Hoparlör vs Kulaklık

'Kulaklık Genel' forumunda mertahmet tarafından 4 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. lostthought

lostthought
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Collapse Signature Expand Signature
  2. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Şimdi konuyu aşıklar gibi karşılıklı atışmaya sokmak istemiyorum ancak uzun zamandır yazmak istediğim bişey var. Şu ağzınıza sakız olmuş çift kör test ne kadar bilimsel? ( kabalığımı maruz görün paşam; fakat her konuda bu argümanla öne çıkmanız artık baydı )

İki hi-fi deneyimi olmayan kişiye 2 ayrı sistemi dinletseniz ve sorsanız ikisi de güzel çalıyor veya bu daha iyi ama sebebini bilmem gibi sonuçlar çıkıyor. Çift kör dinleme testi dediğiniz şeyi sokaktaki sarı çizmeli ahmet ağaya yaparsanız bilimsel bir sonuç çıkmaz.

Abanoz ağacından kablo tutucusu veya bilmemne ağacından hi-fi sehpası gibi ürünlerin bir çoğunun yine kaba tabir ile keriz silkeleme olduğunu biz de biliyoruz. Ancak tüm bunların tamamı aynıdır demek de işin basitine kaçmaktır. Daha önce usb kablo ses etki eder etmez veya burn in gerçek mi şeklinde defalarca tartışıldı ve sonuca bağlanamadı. Usb kablo mevzusunda ayar çekip gönderdiğiniz arkadaş da bu konuda doktorası vs olan biriydi. Kablonun veya kulaklığın pişip pişmediğini ölçemeyişimiz bunu tamamen inkar etmemizi gerektirmez. Ki bunları ben 3. ve 4. kişilere dinlettiğimde fark olduğunu birebir söylediler. ( ölçemiyorum öyleyse yoktur konusu da çok gülünç. Avometre ile tanrının varlığını ölçmeye kalkan labaratuar kompedanı durumları )

AV receiver ile entegre stereo amfiyi peş peşe dinlettiğim kişilerden fark var ama nasıl açıklayayım bilemiyorum diyenler de oldu. Farkların nerede aranacağını "sonradan" söylediğim de evet çok büyük fark varmış diye söylendi. Gördüğünüz gibi ben de kendime müritler ve yancılar oluşturabiliyorum.

Ezberlerden kurtulabildiğimiz kadar özgürüz. Bir araya gelip istişare ettiğimiz kadar da "AKİL" oluruz. Karşılıklı mutabakata varmamız da şart değil bence.

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,806
    Sağır yakıştırmasında bulunmak yerine şahsi görüş ve deneyimlerinizi paylaşmanız olumlu bir gelişme.

İçerik (kablo, çift kör testler, vs.) zamanında ayrıntılı tartışıldı, ve ekleyeceğim yeni bir görüş ya da argüman yok malesef.

4. najaz

najaz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    414
    Şu doktorası olan arkadaş kimdi, merak ettim?

5. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Hi fi olayında marjinal fayda kanunu geçerlidir ilk 1000$ harcamanın getirisi yüksek ise son 1000$ harcamanın getirisi düşüktür, zevkler farklı olduğu içinde mutlak bir doğrusu yoktur.

Örneğin Dap cihazların kulaklık çıkış ohm'ları yüksek olursa, düşük ohm kulaklıkların ses karakterisliği değişiyor 1/8 yasası var.
    Normalde dap ların genelinde 1 ohm altında çıkış direnci olur ki kulaklıklar doğal çalsin ,kullandığım hiby r6 da 10 ohm direnç var ama o kadar güzel ses veriyor ki... hem kulaklığım da 24 ohm olmasına rağmen.Yani teknik veriler de biryere kadar...
    Teknik olarak baktığımızda 10 ohm dirençli çıkışı olan bir cihaz çok makul görünmüyor ama dinleyince olay değişiyor.

Aslında anlatmak istediğim olay şu teknik değerler, fiyat aralıği vs vs hepsi boş kulak neyi beğenirse doğru o oluyor.
    Zaten hifi uzmanı olacağim diyen insan 20 li yaşlardan büyükse istesede olamaz... inceleme yapan 30 yaş üstü insanların da fikirlerini tam doğru kabul etmemek lazim ben dahil. 30 yaşından itibaren yüksek frekanslarda kayıplar başlıyor...adam 50 yaşında anlatıyor da anlatıyor -tizler şöyle sivri felan diye boş aslında ..istesen de 15 yaşındaki biri gibi duyamazssın ki zaten senin duydukların gerçek olsun !

