Hifiman 603s İncelemesi

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda karanehir35 tarafından 12 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    1740 eklentisini görüntüle 1741 eklentisini görüntüle 1747 eklentisini görüntüle 1742 eklentisini görüntüle 1743 eklentisini görüntüle 1744 eklentisini görüntüle 1745 eklentisini görüntüle 1746 eklentisini görüntüle Çin kökenli Hifiman firmasının ürettiği hifi düzeyinde bir DAP 603s slim.Kasa kalitesi sertleştirilmiş plastikten yapılma, dayanıklı bir hissiyatı var.Retro tarzında bir eski zaman tasarımına sahip.Ses düğmesi her zaman ki gibi analog yine.Teker şeklindeki düğme ile sesi kısıp açabilirsiniz.Hm603e gelene kadar, dinlediğim müzikçalarları aşağıda, bir fikir vermesi açısından sıralıyorum:
    ipod nano 4.5.6.nci ve 7.nci nesiller
    İpod touch 3.4.ncü ve 5.nci nesiller
    İpod classic 6.cı ve 7.ci nesiller
    Sony f804
    İbasso dx50
    Microsoft zune 30gb
    İpod shuffle son nesil
    Hm603sle
    test ettiğim kulakiçi modeller:
    Audio technika ck100pro
    Etymotic mc3
    Vsonic vc1000 ve an16
    Phonak pfe 012
    Akg q350
    Sennheiser mx60
    Brainwavz m5
    Kafaüstü modeller ise:
    Grado sr80i
    Audio technika es10
    Marshall Majör
    Akg q460
    Akg k404
    Amfi olaraksa jds Labs c421 amfi kullanıldı.
    Ses performansı
    Bass;
    bas performansı yeterince tatmin edici bence.Sıcak, tatlı ve kararında.Zaten hifimanlar analogvari ve sıcak ses karakterleri ile öne çıkmakta.Sıcak bir sese sahip olduğu için sesi güçlü, tatlı ve gövdeli.İpodlar da baslar daha sert ve uzayan bir yapıya sahip mesela.Hm de baslar daha tatlı ve sıcak.Zune 30gbda da baslar sıcağa yakın bir karakterde idi ama bu kadar vurgulu ve hızlı değildi.Ses çıkış gücü epey yüksek.Çoğu kulakiçi ve kafaüstünü rahat Sürer.Kaliteli bir amfikatı olan hm801in amfikatı kullanıldığı için yüksek ve şiddetli ses konusunda sorun yok.Ben genelde yüksek Kazanç ayarında kullanıyorum.Metal Müzikle iyi gidiyor bu ayar,bu sayede Bateri,basgitar,zil v.s seslerini şiddetli ama sıcak bir şekilde duyabiliyorum.Yakın bir zamanda aldığım Hidizs ap100 gibi dengede duran,dengeli bir dap diyemeyeceğim.Sıcak karakteri,denge konusunda,bana göre,hm603ü ap100ün gerisinde konumlandırmakta.

Mid;Hm603ün en iyi olduğu alan bence burası.İyi ve kaliteli kulaklıklarla çok rahat vokal sesi ve enstrüman seslerini birbirinden kolayca ayırt edebilirsiniz.Ses,yine sıcak,berrak ve ayrıntılı.Sahnesi böylesi bir dap için,mesela dx50 veya fiiox3ii den geniş ve derin bir yapıya sahip.örneK olarak,Nirvana nın şarkılarında,vokal ve o gitar sesini çok net duyup,keyif alabiliyorsunuz.Yalnız hm603 de dinlenilen parçalar da belli bir kalite istiyor.Kötü kayıta iyi tepki vermiyor.Kayıt ve kulaklık kaliteli olmalı.Kulaklık için parantez açarsam,32empedans ve üstü olmalı.Bu değerin aşağısındaki kulaklıklarla bir miktar hiss sorunu yaşayabilirsiniz.Parça geçişlerinde bunu duyabilirsiniz.Ama parça başladıktan sonra,16ohmluk bir kulaklıkla bu,hiss sorunu ortadan kalkıyor.32ohm ve üstü kulaklıklarda böylesi bir hiss sorunu açıkca gözlemlemedim.Bu konuda,32ohm ve yukarısı için,başarılı buldum.

