HİDİZS AP100 Dap İNCELEMESİ

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda karanehir35 tarafından 1 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    1. 1868 eklentisini görüntüle Çin kökenli Hidizs firmasının 2014 yılı Son çeyrekte çıkan ap100 isimli dapını inceleyeceğim.Yaklaşık bir aydır kullanmaktayım.Fiyatına göre iyi işler çıkardığını söyleyebilirim.İnceleme esnasında,fikir vermesi açısından,daha önce kullandığım/kullanmakta olduğum ve beraber gülüp beraber ağladığım ibasso dx50,Hifiman 603s ile fiio x3ii ile yer yer karşılaştırmalar yapacağım.

2. Kutu içeriği:
      Kutu içerisinden çıkan 1 adet kılıf, Hidizs AP100, usb kablo, koaksiyel-3,5mm çevirici kablo, 1 adet ekran koruyucu, garanti kartı, ekran temizleme bezi ile güzel ve yeterli bir içeriğe sahip denilebilir.

Malzeme Kalitesi:156 gram ağırlığı ile gayet hafif. cepte taşıması kolay.Siyah ve gümüş renginde iki seçeneği var ap100ün.Çok şık alüminyum kaplı,tuşların konumu da pratik.Malzeme kalitesi, Hifiman 600 serilerine oranla gayet güzel ve de sağlam.Ak240 da kullanılan çip var ap100de.

Hidizs ap100'ün alt tarafında coax giriş/çıkış, microsd kart yuvası ve micro usb şarj girişi bulunmakta. Üstte açma/kapama tuşu,kulaklık ve line out girişleri var. Sol yan tarafta SRC ve EQ tuşu sağ yan tarafında ise tuş kilidi bulunuyor. Ap100 dahili 8 gb hafıza barındırıyor ve 64 gb microsd kart destekliyor. 1865 eklentisini görüntüle 1867 eklentisini görüntüle 1866 eklentisini görüntüle

3. Yazılım:Basit ve hızlı bir yazılım ve arayüzü var.Sorunsuz ve herhangi bir takılma olmadan ap100ü kullanabilirsiniz.Yazılımı HM603 gibi yavaş ve sorunlu değil.Cihazı açtığınızda ayarlar ve şarkı Menüsü karşılıyor sizi. 1869 eklentisini görüntüle İki menüden birine basıp ayarlar ya da şarkıların,albümlerin olduğu bölüme geçebilirsiniz.Bataryası 3000mah,ortalama 10-15 saat arası gidiyor.Ben parlaklığı kısarak 12 saate ulaştım.Ama genel ortalama kullanım süresi 10 saat.Son güncelleme ile DST çalma özelliği de eklendi ap100e.750 şarkının olduğu 64gb mikrosd kartımı,ap100e takınca bir dakikalık bir süre aldı okuması.Bu konuda iyi.Yazılım olarak ibasso dx50nin o detaylı ve hem tuşlu hem dokunmatik yazılımını aradığımı belirteyim.Dx50de şarkı değiştirirken ekran açılmıyordu.Çok uzun süreler kullanabiliyordum.Bu özelliğin ap100e de gelmesini isterim açıkcası.

Teknik Değerler :

Screen:2.4 inch 320*240 TFT 260 Thousand color screen

Supported Audio: WAV,FLAC,WMA,MP3,OGG,AAC,APE(NORMAL,HIGHLEVEL),and ALAC loss-

less audio formats

Frequency response range:±0.02DB 20-20000Hz/±0.2DB 10-70000Hz

SNR:108dB

Distortion total harmonic:<0.003%

PO output power: L:2.2Vrms R:2.2Vrms.

LO output power: L:1.2Vrms R:1.2Vrms.