Kimi insan subwoofer olmadan muzik dinlemez,kimisi de subwooferi evine sokmaz.
    Kimisine ver logitech 2.1 sistemi en baba hifi sistemlere değişmez ...bazıları da sony müzik seti alır groove açar coşar...
    Kimisi de kulaklıktan başkasını tanımam der, tesisatçı tayfayı beğenmez,tesisatçı adam da paynır eko teyp 2 bufır 4 85 olmadan müzik mi dinlenir der.
    Burada 2.1 ile dinleyene müzikten anlamıyor mu? diyeceğiz, müzik dinlerken groove açılmaz sen müzik dinlemeyi bilmiyorsun mu ? diyeceğiz...tesisatçi zevksiz mi ? diyeceğiz, kulaklıktan müzik dinlenmez mi? diyeceğiz yoksa 60 yaşında tiz duyamayan adam 100K$ sistem kurmuş odyofilcilik oynarken sen uzmansın mı ? diyeceğiz ...

#105 cobitr, 5 Mayıs 2022
    Son düzenleme: 5 Mayıs 2022
    ilkercom bunu beğendi.
  6. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Araç ses sisteminden kastım bam-bamcılık değil. Scan speak revelator koyup dual mono DLS a3 ile filan beslemeyi kastediyorum. Hi-fi nin mantığı naturel ses almaktır. Bunu kulaklıkla almışın pioneer 6985 ile almışın çok mühim değil. Gerisi zevkler renkler mevzusuna girer.

7. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Hifi konusunda çok haklısınız doğal ve temiz ses güzeldir, ama birşeyi unutuyoruz müzik bir sanattır soyuttur tamamen kişiye özeldir...
    Şöyle düşünelim bir kişi bir tabloya bakınca orada bir yaşamdan kesit görüyor diğeri baktığında kağıt üzerindeki boyayı görüyor tamamen bakan kişinin algısıyla ilgili bir durum.
    Biz yıllar önce lisedeyken muzik dersinde bazılarımız flüt'ü 5 dk da öğrenip şarkı çalabilirken bazılarımızda okulu bitirdiği halde hala flüt çalamıyordu.
    Bir şarkı dinlerken başkası tam olarak neler hissedebilir, algılayabilir bilemeyiz.
    Odyofil camiasında para harcadıysam, iyi marka aldıysam kaliteli müzikten ben anlarım, benim gibi ekipmanları olmayanlarda kulak yoktur anlayamazlar anlayışı mevcut.
    Bende şu anda 4 tane dap,1 kulaklık anfisi, 2 müzik seti,8 tane kulaklık var ...geçmişte quadral,dali, kef, jbl, jvc, bose gibi marka ses sistemlerini dinledim, kullandığım sony, kenwood, panasonic, technics,sherwood, luxman cihazları saymıyorum bile.
    Forumda adam geliyor bana senin tecrübe eksikliğinden dolayı yanlış fikirlerin var diyor , adam buraya attığım 10 mesajda kendince benim tecrübesiz olduğumu bile çözmüş bu düşüncedeki insanlara birşey anlatmaya uğraşmamak lazım.
    Bence en güzeli imkan ve yer varsa; evde bir tane sinema sistemi bir tane de stereo sistemi bulunması gerekir ve tabiiki de apartmanların vazgecilmezi kulaklıkta lazım, stereo sistemin yeri ayrı sinema sisteminin yeri kulaklığın yeri ayrı araç sisteminin de yeri ayrıdır bana göre bunları karşılaştırmamak lazım.

#107 cobitr, 5 Mayıs 2022
    Son düzenleme: 5 Mayıs 2022
  8. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Bakın sanat dediğiniz şey ile müzik dinlemek çok bağlantılı değil.

Aleyna tilki de kendine sanatçı diyor fazıl say da ? ikisi de kendi kategorisinde başarılıdır. Zorlama olacak ama ikisi de sanatçıdır. Ancak müzik dinlemek sanat değildir. Olsa olsa zevk denilir. Ben de orta okulda müzikden sınıfta kaldım . :D Flüt çalamayan biri olmam iyi kötü müzik zevkim olmayacağı anlamına gelmiyor tabi.

Söz konusu hi-fi ise buna dahil olacak şeyler var olamayacak şeyler var. pazardan alınan bt speaker ile de müzik dinlersiniz. keyif alırsınız buna kimse itiraz etmez. ama ona hi-fi tanımını yaparsanız orada dur denilir.

