dolarına bahse girebilirim:)
    Özellikle sennheiser hd414 padleri ile modlamak bowl lara göre daha rahat olmasını sağlayacaktır.

Sanıyorum cnet in bir incelemesinde okumuştum, sr60 ve er6i yi kıyaslamış sonunda er6i nin daha fazla ayrıntı verdiğini yazmışlardı. Bu fikre katılamayacağım. Sr 60 özellikle 60-300 hz arasına daha istekli ve atak.. Ayrıca kesinlikle "s" seslerinde patlama yok. Ama sesin yüksek olduğu zamanlarda er6i de ve koss portapro da bunu gözlemlediğimi söylemeliyim. Bunun ötesinde er6i ve sr60 ın midlerdeki genel başarımı birbirine çok benziyor. (modlanmış hali daha bir benziyor :) )

Özetlemek gerekirse;
    --Ne için aldığını bilen çoğu kullanıcı için sr60 ilk ve son tercihleri olabilir. Aşırı beklentileriniz yoksa basları baskın müzikler dinlemeyecekseniz mutlaka gözden geçirmelisiniz
    --Bunu şu yüzden söylüyorum ; üstadlarım bende çok daha iyi bilirler belirli bir aşamadan sonra daha küçük farklar için daha büyük paralar dökmeye başlıyorsunuz. Bu yüzden fiyat/performans oranı sr80 ile birlikte kesinlikle çok iyi.
    --dışarıda kullanmak isterseniz uzak durunuz. Evde dinlerken bile "kıs şu hoparlörün sesini" şeklinde uyarılar alabilirsiniz.
    --dizayn , moda , göze hoş görünsün şeklinde istekleriniz varsa yine almayınız , resimleri size herşeyi anlatacaktır.
    --Rock, Klasik rock,enstrümantal (hele gitar sesi) türü müzikleri dinleyenler mutlaka bir kez denemeli , hele fiyatına göre değelendirirlerse.

2. evrm80

evrm80
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    sr125 ten sonra bu kulaklığında incelemesini yazman çok iyi olmuş @witness, ayrıca PortaPro ile karşılaştırdığın için teşekkür ederim, emeğine sağlık..

3. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Olumlu yorumların için çok teşekkür ederim evrm80, çok yoğunsun biliyorum ama senden sr325i incelemesi beklemiyor da değilim :)
    iyi dinletiler

4. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Piyasada Sr 60 hakkında genel bir kanı vardı ama somut bilgi eksikligi cekiliyordu. O yuzden ses rengini karsılastırmalı olarak ortaya koyan boyle detaylı bir incelemeye gercekten ihtiyac vardı. Bana oldukca yardımcı oldunuz,tesekkur ederim...

5. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Evet forumda incelemeler biriktikçe ve tabii ki de sitenin genel itibariyle tartışma seviyesi yüksek olduğu için, hem temel olarak hem de birikim olarak sitenin kalitesi gittikçe daha da yükseliyor... İncelemeleriyle katkıda bulunan, fırsatı olmasa da yine de yorumlarını eksik etmeyen arkadaşlara ne kadar teşekkür etsek azdır...

@witness

Sana da teşekkürlerimizi borç biliriz :)

6. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    witness eline sağlık. bende bir soru sormak isterim ms1 i dışarda kullanmayı ciddi ciddi düşünüyorum kablosunun uzunluğu filan sorun değil ama sesi nasıl izole edebiliriz.

7. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Edemezsiniz :)
    Malesef tam açık yapıda olduğu için pek mümkün değil yalıtım sağlaması. Dışarıya da gerçekten çok ciddi seviyelerde ses veriyor bu yönüylede örneğin yolculuklarda kullanmaya elverişli değil. Akg k414p ya da denon ah d1001k kapalı yapıları ve "kısıtlı" yalıtım başarımlarıyla dışarıda kullanmaya daha uygunlar.

8. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    mesela içini açıp arka taraftaki deliklerin o bölgeyi güzelce izole malzeme ile kaplasak olmazmı çünkü ses tamamen açık bölgeden çıkyor sanki.

9. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Böyle birşey yaparsanız sesi bozarsınız. Benimde aklıma gelmişti :) ama örneğin elimi dış tarafa koyup bastırdığımda ses çok bozuluyor. Zaten açık yapıda olduğu için diyafram tasarımıda buna göre yapmışlardır. Belki dış arka tarafa yeterince derin bir kapalı kabin yapılırsa bir çözüm olabilir ama sende tahmin edersinki çok zor uğraşması.

10. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    aklıma gelmedi değil sesin bozulması ama ne kadar bozulur işte. neyse bakalım deneyeceğim biraz :D

11. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Benim gördüğüm ses çok basıklaşıyordu açıkçası dinlenemeyecek kadardı. Deneyimlerini paylaşırsın eğer okadar çok değişmezse patentini alırız :)

12. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    muhaa haaa
    başka fikri olan arkadaşlardan da yorum bekliyoruz

13. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Yav hele sr 60 kullanırken hep düşünürdüm ahşap kabinler yapsam nasıl olur diye ama yeteneksizim bir yerde napalım :)

14. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    serkan sesi yansıtmayan bir yüzey kullanırsan hem kapalı hemde açıkmış gibi davranan bi kulaklığın olur.en basitinden kapağın içini sünger kaplarsan yansımayı azaltırsın.

15. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    teşekkürler berat. Bende olabildiğince ince bir o kadar da sıkı olan köpükler varya onlardan düşünmüştüm. Nasıl olur acaba.

16. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Serkan denedin mi öneriyi bende merak ettim sonucu. Daha önce gradolar için böyle bir moda rastlamadım. Nedeni sesi bozması olabilir ama ilginç gelmedi de değil

17. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    witness daha denemedim ama niyetliyim yani bakalım sesi bozuyorsa da çıkartıp atarız abi ya.

18. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    kabataslak şöyle olabilir;

öncelikle içerde bir miktar boş alan olması lazım.sonre sesin bir engele çarpıp yansımaması lazım.bu sayede normal açık kulaklıktaki gibi sesin çook uzaktan yansıyıp geri dönmesini sağlayacağız(girişim minimumda).fizik diliyle dalgaları sonsuzdan yansıtacağız.

yapı şöyle olabilir; ahşap ,içi boş kup şeklinde bir kapak(ahşap iyi sönümler),üzerinede 1-1,5cm sesi tamamen kesecek bir malzeme(içinde bolca boşluk olan bir sünger olur,klasik izolasyon malzemesi olan pembe düz süngerler işimize yaramaz,amacımız sesi dağıtıp etkisizleştirmek)(normal oltuk süngeri mesela) kaplarsak sanal odamızı yaratır,dıştan gelen sesleri keseriz diye düşünüyorum.

bu bilgiler pratikte çalışır,gerçetede çalışacağını umut ediyorum.

19. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    berat müthişsin yaa :D
    müsait olduğum zaman birkaç deneme yapacağım olmadı sana gönderirim.

20. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık witness inceleme başarılıolmuş. İncelemeni text formatında deady e yollarsan screanshot olarak burada tekrar yayınlanacak. Forum kuralları ;)