Hifiman HE-500 İzlenimleri

'Hifiman (Head Direct)' forumunda MuttFTS tarafından 2 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. doxa

doxa
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Eğer amfi artı dac tümleşik bir çözüm düşünürseniz Audio-GD NFB10ES'in de iyi bir tercih olacağını düşünüyorum. Ayrı dac olarak resonnesence labs concero ya da concero hd he-500 ile oldukça uyumlu olduğunu okuduğum ve f/p oranı oldukça yüksek denilen iki ürün.

2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Lake People ile Violectric zaten aynı grubun ürünleri. Dediğiniz gibi Lake People'ın amfilerinde de güçlü olanlar var. Violectric'lerden de biz memnunuz kullandığımız kadarıyla, düşünülebilir :)

Collapse Signature Expand Signature
  3. kemal

kemal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    He 500' ün schiit lyr uyumu nasıl olur?Sürme konusunda sıkıntı yaratmaz herhalde ama uyumu nasıl olur onu merak ediyorum.Bir bilginiz var mı?

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Bence yavaş kalır.

5. Makaan

Makaan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Schiit Lyr ile HE400 ve HE500 kullananlar çok övüyorlar head-fi de, ancak bazıları da sesi warm a kaydırdığı için eleştiriyor.
    Sürme açısından zaten sorun yok.
    Kişisel görş olarak da hem güçlü, hem görüntü olarak çok iyi görünüyor hem de fiyat olarak alınabilir seviyede.

Yukarıda verilen tavsiyelere baktım ancak 600 ila 850 USD arasındalar. Bu benim fiyat aralığımı aşıyor maalesef. Ben şu anda en azında bir süre HE500 ü sürebileceğim 200 USD dolaylarında bir amfi peşindeyim. İlerde daha da iyi araştırıp Bifrost + Lyr ile bir combo yapmak da idealim. Muhtemelern Bifrost yerine Dac it X de olabilir. Hatta Dac it X tek başına HE500 ü sürebilir mi acaba ?

Neyse, Emotiva mini X 100 için satış bölümüne mail attım Türkiye ye gönderir misiniz diye, adres istediler gönderdim bakalım ne yanıt gelecek.

6. doxa

doxa
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Emotivanın speaker amfisi olması 2. el satış imkanını ciddi anlamda zorlaştırıyor bir de planar olmayan kulaklıklarla kullanmak oldukça tehlikeli olur ufak bir hatırlatma.

7. Makaan

Makaan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    2. elde satış konusunda bata ben de öyle düşünmüştüm ama head-fi.org da bu ürün için 2. el aradığımda satılmış olarak pek çok topic le karşılaştım. Yani satışa çıkıp da bekleyen yoktu maalesef.

Bu arada NFB12 arada kaynadı sanırım, şunun için ne dersiniz : http://www.audio-gd.com/Pro/Headphoneamp/NFB12/NFB12EN.htm

Güç olarak yeterli görünüyor :
    3500mW/25 ohm
    1800mW/50 ohm
    900mW/100 ohm
    300mW/300 ohm
    150mW/600 ohm

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    NFB12 ile kullanan arkadaş var sitede, pek memnun kalmadığını belirteyim. En azından benim hoparlör amfisili sistemimden sonra.

DAC it x dediğiniz cihazın hoparlör veya kulaklık bağlantısı yok. Sadece DAC.

Schiit'leri ben beğenmiyorum o yüzden yorum yapmayayım. Amerikalıların Amerikan ürünlerine hayranlığından ortaya çıkan bir marka bence.

Kulaklık amfisi de bu sitede satılmasa da, audiophile.org'da rahatça satılabilir. Hatta ben olsam oradan bir ikinci el hoparlör amfisi alırdım.

9. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,517
    Nfb 12 dışında Matrix M stage USB dac/amp'de işinizi görebilir.

Ama ben olsam bu kadar tavsiyenin üzerine hoparlör amfisi alırdım.

10. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    106
    Nfb-12'yi bir süre bende kullandım çıkış gücü değerleri sizi yanıltmasın akg k601'de hakkıyla süremiyordu.

11. Makaan

Makaan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Emotiva dan yanıt geldi. Evet Türkiye ye gönderebiliyorlar ancak Fedex le ve kargo tutarı da 103 USD. Yani anlamsız kargo ile getirtmem.

Bu arada Emotiva harici hoparlö amfisi ne olabilir ?
    Sanırım burada kastedilen Stereo Amfi değil demi ? Yani bir Marantz PM6004 alsam işime yaramaz herhalde.

12. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Stereo amfiler iş görür, yani mesela Marantz görebilir ama Marantz gibi cihazlar yerine daha Hi-Fi ürünler iyi olur.

13. Makaan

Makaan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
  14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Alacak olursaniz bana mesaj atin, ben anlatirim.

15. kuzey2011

kuzey2011
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Yanlış yorumluyor olabilirim ama hifi anfileri kulaklık anfisi olarak kullanmak bana doğru gelmiyor. Devre yapıları, amaçları birbirinden tamamen farklı. mesala kulaklık anfileri genelde class-a ve non- feedback yapıda oluyor. çok daha küçük transformatörler kullanıyorlar vs.

16. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Bircok kisi kullaniyor ve adam gibi bi amfiden memnun olmayan kimseyi duymadim.

17. Makaan

Makaan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    14
    Isin teknik detsyini cok bilmesem de benim işime gelen bir şey. Sonucta Monitor Audio RX1 hoparlorlerim ile Hifiman i ayni yerden beslemek kulaga cok iyi geliyor :) Onumuzdeki ay ABD den Emotiva x mini a 100 getirtebilirim.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. serdarcalin

serdarcalin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Merhabalar arkadaslar.
    Dogru, gerçege yakin müzik dinleme tutkusu olan bir mühendisim. Uzun yillardir bu konularda arastirmalar, incelemeler yapiyorum. Bu zaman dilimi bana ogrettiki son

derece buyuk bir pazardan (hi-end) ve dolayisiyla cok ciddi suiistimallerden, cok ciddi manupilasyonlarin varligindan sozetmek yanlis olmaz sanirim.

Bu gözlemlerim nedeniyle ince eleyip sik dokuyarak kendime bazi referans noktalari belirledim. Bu referans noktalari da sorgulanabilir elbette. Ama ben bu referans

noktalarini dogru olarak kabul ederek ilerledim ve cok sukur mutsuz olmadim.

Referans noktalarimdan birisi derki;
    "Lütfen kullandiginiz cihazlarin aciklarini arayip yeni harcamalara yonelmeden, baska dinleyicilerin sistemlerine imrenip kafanizi bu dusuncelerle mesgul etmeden once

müzik dinlemenin zevkine varin. Sisteminizin basina geçtiginizde baslayan aktivitenin anafikirinin müzigin buyusune kapilmak, bu vesileyle ruhu zenginlestirmek

oldugunu asla unutmayin. Birakin ruhunuz sadece müzik dinlesin.".

Bu düsturu hic aklimdan cikarmadim. Dolayisiyla su zamana kadar muzik dinlemek icin ne cihazlar kullandiysam bana verebildikleri ile mutlu olmaya calistim. Ama artik

degisim zamani. Cunku cihazlarim gerçekten cok eskidi. 20'li yaslarini geçtiler ve konfigurasyonel acidan birtakim gençlik hatalari içeriyorlar:)

Yeni bir oda sistemi kurma niyetine girisip 6-7 ay kadar arastirma yaptim. Fakat begenimi kazanan hangi cihaza el attiysam hep bütçem kirmizi alarm verdi. Bir Al Bundy

degilim ama evli ve çocukluyum. Hal böyle olunca insanin oncelikleri bir hayli degisiyor. Bir arkadasimin tavsiyesi ile kulaklik dunyasina yöneldim ve yaklasik 6 aydir

bu dünya hakkinda oldukça detayli ve titiz oldugunu dusundugum bir arastirma yaptim. Dusuncesine onem verdigim birkac profesyonel ile sohbet etme, hatta yarim gunluk

bir test dinletisi yapma firsati yakaladim. Gordumki pekala, bütçemi asan bir oda sisteminden alabilecegim zevk kadar beni mutlu edebilecegini dusundugum bir

kulaklikli desktop sistemini kurabiliyorum.