Para harcama, cihaz sahibi gibi konulara girmiyorum. onlar sizin keyfiniz güle güle kullanın. Ben ne sizi ne başkasını sahip olduğu veya olamadığı cihazlar üzerinden değerlendirmem. Ne size ne de başkasına karşı da yazmıyorum bunları ortaya karışık muhabbet ediyoruz.

9. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    58
    Selamlar herkese,

Söylenilenleri okuduğumda ben de fikrimi beyan edeyim istedim. Özellikle müzik dinlemenin ve algılamanın, zevklerin kişiden kişiye farklı olacağı fikri ve görüşüne tamamen katılıyorum. Hi-fi sitemler özellikle kulaklık tarafı son dönemde fiyatlar olarak aldı başını gidiyor. Türkiye'de özellikle alım gücü de düştüğü için her ürünü alıp test etme şansımız maalesef olamıyor , bu nedenle internette bilindik sitelerde incelemeleri takip etmeye çalışıyoruz. Orada da bence sorun büyük, birisinin süper kulaklık dediğine öbürü çok kötü diyebiliyor (halbuki her şey frekans eğrisi ve teknik değerlerden ibaret ise ortak noktada buluşmaları gerekirdi). Kaldı ki inceleme yapan kişilere ücretsiz olarak sağlanan kulaklıklar da inceleme yapana hediye ediliyor ve o kişi de genelde bu ürünleri satıyor (belli bir ekonomik karşılığı oluyor yani incelemenin) yani ne kadar tarafsızım vs. deseler de bence çok doğru olmuyor bu tarafsızlık. Bir yere bağlamam gerekir bu noktada; frekans eğrisi , teknik değerler bir şeyler ifade ediyor evet ama her şey demek değil kanımca, kişinin fiziksel ve başkaca algıları ile alakalı olarak müzikal anlamda beğeni değişebiliyor. Ürünün fiyatı da belki plasebo etkisi yaratıyor olabilir , bazıları çok para verdikleri ürünleri ölümüne savunuyorlar, görüyorum.
    Müzikal duyumsama ve beğeniler her keste aynı olsaydı (ki öyle değil şükürler olsun) bir tane eğri parametre belirlenir kulaklık buna göre yapılır ve bu kadar paraların döndüğü bir pazar oluşmazdı. Odyofil adam hep en iyisini duymak isteyen tarafta oluyor, bunu da biliyorlar ve sürekli fiyatları da uçurarak sözüm ona farklı kombinasyonlarda ürünler sürüyorlar pazara. Çok yazdım , içimi döktüm bu vesile affedin :) Bağlayacak olursam, herkes müziği sevdiği alet ve kombinasyon ile dinler ve keyif alır, kimse de kimseye sen "çift kör test yaptın mı" gibi üstten bakan tavırlar ve yok onu test ettin mi, yok bunu dinledin mi diyemez-dememeli zira küstahlığa da girer bence bu tavır (diyebilir ama hoş olmaz, bilgi vermek ayrı her şeyi ben iyi bilirim demek apayrı durumlardır).

Tüm forumdaşlara selamlar, iyi günler dilerim.

Saygılarımla.

ilkercom bunu beğendi.
  10. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Yorumlar ve fikirler değerlidir.

Bu arada her ne kadar hi-fi vs desem bile ben hafif Eğlenceli çalan sistemleri seviyorum. Bu yüzden Cirrus gibi markaların DAC çözümleri bana çok dijital ve kuru geliyor. Daha doğru çözümleme yapıyor olabilir. Ama ben hafif distorsiyon ve renklendirme ile gelen "lambalı tadı" nı seviyorum. Yine renkler ve zevkler durumu.

Mikrobiyolog ve AeroKnight-sama bunu beğendi.
  11. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Muzik dinlemek sanat değil zevktir bu konuda bende aynı fikirdeyim ...
    Laf aramızda bende flüt çalamazdım:)
    Hi-fi kavramıda net değil aslında yüzlerce çeşit ses sistemi var ben hi-fi'yim diyen, bu yüzden bt hoperlör hifi değildir ama falanca hoperlör hifi'dir de diyemeyiz; kaliteli hoperlör hifi olmak konusunda blouetooth dandik hoperlörden daha iyi ve kalitelidir diyebiliriz.
    X kişiler gibi olmayıp, önyargı ile karşıdakini cahil olarak görmeyen insanlar ile tartışmak zevktir.:)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 6 Mayıs 2022 ---
    Yıllar önce koss pro dj tonny bennet edition kulaklık almıştım, tabii o zamanlar bu zararlı merakta yok kulaklığa çok para vermediğim gunler...