Isolation:>92db

Buit-in memory: 8gb

External memory: Micro SD card maximum support 64GB

Weight:156G

4-SES KALİTESİ
      Ses karakteri nötrden hafif sıcağa kayan bir tonda.Hm603s gibi sıcak bir tonda ve fiio x3ii gibi koyu bir tonda değil.Sesi ibasso dx50den daha hacimli ve gövdeli.Kulaklık Ses çıkış gücü dx50den yüksek ve hm603s den az.Basslar için Audio-Technica es10,tizler için Hifiman re0,genel sunum için Audio-Technica ck100pro ve sahneyle ensrüman ayrımı için beyerdynamic dt150 den yararlandım.Amfi olarak Leckerton ve c421i kullandım.

Bass:Sıkı,hızlı ve kulağı yormayan nitelikli bassları var.Özellikle altbasslar konusunda hm603s den daha iyi ve önde.Elektronik müzikde bu altbasslar ayrımını daha iyi farkedebilirsiniz.Nötr ve dengeli bir ses karakteristiği olduğu için bir çok kulak içi iem ve Kafaüstülerle uyumlu denilebilir.
      Midler:Nötr ses karakterinden kaynaklanan doğal ve Ayrıntılı midleri var.Vokal ve ensrüman sesleri, diğer frekansları örtmeden doğal ve pürüzsüz gelmekte kulaklara.Denge ve enstrüman ayrımında dx50,hm603s ve fiio x3ii gibi orta seviye kardeşlerinden daha iyi.
      TİZLER:Öteki frekans aralıklarında olduğu gibi tizler dengeli ve roll-off diye tabir edilen erken Tiz kesilmesi hiç yok.Tizler,hm603sdeki gibi çekinik değil,önde ve de sert bir sunuma sahipler.Metal müzik dinlediğim için daha çok,Tiz performansından memnun kaldığımı söyleyebilirim.Re0da öyle pek fazla ve kulağı tırmalayan tiz parlaklığına denk gelmedim.Zil,davul,bateri,flüt..parlama yapmadan kulağıma akmakta.
      Sahne:Sahnesi, bulunduğu fiyat aralığına göre geniş ve yeterli.Sahne konusunda diğer orta seviye dx50,hm603s v.s.kardeşlerinden önde.Bunu da Nötr ve dengeli çalma karakterine borçlu denilebilir.Ensrümanları ve vokal sesini ayırt etmede pek zorlanmıyorsunuz.Genişlik ve derinlik böylesi bir Dap için yeterli.Sahne için beyerdynamic dt150 ile yaptığım Atiye'nin Yetmez şarkısının Akustik versiyonunu ele alalım örneğin:
      Parça klasik gitarla açılıyor,Atiye 8.ci saniye şarkıya başlıyor,gitar ve vokal sesi aynı doğrultuda,çünkü gitar Atiye'nin hemen sağ tarafından 1 metre açıyla çalınmakta,gitar harici sahne arkaya,vokal öne Kurulu.
      piyano 60.cı saniye de 3'er saniye aralıklarla devreye girmekte,bateri-davul 65.ci saniyede sonrasında İki küçük davuldan oluşan bongo devreye girmekte.Atiye ve müzisyenler öne, yana ve arkaya altıgen bir daire içinde sıralanmışlar,ki bu müziğe de yansıyor,önde çalındığı için gitar Piyanonun önünde ama hiç bir alet birbirinin sesini gölgelemiyor
      VE DİĞER AYRINTILAR:Ap100 de var olan SRC modu,şarkının bit değerini artırıyor.16 bitlik MP3ü,24 bite çeviriyor.Şarkıya ve kulaklığa göre iyi sonuç alınabiliyor.Bu SRC modunda dinlenilen parçaya daha derli toplu Bass ve canlılık katılıyor.Akustik ve rock parçalarında başarılı sonuçlar aldım ama bassa dayalı yabancı pop ve elektronik de varolan basslara daha fazla Bass kattığı için Diğer frekanslarda bozulmaya sebep olabiliyor.EQ ayarı,bu orta seviye daplarda pek işlevsel değil.Olmasaydı da olurmuş yani.Dx50de ve hm603sde de pek işe yaramıyordu bu EQ ayarları.
      24ohm aşağısındaki kulaklıklarda belli bir hiss/dip ses sorunu yaşanabilir.24ohm üstü kulaklıklarda sorun yok.Dip ses şarkı başlarken ortadan kalkan bir durum,şarkı geçişleri ve duraklamalarında,sanki biri boşlukta makara çeviriyormuş hissiyatı yaratabilir.

