Hiface, Digital Interface, Musiland gibi ara cihazların ses kalitesine etkisi

'Diğer Ekipman' forumunda ulyses tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    En azından benim tecrübelerim bu yönde. Daha detaylı kesin sonuca kablolarım geldikten sonra varabilirim.

2. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    Ben ses renginin de bir ölçüde etkilendiğini düşünüyorum. Şöyle ki; alt frekansların ve üst frekansların temiz alınması ya da alınamaması direk olarak ses karakteri dediğimiz olguyu etkilediğine göre, bu frekansları etkileyebilecek parazitler ya da zamanlama hataları tüm sunumu etkilediği gibi sahne olgusunu da değiştirebilir.

Hasan'ın sorusuna gelince; şahsen denemesem de digital interface de usb kablo etkisinin sınırlı olduğunu ve güç, besleme kablosu olarak usb'nin kullanıldığı durumlarda daha belirgin olduğunu head-fi deki yorumlardan okumuştum. Bence de etki sınırlı olacaktır çünkü Hulki'nin dediği gibi zaten bir zamanlayıcı ve bir dsp çipine sahip bu cihaz kendi buffer'ına da sahip. Yani jitter sorununu olabildiğince çözüyor. Tabi mükemmel bir çözüm olmasa da bu hiç arayüz kullanmamaya göre daha ideal bir durum.

Dıştan beslemenin de önemli etkileri olduğu söylenmekte. Ben sitesinde satılan güç kaynağını almadığım için bulduğum normal bir adaptörle deneme yaptım ve usb beslemesi daha iyi geldi (Muhtemelen kullandığım adaptörün ekstra gürültü yaratan kötü bir adaptör olmasından dolayı).

Bu arayüz cihazlarıyla ilgili yapılan kıyaslamalarda;
    Modlanmış Hiface >= Harici beslemeli DI > Usb Beslemeli DI > Hiface > Musiland 01 (02 modeli yoktu testte) > Udac
    gibi bir sıralama ortaya çıkıyordu. Bir buluşmada test edilerek kolayca sağlama yapılabilir bence. Ben digital interface'i gönderebilirim böyle bir test için.

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    PSU olarak sanırım Türkiye'den bir PSU ayarlanabilir ona gibi geliyor. 75$ PSUya vermek insanı düşündürür.

Neyse, yapılacaklar listesine Digital Interface eklendi :)

Collapse Signature Expand Signature
  4. endia

endia
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    279
    merhabalar,
    kaynağı bulamıyorum ama epey zaman önce koaksiyel ve optik bağlantılar hakkında şöyle bir yazı okumuştum,
    dijital veri transferini epeyce ölçüm ve veriden sonra konunun teknik ağırlığından uzak bir örnekle şöyle açıklıyordu;

veri transferi tamamen suyla dolu bir kabı bir yerden alıp yürüyerek başka bir yere götürmektir. koaksiyel kablo ile yolda suyu azar azar dökersiniz ama kabı elinize alırken ve bırakırken yani dijital analog dönüşümlerinde büyük bir kayıp yaşamazınız.
    optik kablo ile taşırken ise yolda hiç su kaybetmezsiniz ama alıp bırakırken büyük kayıplar olmaktadır. bunun için uzun mesafelerde, 2-3 metreden sonra optik kablo, daha kısa mesafelerde ise koaksiyel kablo daha güvenilirdir.. bu arada koaksiyel kablo uzunluğuna ilişkin de epeyce tartışma mevcut. ideal uzunluğun 1.23 m. olduğunu ve daha kısa kablolarda jitter oluştuğunu savunanlar da var..

Kemal'in eski audio-gd dac19'u uzun süredir bende ve oppo dv-981'e dh labs D-75 ile bağlı.. yakın zamanda dinlemedim ama pahalı olmayan bir optik kablo ile denediğimde detay ve sahne kaybolmuştu, hatta usb'den bile daha kötü çalmıştı diye hatırlıyorum.

naim

5. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Güzel örnekleme olmuş. :)

6. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    Gerçekten çok aydınlatıcı bir örnekmiş. Bu arada doğrudur, dac19 usb bağlantısında da çok üstün bir cihaz olmamasına rağmen optiğe göre daha iyi gelmişti bana. Tabi en iyi sonucu coaxiel veriyor yine.