Uzun lafin kisasi kulaklik olarak Hifiman He-500, amplikator+DAC kombinasyonu icin Centerance DacMini'yi belirledim. Amplikator ve DAC komponentlerini ayni donanim

icerisinde bir kombinasyon olarak dusunmemin nedeni dijital datanin analog dataya donusum macerasindaki durak sayisini minimize etmektir. Bence her durak bir

kablolama, her kablolama bir kayiptir.

Bilgisine en guvendigim referanslarimdan birisi, muhtemelen hepinizin yakindan tanidigi bir internet fenomeni olan gizemli blogger "nwavguy". O2 ve ODAC'in mucidi.

Acikcasi Hifiman He-500 konusunda bir tereddutum yok. Amplikator+DAC kombinasyonu konusunda cok gitgeller yasadim. Ama referans noktamin konu ile ilgili yorumlari

neticesinde kesin kararimi verdim. nwavguy'un DacMini urunu ve DacMini'nin urettigi guc itibariyle He-500'u surup suremeyecegine dair yorumlari soyle;

"I'd probably choose the HRT Music Streamer II as the next most expensive option that would be a significant upgrade. After that I'd probably go for the Centrance

DACport (the LX version if you want only line out). And if your pockets are even deeper, the DACmini may have some useful options. If cost is little object, get a

Benchmark DAC1 USB, Pre or HDR. All of those have been credibly reviewed. On the unknown list is the Music Fidelity V-Dac II. It looks good on paper but I have no idea

how it really measures up."

"At the moment, the least expensive headphone DAC I trust with full 24 bit support and an S/PDIF input is probably the Centrance DACMini at around $800. I've been

recommending the DACMini since it came out a long time ago and Stereophile just confirmed my pick in their latest issue. It may need a $100 upgrade to a 1 ohm output

depending on what headphones you plan to use. The downside is it's relatively expensive."

"The DACmini was recently tested by Stereophile and it measured very well. It's a very solid design that's big on real engineering and low on snake oil hype."

"The O2 can drive the HE-500 to very respectable levels. According to InnerFidelity they need 0.31 Vrms to hit 90 dB. So that's 3.1 Vrms to hit 110 dB SPL. Even adding a generous extra 5 dB, they still only need 5.4 Vrms which the O2 can barely manage on fully charged batteries and do with ease on AC power. Not : DacMini O2'den cok daha fazla guc uretiyor."

Son olarak nwavguy'un blog'unu en son harfine kadar dikkatle okumanizi siddetle tavsiye ederim. Umarim kafanizi sisirmemisimdir.

Saygilar

2 kişi bunu beğendi.
  19. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,517
    Hoşgeldiniz.Genelde dac kısmına ağırlık verilmiş cihazların amfi katları pek güçlü olmuyor diye biliyorum.Herhangi bir teknik değer de belirtilmemiş sitesinde.Ben süreceğini düşünmüyorum şahsen.Ayrıca amfi ve dac'ın arasına iyi bir interconnet kablosu koyarsanız problem olmaz.Audio gd cihazlarını araştırın derim,forumda problemsiz kullananlar var.

20. serdarcalin

serdarcalin
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Dikkate alacagim.

Schiit firmasinin Lyr+Bitfrost kombinasyonundan oluşan bir sistemle HE-500'u sürerek bir test dinletisi yapmistim. Performans gayet tatmin ediciydi. Fakat forumlarda Lyr ile ilgili yorumlar maalesef hic ic acici değil.

Forumdaki HE-500 sahipleri kulakliklarini hangi amplikatorlerle suruyorlar?

Saygilar