Hazır ekolayzır ayarları

'Yazılımlar' forumunda orrrhan2591 tarafından 8 Ekim 2021 tarihinde açılan konu

1. orrrhan2591

orrrhan2591
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    17
    Merhaba arkadaşlar.hazır ekolayzer ayarları müziğin sesini daha iyi hale getirir mi?mesela pop ekolayzır ayarı pop müziklerin sesini flat ekolayzır ayarına göre daha iyi hale getirir mi?ya da klasik ekolayzır ayarı klasik müziklerin sesini flat ekolayzırdan daha iyi hale getirir mi?

#1 orrrhan2591, 8 Ekim 2021
    Son düzenleme: 8 Ekim 2021
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,788
    Cevabı bilmiyorum ancak bir soru da ben ekleyeyim. Eğer sesi daha iyi hale getirmiyorsa niye pop, rock, klasik, vs. türü isimler vermişler bu ayarlara?

3. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    271
    Herkesin kulak şekli aynı olmadığı gibi aynı kişi aynı kulaklığı her seferinde aynı şekilde takması da pek mümkün değildir. O yüzden hazır şablonların kusursuz olması beklenemez. Ama sizin hoşunuza gidebilir. Denemeden bilemezsiniz. Ayrıca kusursuz kulaklık ta yoktur. Kendinize göre eq yapmadan kulaklıktan maksimum verim almanız da olası değildir.

4. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Eq'yu tam tersi olarak biliyordum. Denemek lazım.

5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    271
    Eq hakkında genelde olumsuz ön yargı vardır, ama durumun aslı böyle

6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,788
    Eq hakkindaki olumsuz fikirler tamamıyla ön yargı değil. Şimdiki dijital kaynakların aksine eski equalizer'lar preamfi tarafında olurdu. Çünkü equalizer demek, analog ses yolu üzerine bir sürü elektronik parça ekleyip yolu uzatmak, yani ses kalitesini ciddi oranda azaltmak demek. Onun için de çoğunlukla iptal etme switch'i içerirlerdi.

O yüzden high end amfiler çoğunlukla bass-tiz ayarı bile icermezler, içerenleri de mutlaka iptal (defeat) switch'i içerirler. Çünkü ister istemez sesi kalitesini azaltır equalizer.

Güncel dijital kaynaklarda analog öncesi dijital processing yapan equalizerlarda durum farklı tabii ki.

yigitboylu bunu beğendi.
  7. AvantGarde

AvantGarde
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ben de denemelerde genel anlamda harmoniklerin tanımlarını bozduğunu düşünüyorum. Arttırılan bir frekans grubu kendinden önceki ve sonraki frekans bandını da değiştiriyor sanki. Ben kullanışlı bulmadım açıkçası. Elbette çok boğuk çalan veya sivrilen sunumları dizginlemeye yarayabilir ancak müziği belli bir kalitede dikkatle dinleyenlerin tercih edeceğini sanmıyorum. Akustik enstrumanların bol olduğu caz gibi türlerde uyum sağlayamıyorken daha elektronik içerikli müziklerde işe yarıyor.

8. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    271
    Sanki değil kesinlikle değiştirir. Bu durumu göz önünde bulundurarak doğru ayar yapmak gerekir. Eq bası arttır tizi düşür gibi kolay bir iş değil. Distorsiyonu düşük kulaklıklarda getirisi çok yüksek olabilir.