Hoparlör vs Kulaklık

'Kulaklık Genel' forumunda mertahmet tarafından 4 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    45
    Kımse duvarı matkap ile delerken dinlenen müzikle 5 10 binlik sistemin kalitesini kıyaslamıyor zaten, ne yapalım duvarı matkapla delerken ekipmanları oraya kurup öyle mi dinleyelim mecbur bim hoperlörunden faydalanacağız tabii ki ...gözümüz gibi baktıģımız cihazları o toza mı sokalım.
    Yada sokakta giderken yanımıza akü alıp elimizde tüplü anfiyle mi gezelim.
    Ortam neye müsaitse o yapılır, gündüz açarım anfimi, akşam takarım kafaüstü kulaklığı, dışarıda kulakiçini takarım, duvar delinen biryerde de bim hoperlörüne hayır demem.

Collapse Signature Expand Signature
    synweap bunu beğendi.
  2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,792
    Müziği genel olarak zevk için dinliyoruz. Lakin burası bir müzik forumu değil. Kulaklık ve ekipman forumu. Çünkü müziği dinlerken aldığımız zevki arttıran unsurlardan biri de ses kalitesi, ve bununla bağlantılı olarak müziği dinlediğimiz ekipman. Forum üyelerini bir araya getiren ana ilgi alanı, yani forumun konusu da bu.

Konusu müzik yapmak, icra etmek, bestelemek, canlı müzik olan başka forumlar da olabilir. Ama burası orası değil.

ilkercom bunu beğendi.
  3. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    394
    Hoparlör ile müzik dinlemek daha relaks ve kolay fakat aynı fiyat sıkalasındaki kulaklığın kalitesini alamıyorsunuz. Bende 1000$ değerinde HD800S var, amfi olarak oldukça ucuz olan sedef lambalı kullanıyorum. Masaüstü hoparlör olarak da aynı fiyat skalasında KEF LSX var. KEF LSX iyi hoş ama HD800S ile arasında doğruluk, bass, tiz, şeffaflık açısından dağlar var.

Mikrobiyolog, coolblue, zxc ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    389
    Aman Ahmet bey duymasın bu lafı...

5. akifb

akifb
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    394
    Kötü demedim ki ucuz dedim. Bu piyasa şartlarında bedava hatta.

6. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Şu anki şartlarda ucuz ama yüksek kalite ürünler başımızın tacı. superlux hd681 gibi. veya sedef olmuş fark etmez.

7. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,789
    Aahh ahh...

Hep bu dopaminin kahpelikleri...

Zıkkımı yüksek tutmak için sürekli yeni, sürekli "daha iyi" gerekemese tek bir kulaklık hepimize yeter aslında..

Parasızlık boşa düşürdü hobimizi. Hanım, çocuklar, iş, güç arasından kaçıyorduk buraya, paramızla çekiyorduk bir "yeni" ekipman -artık ne olursa- alıyorduk dopamin dozumuzu. Heyecanı geçince satıp başka bir yeniye yöneliyorduk.

Tüketemiyoruz, paramız yok, gelmiyor "yeni", heyecan yok, dopamin yok, mutsuzuz..

(konuyla alakasız oldu affediverin)

8. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Bence konuyla direkt alakası var. Para bol olsa hepsini alırsın , hangisi iyi kendin karar verirsin. şimdi 10 ürün beğeniyoruz 1 tane bile alamıyoruz.

9. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    45
    Hep daha iyisi olsun diye durmadan para harcanıyor, en son elimde 4 dap, 2 müzik seti,2 tane kulaklık anfisi, 8 tane kulaklık olunca bu işleri ne kadar abarttığımı anladım; daplardan ikisini sattım 3.yü de satacağım,
    Müzik setlerinden birini sattım...gittim uygun fiyata technics suv 500 aldım japon üretimi,elimde technics üretimi panasonic hoparlör ve yamaha hoperlörler var ikisinden biri kullanıcağım ,geri kalanı satacağım.
    Tecnics anfi ve elimdeki hoperlörler (panasonic de yamahada )gayet güzel çalıyor,bence insan her bütçede iş görecek birşeyler bulabilir.

