Hoparlör vs Kulaklık

'Kulaklık Genel' forumunda mertahmet tarafından 4 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,469
    804D2, 803D3 dinledim.. Türkiye'de maalesef her istediğimizi dinleyemiyoruz.. Aztek'in Zorlu'daki yerinde, çok dar, hiç sunuma uygun olmayan bir alanda 803D3 dinlemiştim. Onu da zoraki teşhire açmışlardı Devialet amfi ve BlueSound streamer ile. Midrange vs muhteşemdi ama bassları sanırım biraz da konumdan dolayı bende istediğim etkiyi yaratamamıştı. Bunda odanın şeklinin vs etkisi büyüktür. Fakat bununla birlikte, 803D3 ve 802D3 te fiyat çok ciddi bir biçimde yukarıya gidiyor.. Fiyatları, benim o zaman alabileceğimin çok üzerindeydi. Genel olarak okuduğum yorumlardan ve konuştuğum kişilerden edindiğim bilgi, o fiyat seviyesinde 803D3 atlanarak, yeriniz uygunsa ve bütçeniz de müsaitse farkın daha belirgin olduğu 802D3'e direk geçilmesi gerektiği yönündeydi.
    Aztek'te 802D3'te vardı fakat sadece o bütçeye çıkıp onlardan o seviyede(20,000 Euro Avrupa fiyatı; Türkiye'de ikinci eli 370,000tl) bir şey kesin alacaksam izin alıp açabileceklerini belirtiler ve demo yapılmadı. Fakat o kısıtlı mekanda demo yapılsa da pek bir faydası olmazdı bence :)

800 serisi speakerlar D3 ile birlikte bir önceki D2 serisine göre çok önemli farklar içeriyor. 804D3, eski seri ile karşılaştırılırken 803D2 ile karşılaştırılıyor genelde ve daha iyi bulunuyor. Fakat denemediğim için bu konuda yorumlar kadar bilgim var. Daha önce CM10 S2 kullanıp, 804D3'ü de uzun süre kullanan biri olarak, 80x D3 serisinin çok önemli bir basamak olduğunu görüyorum. Eğer bu markada bir alıma girmeyi düşünürseniz, çok eski D1 ve D2 serisini direk atlamanızı ve yeni çıkan D4 ile D3 farklarına bakarak, minimal düzeyde ise üst model D3'ler ile ilerlemenizi tavsiye ederim.

Bir şekilde bir üste çıkmak istesem, sanırım 802D3'e gidemem; ikinci el 803D3'ü de fiyat farkına değecek bir upgrade gibi görmem. İkinci el Wilson Audio Sabrina, Focal Sopra No2 değerlendirdiğim ürünlerdi. Onların da üzerinden biraz su aktı; hala çok çok üst düzey ürünler ama şimdi farklı liste yapılır sanırım :)

Edit: Class-D amfilerde bassları kontrollü, ve sıkı verebilmesi için damping faktörü yüksek Hegel, Devialet gibi amfiler iyi bir seçim oluyor. Devialet,SAM desteği ile, 804d3 uyumu bu bakımdan da oldukça iyi. Bu arada 804 ,803,802 karşılaştırmaları için, Devialet kullanıcıları arasında bile olsa, https://devialetchat.com/Thread-B-W-804d3-Speakers güzel bir başlık. Diğer modellerin de ayrı başlıkları mevcut.

Collapse Signature Expand Signature
    #81 CongoFather, 21 Nisan 2022
    Son düzenleme: 21 Nisan 2022
    coolblue ve zxc bunu beğendi.
  2. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,804
    Benimki standart model hocam, pasif, amfiyle sürüyorum. BT modeli aktif hoparlör, all in one ürün, DAC/AMP network içinde. LS50 den benim aldığımın çok üzerinde bas ve subbas alınabildiğini biliyorum, 4 ohm'a1000 watt üstü veren bir class D amfi ile deneme fırsatım oldu LS50 leri, ama 10 Hertz'e normalde floor standerlar bile inmiyor, hiç bir bookshelfin inebileceğine kolay kolay inanamam, orası subwoofer territory..

lostthought bunu beğendi.
  3. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    219
    Bu söyleminizi her sektörde bolca haklı çıkaran kişiler var. En iyi bu çünkü ben aldım, 5000 verdim sen nasıl buna kötü dersin? Eğitimlinin yaptığı hiç çekilmiyor hele.

