Hangi DAC tercih edilmeli? [NAU88L25 vs CS43131]

'DAC' forumunda TechnoRom tarafından 6 Ekim 2021 tarihinde açılan konu

1. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    52
    Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz?

2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Bunlar çip, DAC değil.

Çip seçimine DAC dizayn eden mühendisler karar veriyor.

Biz ise müşteri olarak çip seçimine değil, DAC seçimine karar veriyoruz.

Malum, "DAC = Çip" önerisi doğru değil.

Müşteri olarak çip seçmek, çocukların evcilik oynadığı gibi mühendisçilik oynamak gibi bir şey bizim için.

TechnoRom bunu beğendi.
  3. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    52
    Peki hocam hangi çip daha kalitelidir?

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,715
    Mühendisçilik oynamak istemiyorum :)

5. o_kan

o_kan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    106
    Oncellikle butcenizi belirleyin daha sonra o fiyat aralaginda olan dac larin yorumlarina, incelemelerine bakin. DAC/AMP combo mu bakiyorsunuz yoksa amp var ve standalone dac mi bakiyorsunuz. Hangi kulaklikla kullanilacak. Bunlar da onemli dac seciminde. DAC demek illaki delta sigma chip demek degil. R2R veya bitperfect dac ta bakabilirsiniz ama alinabilir olanlarin fiyatlari biraz daha yuksek oluyor. Butce belirtirseniz eminim tavsiyede bulunacak arkadaslar cikacaktir.

#5 o_kan, 6 Ekim 2021
    Son düzenleme: 6 Ekim 2021
  6. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    52
    [​IMG] [​IMG]
    Hocam DAC/AMP bakıyorum iPhone için. Bu DAC’leri sormamın sebebi de almak istediğim modellerde arasında bulunması. Eklediğim görsellerde teknik veriler mevcut. Özellikle bunlara bakıyorum çünkü Lightning girişleri var ve doğrudan telefona bağlanabiliyor.

7. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,017
    hangi chip tercih edilmeli sorusu yanlış,earstudio es100 ve fiio btr3k aynı chip'i kullanır ama sese gelince biri transparan çalıyor diğeri koyu çalıyor kullanılan chip aynı olayı mühendislik ve kullanılan yazılımlar etkiliyor,mesela sony playerlara stok yazılım dışında kendisinin hazırladığı yazılımlarla sesi,açık,koyu,nötr olarak ayarlayabilen mrwalkman var,yazılımın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor hatta bir ara ibasso dx50 çıkan her yazılımda ses değişiyordu kullanıcılar bu konuda şikayet ediyordu, konunun özetine gelirsek genel ses kalitesini

1-mühendislik
    2-yazılım
    3-chip

etkiler siz şimdi 3.sırada önem arzaden chip için 1.sırada tercih belirlemeye çalışıyorsunuz..

u.taskiner ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  8. TechnoRom

TechnoRom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    52
    Haklısınız hocam lakin çok detaylı bir inceleme de bulamadım. :(

9. kenannnur16

kenannnur16
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    hangisi transparan hangisi koyu hocam :) es100, btr3k ve btr5 arasinda kaldimda

10. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,017
    es100 açık çalıyor,btr 5 btr 3k daha koyu çalıyor btr3 btr5 sesleri benzer btr 5 biraz daha detaylı ve sahne daha geniş..klasik fiio sesi:) kaygan ve koyu..fiio sesi diye birşey var bu meretlere hangi chip'i koyarsan koy yada hiç chip koyma adamlar o aynı sesi çıkarmayı başarıyorlar,es100 çok daha doğal çalıyor...
    sennheiser'de kulaklıklarında aynı sesi çıkarmayı başarıyor mid odaklı karanlık sesler..

kenannnur16 bunu beğendi.
  11. kenannnur16

kenannnur16
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben şimdilik balanssız çıkışı kullanacağımö elimde bang olufsen h6 var hatta aparat tasarlayıp yazıcıdan bastım ve kulaklığın ustune takıp kablosuz kulaklık şeklinde kullancam. H6 nın ohm degerıde 30 ohm civarında diye biliyorum. Sizce bu kulaklıkla hangisi daha iyi gider? Genelde incelemeler hep balanslı çıkışlar üzerinden yapılmış. Balanssız çıkıştan kullanma senaryosunda hangisi öne çıkar? Birde es100 hakkında çabuk bozulan elde kalan cihaz olarak bahsedilmiş yabancı forumlarda.

12. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,017
    H6 deneme şansım olmadı kaynakların ses karakterini anlattım,kulaklık koyu çalıyorsa açık kaynak,açık çalıyorss koyu kaynak isabetli olur,es100 2 senedir elimde çok fazla kullanma zamanım olmasada hala sağlıklı btr5 2021 çıktı btr5 den ses olarak daha nötr daha iyi onuda araştırabilirsin,veya Sony a55 bak mr. walkman bu cihaza özel yazılım geliştirdi,sadece yazılımla 3 farklı ses imzası sunuyor açık,koyu,nötr yazılımlar ayrı ayrı kuruluyor tabi..