Tiz;Başarılı ve iyi bir performansa sahip hm603 tizlerde.Ayrıntı yeterli,sesi ve müziği boğan,örten bir duruma rastlamadım pek.Sesin gövdeli ve dolu dolu çıkmasının,yine sesin cılız olmamasının ana kaynaklarından biri bence iyi ayarlanmış bu tiz frekanslarıdır.Tizler tam parlak değil öyle fazla nötr de değil.Parlağa yakın bir karakterde.
    Midbass ;konum olarak ortada bir yerde diyebiliriz.Sesin gövdeli ve net çıkmasından bunu gözlemleyebiliyoruz.Yoksa fazlası müziği boğar,azı cılızlaştırabilirdi.Bu konuda hm603si yeterli buldum.
    Okuyan herkese teşekkür ederim şimdiden.
    Saygılar,sevgiler.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 12 Temmuz 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Eylül 2015
    12 kişi bunu beğendi.
  2. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    785
    Selamünaleyküm
    İnceleme için tesekkürler . Bundan önce bu seviyede bir dap kullanmamıştım. Sandisk sansa clip+ ve xduoo 2 kullandığım daplar. Sansa dengeli , xduoo2 güçlüydü. Ama Hifiman gerçekten farklı. Daha iyisini dinleyene kadar en iyisi şimdilik bu.:eek:k

3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Hifiman evet farklı bir kategori,şunu da diyeyim Çinli Hidizs firmasının üretimi olan ap100 :ses çıkış gücü hariç,hm603s in önünde. Önünde derken denge ve genel performans yönünden bir tık ya da mesafe önde.Ap100ün de yakın zamanda incelemesini yayınlayacağım.Ben teşekkür ederim.Saygılar,sevgiler.

4 kişi bunu beğendi.
  4. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Merhaba rockbox hifiman hm 603s in orijinal firmware dosyası olan varsa paylaşabilir mi rockbox sitesi 11 saat gösteriyor

#4 berk39, 30 Eylül 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Ekim 2015
  5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Hm603s'e rockbox yüklenmiyor.Hm603s'in Rockbox dosyası kırık/hatalı olduğu için yükleme olurken sürekli hata mesajı ile karşılaşırsınız.Ben 4 ay sürekli denedim,Hifiman'e bu bozuk dosya için e-posta da attık.Daha cevap bile gelmedi.Artık kendi takılan arayüzü ile kullanmaya alıştım hm603s'i.Bazen kardanadam gibi donduğu için de Reset yapmak için bir adet kürdanı hep cebimde taşıyorum.

6. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Aslında Çok çok kötü değil ama her an bozulabilir çok ani hareketler yapılırsa tabii potansiyel var. Fakat sesi baya beğendim fiio x3 biraz renklendirilmiş deniyordu ama meğerse hifiman ile tanışmamışım belki fikrim dap olarak ilerde değişir ama yine de güzel cihaz.

2 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Hayırlı olsun Berk hocam,iyi günlerde kullanın.
    Birkaç ip ucu vereyim hm603s için:
    Cihazın dahili hafızasına Şarkı atmayın hiç
    Kullandığınız hafıza kartı,en az SanDisk ultra 40mb/s olsun.Ve hafıza kartında en az 500mb boş yer bırakın.Takılmalar böylece bitmese de azalacaktır.
    Bir de cihazı başlattığınız an,Hifiman yazısı çıkar çıkmaz,Soldaki tuşa basın,cihaz direk ana menüye girecektir.Böylece 10 saniyelik açılma süresi 3 saniyeye inecektir.
    Son ipucu, Hifiman 603s çok ısınan bir dap olduğu için,mümkünse kapalı ve dik bir konumda şarj edin.En çabuk bozulacak yeri bataryasıdır onun.Ben özellikle şarjda ısınmasın diye önüne vantilatör koyuyorum.Evet biraz bebek gibi ilgi ve bakım istiyor hm603s kısaca.