Tabii binlerce dolarlık sistemlerden aşağısını kalitesiz görenler için yapacak birşey yok.

#129 cobitr, 9 Mayıs 2022
    Son düzenleme: 9 Mayıs 2022
  10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,792
    Forumda on yıl önce yapılan inceleme sayısı ve incelemesi yapılan ürünlerin kalitesi ile son üç yıldakiler karşılaştırıldığında durum gayet açık net belli.
    Katılıyorum, iş görecek şeyler bulabilir. Ciddi zevk te alabilir. Ama "her bütçede hifi olur" iddiası ya tecrübesizliktir, ya da kendini kandırmadır bence.

Bir şeyi takdir etmek için ille de sahip olmak gerekli değil. Mesela benim Porsche'um yok, Hondam var. Lakin aradaki farkın farkındayım. Çünkü denedim. 16 yaşındaki Hondacığım da iş görüyor (ki daha da görmeye devam edecek), çok da zevkle kullanıyorum, lakin seviyesi belli. Abartmanın bir alemi yok. Benim sahip olup olmamam, Honda ve Porsche'un ne olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Eğer araba kullanmayı seviyorsam, bu gerçeği takdir edebilmeliyim.

#130 zxc, 9 Mayıs 2022
    AeroKnight-sama bunu beğendi.
  11. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656

AeroKnight-sama bunu beğendi.
  12. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    45
    Kaç gündür söylediğim şeyi adamlar dakika 15 de söylemiş,müziğin ruhu meselesini, kritik dinleme olsun,hires olsun, 100K$ dolarlık sistem olsun demek değil müzik,adam demiş konser kayıtları kötü ama orada belki seyircinin öksürüğünü duymak istersin diye...Benim önceki mesajlarımda hoperlör tercihimin yada bim hoperlörü mecburi tercihinin temeli ruh'tur,önceki mesajlarımda konserlerden de örnek vermiştim.
    Herşeyde ultra mega kaliteli kayıtlara ve ekipmanlara gerek yok yani...Adam ekipman dinlemeyi sevmek diyordum onuda söylüyor.
    Adamların tabiriyle ben daha büyük ustalaşmış oldyofil oluyorum ,ben söylemiyorum ilk konuşan adam söylüyor.
    Ben demiyorum dakika 14:55 den sonra adamlar söylüyor.
    35. Dakikada benkm kulaklık ve hoperlör ile ilgili söylediklerimin aynısı söylemişler.

#132 cobitr, 9 Mayıs 2022
  13. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Arada bir fark var. Bu amcalar bunu söylüyorlar kendileri on binlerce dolarlık sistemden müzik dinliyor. Yani müzik müziktir diyerek bimden piranha speaker alıp işte bu ruh demiyor.

Pahalı ekipman iyidir veya ucuz hi -fi olmaz gibi beylik kelam etmiyorum. ama minimum kalite standardı vardır.

Benim için referans parçalar var. O parçalarda belli enstrümanları doğru şekilde duyamıyorsam o sistem hi-fi değildir. Dinlemeye dinlerim. Ama adı hi-fi değildir.

Eric moussambani yi herkes alkışladı. Ama olimpiyatlarda görmek istediğimiz amatör ruh o değil :D

14. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    45
    Adamlar benim bu forumda yazdıklarımı onaylamış tasdik etmiş :) Onbinlerce dolarlık sistemler kullanıp benimle aynı doğrulara ulaşmışlar, ha çok merak ediyorsanız, kullandığım kulaklık audio technica ath-ad900x en son amazonda 5200 tl den satılıyordu öyle ekipmanlarımı bimden,a101den felan toplamıyorum yani (normalde böyle şeyleri yazmayı sevmem ama nedense her mesajda binlerce dolarlık sistemler örnek verildiği için yazdım).

