Grado sr80i İncelemesi

'Grado' forumunda karanehir35 tarafından 16 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,473
    1765 eklentisini görüntüle Merhaba,yaklaşık iki sene önce aldığım ve severek dinlediğim Grado Sr80i modelini inceleyeceğim.Öncelikle teknik veriler:

- delikli diyafram
    - sesi yansıtmayan çerçeve
    - standart bakır ses bobinli kablo
    - standart bakır bağlayıcı kablo
    - 1/4" adaptörlü mini jak çıkışı (hem 6,3 hem de 3,5 mm)
    - transducer tipi: dinamik
    - transducer prensibi: açık
    - frekans cevabı: 20 - 20
    - hassasiyet: spl (ses basınç seviyesi) 1mv'tayken 98 db
    - empedans: 32 ohm
    - driver matched db: .1
    Genel İzlenimler ve Günlük Kullanım Notları

Sr80i Bass Performansı ile de öne çıkan bir kafaüstü,her ne kadar basslar Mid ve tizler için bir denge Faktörü olarak konsa da,ana amacı dışında da bence başarılı.Dışarda kullanmak için pek uygun olmasa da,İzmir'de vapur ve Otobüste bir gün test amaçlı kullanmışlığım vardır,yalnız kablo çok uzun olduğundan,katlayıp omuz çantasının içine koymuştum.Çin hoparlörleri gibi hem dışarıya hem kulaklara aynı yüksek sesi verdiklerinden fazla da dinleyememiştim.Malzeme kalitesi sağlam,kablo çok kalın ama y noktasıyla birleştiği yerde dikkatli olmak Lazım,koparsa zaten oradan kopar.Şunu da Söyleyeyim,farkında olmadan terlikle bu kablonun üstünden çok geçtim,bana mısın bile demedi.Gelelim konfor kısmına;bu konuda övgüyü pek haketmiyor,kulak pedleri iyi değil kulağa rahatsızlık veriyor,sennheiserın sarı pedleri Şart bir yerde.Demir çubuklar ve sağa sola dönen kasa yapısı da eksilerden.Son eksi de kafa bandına gelsin.Normal dinlemede kendi siyah pedleriyle 2 saat verilmiş,ben sennheiserin sarı pedleri ile 3 saate ulaşabildim ama bu Ocak Ayında oldu,yazın yarım saat ya da bir saatlik süreye ulaşmak iyi bence.Yalıtım konusunda,yaka bağır açık konumundan dolayı yıldızlı sıfırı haketmekte.Bütün bunlara rock müzik başarısından dolayı katlanıyoruz zaten.Nokta.

Ses Performansı
    Bass/Mid/Tiz/Sahne

Basslar,katı hızlı ve vurgulu.Mid ve tizin önüne geçmeyen,onları perdelemeyen bir yapıda.Rock Metal ve Akustik müzik de basslar zaten başarılı.Ama mesela pop ve elektronik Müzikde de yabana atılmayacak bir başarısı var basslar ve sr80i nin.Tekno,dans,trance ve yapay müziklerde iyi değil.Enstrüman ve Gerçekçilik istiyor Grado.Sr80i de Grado bassların üstünde durmuş ve sr60a göre bir gelişim kaydetmiş.Sr80i nin ses karakteri açık bir tonda.Koyu ve sıcak arka planı olan daplara iyi bir uyum sağlıyor.Hifiman 603sde ve Fiio x3ii de başarılı sonuçlar aldım.Genel olarak enstrümanlarda başarılı sr80i.En sevdiği alet,tabii ki gitar.Gitarlı parçalarda ya da gitarın yoğun olarak kullanıldığı parçalarda,kulağa iletilen ses gerçekliği muhteşem.Sanki o gitar sesi yan odadan geliyor.Velhasıl bol bol Eric Clapton dinleyiniz efendim.

Midler,enstrümanlara ve sahneye yer açmak için bir miktar geride ama net ve anlaşılır.Midlerdeki başarısı ortalamanın yarım puan üstünde.Soft rock ve diğer türlerde vokalin sesi detaylı ve net.Ama çok enstrümanlı metal ve türevlerinde,ensrüman sesleri bütün canlılığı ve ataklığıyla öne çıkarken,vokal sesi biraz cılız kalabilmekte,ses çözünürlüğü bir miktar düşebilmektedir.Bu Yüzden en iyi midler gradoda diyemeyeceğim ama tiz konusunda koca bir alkışı hakettiğini söyleyebilirim.

