Guerssen Recors-Pharaway Sounds Reissue Sorunları

'Müzik Genel' forumunda ludwig bach tarafından 10 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    221
    Konuyu albümleri aldığım gün açmam, olası alımların önüne geçmem gerekirdi biliyorum çünkü internette böyle bir yazı görsem ben almazdım albümleri. Belki bende veya ekipmanda sorun vardır, kimseyi zan altında bırakmayayım dedim lakin albümler epey sorunlu.

Söz konusu albümler Erkin Koray-Elektronik Türküler ve Cem Karaca-Nem Kaldı.

Pharaway Sounds, İspanya menşeili Guerssen Records'ın '60 ve '70ler Türk ve İran funk, psycedelic rock müziği üzerine yoğunlaşmış alt firması. Bu türde yeniden yayınladıkları pek çok albüm var.

Albümlerin remastering kalitelerine değinmek istiyorum. Öncelikle bu albümlerin başka kayıtlarını orijinal olarak dinlemedim fakat youtube'da basit bir aramayla bulunabilecek videolarda bile daha iyi ses kalitesi olduğunu söyleyebilirim. Bu sorun Elektronik Türküler'deki Cemalim şarkısında daha da öne çıkıyor. Youtube'da trt müzik logolu olan o versiyondaki bas gitar, konusu geçen albümündeki bas gitarın fersah fersah önünde. Nem kaldı albümü için ise bir şey demek istemiyorum scanleri buraya bırakacağım yanına da drive'a yüklediğim örnek şarkıyı koyacağım. Lütfen dinleyin (tam olarak 26. saniye), müzikle ilgilenen bir şirket öyle bir parçayı albüme nasıl koyar ben anlamadım. Riplerken bir sorun meydana gelmiştir diye de 3 kere tekrardan ripledim.

Bunun yanında Hardal-Nereden Nereye albümünü aldım, Fransız basımı ve kaliteli de. Kronolojik olarak hepsinden eski olan (1973) Mustafa Özkent ve Orkestrası-Gençlik ile Elele albümü ise fersah fersah ilerde diğerlerinin. Hepsinin scanini yükledim, inceleyebilirsiniz.

İthal olması nedeniyle iki albüm de piyasa fiyatlarının üzerinde, discogs'a göre Güney Koreli bir şirket de reissue olarak yayınlamış gözüküyor. Elinizde varsa kayıt kaliteleri hakkında bilgi verebilirsiniz. Almayı düşünüyorsanız da bu versiyonları almamanızı öneririm. Youtube'dan indirin daha iyi olur, beğenmezseniz flac'e çevirin o bile iyidir :eek:k. Zaten resimlerden de 16khz'deki shelften göreceğiniz üzere firma da aynı yöntemi izlemiş gibi.

Drive Linki

7135 eklentisini görüntüle 7136 eklentisini görüntüle 7137 eklentisini görüntüle 7138 eklentisini görüntüle 7139 eklentisini görüntüle 7140 eklentisini görüntüle

4 kişi bunu beğendi.
  2. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,297
    Youtube müziklere bass boost yapıyor bilginiz olsun

3. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    221
    O konuda bir bilgim yoktu hocam, teşekkürler. Fakat boosttan ziyade albümdeki parçada çalan bas gitar epey bulanık, bir ayrıklık yok o açıdan dedim.

3 kişi bunu beğendi.
  4. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,228
    Bir de guerssen'in çoğu albümü yeniden basarken master bant'ı bulamadıkları için, olabilecek en temiz plağı bulup plaktan kaydettiklerini duymuştum.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  5. ludwig bach

ludwig bach
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    221
    Saygı duyarım Nazım Hocam. Zaten birçok remaster da master banttan yapılmıyor böyle eski albümler için lakin plaktan yapılsa bile böyle bir tablonun ortaya çıkması için sanıyorum ki parça üzerinde epey sıkıştırma ve kırpma olması lazım.

3 kişi bunu beğendi.
  6. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    2,987
    128 kbps mp3'ü plağa basmışlar galiba. yazık olmuş.

3 kişi bunu beğendi.