head-fi saçma inceleme puanları

'Genel Tartışma' forumunda complete tarafından 16 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    Ben genel olarak tek bir incelemeye değil,bir çok incelemeye bakıp genel olarak değerlendiriyorum.Mesela şu an için Earsonic Velvet'in bir armatür'e göre iyi bass verdiği yönünde konuşmalar var.Kim kullansa öyle diyor.Veya Fx850'nin güçlü bassları oldugunu herkes söyluyor.Herkesin katıldıgı özellikleri bulmaya calısıyorum incelemelerde desem daha doğru olur.Bir de yabancı terimlerle aram pek iyi değil.Çok anlamıyorum :D

Mesela Velvet icin güclü basları var desek yanlış olmaz sanırım.

2. fck93

fck93
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    103
    Aynen ben de katılıyorum. Kulaklık hakkında puanlamalardan çok yazılanları toplayıp ortalamasını almak gerek. Bir de özellikle yazarın kulaklığın hangi müzik türüne gidebileceği hakkında yazdıklarıyla kafamda dinlemeden aşağı yukarı kendi incelememi yapıyorum böylesi daha güvenilir oluyor. Aklımda kalan ufak pürüzleri de karşılaştırmalı incelemelerden 2-3 tane okuyup gidermeye çalışıyorum :)

3. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    Head fi da hangi Custom iem incelemesine baksam en iyisi o sanıyorum :) hepsi sanki aynı kulaklığın biraz değişği. Aynı anda bir sürü kulaklık en iyi sahneye sahip. Yada bunu gibi bir sürü şey

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    Headfi okumayi birakali baya bir sene oldu herhalde. 100 sayfa okusaniz ancak icinden 2-3 yorum cekip emin olabilirsiniz.

Tahsinin dedigi gibi, biz yogurdum eksi demiyoruz ama onlar da demiyor. Ustune bir de reklam amacli incelemeler ve milliyetcilik isin icine girince iyice okunmaz oluyor head-fi.

Collapse Signature Expand Signature
  5. Priest

Priest
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    294
    Pahalı yada flagship ürünlerde çok fazla şişirme inceleme mevcut gibi duruyor. reklam olduğu belli oluyor ama milliyetçilik olduğunu bilmiyordum :)

6. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,445
    #26 okty_k, 26 Haziran 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haziran 2015
    2 kişi bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    $300'lık ürün $600'lık gibi çalar, $600'lık ürün de $1200'lık gibi. Alın size Project86 inceleme özeti. ;)

Mantıklı gelmedi mi? Okuyunca geliyor ama. Demirel gibi adam. :D

9 kişi bunu beğendi.
  8. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    İncelemelerde eleştiri kısmı neredeyse pas geçiliyor özellikle ses konusunda.Yorumlar hep olumlu ve aradaki farkları anlamaz zor.Bunun dışında head-fi'de 200$ dap'ın 1500$'lık dap'a göre daha iyi olduğunu söyleyen ,üst seviye bir dap'ın telefonundan pek farkı olmadığını iddaa eden kişilerle dolu olduğunuda belirteyim.Kablolar plasebo mu ? diye bir konu var ve ciddi ciddi böyle olduğunu iddaa edenler var.Sonuç olarak her türden insanlar var burası gibi değil.Burda biri yukarıda yazdıklarımı iddaa etse heralde ardı ardına mesaj bombardımanına tutulu ve yazdığına pişman edilir...:knuppel2:

4 kişi bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Açıkçası benim de kısmen benzeri düşüncelere sahip olmama yol açan deneyimlerim oldu, burada da ifade ettim, bereket kimse dövmedi. Oldukça medeni ve geniş bir yer burası yani :D böyle olması da güzel.

4 kişi bunu beğendi.
  10. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    Hocam türkiyede iseniz benim kulaklığı ve kabloları size göndereyim.Eğer arada fark yok kardeşim derseniz ciddi ciddi düşünecem bu mevzuyu.Aradaki fark hissedilmeyecek gibi değil çok belli.Bu konunun tartışılması bana çok garip geliyor...