Bu arada Hulki yukarıda 75ohm rca kablolar var dedi. Doğrudur ama rca konnektörler 75ohm değildir. Yani her halükarda konnektör ve kablo arasında empedans mismatch oluşuyor. Bu yüzden bnc tavsiye ediyorlar (Ben de 75ohm coax kablo kullanıyorum, bnc deneyemedim henüz).

7. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Peki bir ucu rca diğer ucu bnc olan kablolar var. Böyle tip kablolarda kayıp bir miktar da olsa çözülebilir mi?

8. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    Tanık bu bahsettiğim empedans uyumsuzluğu baya hassas bir tweak aslında. Yani bir ucu rca diğer ucu bnc olan bir kabloyla da pekala güzel ses alırsın. Diğer herşeyi eksiksiz ayarladığında farkedilebilir bir durum olur bnc kabloyla. Onu da her sistemde herkes farketmez tahminim. Dediğim gibi ben de aldığımdan bu yana rca bağlantıyla kullanıyorum. Tek yapmam gereken bir bnc kablo imal etmek ama zaman ayıramadım bir türlü. O kadar elzem olduğunu düşünsem uğraşırdım.

9. ta2mtf

ta2mtf
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    15
    Hulki Abi saka yapiyorum yanlis anlama bastan soyleyeyim de aman yanlis olmasin

Koaksiyel:eseksenel super olmus valla...es-eksenel..esek-senel..etimoloji tarihine gecer bu kelime ,kim bulduysa tebrikler

10. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    çok enterasan,kısa bir süre önce bana usb kablo ses rengine etki eder,anlatırım falan demiştiniz,şimdi ne söylüyorsunuz.forumdaki herkeste bana cephe almıştı ama şimdi görüyorum,herkes doğruyu kuzu kuzu kabullenmiş,sindirmiş.merark ediyorum,ne oldu da doğru yolu buldunuz? bu forumun bana bir özür borcu var gibi...

konuya dönecek olursak aslında uzun mesafe için (3-5m gibi) optik kullanmak mantıklı.optik iletim yüksek bantgenişliği ve düşük kayıp avanatajına sahip fakat dönüşümler esnasında istenmeyen kuantalama hataları olabilir(veri kaybı değil),yani 1-2m interconnect için optik doğru bir seçim değil.

bunun haricinde uzun mesafelerde aslında en mantıklı iletişim metodu difransiyel sinyaller yani balanced bağlantı.böylece gürültülerden etkilenmeniz minimum olur ki zaten balanced kablolamanın çıkış noktası budur.keza usb de bunun sayısal versiyonudur denilebilir kabaca.

rca ve bnc jakların adı,bir etkisi olmaz.

coaxial kablolarda ise empedans önemli fakat ben piyasada,özellikle audio grade diye satılan ürünlerin pek nizami olduğuna inanmıyorum.sayısal veri taşımada çok duyulabilir bir fark yaratmayabilirler.boyu da 1.23m den sonra bozulur demek mümkün değil,karakteristik empedansa bağlı, yinede 2m üzerine coaxial ile geçmemek lazım.

bu arada,usb beslemede bile kablonun etkisi olmaz.zaten iyi bir cihazda tüm bağlantılar izole olmalıdır.mesela bu tip kriterlere uyan benim gördüğüm benchmark var,ondan iyidir diyorum ama birileri bunu bilmiyor,"ne denedin ,daha iyileri var "geyiğine vuruyor.

not:coaxial kelimesinin türkçe karşılığı "eşeksenli" dir.amerikayı keşfetmeye gerek yok.

11. ta2mtf

ta2mtf
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    15
    Peki Beratcigim sen neden koaksiyel I kullandin diye sormayacagim,belki sende tuhaf terim tercumelerini komik bulanlardansindir :)
    Not:
    Faks: Belgegecer/belgec , amerikayi yeniden kesfeden neo-dilbilimcilerin frankesteinlarindan bir tane daha.

12. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    abi hafif kinayeyi aldım,açıklayayım;
    komik olmaları ayrı mesele de ben dili bir araç olarak düşünüyorum,hangi dille olursa olsun amaç anlaşmak.birçok terim çoğu insanda anlamlı değil,eş eksenli desek bilmeyen birinin kafasında ampul yanmayacak .koaksiyel desekte öyle bir terim olacak.o yüzden insanlar anlaşabildiği dilde konuşsun.ben bu tip terimleri %90 ingilizceden öğrendiğim için öyle kullanmam normal geliyor ama günlük hayatta teknik bir konu olmazsa ,en tumturaklısınan eski türkçeyi kullanmaya gayret ederim,o ayrı kültürel bir mesele.

13. ta2mtf

ta2mtf
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    15
    Kinaye yok canimin ici ,hic oyle niyetlerim yoktur, sen not amerika filan yazdin diye ben de saka ile karisik bu terim konusuna dokundurma yaptim.
    Gunluk dilde de yabanci dilden gelip kabul gormus kelimeleri kullanirim hem de memnuniyetle ama teknik terim de hakikaten cok komik oluyor bu nafile tercume cabalari,bu konuyu Hulki abinle daha once konusmustuk ona espri/latife yaptim

Ayrica usb kablosu sesi degistiriyor :) , sayisal-orneksel donusumun gunah kecisi yaptik seni de ama bazen cok hassasiyet gosterip sert oluyorsun bu usb konusu acilinca, ses isi farkli birsey bu kadar kat-i olma tadini cikar. Eseksenli bir yaklasim sergilemeni temenni ederim :)
    Gozlerinden operim

14. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    @ulyses
    Kemal abi kullandığın 75 ohm rca kabloyu nereden aldın? Şimdi benim elimde 3c 2v koaksiyel kablo var ama öyle 5-10 liralık birşey. Ben optik kabloya göre sesin daha perdesiz duyulduğuna neredeyse ikna oldum. Ama işin psikoloji boyutu var o yüzden birini tak dinle sonra öbürünü tak bak türünden bir testle kesin birşey diyemiyorum. Eğer netten bulunabilecek iyi bir model varsa ben de alayım.

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Bence senin bu sert tavırlarından dolayı foruma özür borcun var.

Bu arada burda bilgisayardan DACa değil, çeviricilere olan USB kablosunu konuşuyoruz. Çeviricilerde tekrar kodlandığı ve bu tip cihazlarda sinyali kendileri çekip tekrar çevirdiği için USB farketmeyebilir diyoruz.

Diğer USB kablo konusunda düşüncelerimiz farklı değil, en azından benim gördüğüm kadarıyla söylediklerinden vazgeçen olmadı.

16. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Bu arada bu konunun da araya kaynamasını istemiyorum. Lütfen.

17. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    182
    Berat, forum sana cephe almadı. Hatta senin fikirlerinin de göz önüne alınması gerektiğini savunduk (savundum). Ama malesef üslubun biraz ters. Seni tanıdığım halde ben bile geriliyorum yazdıklarını okurken. Arasıra "bence" kelimesini kullanmaktan kimse ölmez. Teknik konulara hakimiyetine lafımız yok. Sonuçta uzmanlık alanın. Ama bizler de kara cahil değiliz. Şahsen 10 yıldır teknolojiyle iç içe bir mühendis olarak bilim dışı gösterilmek benim zoruma gidiyor.

Rca, bnc jackların adı, fark yaratmaz diyorsun. Ama empedansları farklı. Rca bağlantıların çoğu 50ohm dur. Bnc standardı 75ohm, tıpkı kablolarda olduğu gibi. Empedans uyumsuzluğu konnektör ve kablo arasında da olur. Bu fark bir feedback oluşturur ve sinyal kalitesini bozar. Bunlar ölçülebilir mi ölçülemez mi ya da ölçüm aletinin kalibrasyonu nasıldır tartışmasına girmeyeceğim ama duyabildiğini iddia edenler var. Zaten ben de bu duyulabilirlikten emin olmadığım için önemsemedim. Ama olayın teknik bir alt yapısı var. Yani kurşun dökme, ağaca çaput bağlama gibi birşey değil.