Tizlerde,başarılı olduğunu yukarda belirttik.Tizler,olabildiğince yumuşak ve canlı.Kulağı rahatsız etmiyorlar,en sert metal müziklerde bile.Gradonun en büyük başarısı,altından kolayca kalktığı bu tizlerdir,hızlı başlanan parçaların tizlerinde muhteşem.Sanırsın ,büyük atlet Hüseyin Bolt.Bu ne Parça ve tiz hızıdır böyle.Gradonun olayı;gitarlı ve hızlı Parçalar ve tizler.

Sahne,öne kurulu ve dar.Sr325i ve sonrasına gittikçe sahne yavaş yavaş genişlerken,fiyat aralığı da genişliyor,kısaca ne kadar sahne o kadar fiyat dersek abartmış olmayız.Klasik müzik harici az enstrümanlı müziklerde enstrüman ayrımını yapabilirsiniz.Gitarı ayırt etmede zaten sorun yok,Grado demek gitar demek zaten.Ama 12-13 enstrümanlı bir senfonide hangi enstrümanı,şu ses flüte,şu ses çelloya ait diye ayırt edebileceksiniz.Hem zaten olayınız Klasik müzik değil,rock,metal ve Akustik müzik.
    32ohm oluşundan dolayı sürmesi zor değilse de iyi bir Amfiyle o potansiyeli duymak daha iyi.Ben c421 ve fiio e11k amfisiyle kullandım,sonuç iyi.Hifiman 603s de Amfiyle beraber metal Müzikde özellikle yüksek ses çıkışı seviyelerine çıktıkça enstrümanlar öne vokal daha geriye gitmekte.Bu durumda örneğin Megatethin ya da Korn un ya da kurban ve pentagramın ne dediği pek anlaşılmamakta.Ama çok da yüksek olmayan ses çıkışlarında sorun yok.Soft rock ve Akustik de son ses seviyelerinde vokalde bozulma pek yok.

Son paragrafı da Şebnem Ferah ve Eski adlı şarkısına ayırıyorum.Sony mdrlerden gradolara audio technicalara ve vsoniclere kadar hepsinde özellikle bu Şarkıyı denedim ve dinledim,siz de test edin bence.Çalması öyle kolay bir şarkı ki bu her kulaklık yüzde yüz başarı ve netlik gösteriyor.Baştan sona aynı tempoyla giden sadece 15 saniyelik bir kısımda elektro gitar duyulan ve bizdeki rock/Soft rock/alternatif rock anlayışını açıklayan güzide bir boşyapıt.Şebnem Ferah'ı hiçbir kulaklığı yormayan ve zorlamayan bu ve benzeri şarkıları için,önce tebrik etmeli sonra ,Altın Nota Ödülü'nü gradodan Alıp ona vermeliyiz bence.

Sonuç olarak fiyatını Fazlasıyla hakeden bir kulaklık Grado sr80i. Soft Rock,Akustik müzik ve yüzde yetmişlik metal performansı yadsınamaz.Sırf gitar dinlemek için bile alınır,geri kalanını odun ateşinde güveç de kullanabilirsiniz.Çok güçlü bir sesi olmayabilir ama çok canlı bir sesi var.Tiz üzerine tez hazırlayan öğrenciler,tiz-rock arasındaki aşk-ı memnu'lar için alıp Çay ve Bisküvi eşliğinde test edebilirler.
    Okuyan herkese teşekkürler.Mizahi ve eğlenceli incelemeler yazmaya çalışıyorum,yanıldığım noktalar olabilir,her kulak bir yorumdur neticede.Saygılar,sevgiler...

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 16 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Mart 2016
    11 kişi bunu beğendi.
  2. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,473
    Merhabalar,
    İnceleme ilave eklerle güncellenmistir.
    Çay/kurabiye eşliginde keyifli okumalar dilerim.

4 kişi bunu beğendi.
  3. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,772
    İlk yorumu ben atayım bari :)
    İnceleme için teşekkürler :)

4. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,473
    ilk incelemelerimdendir sr80i incelemesi.
    Tesekkurler Gürkan.
    O zaman bu güzel sarki sana gelsin.

2 kişi bunu beğendi.
  5. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    İlaveli yorumuna , emeğine , kulağına sağlık @karanehir35 Ahmet hocam , detaylı , mukayeseli , güzel yorumlarına alıştırdın bizleri , başarılı yorumlarının devamını dilerim sevgili Ahmet kardeşim , teşekkürlerimle .

3 kişi bunu beğendi.