Neyse almadan önce araştırırken internete girdim yorumlara bakıyorum; yok oksijensiz bakır kablo,lazer işlemeli tonny bennet yazısi, flat ses felan millet yazmışta yazmış,kulaklık uçuyor kaçıyor yani..dedim budur işte.

Kulaklık geldi kutusu premium, kulaklığın kendisi de güzel, üzerine lazerle janjanlı şekilde tonny bennet'da yazmışlar iyice karizma olmuş.

Heyecanla taktım kulaklığı başladım dinlemeye, kulaklıkta basslar yok cidden yok yani sıfır gibi, ses seviyesi dinlediğim yüksekliğe gelmeden kulaklık kendinden geçiyor, birde yarim saat taktım kulağımı acıttı çıkartmak zorunda kaldım.
    Kulaklığı bir kaç gün içerisinde düşük bir fiyata sattım.Satarken dinlettim,alan arkadaş bayıldı sese...
    O tecrübemden sonra incelemelerin ne kadar subjektif olduğunu güvenmemek gerektiğini anladım, benim kulağımı acıtan, bana göre bassları çok eksik ve sesi açınca kendinden geçen bu kulaklığa çoğu site hifi kulaklık diyip yüksek puanlar vermişlerdi. Dahası benim hiç begenmediğim kulaklığa sattığım kişi bayılmıştı.
    İncelemelere cihazların genel performansları hakkında bilgi sahibi olmak için bakarım ama kullanmadıktan sonra inceleme vs vs hepsi havada kalıyor.
    Dediğiniz gibi üstten bakan tavırlar benide rahatsız ediyor, yazdığınız cümleleri çok sık kullanıpta karşısındakileri küçümseyen insanları oyuncaklarıyla arkadaşlarına hava atmaya çalışan ufak çocuklara benzetiyorum.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,806
    Abartı olduğunu bilerek yazıyorum: Mesela, Fiat Dublo sportif değildir demeyeceğiz, ama Mazda Miata, Fiat Dublo'dan daha sportifdir mi diyeceğiz? Niye? Fiat Dublo kullananların hisleri mi incinecek?

Hifi kavramı net değil, kabul, ama o kadar da gevşek değil bence.

A101'de satılan dandik bluetooth hoparlörü isteyen zevkle dinler, kimse de karışamaz. Ama hifi iddiası gülünç ve çocukça değil mi?

Kulağa biraz elitist geliyor olabilir ama aksi durumda gerçeklikten fazlaca uzaklaşmış oluyoruz sanki.

#112 zxc, 6 Mayıs 2022
    Son düzenleme: 6 Mayıs 2022
    synweap bunu beğendi.
  13. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Ben kimsenin karşısındakini incitme veya aşağılama maksadıyla birşey yazdığını sanmıyorum. olsa olsa bir üslup sorunumuz var. o da sıkıntı değil. direkt şahsı hedef alan TCK ya göre hakaret davası açılacak laflar da edilmedi henüz. O yüzden fazla alınganlık yapmadan ancak karşımızdakinin hassasiyetlerine dikkat ederek devam edebiliriz.

BT hoparlör veya kulaklık olup hi-fi olabilecek veya sayılabilecek ürün illaki var. Veya doblo da sportif sayılabilir. Adam doblo ile ofroad yapıyor :D Bir de öyle düşünelim. Ama konunun odağına gelirsek mazda MX5 tabii ki spor araçtır. ( o dandik motoruna rağmen ) :D:D:D

Veya adam akıllı bir hi-fi sistemde kablosuz olduğunda belli dezavantajları olabilir.

Yıllar önce araç ses sisteminde 4+1 mantığı ile kendime sistem kurmuştum. Sahne filan yok. Direkt tiesto konserinde sahnenin içindeyiz mantığı. Sonra adam akıllı bir hi-fi ses sistemi dinledim araç içinde. Önde şahane bir sahne. Subwoofer bagajda olmasına rağmen ön plakanın oradan sesi geliyor. o günden sonra nihai hedef o oldu. Sonra başkalarına da bak doğrusu bu şekilde diye anlattık. Kafası almayıp ses arkadan öne gelmeli diye diretenler oldu. Onları da dışladık. Afaroz ettik. :eek::eek::eek::eek: öyle de demokrat bir topluluğuz. :D

Bu iş keyif işi zevkler ve renkleri tartışmaya açabiliriz. Ama suyu çıkarsa her zaman hi-fi topluluğu ne kadar demokrat olduğunu gösterir :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

14. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Yok demeyelim gayette oluyor, kimse bu tarz kaba bir davranışı tolare etmek zorunda değil...alınganlıkla ilgisi yok, şimdi ben sizin bilgi seviyenizi ölçmeye kalkan birkaç cümle yazssam eminim ki hemen bana karşı tarzınız değişir ben yazmam o ayrı mesele.
    Ben o tarz insanları engelliyorum geçiyorum gençken çok tartışırdım şimdi hiç gerek yok.