@Tanık
    Benim kullandığım profigold'un referans olduğunu iddia ettiği (home theatre için) bir dijital eşeksenli (bu kelime güzel bence) kablo. Çok özel bir kablo değilse de havalı bir görüntüsü olduğu için ben seviyorum. Fiyatı da 30-40tl birşeydi 75cm için. Gold bilgisayardan almıştım.

Düzeltme: Kablo Oxypure diye geçiyormuş. Baya iyi fiyata almışım görünüşe göre
    http://www.futureshop.co.uk/profigold-pgd4015-oxypure-digital-coaxial-audio-cable-15m-p-437.html

18. hulki

hulki
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    95
    USB kablo sese etki eder dedigimi hatırlıyorum ancak ses rengine etki eder dedigimi hatırlayamadım. Yerini hatırlatırsanız belki yardımcı olabilirim. Şimdi cepten uzun cevap yazamıyorum, zamanım olunca hakkıyla cevap verecegim.

Not: Eşeksenel, eşeksen, eşeksenli aynı bence, farketmez.

19. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    Bazı kullanıcılar benchmark dac1 usb li olana göre normal eski versiyonun hiface ile kullanımının daha başarılı olduğunun iddiğa ediyorlar. ilginç ...

20. berat23

berat23
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    39
    kemal abi,ben seni hiç plasebo peşinde görmedim,o yüzden hiç alınma.aslında üslubum ters değil de yersiz denilebilir.hiçkimse bu konuları bilmek zorunda değil,pat diye olmaz demek hoş kaçmıyor.ben olsam bende rahatsız olurdum.birde işin "dişe göre bulma" durumu var,aslında şimdi ben de rahatsız oldum kendimden. sert falan değil de gereksiz olmuş çıkışım.

ben derdimi kimseye anlatamıyorum ama en baştan beri savunduğum,seste değişimin belli daireler içinde olduğu.yani ufakta olsa bir pay varsa ben olmaz,duyamazsınız diye itiraz etmiyorum.bu tam bilimsel bir düşüncedir,açığı yok.ama bazı olayların hiçbir etkisinden bahsetmek mümkün değil,mesela işlemci yükü meselesi.böyle bir konuda yorum yapmak için denemeye hiç ama hiç gerek yok.birde deneme bir referans değildir, insan gibi esnek bir zeminden kararlı bilgi almak doğru değil.mesela zamanında bu frekans tepkisi grafiklerini kimse beğenmezdi,sonra uğraşınca anlaşıldı ki doğrular.yani ordan bakınca ukala gözüküyorum hatta birileri beni ergen isyanında gibi betimledi ama ben, gerçeklikler hakkında konuşuyorum.o yüzden yanılma payım olmuyor.bunu da anlatamıyorum çoğu kimseye.

bnc jakın 50 ve 75ohm empedanslı versiyonları var,hatta hanlış hatırlamıyorsam 500ohm da vardı.yani bnc,rca sadece bağlantı tipi.empedansın tüm sistem boyunca uyumlu olması gerekir,yani hep dediğim nizami olma durumu.orada da bir ihtimal vardır,ya uygun ya da değildir.mesela biri bu koaksiyel kablolarla ses rengi değişti derse,bende ona değişme değil,bozulma derim.bu uyumsuzluklar,seste modifikasyon değil tahribat yaratırlar.mesela aynısı usb kablo için de geçerli,nizami bir usb kablo alıp kullanın.zaten sayısal sistemlerin,böyle ufak bozulmlara karşı doğası gereği bir çözümü var.mesela elektrik-elektronik, en yüksek toleranslı mühendislik denir,kaynağı bu sayısal devrelerdir.şimdi o kısıma girsek,odyofiller hayatta dijital kaynaklardan birşery dinlemez:) zaten bana bu dijital sistem tartışmaları temelden mantıksız geliyor.o kadar bozucu faktör içinden düzelme beklemek yerine doğrudan analog kaynaklar kullanmak aslında en doğrusu.böyle cd-flac biraz tatlısu odyofilliği oluyor.