2 kişi bunu beğendi.
  8. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Sağolun hocam bu cihaz rockbox olmadan ne kadar hafıza alabilir ve illa sdhc kullanmak şart mıdır

9. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    621
    elinize sağlık. kısa ve öz bir inceleme olmuş :)
    hifiman güzel cihazlar yapıyor.

10. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Rockbox kurdum abi orijinal firmware lazım mkrk27boot.exe kullanarak yapabilirsin rockbox,bootloader.rkw indir.Rockbox dosyasını sd kart a at.Sonra command page aç windows8 de(\mkrk27boot.exe C:\HM-603.IMG(Orijinaıl firmware yeri sen nereye koyduysan) C:\bootloader.rkw E:\HM-603.IMG F:\.rockbox\BASE.RKW) ile bitirdim. Komutta dosyaları koyduğun yerleri yazarsın
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Ekim 2015, İlk mesaj zamanı 4 Ekim 2015 ---
    Seste değişme oldu sanki

11. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    Eq ayarı nasıl ? 601 de eq ayarını yapınca çöp oluyor cihaz.Bir kademe bile oynatsaniz ses değişiyor, sıradan bir mp3 oluyor

12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Selamlar hocam,
    Hifiman ve çoğu dapda EQ ayarı, sırf var mı var demek için konuluyor genelde.Pek bir fonksiyonu yok.
    EQ ayarının gerçekten işe yaradığı tek dap fiio X3 diyebilirim. Benim kullandıklarım içinde en fonksiyonel EQ ayarı fiio X3'deydi.

5 kişi bunu beğendi.
  13. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Valla karar veremedim abi ne yalan söyliyim eq ayarı ayrıntılı ama ben pek kullanmayı bilmiyorum crossfeed olayını balance ayarlarını ve daha çok özelliği var ama pek bilmiyorum
    Bu iş biraz sinyal işi filtreleme olayı bilemedim şuan pek anlamıyorum ama bakalım

14. Pascalci

Pascalci
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    702
    Cevap için teşekkür ederim dediğin gibi eq ayarını unutacaz. İnceleme içinde eline sağlık kıssa ve net olmuş

2 kişi bunu beğendi.
  15. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Aslında deneyebilirsin iyi eq ama kullanmasını bilmek lazım
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Ekim 2015, İlk mesaj zamanı 4 Ekim 2015 ---
    Arayüz olarak fena değil ama bazı sıkıntılar var tabi tam anlamadım ama seste filtreleme azaldı galiba eskisi kadar sıcak gelmiyor ama tabii tam denemek lazım eq etkileri de olabilir
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Ekim 2015 ---
    Bu arada fiio x3 ve hifiman hm603s benim daplerim oldu şu ana kadar hifiman hm603s firmware olarak çok bir şey göremedim çok eski firmware olarak rockbox ile değişiyor yapısı tabii ama fiio x3 kullananlar için firmware in önemli olduğunu söyleyebilirim fiio x3 te ses değişikliği çok oluyordu.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 4 Ekim 2015 ---
    Bu arada rockbox kurunca sadece rockbox yok aynı zamanda diğer yazılımıda ulaşabilirsiniz