Ben zevk aldığım, işimi gören hoparlörü de kulaklığı da seviyorum. Kime ve neye göre en iyisine de sahip olmadığım için sorun yok.

lostthought bunu beğendi.
  4. lostthought

lostthought
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Film izlemek için hoparlör mü kulaklık mı tercih ediyoruz?

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,806
    Sahip oldugu urunden statu devsirme ihtiyaci icinde olmayan bir cok uye var kanimca. Sonucta farkli urunleri deneyimlemek, pozitif ve negatiflerini cozebilmek hobinin zevkli yanlarindan biri. Belli bir tecrube seviyesinden sonra bir urune ya da urun turune koru korune baglanmak ne mumkun?

mc_technosoft bunu beğendi.
  6. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,804
    Ev müstakilse bence hoparlör: Dev gibi bir oled, surround sistem ve 2 tane de subwoofer, titresin camlar, ciğerler... Ooh evde sinema atmosferi. Niye projeksiyon değil derseniz fan sesini istemiyorum, odyofilim ben, sese takık adamım :)

7. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    626
    @CongoFather 802D3 seviyelerine çıkıldığında ; PMC MB2S 'in de alternatifler listenize girebileceğini düşünüyorum. Tabii odanız yeterli büyüklükte ise.

CongoFather bunu beğendi.
  8. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    olay sadece o değil. ben aldım en iyisi bu veya ben iyisini alırım şeklinde de değil. ezberlenmiş öğretiler var.

işin deneysel kısmı ayrı bir sıkıntı. Çünkü orada da ben yaptım olduculuk var.

Diyeceksin ki isteyen istediğini beğenir. Kafasına göre takılsın. kimseye bir şey öğretmek veya anlatmak zorunda değildin. o zaman da birileri meydanı boş bulup kendi kendine bir akım oluşturuyor. hatta kendine müritler ediniyor.

Adam arabaya hi-end sistem kuruyorum diyor. ama bluetooth ile mp3 çalıyor. fazlasına gerek yok diyor. baba o zaman neden 10 binlerce lira ödedin. a101 den BT speaker al koy ön konsola takıl gitsin. Ama müritleri atlıyor bu sefer bak ne güzel çalıyor işte diye. kraldan çok kralcılık başlıyor.

9. mc_technosoft

mc_technosoft
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    64
    İlker bey katılıyorum. Arabamda Kenwood BT306 + Pioner TS G170C
    Alpine Swe 815 = bluetootlu USB hdd bağladım ( 500 gb ) Evimde ; Panasonic Sc-pmx 82 Kulağımda Takstar Pro82 + HD100 + Sony Ap50 Var şükür her tarikata üyeyim :D

Buradan bana Sandisk Sansa Clip öneren ve Sennheiser mx260 önerenlere ... rahmet .. Onlar yüzünden audiophile hastalığına yakalandım. Herkese selam olsun..

10. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Kenwood bt306 efsanedir, bende de evde pmx1 var iş görüyor, sony vx99 da vardı 600 watts rms'lik (600 watts rms olmaz demeyin ben sony'nin yalancısıyım adamlar yazmış) apartmanı sallıyor diye sattım...açık kulaklık, kapalı kulaklık, kulakiçi kulaklık, dap, anfi (ampli) vs vs bolca var.
    Bende her tarikata üyeyim sizin gibi.
    tabii ilker bey'in dediği gibi kaynak çok önemli flac'dan aşağı düşmemek lazım.