11. prostheticwhim

prostheticwhim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    642
    Ben 2004 model Ford fiesta'nın stock kaset çalarlı teyp ve hoparlörleri kadar iyi ses veren sistem hala duymadım :coolsmiley:

Collapse Signature Expand Signature
    7 kişi bunu beğendi.
  12. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Demek ki ürünle ilgili yorumu yapacak adamlar buna mecbur bırakılıyor. Tam anlamıyla tarafsız bir şekilde yorumlasa para kazanamayacak. Firmada itibar kaybedip, ürünü kötülediği düşüncesi ile göndermeyecek. Piyasada böyle yorumlayan kişilerde az değil. Denediğiniz cihaz her neyse test ederek sonuca varmak daha sağlıklı bence. Çünkü her yorum yapan kendi deneyimlerine göre bir çok şey söylüyor. Kafa karışıklığına neden oluyor. En iyi yol bildiğiniz yoldan şaşmamak.

13. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    Hocam head-fi da işin içinde para olmayan modding gibi, sound science gibi bolumlerde çok bilgili insanlar var ve gerçekten çok çok fazla sayıda kafa açıcı yazı-yorumla karşılaşabilirsiniz. Kablolarla ilgili durumda da milletin merak ettiği şey 500$ lık kablo ile 50$ lık kabloyu insanlar ayırt edebiliyorlar mi? Bu soruyu herkes merak ediyor, bu forumda da var merakli insanlar fakat asıl fark şurada yatıyor: bizim buralarda insanların tartışmalı konulara yaklaşımı "ben bunu deneyimledim, bu çok net böyle oldu, kendi kulağımla duydum... vs" bu şekilde fark olup olmadığını ispatlayamayız.

Görgü tanığı olmak birebir olayı deneyimlemek bilimsel açıdan en düşük geçerliliğe sahip kanıttır. Nesnel değildir çünkü kişisel bir şeydir. Aynı şekilde herkeste tekrarlanamaz deneyimler. Yapılması gereken abx blind, double blind testleri peki kim yapıyor? Head-fi dakiler yapıyor, headroom yapıyor, inner fidelity yapıyor. Dort dortluk mu bu teslerin hepsi, hayır. Ama sayıları oldukça fazla ve genel anlamda sonuçları gerçekten bu forumdaki insanların ağzını açık bırakacak cinsten.

Aslında buradaki sorun nedir? Plasebo dediğimiz şeyin algımıza etkisini görmek. Bizim x ürününü yorumlamamız ne kadar taraflı ne kadar tarafsızdır? Ne kadar fiyattan, sempatiden, markadan vs den etkilenmektedir ne kadar nesneldir? Ben birebir farkı duydum demekle plaseboyu dışlayamazsınız ve plasebo gerçekten güçlüdür. Bilinçli olarak değil, bilinç altından insan bu şekilde yönlenimlere çok çok kolay girebiliyor. İşte kör testler çift kör testler eşleştirmeler bunu bir miktar egale etmek için varlar.

İşin oldukça ilginç bir diğer yönü de ne biliyor musunuz? Plasebo konusinda bir farkındalığı olan, daha temkinli yaklaşan deneklerin sonuçları, farkındalığı olmayan ya da boyle bkr şeyi kabul etmeyenlere göre daha iyi. Yani şöyle ki, "ben duyduğuma inanirim haci" diyen adamın 500$lik kablo ile 50$lik kabloyu ayırt etme oranları en düşük; "valla bu işler karışık, dikkatli olmak lazım insan kendini çok kolay kandırıyor" diyen adamın ayırt etme oranları en yüksek.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

5 kişi bunu beğendi.
  14. kenzo.80

kenzo.80
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    157
    Elbette Hocam. Farklı site ve firmalarda vardır. Ürünü enine boyuna eksilerini, artılarını tüm detaylarıyla anlatan. Zaten olması gerekende bu. Bizde pahalı ekipmanlar kaliteli ve iyidir düşüncesi var. Örneğin 500$'lık iem kulaklık her kulvarda iyi, 200$'lık iem kulaklık kötüdür denir. Tabi genelleme yapmıyorum. Böyle düşünmeyenlerde var. Bazen 200$'lık kulaklık bile 500$'lık kulaklıktan her yönden iyi olabiliyor. Bu konular o kadar fazla ki. Herhangi bir incelemeden bir çok şey söyleyebiliriz.