head-fi cilar yeni bir savas baslatiyor :)

'Diğer Ekipman' forumunda ta2mtf tarafından 1 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. ta2mtf

ta2mtf
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    15
    head-fi.org/t/592236/ridge-street-audio-cable-risers-and-other-silly-products-in-the-following-posts

Yukaridaki konuda head-fi cilar hoparlorculere satasarak yeni bir audio gear savasi baslatiyor,konu henuz yeni sayilir. Bir miktar tercume yarin yayinlayacagim.

Edit: Biraz espri yapmassam catlarim, bundan sonra ki kisim tamamen saka maksatli soylenmistir:

Head-fi daki kulaklikcilar, hoparlorculerin kutsal degerlerine saldiriyor, kablo yukselticiler, quantum super sigortalar vb. Gibi ekipmalarla acimasizca dalga geciyorlar. Hele bir de rack in sese olan etkisi ile dalga gecerlerse hoparlor camiasi ayaklanip head-fi e yuruyebilir. :)

2. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    595
    İlk sayfayı okudum da hoparlörcülere sataşma göremedim.
    Yine audiophile ayağına , sözde sesi süper değiştiren ürün satan bir firma ile dalga geçiyorlar.
    Neymiş , kabloları yükseltiyorlarmış ki yere bağlı rezonans ortadan kalkıyormuş ;D

3. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Kabloları yerden yüksekte tutma uygulanan bir yöntem ama..Bir sürü bu şelilde düzenlenmiş sistem fotusu gördüm :)

4. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Evet hifi da böyle bir uygulama var ama.. onbinlerce dolarlık sistemlerde kullanılıyor.
    Kabloların elektrostatik etkilerini minimize etmek için bu tür ayaklar kullanan insanlarda tanıyorum. Fakat genelde interconnect kablolarda değilse stereo için kullanılan hop. amfi arası kısa kablolarda tercih ediliyor. Malum özellikle analog sistemlerde dış etkenler kendini daha çok belli ediyor.

5. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    ben de kullanmıştım

bu da bir arkadaşın sistemi

#5 hifi, 1 Şubat 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    623
    Aslında sizden şu kablo altındaki porselen, amfi altındaki spike, üstündeki granit, rack'in ses değiştirmesi hakkındaki deneyimleriniz varsa almak isteriz?

Ben onlara bir türlü inanasım gelmiyor da hep yabancı ağızdan dinlediğimizden.

Collapse Signature Expand Signature
  7. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    183
    Harmonic sönümleyiciler ilginç bir konu. Aslında manyetik alanı falan değil, direk fiziksel titreşimleri yok etmek bunların işi. Bir nevi mikro kompansatörler. Normal sistemlerde etkisi hissedilmez muhtemelen. Çok çok hassas sistemlerde gerçekten işe yarayabilir. Ancak kilosu 15-20 liradan satılan delrinden bunları imal edip 100euro falan istemek hi-fi esnafının mucizesi. Biz bu malzemeden kablo taşıyıcıları imal ediyoruz fabrikadaki atölyemizde. Elektrikçiler kullanıyor.

8. besir66

besir66
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    31
    Ben kabloları halının altından geçirdim, çokta güzel sesi var :gulme

[size=8pt]belki birgün inanacağım kablo yalıtımının bu kadarda abartılı önemine[/size]

9. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    arkadaşlar o titreşimler yok mu ahhhh
    onlar minimize edilince ses o kadar temizleniyor ki
    ve evet bunlar üst düzey bir sistemde daha çok belirgin mesela fotosunu yayınladığım arkadaşın sistemi süperdi
    vokal müziğe girince insan birden irkilirdi ya bu kadın bu salonda mı falan diye... lifelike dediğimiz olay
    arkaplan karanlık olmalı enstürmanlar arasındaki hava kolayca anlaşılmalı 3 boyut mutlaka algılanmalı, vokalin boyunu bile tahmin edebilmelisiniz iyi bir sistemde..ki benim eski sistemimde oturarak piyano çalan vokalistle ayaktaki kolayca seçilebiliyordu.
    ama ilk zamanlarda home sinema sistemlerinden dinletiler yaptığımızda bu detayların hiç biri anlaşılmıyordu zaten onlara tweak uygulasak ne farkederdi hiç birşey ozaman biz de ya bu tweaklar saçma hifi satıcılarının kazığı derdik..
    bu zımbırtılara inanmayan arkadaşlara eğer istanbulda iseler extreme audio,duet audio , timpani , actual power , mavi hifi , audiogen gibi mağazalara dinleti amacıyla gitmeleri ve demo yapmaları nı öneriyorum naçizane çoğu sizi hiç bir ürün almasanız bile sıcak karşılıyacaktır emin olun...
    çünkü bizler ne desek boş...

Saygılar.

10. ta2mtf

ta2mtf
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    15
    Altuğ Bey, sizi kendi adıma konuşayım bir referans olarak görüyoruz: Hoparlör camiasından forumumuza intikal eden arkadaşlar içinden en çok sizi tanıdık.
    Aslında head-fi cılar hi-fi tweak leri ile hafiften dalga geçiyor da, ya bizim tweaklere ne demeli. Bendeniz sflo mun çıkışından Ibasso D2 nin girişine olan 5-6 cm lik kabloyu gerçek solid core gümüşten elde örüp, ingiltere Farnell den getirttiğim altın kaplama neutrik jack ile sonlandırıp, üzerine sarı simli kablo çorabı(sleeve) geçirdiğimde vay be ses amma da değişti muhteşem oldu demiştim.

Velhasıl kelam biraz espri ile başladığım bu konuda aslında bildiğimiz tweak lerin bir efsane mi yoksa gerçek mi olduğunu siz değerli hi-fi cılara sormaktı maksadım.