Stereo sistemimde ise technics anfinin sürdüğü yamaha veya (panasonic technisc) hoperlör ile müzik dinliyorum (ileride değişebilir); müzik müziktir diye bim den aldığım hoperlör ile müzik dinleme durumum yok,

Sizin verdiğiniz matkapla duvar delinen (abartılı örnek) aşırı tozlu ve gürültülü bir ortam örneğine bakarsak... oraya hifi sistemini kimse koymaz kıyamaz zaten, matkapla duvar delerken yanına heco, dali,kef,infinity hoperlör çekip onları luxman anfiyle süren kimse görmedim ben siz gördüyseniz yazın... adam ya müzik dinlemeyecek yada dandik bir hoperlör alıp işini halledecek buradaki olay bu kadar basit ha keyif alamaz mı alır müzik öyle birşey...

Müzikte sağlam bir şekilde bass'ı hissetmek için hoperlör gerekir derim; güm güm vuran zıngırdayan araba tesisatını örneği verilir, matkapla duvar delinen ortamda müzik dinlemek... gibi bu yaşıma kadar karşılaşmadığım marjinal bir ortam örnek verilir, olayları ve örnekleri abartmaya gerek yok.

15. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Size ucuz sistem kullanıyorsunuz diyen olmadı ki. Pahalı sistem iyidir ucuz sistem kötüdür diyen kimse o düşünsün bunu. Video da zaten ne kimseyi onaylıyor ne de inkar ediyor. Zaten her söyledikleri de kanun değil. Yanıldıkları daha doğrusu subjektif oldukları yerler var.

16. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    45
    Yanıldıkları yer neresidir sizce ?

17. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Bir çok yer var da en basitini yazayım. Güncel teknoloji ile alınan kayıtların daha özensiz olduğunu düşünmeleri başlı başına hata, hatta gaflet. Eskiden orkestra toplanır solist de aralarına geçer söyler geçerlerdi. En fazla iki bilemedin üç tekrar. Şimdi her enstrüman ayrı ayrı çalıyor hepsi günlerce buna çalışmış en mükemmeli arıyorlar. Eski kayıtlar şahaneydi şu stüdyo mükemmeldi lafları nostalji özleminden başka bişey değil. Abbey Road stüdyosun da çoğu kayda yan stüdyoda çalan şarkılar karıştığı bilinir. Zirveden bahsediyoruz. Yerli albümler de nasıldı bunu düşünün.

Ayrıca mikrofon için hollandaya gitmek mantıklı mı ? Mikrofon dünyada tek ise bişey diyemem. Ancak en pahalı mikrofonu zeki müren getirebilirdi diye tahmin ediyorum. Veya behringer mikrofon kullanan stüdyo da sorun mikrofonun kendisi değil o mikrofonu alıp milyon liralık albüm kaydetmeye çalışanlarda. Kısaca hollandaya götüren sebep 10 milyon dolarlık mikrofon değil. Vizyon ve tecrübe sahibi ekiple çalışmak.

Bir de analog güzellemesinde hasta oldukları şey doğallık değil. Distorsiyon olduğunun gayet farkındalar.

Yaptıkları yorumların tamamı öznel. Kanun hükmünde değil. Yanlış da değil. Ama kişisel zevkler göz önünde bulundurunca. Band en iyisi CD en kötü gibi yorumlar yapmaları normal geliyor. bu kafayla düşünürsek edison icadı tüp fonograf en güzeli :D

Ben bu tip sohbetleri severim. Güzeldir. Ama eskilerin tabiri ile "kurandan ayet" gibi de görmem. Buraya da paylaşma sebebim güzel sohbet olması ve konuyla alakalı sohbet içermesi.

CongoFather bunu beğendi.
  18. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    269
    Benim gördüğüm, karşıt konuşmuyorsunuz zaten. Sadece karşıt konuşuyormuşsunuz gibi bir tonda söyleyince karşıt olduğu sanılıyor ve savunmaya geçiliyor.

"En dandik sistemler de hifi sayılır" diyen yok zaten. Ama şöyle de birşey var, hifi çağın teknolojisine de bağımlı. Şu an hifi denen şeyler çok ucuzlayıp ortalama insanın kullandığı aletler kıvamına düşerse birgün, gene o klasmandan öte olan en üst aletlere hifi denmeye başlanacak belki. Ne hifi camiası ne de odyofil kişi, ortalama olmayı kabul etmeyecek çünkü.