#90 cobitr, 28 Nisan 2022
    Son düzenleme: 28 Nisan 2022
  11. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,806
    Şahsen katılmıyorum @ilkercom'a.

Deneyim önemlidir. Ondan bundan duyduğunu tekrar etmek yerine bizzat oturup "acep bu kayıpsız formatlarla kayıplı formatlar arası fark ne ola ki" diye merak edip çift kör deney yapan değerli bir deneyim edinmiş olur.

Yoksa kablo üreticisinden duyduğunu "aaa demek ki kablolar böyle pişiyormuş" diye basmakalıp tekrarlamak, bunu sorgulayanlara ise bozulmak gibi acaip durumlar oluşabilir ;)

synweap bunu beğendi.
  12. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,197
    Arabada yapılacak olan bu çift kör deneyinin deneyim değerinin en belirleyeceği parametresi bence deney sonucu kaç arabanın perte çıkacağı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

cobitr bunu beğendi.
  13. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Ben artık çok takılmıyorum kulağıma hoş geliyorsa tamamdır.

14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,806
    Ama işte o zaman da birileri meydanı boş bulup kendi kendine bir akım oluşturup mürit falan ediniyormuş. Velhasıl ben seviyorum işte daha ne olsun diye oldu bittiye getirmek yokmuş öyle...

15. najaz

najaz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    414
    Peki analog mu daha iyi dijital mi? Arabada plak dinleyebilir miyiz? CD changer yerine kasetle mi devam etmeliydik? Kafamda deli sorular...

16. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,197
    “ Dem, bu demdir ”

Ne dinlense , nereden dinlense , nerede dinlensede kârdır.

Kötü, iyinin
    İyi, kötünün
    Tek sağlamasıdır.

17. lostthought

lostthought
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Dinleme deneyiminde kişinin kendi gelişiminin de etkili olduğu düşüncesindeyim, tabiki ekipman yardımcı oluyor:)

Agresif tarz ilk başta heyecanlı gelse de relaxing çalımı olan kulaklıklar daha tercih sebebi.

#97 lostthought, 4 Mayıs 2022
    Son düzenleme: 4 Mayıs 2022
  18. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Dediğim gibi isteyen istediğini dinler. isteyen de mp3 ün flac dan iyi olduğunu iddia eder. Lafa gelince kör test bilimsellik. ama icraat a gelince 320 kbps veri dosyası 5000kbps veri dosyası ile eşdeğer. diyemiyor ki ihtiyarladım kulaklarım duymuyor. ben duyamıyorsam fark yoktur formatına döner.

19. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,197

20. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,806
    Video eğlenceli ama çift kör testlerde durum tam tersi. Zaten "çift kör test de neymiş canım" muhabbetinin kaynagi bu çıkmazda ...

- Ölçüm onemli değil, önemli olan duydugumdur.
    - Kabul, o zaman duyup duymadigimizi anlayalim.
    - Olmaz. Bu saydigim kabullerin aksini iddia edemezsiniz...

E bu mantıkla akım da oluşur, murit de dolar ortalik... Çünkü meydan boş. Çünkü meydan propagandayla dolmuyor, akılcılıkla ve deneyimle doluyor.

Deneyimden kastim sadece çift kör test te degil. Çift kör test kadar bilimsel olmasa da bir çok insanin kablo dahil herhangi bir ekipmanla ilgili pozitif ya da negatif deneyimi benim icin değersiz değil. Bence mantıklı olan yaklaşım da bu. Çünkü aksi yaklaşımlar niyet okumaya, ya da yukarıdaki gibi "sen benim savunduğumun aksini söylüyorsan sağırsın" kabalığına yol açabiliyor malesef.

Velhasil deneyim değerlidir. Eger birinin paylaştığı deneyime bQk atma istegi hasıl oluyorsa içimizde, sorunu orada burada degil de kendimizde aramamiz lazım bence.

#100 zxc, 4 Mayıs 2022
    Son düzenleme: 4 Mayıs 2022