2 kişi bunu beğendi.
  16. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Her müzikseverin uğraması gereken,önemli bir durak Hifiman durağı bence.
    Ve şairliğimin de gücüyle;Hifiman için ortaya karışık/ilki kara mizah ikincisi bireysel tarzda şu
    Mısra-i bercesteleri yazıyorum :
    1-
    Çöl ortasında bir vaha,ya da bir ada deniz üzerinde/yahut salaş bir meyhane sokak aralarında/
    veya benim koyun sürüleri-ford arabaları-Yedikule zindanları-duble yolları/dubleks evleriyle ezmiş ve ezilmiş memleketim Türkiyem/
    İşte bütün bu şeylerini şeylerini şeylerini
    Nasıl unuturum Hifiman
    Hiç unutmadım
    2-

Kendi içine kapanan sancılı bir mağarayım
    Bir gülüm ibrahimi ateşlerde yanan
    Durmadan yatağını değiştiren asi bir ırmağım
    Çok mu önemli,bir denize dökülmek
    Yokluğa dökülüyorum ben çığlık çığlığa
    Bütün sözcüklerin içini boşaltıyorum
    Mutluluk bile bende ağlar olmuş
    Siyah gözyaşları dökmüş kıyılar kumsallar boyunca
    Ve Nereye bıçak saplasam simsiyah bir gece oluyor
    Uluyan köpekleri,
    kozası gürültüyle yırtılan ipekböceği sessizliğiyle simsiyah bir gece

#16 karanehir35, 5 Ekim 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Ekim 2015
    6 kişi bunu beğendi.
  17. hanzokenzo

hanzokenzo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    hm603s sahibi olarak sormak istediğim bir soru var. İnternetten indirdigim 24 bit flaclari çalmıyor alet . Ya cızırtılı ve tek kanal geliyor ses yada bir albumdeki şarkının üzerine gelip play e basınca okumadan diğer şarkılara atlıyor ve diğerini de calamayip sürekli şarkı atlayıp duruyor. Kapatıp açıyorum aleti bu sefer de normal çaldığı şarkılarda cızırtılı ses geliyor bazı cue dosyalarindada aynı hatayı yapıyor . Reset atıp hafıza kartından silince albümü düzeliyor. Acaba bu dap ın problemli olduğu için mi oluyor yoksa indirdigim formatlar da mı bir sıkıntı var . Dp poweramp kullanıyorum cevirici olarak bu dosyaları dp de hangi ayarlarla cevirmeliyim . Kısaca kafamda deli sorular :)

18. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Parçalar 24 /96 khz den yüksekse çalmayabilir.

4 kişi bunu beğendi.
  19. hanzokenzo

hanzokenzo
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    98
    Teşekkürler hocam

20. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Bazı arkadaşlar soruyor rockbox nasıl diye daha önce çok kullanma fırsatım olmamıştı ama şimdi rockbox en önemli artısı playlist yapabilme. Birde rockbox yükleyenler için brightness display den kapayın yoksa çok şarj yiyor. Onun dışında ses olarak eq kullandım ama iyi kullanamadım ve ses ayarı kapatınca sesi bozduğunu fark ettim yapaylaşıyor ses. Rockbox sadece playlist için bile yüklenir birde tam anlamadım ama bu gapless playback tarzı bir şey var gibi bakanlar daha iyi fikir verir. Sıkıntı olaraksa şarkılarınızı yüklerken bazen sıkıntı çıkartıyor sd kart kabul etmiyor şarkıları bazen.Şarkı yüklemek istiyorsanız bir defada yapmakta fayda var sonra sıkıntı yaratabiliyor.
    Son olarak tavsiyem ekran ayarından brightness kapayın yoksa 10 saat çalışacak alet 6 saatte şarjı biter.
    Bu arada vokal ağırlıklı dinleyenler için 200 dolar civarı daha iyi bir alternatif var mıdır bilmiyorum
    bu alet beni etkileyen bir alettir. Geçmişte çok dap kullanmadım belki ama yine de herkese tavsiye ederim tek sıkıntısı 24bit ve fazlası çalmayabilir.

#20 berk39, 5 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Ocak 2016