Mikrofon olayında bence vurgulanan şey şu, tamam herşey ayrı ayrı kaydedililiyor ama bu sefer sahne 'sanalda' tekrar bütünlenmek zorunda. Ki bunu orijinal doğallığıyla yapabilen teknolojimiz yok. "Bütün parçaların toplamından daha fazlasıdır" diye bir söz var. O parçaları birleştirince tek mikrofonun tümleşik sahnesi çıkmıyor. Hatta bu yüzden tek mikrofon kayıtlarına tekrar dönen stüdyolar/gruplar var. Dinlemenizi tavsiye ederim, forumun biryerlerinde konuşmuştuk, diye hatırlıyorum. Yan stüdyodan gelen başka kayıt sesleri de ilginçmiş, uzaktan melodiler tadında birşeyler katıyor mudur acaba kayda? :)

Bir de şu müzik derslerinde flüt meselesi ilginç. Ben de çalamazdım. Şimdi ancak düşününce şunu anlıyorum ki, flüt ucuz, bireysel edinilebilen, bozulsa çok dert etmeyeceğin bir şeydi. O yüzden flüt seçilmiş. En kolay öğrenilebilen veya çalınabilen alet olduğunu sanmıyorum. Bence bir tuşlu çalgı daha uygun olabilirdi. Belki o zaman gönlü o zamanlarda müziğe kayan/takılan daha çok kişi çıkardı büyüdükçe.

19. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    Aslında ucuza iyi çalan sistemler çıktı. Vaktiyle margarin kutusu büyüklüğünde dac almıştım forumdan. inanılmaz iyi sesi vardı. Şu anda da 40 50 usd seviyesinde güzel daclar. Amfiler vs var. Kısaca 150 200 usd bandında gayet tatminkar kulaklık sistemi kuruluyor. Hatta chi-fi firmaları vs azıtmasa daha da ucuza alınırdı. Fiio firması birinci nesil X3 ü yanılmıyorsam 200 veya 250 usd çıkarttı. Adamlar şimdi işin tadını aldı 1500 usd ye dap satma derdinde. İlk nesil X3 hi-fi değildir diyebilirmiyiz?

Mikrofon konusu çok su kaldırır. Bu işin uzmanı olmadığım için kesin böyledir diyemem. ( uzmanları bile hem fikir değildir zaten ) Tek mikrofon ile kayıt yapsan mono bir kayıt elde edersin :D ortaya tek stereo mikrofon koysan zaten 2 kanal oluyor :D

Yan stüdyo kaydı mevzusu dip ses gibi duyuluyor zaten şarkı geçişlerinde veya derin sessizliklerde. Hatta adamlar bunu kasten eklemişler gibi fark edilir seviyede.

Flüt konusunda derdim büyük. Bildiğin sınıfta bıraktı kadın beni. Bütün yaz flüt çalıştım. Eylülde bütünleme ile kurtardık. Çalabiliyormusun desen yine yok. Şimdi okullarda başka aletler var. Bazısı klavyeli üflemeli bazısı direkt klavye formatında. Çocuklara müzik kültürü adına birşey katmak yok. Varsa yoksa jandarma marşı :D
    Çocukları adam akıllı konsere götür veya hi-fi sistem kur. hem içeriği hem dinleme adabını anlat. Sanatçı nerede alkışlanır , konser adabı nedir öğreteceksin. Sonra varsa yoksa eller havaya veya biss :D

20. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    269
    Bu tek mikrofon (ve binaural kayıt vs) konusu şuymuş;

Minimalist Kayıt Örnekleri (MA Records, One Mic ...)
    http://www.techno-fi.net/threads/minimalist-kayıt-Örnekleri-ma-records-one-mic.13560/

Okullara klavye gelmesi iyi olmuş. Aslında biraz odyofil ruhu aşılanabilse küçükken, sanırım bu büyük bir yatırım olurdu. O yaşlarda bakış açısının incelmesi/detaylanması herşeye yansır çünkü. Benim gördüğüm, odyofil adam hep birkaç adım/düzey sonrası ile ilgilenen adam oluyor. Bu, aslında hangi işe el atsa, ona da yansıyor diye düşünüyorum.