head-fi saçma inceleme puanları

'Genel Tartışma' forumunda complete tarafından 16 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,989
    Birçok ürün incelemesi malum forum da yayınlanıyor,birçoğumuza en azından ürünler hakkında genel fikirler veriyor..Ama inceleme puanları evlere şenlik
    Örnek adam kulaklık inceliyor..
    ses kalitesi 10
    konfor 9
    tasarım 9
    izalasyon 9
    fiyat/P 7
    ortalamanın 9,5 dan 10 gelmesi lazım, ama peki bekleyen ürün iyi ile geçiyor...
    kulaklık 250-300 bandında

aynı ürünü inceleyen başka bir arkadaş
    sırası ile
    8,8,7,7,10 puan verip fiyat performans ürünü diye cazgırlık yapıyor...

2. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,421
    Bence bu durum gayet normal. Her kişinin kulaklıktan beklentisi farklı olabilir. Dinlediği müzik farklı olabilir. Sonucun da farklı olması gayet doğal.
    Önemli olan, kulaklığı hangi ekipman, kablo ve müzik türüyle denediğini belirtmesi benim için.

3. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,487
    Hocam bu çok anormal durumlar değil, birisi inceleme için ürünü bedava almıştır 10 verir birisi cebinden almıştır 7 verir. Bunların dışında herkes aynı şekilde duyamıyor. Dinlediği ekipmanlar da önemli olacaktır.

Collapse Signature Expand Signature
    5 kişi bunu beğendi.
  4. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Biri urunu bedava aliyorsa kotu yonlerini yazmasi pek normal bi durum degil cunku firma urunun reklami yapilsin diye gonderiyor . Test icin alinan urunler daha tarafsiz yorumlaniyor . Techno fi ve stereo mecmuasi bence inceleme konusunda head fi v.b sitelerden daha iyi .

8 kişi bunu beğendi.
  5. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,487
    Bizde adettendir, fiyatı ne olursa olsun önce bi itin bir tarafına sokulur.

12 kişi bunu beğendi.
  6. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,351
    Ben katılmıyorum. Genel olarak bizde kendi para verip aldığımız şeylerin en iyi olduğunu düşünme eğilimi var bence. Birisinden ödünç aldığımız veya teste gelen bir ürünü daha kolay kötülüyoruz gibi geliyor bana.

9 kişi bunu beğendi.
  7. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    623
    oldukça subjektif konu puanlama sistemi .
    bazı metaryallerde direk ölçebiliyorsunuz . ama bunda olmuyor .
    ayrıca hifi da herşeyi diyen var. burda söylesen sallandırırlar adamı taksimde :D

3 kişi bunu beğendi.
  8. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    İnceleme okurken saçma gelicek ama ilk önce amazondaki yorumlara bakıyorum :D orda ne var ne yok dökülüyor ortaya ... O kadar güzelki , sony zx2 'nin kamerası yok diye ipod touch'larla karşılaştıranlar var , sonuçta buda bi bakış açısı :evl

9 kişi bunu beğendi.
  9. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,487
    Benim inceleme okurken hem HF da TF de hem de başka yerlerde dikkat ettiğim şeyler var.
    Mesela etkilenen adamın incelemesi pek kıyas kabul etmem. Bu piyasada en iyisi dahi olsa kusurları var herşeyin, ikincisi yazılan şeyler tutarlı olmalı mesela 400$ lık bir aletin yapacağı belli fiyatına göre ne kadar iyi olursa olsun asla muhteşem, mükemmel tabirini alamaz, hatta fiyatta bağımsız olarak bence hiç bir alete dememek lazım bence. Bir diğer mevzu da creamy, spicy gibi daha çok gıda sektöründe kullanılan kelimeleri kullanılması, bu da beni iter. Oturmuş tabirler onları kullanmak yeter bence. Bir de sayfalarca yazı yazı yazıp kıyaslama yapıp hangisi ne kadar iyi hiç fikir vermeyen incelemeler var ki(project86 mesela) çok şahane.

Bizim TR de ki bir kaç spesifik sorun ise aslında biraz doğu kültüründe olmamızdan kaynaklı, kondurmama. Bizde maalesef kimse yoğurdum ekşi diyemiyor, bunların yanında kırmamak için itiraz da edilemeyebiliryor, veya kıllığına giydiriliyor. Gene kulağımız yetmeyebiliyor bazen, kör nokta bırakabiliyoruz. Başka aklıma gelen gene, marka hayranlığı da var bizde maalesef keza elin uşaklarında da var.

14 kişi bunu beğendi.
  10. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Tahsin durumu cok iyi aciklamis valla aynen katiliyorum..

Bazi incelemeler var ki 300 dolarlik iem icin yolun sonu falan gibi laflar ediyorlar baska bir sey duymamis etmemis. Iyinin ne oldugunu bilmeden ilk dinledigi kalbur ustu kulakligi dunyanin en sahane icadiymis gibi anlatan cok tip var.