Okuyan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 1 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Ağustos 2015
  2. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Teşekkürler çok değişik inceleme olmuş o_O

#2 VirtuFortuna, 1 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Ağustos 2015
  3. sensable

sensable
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    870
    Sorun çözüldü, sıkıntı yok şu an. Yanlışlıkla açılmış diğer konu ve arkadaş zaten rapor göndermiş yardımcı olmamız için.

@karanehir35 elinize sağlık, teşekkür ederiz inceleme için.

2 kişi bunu beğendi.
  4. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Ben teşekkür ederim.

2 kişi bunu beğendi.
  5. Ouroboros

Ouroboros
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    154
    Elinize sağlık :)

6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Elinize sağlık.

7. bora şahin

bora şahin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    296
    ath m50x ile birlikte aldım ben de. toplamda 20 saat filan ancak dinlemişimdir burn in değişiklik yaratacak mı bilmiyorum ama telefondan sonra çağ atlattı diyebilirim. ses telefondan sonra gayet gövdeli ve ayrıntılı geldi. kutudan çıkan deri kılıf oldukça şık, tuş hissiyatı biraz vasat geldi tek beğenmediğim noktası oldu. hazır EQ ayarlarından jazz olanı ise benim için oldukça işlevsel. m50x'in hafif çekinik olan midlerini coşturuyor tek tıklamayla. src özelliğinin ise ben pek farkını algılamadım. genel olarak 200 dolarlık fiyatıyla benim için harika bir alışveriş oldu.

özel mesajla bunalttığım, verdikleri tavsiye için karanehir35 ve VirtuFortuna'ya ayrıca teşekkür edeyim:)

2 kişi bunu beğendi.
  8. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Beğenmenize sevindim Bora hocam.İyi günlerde kullanın.Son gelen firmware güncellemesini de yüklemeyi unutmayın bu arada.

4 kişi bunu beğendi.
  9. bora şahin

bora şahin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    296
    teşekkürler aleti açar açmaz yükledim:) henüz denemedim ama usb dac özelliği de gelmiş oldu böylece. kılıfın da fotosunu ekliyeyim okuyanlara fikir vermesi için.

#9 bora şahin, 11 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Ağustos 2015
    6 kişi bunu beğendi.
  10. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Evet aynen öyle hocam,Usb DAC,DSD çalma ve gappless özelliği eklendi bu yazılımla.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

#10 karanehir35, 11 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ocak 2016
  11. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    2 kişi bunu beğendi.
  12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Evet @moonstar hocam,orta seviyede iyi bir alternatif, elimdeki Hifiman hm603s, ibasso dx50 ve fiiox3ii nin bir tık üstünde yer alıyor.Hidizsin ilk dapı olduğu için üstünde biraz uğraşılmış tabii.

2 kişi bunu beğendi.
  13. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    603s'in üzerinde olduğundan pek emin değilim açıkçası

14. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Hm603s ve Hidizs ap100 aktif kullandığım daplar. Sahne,enstrüman ayrımı ve denge konularında ap100 az bir farkla hm603s in önünde,hm603s ise ses çıkış gücü açısından ap100ün baya önünde.Dediğim gibi iki cihaz birbirine yakın sayılır,arada ap100 lehine çok ufak,minimal farklar var.

8 kişi bunu beğendi.
  15. Deliverance

Deliverance
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    88
    Ah ah aynı şehirde olsaydık da deneme fırsatım olsaydı. E12 ile nasıl bir uyumu olur çok merak ediyorum :) İnceleme için teşekkürler.

16. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    E12 sicak sesli bir amfi oldugundan ap100de nötr agirlikli oldugundan birbiri ile uyumlu olabilecegini dusunuyorum.Ama tabii denemeden bilemeyiz.

