Hoparlör vs Kulaklık

'Kulaklık Genel' forumunda mertahmet tarafından 4 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. mertahmet

mertahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Hayatımın hiçbir evresinde bu kadar kararsız kalmamıştım arkadaşlar. Şimdi elde biriken parayla hoparlör mü yoksa kulaklık+amp'a mı yönelsem bilemedim.

Hoparlör olarak Sonus Faber Concerto düşünüyorum. Normalde hoparlör sistemi kullandım bunca zamanda dek. Kulaklık olarak ise ya LCD2 ya da HE-500. Kulaklık amfisi olarak ise Audio-gd NFB 10.2 düşünüyorum. Şimdi ikisini teraziye koyduğumda eşit ağırlıkta basıyor. O yüzden karşılaştırmalı önerilerinize ihtiyacım var arkadaşlar. Öncelikle şunu üstüne basa basa söylemek isterim ki daha önce kafa üstü bir sistem kullanmadım. Eğer kullanırsam bu ilk olacak.

Eğer ki kulaklığa geçiş yapmak istersem bana LCD2 ve HE-500 ile olan önerilerinize de ihtiyacım var.

Kısacası derdim belli arkadaşlar. Müzik sistemimi seçmem yolumda bana yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Şimdiden hepinize çok teşekkür ediyorum.

2. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Eğer müzik dinlemek için kendinize ait bir odanız varsa, komşuları ses konusunda da rahatsız etmeyeceğinizi düşünüyorsanız, Hoparlör daha kefilidir. Ek olarak hoparlörden müzik dinlemek kulaklık kadar pratik olmuyor hazırlık gerektiriyor bunu da göz önüne alın. Ben bu 3 neden den dolayı kulaklık sistemlerine geçtim :)

3. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,622
    Eğer ki sizin için en önemli kriter sahne ise kesinlikle hoparlör derim.

4. kerasertuero

kerasertuero
    Expand Collapse
    Guest

Bende bu işin acemisiyim ama şu ana kadar öğrendiğim ufak tefek bilgileri aktarmak istiyorum. İkiside çok ayrı lezzetler. Şu ana kadar hoparlörlerden dinlediysen birde kulaklıktan müzik dinleme şansın varsa dinleyebilirsin. Ben şahsen keyif alıyorum dkulaklık ile dinlemekten. Sadece hoparlör veya kulaklık almayla iş bitmiyor. Eğer kaliteli bir şekilde müzik dinlemek istiyorsan bu her iki sistemede amfi + ses kartı veya DAC + kablolar lazım. Benim tavsiyem DAC olacak. Burada senin bütçen çok önemli. Hoparlör olarak aktif alırsan işin daha kolay. İçerisinde amfisi olduğu için sadece DAC ile işi bitirirsin eğer herhangi DAC'ın yok ise. Pasif ise hepsini almak zorundasın malesef :)

Şahsen ben güzel bir DAC aldıktan sonra ikisi içinde sistem kuracağım.

5. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Bir de kulakliklarin saatler boyu kulakta kalamamasi durumu var. Hele İzmir gibi sicak ve nemli bir yerde butun kulagi kaplayan bir kulaklikla cok fazla durulmazmis gibi geliyor bana. Tabi oda klimaliysa amenna :)

O yuzden hoparlor derim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  6. mertahmet

mertahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Normalde şuana kadar hep hoparlör ile sistemimi geliştirdim. Lambalı bir amfim var şuan. Aktif hoparlör kullanmak bana göre stüdyo işi. Yani daha profesyonel kalıyor. Tabi müzik dinlemek içinde Edifier gibi markaların aktif hoparlörleri var. Ama bahsini etmek istediğim hi-fi klasmanı tam olarak. Sanırım anlatabildim :) Şimdi para biriktirmişken acaba kulaklık mı yoksa hoparlör mü diye fena handikaptayım. Sonuçta ikisinden biri olmak zorunda. Para buna yetiyor şuanda.

7. mertahmet

mertahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Daha öncede söylediğim gibi arkadaşlar daha önceden hoparlör sistemi kullandığım için sistemim şuan buna elverişli. Antique Sound AQ 1001 lambalı bir hoparlör amfim mevcut. Teac DAC'ım var. Kaynak olarak ise hep bilgisayarı kullandım ve maalesef öyle kalmaya devam edecek.

8. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Akitif hoparlör ile hi-fi ses alınmaz.

9. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Eğer yurt dışı alışveriş yapa biliyorsanız bu sitenin diy kitlerini inceleyin 20000 dolarlık sistemi 2000 dolara mal-etme şansınız var.

http://www.madisound.com/

10. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Bunlar tamamen kişiye, ev ortamına göre değişen şeyler ama zaten sisteminiz varmış. Bence pahalı olmayan ama belirli bir seviyede doğru performans veren bir kafa üstü kulaklık alın, bir süre kullanın. Konfor, alışma, sevme, beklenti durumlarınıza göre bir süre sonra seçiminizi yaparsınız. Bence ikisi de olsun, sonuçta bir kulaklık hoparlör kadar pahalı da değil...

11. mertahmet

mertahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    İllaki bir zaman sonra ikisi de olacak ama şimdilik imkan gereği birini seçmek zorundayım. Dediğim gibi kulaklık alırsam illaki bir amp gerekeceği için Audio-gd marka düşündüğüm amp'i da almam lazım. Şöyle birşeyde var ki hoparlörü almak istesem elimdeki tam para. Yani geriye ekstra alacak başka birşey kalmıyor maalesef. O yüzden strateijiyi iyi belirlemeye çalışıyorum. Gerçekten yorucu bir durumdayım şuan.

12. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
  13. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Ampli istemeyen kafa üstü kulaklıklar da var. Bence hoparlör elbette ki tercih sebebi ama önemli olan seçimi sizin deneyerek yapmanız. Ondan bu şekilde söylemiştim.

14. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    262
    Böyle bir projem var ileriye yönelik, verdiğiniz link oldukça yararlı oldu benim için.

Teşekkürler.

15. semih

semih
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    107
    Benim kişisel görüşüm ama genel durum bu malesef. Atc loudspeakers lar daha çok stüdyo mastering işeri için üretilmiş gibi gözüküyor.
    Birde babası derken fazla iddalı olmamak lazım özellikle bu konuda benim hayran olduğum markalardan biri babamıdır dedemidir bilinmez ama :)
    http://www.marten.se/index.htm

Bildiğim kadarıyla dünyada yüksek frekans elmas driverları kullanan tek marka alman accuton firması üretiyor. Gelecek ses sistemlerini bu teknolojinin oluşturacağı söyleniyor .

16. mertahmet

mertahmet
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Arkadaşlar şöyle bir gerçek var ki aktif hoparlörler flat bir sese sahip olduklarından mütevellit daha çok stüdyo hoparlörleri olarak kullanılırlar. Ha ama bu demek değil ki sadece stüdyoda miks ve mastering için kullanılsın.

17. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,447
    Kişisel görüşünüz bu olabilir, "bence" demediğiniz için "Akitif hoparlör ile hi-fi ses alınmaz." diye kesin hüküm verdiğiniz için bunun doğru olmadığını söyledim. Bunda iddia edecek bir durum yok, gerçek bu. ATC yi örnek verdim sadece, daha birçok aktif çok üst düzey hoparlör firması var. Hem profesyonel hem de ev için hoparlör üretirler. Marten'e gelene kadar hayran olunacak o kadar çok hoparlör var ki :) (Dinledim ve hoşlanmadım ayrıca :)) Accuton seramik driverları dinlediniz mi bilmiyorum ama benim hiç hoşuma gitmedi, çok analitik ve ben burdayım diyor, yoruyor. Elmas, plazma, berilium, hepsi reklam. Hoparlör sadece driver demek değildir, adam ucuz driverlar, kabinle öyle bir bütünlük yakalar ki ağzınız açık dinlersiniz. Bakınız İngiliz mini monitörleri...

18. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,488
    Ben oylama olsa oyumu höperlör olarak kulllanırdım.
    Çünkü bu durumda en mantıklısı o.Yanlış yapma lüksünüz olmadığını anlıyorum ve ve hoperlör ispatlanmış bir seçim.

19. WildKaos

WildKaos
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    18
    Kulaklik keyifli ama önceliğim hoparlör olur

20. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    94
    Aktif pasif tartışmasına girecek birikimim yok, ancak hoparlörü amfiyle kısıtlaması bakımından aktifleri ben tercih etmezdim doğrusu.
    Head-Fi mi Hi-Fi mi sorusu ise tam bir paradoks. Kim çözmüş ki siz çözesiniz? Allah yardımcınız olsun demek geliyor içimden :)
    Ben daha önce Hi-fi den gitmiştim. Şimdilerde buradaki herkes gibi kulaklıklara merak sardım. Zannediyorum ordan buraya yolu düşen çoğu kişinin motivasyonunu, daha düşük bedellere daha yüksek başarım yakalayabilmesi oluşturuyor. Hi-Fİ gerçekten çok para harcatıyor. Diğer taraftan sesin dışarıdan değil de kafamdaki bir şeyden gelmesi durumuna hala tam alışamadım. Bu da daha az müzik dinlememe sebep oluyor, hele ki şu sıcak yaz aylarında tam bir işkence.