Hifiman Sundara Satışta

'Haberler' forumunda Mikrobiyolog tarafından 2 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,992
    5 kişi bunu beğendi.
  2. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    619
    Çok şık duruyor. Fang'in resimdeki yüz ifadesi "Yine yaptık ha. Ulan ne adamız ya" diyor.

Elde kalan 400i driverlarını yeni bir diyaframla Sundara yaptılar sanırım.

Collapse Signature Expand Signature
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,123
    Metal maşa (yoke) guzel olmus.

Agirlik 372 gram!

Sonunda izgarayi guncellemisler. Eski baski metal izgaranin delikleri cok kucuktu be.

Yepyeni diyor ama nasil acaba surucu?

2 kişi bunu beğendi.
  4. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,259
    az bekleyelim 100 dolara alırız :p

5. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,733
    uzun süredir kendimi ekipman konusunda nadasa bıraktım. bu kulaklık epey ilgimi çekti,

Submariner2 bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,123
    Massdrop SuXXara ne zaman cikacak acep?

5 kişi bunu beğendi.
  7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,992
  8. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Forumdaki herkesin okuması gereken paragraf:

"Everyone is entitled to their own opinion; if you like things that are significantly brighter than neutral, fine, enjoy. But it's a mistake to assume your tastes are the norm and that manufacturers are pandering to me or other reviewers by making a headphone that's not as bright as your tastes desire. Everyone is entitle to their opinion, but just because you're entitled to it doesn't mean you're centered on the Bell curve.

Interpreting a less-bright-than-usual HiFiMAN headphone as the company pandering to reviewers is a poor thinking. A more sensible conclusion is that HiFiMAN headphones were often too bright (even though preferable for the poster) and they are now dialing them in closer to a neutral target response, which just happens to be what reliable professional reviewers will likely also prefer. It's easy to mistake the right to an opinion, for one's opinion being right."

5 kişi bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,123
    Tyll bayağı övmüş Sundara'yi.

Aslında Headfi da yazan vatandaşın dediği tümden de yanlış da değil bence. Ama Hifiman'in Tyll için kulaklık yaptığı fikri komik tabii ki.

Nötr meselesine gelince:

Kendimizi norm olarak almayalım, OK. Ama bu noktada Kuzey Amerika ve Doğu Asya kulağı ve ses tercihleri arasında ciddi fark olduğunu düşünüyorum. İlki daha sıcak, ikincisi daha soğuk tercih ediyor sanki. Zaten belli bir pazar orijinli ve aynı pazara hitab eden kulaklıklar da o özelliklerde oluyorlar. LCD-2 ve TH900 bu noktada bariz örnekler.

Kulaklığa geri dönecek olursak, Hifiman'in tek taraflı mıknatıslı kulaklıklarindaki bass'in sert vuramaması sorununu çözmesi lazım artık. Aynı sorun bunda da var anlaşılan...

6 kişi bunu beğendi.
  10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ses tercihi coğrafyaya göre genellenebilir mi gerçekten? Ben örneğin Japonların öyle çok analitik veya soğuk bir sesi tercih edeceğini sanmıyorum. Ama tercih eden de olabilir. Veya Asya'da Audeze severler yok mudur? Yani aynı bölgelerde yaşayan insanların ses tercihleri birbirinden çok farklı da olabilir bence.

Aslında benim alıntı yaparak söylemek istediğim şey oradaki Head Fi olayından çok daha genel bir soruna yönelik. Daha önce de çok defa belirttiğim bir konu bu. Kendi kişisel ses zevkini referans kabul edip bunun dışında ses veren cihazları "çöp" olarak gören çok insan mevcut. Ben yazdığım tüm incelemelerde, subjektif olan yorumlarımın gerçekten subjektif olduğunu belirtmeye çalışarak o konuları objektif noktalardan ayırmaya çalışıyorum.