17. HaypurTiryading

HaypurTiryading
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    225

Hidizs'i Türkiyede ilk kullananlardan biri olarak, altından girip üstünden çıkanlardan biri olarak, Çin forumunu ve beta firmwarelerini takip eden biri olarak da tüm soruları cevaplayabilirim. Fw konusunda da yardımcı olabilirim.

Güncel olarak 071 fw çıkmıştır. Headfi hidizs başlığında paylaşmıştım. Linki bulduğumda burayada eklerim.

Hafıza kartı konusunda kafanıza takılanları yanıtlarım. 256 GB Uhs1 kartla kullanıyorum.

Hidizsin ses karakteri fwsine göre değişmekte. Bugün alacağınız sıcak karakterli belki tubey sound amfi yarın hidizs+amfi+kulaklık kombinasyonunuza çok olumlu etkide olmayabilir. Burda kulaklığınız oldukça etken rol oynamakta. Kulaklığınıza ve son fwye göre seçim yapın.

Ben 071 fw ile en fun, sweet karakterdeki sesi yakaladım. Analitik taraf yerinede hafif sıcak tarafta. Amfim ise fazla renklendirmeyen, sert, punch bir amfi. Ama yinede tubey sound kattığı söylenebilir. Kulaklığım ise açık, transparan ve hızlı tarafta diyebilirim. Sıcak ve karanlık sevmeme rağmen ben olabildiğince bir tarafa kaydırmadan kurmaya çalıştım sistemi. Bu aleti ferah dinlemekte oldukça keyifli.

Rakipleri olan dx50, x3 ile aynı fiyatlarda olsada eski x5den daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yeni x1-3-5 ile kıyaslayamadım. Bir çok konudada dx90'dan daha iyi. Qls qa360 kıyaslamamda da (068 fw vardı o zaman) yakınlıkları takdire şayendi. Tabiki qls'in üstünlüğü ve yeri bambaşka.

Selamlar.

10 kişi bunu beğendi.
  18. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Bilgiler icin cok tesekkurler Muhammet hocam.Ap100u cikar cikmaz alanlardanim ben de.En az 10 kisiye tavsiye ettim,sadece biri aldi.Marka taninirligi dusuk oldugundan insanlar pek yaklasmadi ap100e.
    Yine de cografyanin uzak kiyilarinda ap100 icin ugrasanlari gormek de gercekten hos.
    Varolun.
    Yine analogla analitik sesin karisimi ya da ikisinin tam ortasinda duran Qls qa350v2 mod tavsiyemi herkes icin burada bir kez daha yineliyor,degisik masaustu cozumlerle 1000 dolarlik daplara eş ses alinacagini da belirtmek istiyorum.Cok yakinda qa350v2nin de qa360 ile karsilastirmali bir incelemesini yayinlayacagim.

#18 karanehir35, 28 Aralık 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Aralık 2015
    3 kişi bunu beğendi.
  19. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Ben şuan hifiman hm603s kullaniyorum genelde yuksek ohm kulaklik bunlari hidizs ap100 surebilir ve ilerde dusuk ohm ciem kullanmak istesem sizce ap100 tercih edilmeli yoksa hifiman hm603s mi
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 21 Ocak 2016, İlk mesaj zamanı 21 Ocak 2016 ---
    Ek olarak bir de soyle bir soru sorayim hidizs ap100 ile hifiman arasinda çok fark var midir alicak olsa kulaklik mi hidizs ap100 oncelikli olur

20. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Ap100 bence hifimane gore daha soguk kalir eger hifimanin sesinden memnunsaniz bulursaniz re0 la bir deneyin . Onun disinda yeni serilerden re600 ile de iyi uyum saglayacaktir . Hifimanin ses karakterini ben fioo ve ibasso daplarinda bulamamistim belki sony zx1 yada zx2 de iyi bir tercih olabilir .

3 kişi bunu beğendi.