Ama yine de bazı tweak ler bana çok komik geliyor mesela bir iki konu danışmak isterim:

1- Rack gerçekten sesi etkiler mi?
    2-Sizin fotolarınızı hep inceledim; DAC/Amfi altına granit tabla üstüne de metal/döküm gibi bir şey konuluyor bunların görevi nedir?
    3-Bas kapanı adı verilen rulo yapılmış süngerler gerçekten bu kadar önemli mi?
    4-Bu madde espridir: Gerçekten rack 'ı ikea ahşap cilası ile yağlamak sahneyi genişletir mi ve o quantum sigortalardan denediniz mi?Espri dir darılmayın alınmayın.

Saygılarımla
    Umut

11. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32
    Umut Bey

Öncelikle şunu belirteyim ki ben hifi camiasında orta seviyede bir hificiyim, öyle bu işe sarmış öyle paralar harcamış ve meraklı arkadaşlar varki dediğim gibi ben onların yanında çırak misaliyim... Bu işin sonu yok bunu hepimiz biliyoruz..

sorularınıza gelince

rack sesi çok etkiliyor gerçekten hem de çok. ben daha önce onca emekle kendim bir diy rack yaptım o bile etkiledi sonradan alman finite elemente rack satın aldım ses o kadar güzelleşti ki..
    şimdi hifi ekipmanlarında özellikle trafolar tam bir titreşim kaynağı ve diğer komponentleri titreştiriyor capasitorleri ve diğer parçaları bunların titreşmesi sesi bozuyor ( bozuyor derken bunu iyi bir sistemde ve iyi bir kulak ile anlamak mümkün ) titreşim engelleyici her müdahale sesi olumlu etkiler ben benchmar dac ım içindeki elko ların üstüne sıcak silikon sıktım keza amplimin giriş katındaki cap ların üzerine de ses özeliikle sahnesel bazda çok olumlu değşimler gösterdi.
    mesela bir hoparlörün altine mermer ya da granit onun altına da kauçuk gibi bir malzeme koyarsanız bass lardaki detayı kesinlikle fark edeceksiniz. basslar uzamıyacak hızlanacak ve diğer sesleri örtmeyecek.
    dacın üstüne ben granit koydum sebebi benchmark oldukça hafif bir ürün ağırlığını artırmak yere sağlam basmasını sağlamak amaçlı..
    gelelim bass kapanı olayına ya da akustik
    bu akustik olayı icabında az bir para ile cok olumlu neticeler alınacak bir olay ancak çoğu arkadaş evlerinin salonlarında bu akustik uygulamaları waf yüzünden yapamıyor yengeler izin vermiyor hehehehe
    bassların uzaması uğuldaması istenmez değil mi işte bu bass kapanları özellikle iyi ölçümler sonucunda yerleştirilmişse mutlaka fayda sağlıyor ben sistemim var iken elyaftan diy olarak kendim yapmıştım yoksa bunların hazırı çok para
    sahne algılamaya inanılmaz fayda sagladı derine inen ama uzamayan detaylı hızlı basslar elde ettim hele hoparlölerin arka bölümüde duvara konulan diffusor paneller sahneye çok katkı sağlıyor... 3 boyut sağlıyor..seslerin duvarlardan veya cam pencerelerden yanısması direkt gelen ses dalgalarınına binince onu azaltır veya çoğaltır uzaklığa bağlı olarak
    bir hoparlöre sinyal gönderin bir test cd si ile mesela 1 khz ve oda da dolaşın her noktada farklı şiddette ses duyacaksınız.

cila olayını bilmiyorum fazla ama duyduğum kemanları sanırım c34 denilen özel bir vernikle cılalarlar ki bu sesi daha iyi yapar diyorlar kemancılar...

hifi tuning sigorta kullandım amplimde ve benchmark dacımda fasyda sağladı
    şunu su şekilde açıklayayım
    bir geniş mükemmel asfalt yolda arabanızla gidiyorsunuz kilometrelerce sonra 2-3 metrelik bozuk taşlı çakıllı bir bir bölüme geldiğinizde arabanız ve siz nasıl rahatsız olursunuz işte kalın güzel ofc bakırdan gelen elektrik te o minicik incecik o sigortadan geçerken aynı o taşlı çakıllı yola girmiş gibi oluyor bu diğer sinyal yollarında da geçerli tüm kablo bağlantıları dandik konektorlerle bağlandığında bu sorun yaşanır aam mesela WBT veya onun muadili kaliteli bağlantı elemenları kullanıldığında sinyal çok daha rahat olarak akacaktır.

12. ta2mtf

ta2mtf
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    15
    Altuğ Bey ,

Yanıtlar için çok teşekkür ederim, bir de sizin fotolarda DAC ın üstüne koyduğunuz büyük bir metal vardı, yuvarlak, soğutucu gibi onu merak etmiştim.

Bu arada hi-fi sigortalar ile ilgili Türkçe kaynak buldum;

http://www.timpani.com.tr/pages/hifi_tuning/hifi_tuning.htm

13. hifi

hifi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    32

o da timpaniden alınmış geniş bilgi linkte var

http://timpani.com.tr/pages/magicdream/magicdream.htm

14. FatihKc

FatihKc
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hifi sistemimde çok olumlu etkileri olmuştu, HeadFi da nasıl bir etki bırakır merak ettim? olumlu olacağını sanıyorum

15. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Sırasıyla, oda akustiği -> elektrik -> titreşim

Bunları halletmiş ve uyumlu seçilmiş bir orta seviye sistem bile çok çok keyif verici çaldırılabilir...