Örneğin diyorum ki "kulaklığın altları oldukça dolu ve genel olarak etli bir sunum yapıyor, ama nötr bir ses arıyorsanız sizin için en iyi tercih olmaz". Bunu okuyan kişi önceki incelemelerimden biliyor ki ben altları dolu çalan, sıcak kulaklıkları seviyorum. Ki sıcak ses sevdiğimi artık bilmeyen de kalmamıştır diye tahmin ediyorum. Ama sıcak çalmayan kulaklığı da gömmüyorum, yine aynı şekilde "sıcak ve organik bir ses arıyorsanız pek uyumlu olmaz" tarzı bir yorumla açıklıyorum durumu.

Ama mesela çözünürlük, ayrım, sahne boyutları, stereo imajı, üstlerin uzaması ve tane tane çalabilmeleri, bass kalitesi, mid tonlaması gibi konuların subjektif zevkimizle bir ilgisi yok, tamamen objektif ve diğer kulaklıklarla da karşılaştırılarak yapılabilecek yorumlar içerebilir.

Tam tersi zevkine acayip uyuyor diye ekipmanları göklere çıkaranlar da var. Bu da yanlış. Yukarda belirttiğim objektif yaklaşılabilecek kısımları ne ölçüde iyi yapabildiğine göre yorumlamak gerekiyor diye düşünüyorum. Bu konularda elinizdeki ekipmanın neleri yapabildiğini neleri yapamadığını anlayıp iyi bildiğinizde gerçekten objektif yorumlayabiliyorsunuz.

#10 VirtuFortuna, 7 Mart 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Mart 2018
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,123
    Ses tercihi coğrafyaya göre genellenebilir mi gerçekten? Elimde veri olmadigi icin net bir sey soylemem mumkun degil. Sahsi sınırlı gozlemlerime dayali oldugu icin yaniliyor da olabilirim. Ama sanki, istisnalari mutlaka olmakla birlikte, Dogu piyasasi yuksek tizleri, batiya gore daha kolay tolere ediyor gibi geliyor bana.

Asyada Audeze'yi sevenler tabii ki olabilir. Ama Audeze, kuzey Amerika'ya TH900 ses renginde bir kulaklik surer mi? Veya Tyll'in "be ne yahu?" der gibi hemen kulagindan cikardigi TH900 nasil oluyor da senelerdir Japonya'da Fostex'in top of the line urunu olarak satiliyor? Ve yine Massdrop TH-X00'i uretirken neden ilk yaptigi sey tizleri dizginlemek oldu? Baska bir ornek: Kore'nin T-Peos firmasinin ilk urunlerdeki yuksek tizlerin (mesela H300), marka populerlesip batiya acikdikca nasil dizginlenip konrol altina alindigina sahit olduk (Altone 200 ve sonrasi).

Katiliyorum. Genel zevkimin bas ve tiz agirlikli oldugunun, bu acidan da ortalamadan uzakta oldugumun bilincinde olarak yorumlamaya gayret ediyorum inceledigim urunleri.

Mesela HE-400i izlenimlerime "çok ötesinde diye diye kulaklık işte tam bu aradığım dicen sandım ama geri gönderme işini görünce bende almaktan vazgeçtim bu kulaklığı" seklinde bir cevap gelince bu paragrafi eklemistim:

#11 zxc, 7 Mart 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Mart 2018
    Submariner2 bunu beğendi.
  12. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,589
    Alıştığımız üzere Hifiman sundara kulaklığında indirime girmiş. 349 dolar...

onurdogan4 ve theoldman bunu beğendi.
  13. theoldman

theoldman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    230
    Ilginç bir strateji bu, piyasanın kaymağını almak işini hifi sektörüne soktular enteresan bir şekilde. Kendimce kötü yanı olarak, ürün ömrünü kısalttığını söyleyebilirim. Cep telefonu piyasasına döndürdüler işi.

14. Y-Ziya

Y-Ziya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Fiyat 20 günde yüzde 30 düşmüş oluyor o zaman???