Doblo kullanan kişi zevk alıyorsa olay bitmiştir, aaa doblo da arabamı ? diyip bak gerçek araba mercedes'tir diye bir fikri savunmak yanlıştır.
    Müzik setinden dinlediğinde müziktir, aaa müzik setinden müzik dinlenir mi demekte yanlıştır ben bundan bahsediyorum.
    Yoksa burada pahalı üst segment cihazlara zaten kimse kötü demiyor.
    Sizin otomobildeki düz tiesto konseri tadındaki sistemleri beğenip, kaliteli sistemlere çok kötü diyecek bir sürü insan tanıyorum sizin çevrenizde de mutlaka vardır zaten.
    Herkes nasıl hoşuna gidiyorsa o şekilde müzik sistemi kuracaktır,alacaktır ama ya kardeşim sahne yok dediğinde adam da sana derki karşında gerçekte zaten sahne yok neden sanal sahne peşinde koşuyorsun...incelemelerde görüyorum yatay sahnesi 280 derece gitar saat 12 yönünden geliyor dikey sahnesi dar ...dur sakin ol istatislik kurumumusun ? kapat gözünü müziğini dinle keyfine bak.

synweap bunu beğendi.
  15. najaz

najaz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    414
    Yalnız bu argüman, yazdığınız mecrayı/topluluğu oluşturan ve bu insanları bir araya getiren temel motivasyonla çelişiyor. Klasik müzik dinleyenlerin sohbetine müdahil olup "Ben Orhan Gencebay da dinlerim, Küçük Emrah da dinlerim. Kulağıma hoş gelen her şeyi dinlerim. O da müzik, bu da müzik" diyen insanlara benzemiş oluyorsunuz :)

16. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Sadece bir soru soyayım o zaman;

-Müzik neden dinleriz ?

a) Kayıttaki kaliteyi anlamak için.
    b) Cihazların yürütme kalitesini ve soğuk mu sıcak mı çaldığını anlamak için.
    c) Hoparlör kablosunun müziğe etkisini kavrayabilmek için.
    d)Odalarımızda doğru akustik olup olmadığına karar verebilmek için.
    e)Hepsi.
    f)Hiçbiri, mutlu olmak için keyfimiz için.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 6 Mayıs 2022 ---
    Ben AKM çipleri seviyorum (çip tek başına belirleyici değil ama genel ses karakteri olarak), birkaç gün içinde elime class a yada class aa anfi geçme ihtimali var bakalım nasıl sonuç verecek.

Forumda ünlü Sedef audio anfileri'nden alsam diyorum kulaklık için tavsiye edermisiniz ? Fiio e12 var ama lambalı denemek amacıyla... yada class a anfi geçerse elime pre anfi olarak lambalı ne katar denemek istiyorum açıkçası.

#116 cobitr, 6 Mayıs 2022
    Son düzenleme: 6 Mayıs 2022
    AeroKnight-sama ve SSCC bunu beğendi.
  17. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,806
    Şahsıma yönelttiğiniz "sizin derdiniz müzik değil ekipman dinlemek" yakıştırması hakkında ne düşünüyorsunuz? Tolere etmeli miyim sizce?

Bir de ikide bir "engelliyorum geçiyorum" yazıyorsunuz. Keşke... Geçemiyorsunuz ki bir türlü. Habire isim vermeden laf çarpıp duruyorsunuz. Ne kuyruk acısıymış arkadaş...

#117 zxc, 6 Mayıs 2022
    Son düzenleme: 8 Mayıs 2022
  18. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Sorunuza soruyla cevap vereyim?

Neden SEX yapıyoruz?

Bahsi geçen lambalıyı tavsiye ederim.

19. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Cevap yok sanırım :) basit bir soruya bel altı cevap verme mantığını da anlayamadım.
    Evet en kısa sürede lambalı deneyeceğim.

AeroKnight-sama bunu beğendi.
  20. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Gayet cevap aslında. Müzik dinlemiş olmak için de dinleyebilirsiniz. matkapla duvar delerken bimden alınmış speaker ile müzik dinlemek bir yana 5 10 bin liralık sistem ile dinlemek bir yana.

Verdiğim örnekte de aynı şey geçerli. Bel altı filan da değil. Bunlar yaşamın bir parçası.