Bir de firmalarin gonderdikleri inceleme urunleri var ki oy oy hic girmeyim o konuya. Daha 4.5/5ten kotu olanini tas catlasan 3 kere gormusumdur.

2 kişi bunu beğendi.
  11. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,487
    Firmadan gelen ürünü inceleyen adamlara işin aslı biraz da üzülüyorum onların işi gerçekten zor, yani bu işi para için yapan bir adamın işi çok zor bence kimse havadan para diyemez aslında. Ortada o kadar trade-off var ki.
    Düşünün adam gelen ürünleri övdüğünde bir süre sonra incelemleri pek kaale alınmayacak ve trajı düşecek(buna rastladım mı tam bilmiyorum ama vardır böyle). Eğer gelen ürünleri objektif değerlendirirse bir süre sonra ürününe güvenemeyen firmalar bu adama ürün göndermeyecektir. Bu konuda mesela noble ın JHA nın ürün göndermediği reviewer lar var onları sayabiliriz, bunlar dışında yanıldıklarında da gerçekten güven kaybedebilirler, bir kere dediği tutmayan adamı kaale almayabilirler.

İşin içine paranın girmesi iyi olmuyor bazen.

7 kişi bunu beğendi.
  12. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,877
    Benim incelemelerde en temel aldığım nokta, inceleme yapan kişinin hangi müzik türlerine göre değerlendirme yaptığıdır. Çünkü inceleme yapan kişinin test ettiği müzik türüne bağlı olarak değerlendirmesi de farklı olur.

2 kişi bunu beğendi.
  13. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    project86 bu adamı yeni keşfettim head-fi' de . Hemen takibe başladım , sizce en iyi neutral custom ne diye sordum

gayette objektif bi yanıt verdi ;)

Hi, it's hard to say because people sometimes have different opinions about what neutral really means. For me, I like the Noble 4C as one of the most neutral custom IEMs. The EarWerkz Supra 2 is also very neutral and lower priced if your budget is smaller. Those are the two I would be looking at if I were you.

14. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Noble'dan bir sey onermese kendimi camdan asagi atardim zaten.

6 kişi bunu beğendi.
  15. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    783
    O birazda satış için sonuçta zamanı gelince satılacak ürün.Tabi insan aldığı şeyin iyi yönünü arar genelde buda insan doğasında var.

16. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    :evl

En azından tek bi şey demedi , bak paran yoksa şuda var dedi :coolsmiley: kesene göre hareket edicen gerisi sana kalmış diye algıladım ben :D

4 kişi bunu beğendi.
  17. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Valla hocam ben head-fi seruvenime ilk basladigimda cooooook buyuk saygi duyuyordum o adam icin. Yazilarini roman okur gibi okuyordum zevkten 4 kose oluyordum. Sadece ciem degil, hic ilgimin olmadigi masaustu sistemleri bile. Sonradan tecrube kazandikca, isin icine girince, deneyimlerim artinca adamin sadece yazmasi gerekeni yazdigini farkettim. Artik incelemesini gordugumde neler yazacagini bastan biliyordum, yine de okuyordum ve bunlari kesin bu sekilde yazmistir dedigim her seyi incelemesinde buluyordum..

Malesef benim icin sablon kullanan isimlerden biri haline geldi. Yalan soyluyor demiyorum, kalkip simsicak calan kulakliga analitik ve soguk caliyor demiyor tabi ki. Ama karsilastirmalari, onerileri, abartmalari, isine gelmediginde sonucsuz biraktigi incelemeleri yuzunden artik kendisini takip etmeyi biraktim.

5 kişi bunu beğendi.
  18. Solanahtarı

Solanahtarı
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,453
    Bazen fazla olmus Tahsin. Isin icine para girdiginde hersey sahte hersey b*k.

#18 Solanahtarı, 16 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 16 Haziran 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  19. elektronik müzik

elektronik müzik
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    841
    Hımmm , başka kim var takip edebileceğim head-fi 'de ?

20. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Artik eskisi kadar aktif degilim hocam takip ettigim pek kimse yok acikcasi. Klasik joker ve average joe'yu takip ediyordum bir donem ama onlardan da bir kac "supheli" inceleme okudum genel olarak cok begensem de ikisini. Bir de Singapur'lu bir jelt var, o da fena degil ama yuzde yuz guvenmezdim.

Benim onerim su, bu tur incelemeleri genel fikir olarak degerlendir. Hmm, sicak caliyormus, surasi boyleymis, burasi soyleymis diye dusun. Ama oyle cozunurluk seviyesi hakkinda, detay sunumu hakkinda basarili inceleme yazan, tarafsiz inceleme yazan pek bir kisi yok. Bu noktada kendi kulagina guvenmek en iyisi, ben artik oyle yapiyorum.

Malesef marketing bu hobinin basindaki en buyuk lanet su anda benim gorusume gore ve parasi olan firmalar bunu oyle bir basariyor ki kulagiyla duymayan insanlarin yazilari yorumlari ile doluyor internet... Umarim anlamissindir demek istedigimi.

2 kişi bunu beğendi.